Jump to content



Χριστουγεννιάτικοι Προορισμοί Εξωτερικού


sstav

Recommended Posts

Tα Χριστουγεννα πλησιάζουν και πέρα από οικογενειακές στιγμές γύρω από αναμένο τζάκι ακούγοντας την Αγια Νύχτα και περιμένοντας τα δωράκια μας, θεωρώ οτι είναι η καλύτερη εποχή για κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό. Η γιορτινή ατμόσφαιρα, η διαφορά στα πρόσωπα των ανθρώπων είναι εμφανέστατη σε όλες τις στολισμένες πρωτεύουσες της Ευρώπης...εσείς που θα επιλέγατε να πάτε ή αν εχετε πάει αντίστοιχη περίοδο που πήγατε, πως περάσατε,, θετικά και αρνητικά;

Εγώ έχοντας ταξιδέψει αντίστοιχη περίοδο Λονδίνο και Ρώμη να πω πως και τα δύο ήταν εκπληκτικά και άνετα ξαναπήγαινα να τα ευχαριστηθώ και να τα ψάξω περισσότερο....Και στις 2 ξεκινάγαμε 8 το πρωί και γυρνάγαμε 2300 -2400 το βράδυ πίσω...Πολύ περπάτημα για να τις "ζησουμε". και πάλι νιώθουμε πως δεν είδαμε ούτε το 1/10 και θα ξαναπηγαίναμε άνετα για περαιτέρω εξερευνήσεις. Ο κόσμος και στις 2 πόλεις είχε κατέβει στους δρόμους! Ο καιρός παίζει μεγάλο ρόλο. Και στο Λονδίνο και στην Ρώμη μας έκανε εξαίσιο καιρό ...Λίγο κρύο στο Λονδίνο υποφερτό όμως και επιθυμητό απ'την άλλη...Χριστούγεννα είναι ...Χειμώνας είναι! Βέβαια, απ'την άλλη, ενας που πρώτη φορά πηγαίνει θα "πρέπει" να πάει να δει τα τουριστικά αξιοθέατα οπότε ο χρόνος περιορίζεται σημαντικά και νιώθεις ότι δεν σου φτάνει ακόμα και αν έρθούμε δεύτερη και τρίτη φορά!

Η αίσθηση όταν γυρνάς από το ταξίδι στην Αθήνα οτι την ¨μάθαμε¨την πόλη και ότι θα ξαναπάμε ένα Σαββατοκύριακο για καφέ είναι μοναδική!.

Για τα Χριστουγεννα που έρχονται θα με ενδιέφεραν οι πόλεις: Παρίσι - Πράγα ή Βερολίνο; Εσείς που θα πηγαίνατε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κλείνω περισσότερο στην Πράγα....παραμυθούπολη ακούω, καλό φαγητό, εύκολες μετακινήσεις, δεν χρειάζεται παραπάνω από 4 ημέρες λένε...το μόνο μείον το τσουχτερό κρύο (max +2oC)

Link to comment
Share on other sites

Πράγα, φυσικά :D Παρίσι μπορείς να πας και το Πάσχα :p

Βέβαια, στα συν του Παρισιού, ότι μπορείς να πας εύκολα στην Αγγλία, και εν προκειμένω στο Λονδίνο, που στις 26/12 έχει τη λεγόμενη boxing day, όπου τα μαγαζιά που είναι ανοιχτά έχουν απίστευτες τιμές σε ότι πουλάνε [μπορείς να το εκμεταλλευτείς και για να πείσεις για εκείνη τη 40άρα τηλεόραση που ήθελες :hehe:]

Link to comment
Share on other sites

εγω θα παω βελγιο,αλλα αρχες φλεβαρη γιατι βρηκα αεροπορικα 98 ευρω το ατομο πηγαινε-ελα.

διαμονη τσαμπα οποτε δε με χαλασε:D

και για παρισι εχω ακουσει τα καλυτερα οπως επισης για πραγα

Link to comment
Share on other sites

Η Πράγα είναι πολύ ωραία πόλη, αλλά:

1. Δεν έχει διασύνδεση με τραίνο του αεροδρομίου

2. Έχει σχετική κίνηση στους δρόμους

3. Όταν κάνει κρύο, ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ! Ειδικά τα πρωινά κοντά στο ποτάμι, πήγαινα με πουλόβερ και παλτό να βρω ΑΤΜ και τον είχα δαγκώσει. Και αυτό πριν 1+ μήνα, αν βάλει κρύο τα Χριστούγεννα . . .

Να πω και κάνα θετικό ( :p ):

Πανέμορφο κέντρο, αρχιτεκτονικά απίστευτο.

Τρομερή θέα.

Τρομερά τοπία.

Σχετικά προσιτό κόστος.

Παρίσι>>>all. Και άμα γουστάρεις πέρνεις και το eurostar και πετάγεσαι και απέναντι;)

Η μισή αλήθεια.

Η άλλη μισή είναι ότι όσο κάνει το Eurostar, κάνει το αεροπλάνο από Πράγα με WizzAir (low cost τύπου EasyJet) για Λονδίνο, Βρυξέλλες, Παρίσι, μη σου πω και φτηνότερα! Βρυξέλλες - Πράγα μου στοίχισε 50 ευρώ και το είχα βγάλει 2-3 μέρες πριν, βρίσκεις και με 20.

