Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Τα πολλά monitor υποστηρίζονται από τα windows 95... Τα flight simulators ήταν ο κύριος λόγος που πήρε μπροστά αυτή η τεχνολογία και από τότε υπήρχαν οι καμένοι που έγραφαν drivers και tcp πρωτόκολλα για πολλαπλά μόνιτορ τα οποία, ειδικά τότε, έτρεχαν σε διαφορετικούς υπολογιστές...

Το eyefinity είναι ουσιαστικά αντιγραφή του matrox triplehead2go, το οποίο υπάρχει επίσης χρόνια και σε άλλα πράγματα είναι υποδεέστερο, ενώ σε κάποια καλύτερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πρόβλημα που είχα, να σας πω την τελική κατάληξη, μήπως και δώσει κάποια βοήθεια σε όσους αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο.

Αφού έκανα αυτά

Τελικά έδωσα πίσω το SAPPHIRE ACTIVE DISPLAY PORT, το οποίο και αντικαταστάθηκε. Το βάζω (συνδέσεις : DP, DVI,DVI αλλά και DP,HDMI σε DVI οθόνης, DVI δοκιμάστηκαν επίσης), στην αρχή τα πράγματα φαίνονταν καλά. Καθώς έπαιζα ένα παιχνίδι και ήμουν μέσα στο άρμα, η οθόνη με το DP μαυρίζει και φαίνεται μόνο μια κάθετη(σαν να κοιτάς από χαραμάδα), που στην αρχή νόμισα ότι είναι επειδή είμαι μέσα στο τανκ. Όταν βγήκα όμως, το πρόβλημα παραμένει, κλείνω το παιχνίδι και στα Win 7 κάποια στιγμή αναβοσβήνουν ταυτόχρονα και οι τρεις οθόνες, και μετά μαυρίζει ,μόνιμα, η οθόνη που είναι συνδεδεμένη με το DVI δίπλα από το HDMI της κάρτας.

Εγκεφαλικό!:o Ηρεμία ,κανά δυο Lexotanil,αποσυνδέω την οθόνη από το πάνω και την συνδέω στο ακριβώς από κάτω DVI, και δουλεύει κανονικά.

Μια και μάθαμε να φλασάρουμε βιος και διαβάζοντας τον φίλο εδώ είπα να κάνω μια δοκιμή μήπως και δούμε φως από την άσους .

Και εδώ συμβαίνει το εξής: η θύρα DVI δίπλα από το HDMI,λειτουργεί κανονικά. Όμως τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα καθώς ανά 20 λεπτά αναβοσβήνει η οθόνη με το Dp.

Σε κάποια στιγμή βρίσκω αυτό το μήνυμα.

20100310213502.th.jpg

Και πριν πάθω το τελευταίο εγκεφαλικό και πάω πίσω και την κάρτα αλλά και τον αντάπτορα, δοκιμάζω τα παρακάτω.

Ξαναφλασάρω το βιος της ΑΤΙ (Η τάση με την Άσους ήταν 1162 ενώ με της ΑΤΙ είναι 1174).Η θύρα DVI δίπλα από το HDMI της κάρτας πάλι δεν δουλεύει.

Περνώ τους οδηγούς που δίνει ο ATIMAN και δεν ενεργοποιώ το Ati Overdrive.

Και τέλος συνδέω την μια οθόνη από το HDMI(κάρτα) σε HDMI (Οθόνη) , DP σε DVI(όπως πριν) και DVI ( η κάτω όμως που δουλεύει) σε DVI ( οθόνης).

Εδώ και 8-9 ημέρες δεν παρουσιάζεται το παραμικρό πρόβλημα, και ο υπολογιστής μένει ανοιχτός 4-5 ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι φταιει ο adaptoras σου. Ο δικος μου fw034 ειχε και δουλευε πενα! Το προβλημα αυτο οφειλεται στην καρτα σ.

Υπαρχουν δυο εκδοσεις της 5870.... Η μια παιζει default στα 1.163ν (οπως αναφερεις) και η αλλη στα 1.125ν. Αυτες που παιζουν στα 1.163ν οταν περνας το τελευταιο bios πανε στα 1.174 ενω αυτες που παιζουν στα 1.125ν δεν αλλαζουν ταση.

Οι πρωτες που δουλευουν στα 1.163ν εχουν προβλημα στο dp και παρουσιαζουν το γνωστο flickering και γι αυτο η ΑΤΙ εβγαλε το bios που περασες κ εσυ. Αν διαβασεις στο widescreen forum θα δεις οτι κατα 90% σταματησε το προβλημα επειτα απο την αλλαγη του bios.

To ιδιο ακριβως παρατηρησα κ εγω, οταν βαλω την xfx αναβοσβηνει εντελως τυχαια το μονιτορ με το dp. Aν βαλω την sapphire η οποια ειναι στα 1.125ν παιζει χωρις κανενα θεμα.

Δοκιμασε να παιξεις με ενα μονιτορ συνδεδεμενο στο dp και τπτ αλλο να δεις αν θα το κανει.... Αν στο κανει παλι, πακετο για RMA.

Στο κανει συνεχεια με το που ανοιγεις το pc ή συμβαινει σπανια?

Ασχετο, στο bbc2 τι fps βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι αυτη που εχω ειναι αλλαγμενη καρτα.Και εκανε ξανα τα ιδια.

Ο ανταπτορας στην αρχη εκανε και αυτος τα ιδια.

Μετα απο οτι τραβηξα μονο για πειραματα δεν ειμαι, αυτη τη στιγμη ολα πανε καλα και δεν εμφανιζω κανενα.

Στο bfbc 2 εχω ορισμενα αποτελεσματα με το FRap

Oλα εγιναν στο Port Valdez σε αδειο σερβερ οπου η μετρηση αρχιζει πανω στο λοφο διπλα απο τα βραχια και κανω τρεχοντας τον γυρο του λοφου και πυροβολωντας.

Ολα Medium AF 1, AA 1 Bloom off, V-Sync off:

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

2802, 35013, 55, 103, 80.027

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

3491, 49639, 47, 105, 70.328

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

5942, 74912, 48, 106, 79.320

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

6060, 77378, 47, 110, 78.317

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

6873, 85140, 52, 111, 80.726

Με FOV αντιστοιχα 19,19,24,30,40

Με 55¨:

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

2467, 36399, 42, 94, 67.777

Με απενεργοποιημενη την καρτα για το PhysX ( μια 9800, επιβεβαιωμενο με το FluidMark):

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

7102, 87988, 49, 112, 80.716

Και τωρα τα εχω ολα στο χαμηλο Fov 75:

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

6866, 62819, 82, 135, 109.298

Οι πρωτες (4) μετρησεις εγιναν σε δυο διαφορετικους σερβερ, οι υπολοιπες οποιον εβρισκα αδειο.

Τωρα ποσο αντικειμενικες ειναι, τι να σου πω.

( το fw034 τι ειναι)

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

( το fw034 τι ειναι)

Eχει ενα ταμπελακι ο ανταπτορας πανω στην τροφοδοσια για το usb. Υποτιθεται οτι το 034 ειναι το πρωτο firmware του ανταπτορα, υπαρχει και μια αλλη εκδοση αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως γραφει.

Αν τα βαλεις ολα στο high χωρις ΑΑ και HBAO τι βλεπεις στο περιπου???

Link to comment
Share on other sites

t1357746_2010-03-14-212323.jpg

σε δυο γυρους

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

4146, 77591, 39, 63, 53.434

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

3260, 60463, 41, 67, 53.917

Eχει ενα ταμπελακι ο ανταπτορας πανω στην τροφοδοσια για το usb.

και ο δικος μου αυτο εχει.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το ποιο ενδιαφέρον setup για εμένα είναι αυτό

http://techreport.com/r.x/eyefinity6/desktop-productivity3-620.jpg

με 6 οθόνες χάνεις πολύ στα διαχωριστικά οθονών, ενώ με αυτό σαν σύνολο πιστεύω είναι καλύτερο και λιγότερες απαιτήσεις

Έγινε επεξεργασία από Borg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ποιο ενδιαφέρον setup για εμένα είναι αυτό

http://techreport.com/r.x/eyefinity6/desktop-productivity3-620.jpg

Ποιο το νόημα? σαν 16:9 είναι το FOV. Δεν έχει κάτι νέο να προσφέρει. Αν είναι να φάω τα bezels, τουλάχιστον να τα φάω για 48:10.

Έγινε επεξεργασία από ArisG
Link to comment
Share on other sites

H διαγωνιος ειναι 23" βρε ταγαρι seb! :yes4:

To καλυτερο ειναι ενα 30αρι, ουτε ανταπτορες ουτε καλωδια ουτε stuttering ουτε τπτ!

Μπακαλιστικα το ειπα, και βεβαια δεν ειναι 69 ιντσες ταγαρι μου!!!

Το ξερω οτι ειναι η διαγωνιος !

Απλα ηθελα να δωσω μια ταξη μεγεθους!

Εχω φιλους με 60 και 70 ιντσες οθονες και ξερω πως ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο ειναι ενα 30αρι, ουτε ανταπτορες ουτε καλωδια ουτε stuttering ουτε τπτ!

ναι αλλά στο 30άρι ότι βλέπεις στις 23" θα βλέπεις το ίδια ακριβώς λίγο μεγαλύτερα και με μεγαλύτερη ανάλυση, δεν θα έχεις αυτό το διευρυμένο FOV που έιναι και το νόημα του eyefinity ή κάνω λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά στο 30άρι ότι βλέπεις στις 23" θα βλέπεις το ίδια ακριβώς λίγο μεγαλύτερα και με μεγαλύτερη ανάλυση, δεν θα έχεις αυτό το διευρυμένο FOV που έιναι και το νόημα του eyefinity ή κάνω λάθος;;;

Ο csaris εχει γινει γραφικος πολεμιος του eyefinity...

Aυτο που σου δινει το eyefinity δεν μπορεις να το παρεις με κανενα αλλο setup... απλα πραγματα!

Ναι με καποια αρνητικα που εγω μπορω να τα παραβλεψω για χαρη του

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.