Μειονέκτημα: πιάνει σε μικρά αεροδρόμια = extra κόστος για τη μεταφορά στην πόλη (π.χ. Βρυξέλλες πιάνει στο Charleroi = 60 km από actual Βρυξέλλες και Παρίσι στο Beauvais = 80km από Paris downtown :p).

Link to comment
Share on other sites

2 φορές μου έχει τύχει τέτοια Χριστουγεννιάτικη εξόρμηση.

Την 1η φορά,ήταν Bansko,Βουλγαρία.Πολύ σκι,καμία σχέση με την υπόλοιπη χώρα,καλό φαγητό,πολλές ελληνικές

φωνές,σχετικά κοντά μπορω να πω (απο Θεσνίκη 3.5 ωρίτσες αν θυμάμαι καλά). Το ski road που επιστρέφεις απο την πίστα μέχρι την "βάση" του lift (κοντά 2-3χλμ πρέπει να ήταν) απλά θεικό.

Την 2η φορά ήταν πανόραμα Ελβετίας με ολίγη απο Ιταλία.

Πήγαμε Κόμο,Λουγκάνο,Ζυρίχη,Βασιλεία,Βέρνη,Νταβός,Λουκέρνη->Βερόνα και 1 διανυκτέρευση στο Μιλάνο.

Περιττό να πω οτι και η Ελβετία και η Ιταλία για χαλαρές διακοπές,με καλό φαγητό,ψώνια και πρωτίστως

γιορτινή ατμόσφαιρα,είναι perfect.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή έψαχνα κάτι αντίστοιχο είδα ότι το eurostar από το Παρίσι μέχρι το Λονδίνο, πήγαινε - έλα, είναι 35 λίρες Αγγλίας. Δεν θα το έλεγα ακριβό.

Για το ΣουΚου 12 με 13 Δεκέμβρη:

Paris to London: 1 Adult Itinerary 1 of 1 Outbound - Saturday 12th December 2009 Search for another itinerary

09:13 - Paris Nord 10:36 - London St Pancras 02h23m

(duration) Standard

Non flexible 102.50€

Inbound - Sunday 13th December 2009

15:02 - London St Pancras 18:17 - Paris Nord 02h15m

(duration) Standard

Non flexible 102.50€

Total price for all passengers (average price per person - 205€ Fare Breakdown)

205.00€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοίταζα για την ημερομηνία που ενδιαφέρει εμένα και είναι 35 λίρες. Ετσι θεώρησα ότι αυτή είναι η τιμή. Που να φανταστώ ότι παίζει ανάλογα με την εποχή. Μάλιστα, επειδή θα είναι Χριστούγεννα λένε να βγάλουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

*bump*

Βουλγαρία μπαίνω με ταυτότητα; Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μπει λίγο, αλλά είχαν ζητήσει διαβατήριο.. Είχα και τους έδωσα, αλλά οι φίλοι που θα πάμε τώρα μαζί δεν έχουν και τους ζητάνε 250€.. (για 3 διαβατήρια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνεις, αλλά bansko δεν είναι ο παράδεισος που το λένε πολλοί :)

Αν έχεις λεφτά εγώ λεω ΝΥ, αλλά κοστίζει.

Ευρώπη, Πράγα, Βερολίνο, Λονδίνο, και μετά Παρίσι (που όπως είπαν πας και όποτε θες).

Το Λονδίνο δυστυχός, έχει χάσει λίγη απο την λάμψη του με τα γεγονότα με τους μουσουλμάνους εδώ και 3 χρόνια αλλά παραμένει η τοπ επιλογή μου για Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

κλείσαμε Πράγα για Χριστούγεννα!!!!

Θα το δαγκωσουμε απ'το κρύο αλλά θα νιώσουμε χριστούγεννα στην παραμυθούπολη! εντωμεταξύ μας είπαν γνωστοί να μην κάνουμε συνάλλαγμα από εδω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά φτηνή και τίμια λύση, απλά δεν είναι Ελβετία που βιάστηκαν πολλοί να το χαρακτηρίσουν.

Ο μόνος λόγος που το θίγω, είναι γιατί έχει γίνει ΠΟΛΥ της μόδας lately και είναι πολλά πακέτα που με ένα 20, άντε 30% πάνω πάς Άλπεις. Και για 20% εγώ προσωπικά θα διάλεγα Άλπεις any day of the week. :hug:

Με το καλό η Πράγα! Δεν έχει πολύ υγρασία οπότε αν ντυθήτε ζεστά δεν θα έχετε πρόβλημα!

FX τώρα όπου βρεις καλύτερα... εκεί θα κάνεις στο αεροδόμιο, ή θα τραβάς απο το ΑΤΜ με την μία?

Link to comment
Share on other sites

κλείσαμε Πράγα για Χριστούγεννα!!!!

Θα το δαγκωσουμε απ'το κρύο αλλά θα νιώσουμε χριστούγεννα στην παραμυθούπολη! εντωμεταξύ μας είπαν γνωστοί να μην κάνουμε συνάλλαγμα από εδω...

Ευρω δεν εχει τωρα η Πραγα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.