Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

#500

Δεν πιστεύω να το καθαρίζεις με μπατονέτα;;;; Θέλει τα ειδικά micro-fibre που είναι για καθαρισμό CCD.

μπατονετες και καθαρο οινοπνευμα ftw

αυτες οι παιδικες της cheeco η πως γραφεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε εξουσιοδοτημένο σέρβις της Νίκον, 20 ευρώ. Αλλά πήρα αυτά:

http://cgi.ebay.co.uk/6pcs-SLR-Sensor-Cleaner-CMOS-CCD-SWAB-Width-17mm-Wet_W0QQitemZ180349891335QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item29fdb0f307

που είχε προτείνει κάποιο άλλο μέλος. Δεν είναι καλά, αν τα χρησιμοποιήσεις υγρά με το δικό τους υγρό αλλά είναι ΤΕΛΕΙΑ, αν τα αφήσεις να στεγνώσουν και τα βρέξεις με καθαρό οινόπνευμα.

βασικα νομιζω ειναι και σε τι κομματι θα πέσεις (και ισςως να παίζει ρόλο και ο χρόνος απο την παραγωγή των sticks)..τις προάλλες τέλειωσα το πακετο που είχα πάρει πριν τουλάχιστον ενα εξαμηνο. Την πρώτη φορά και με μόνο ένα στικάκι η d60 είχε γινει γυαλί. Την τελευταία, προχτές νομίζω, η d300 εγινε ενα μαύρο χάλι (σε σημείο που έιχα αρχίσει να ανησυχώ). Τελικά σκέφτηκα τη λύση με το καθαρό οινόπνευμα και έγινε κούκλα μέσα σε δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To "καθαρό" οινόπνευμα δεν βλάπτει το φίλτρο ΑΑ , το οποίο καθαρίζουμε, αλλα δεν ειναι 100% καθαρο αλλα 95% με αποτέλεσμα να αφήνει κάποια κατάλοιπα.

Το σωστό υγρο καθαρισμού του αισθητήρα ειναι το Eclipse E2 http://cgi.ebay.co.uk/Eclipse-Fluid-E2-For-CCD-Or-CMOS-Sensor-Cleaning_W0QQitemZ330372062567QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item4cebb59d67 , δεν αφήνει κανένα κατάλοιπο ειναι 100% πτητικό.

Το οποίο είναι και οικονομικό...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

f29:

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0001_01-2.jpg

το παρατάω.δεν έχει νόημα...

πόσες φορές θα βγάλω με f29(-;-)

και όπως είπε και ο Πέτρος υπάρχει και το PS!

To "καθαρό" οινόπνευμα δεν βλάπτει το φίλτρο ΑΑ , το οποίο καθαρίζουμε, αλλα δεν ειναι 100% καθαρο αλλα 95% με αποτέλεσμα να αφήνει κάποια κατάλοιπα.

Άγγελε υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στα κατάλοιπα του οινοπνεύματος τα σημαδάκια που έχουν μείνει στον αισθητήρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Τα top πανάκια για αυτη την δουλειά ειναι τα Sensor Swab Type 2 για τις crop μηχανές σας. http://cgi.ebay.co.uk/Sensor-Swab-Type-2-12Pk-For-Nikon-Canon-CCD-Cleaning_W0QQitemZ200425295656QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item2eaa474f28

Δεν αφήνουν επίσης κανένα κατάλοιπο, χνούδι κλπ.

Εναλλακτικά υπαρχει το kit που περιέχει υγρο Eclipse(μικρη συσκευασία και οχι το Ε2) και 6 Sensor Swab Type 2 . Το οποίο ερχετε οικονομικά. Αυτο ειχα παρει αρχικά και εγωhttp://cgi.ebay.co.uk/Sensor-Swab-Type-2-Kit-For-Nikon-Canon- CCD-Cleaning_W0QQitemZ350301763862QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item518f9cb916

performer σαν σκονη μου φαίνεται... εαν δεν παρεις τα Sensor Swab δεν γίνετε να το κάνεις πολυ καλά... διότι τα Sensor Swab εχουν ακριβώς το μέγεθος του αισθητήρα και περνώντας τα 2 φορές δεν κάνεις πασαλείμματα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Gomar, οινόπνευμα ή το υγρό του θείου σου χρησιμοποιείς; Εγώ δεν θα έβαζα μπατονέτα πάνω στο ΑΑ φίλτρο του αισθητήρα μου. Προτιμώ να δώσω 5 ευρώ να πάρω την 6άδα τα στικάκια, να τα φυσήξω να στεγνώσουν και να τα βρέξω με οινόπνευμα. Αυτό το υγρό του θείου σου τί είναι;

Σήμερα έβγαλα 576 φωτό με τη D200 και εξωτερικό φλας και η μπαταρία της άδειασε από 100% σε 17%. Απλά πληροφοριακά το λέω, γιατί έχω ακούσει ότι η D200 καταναλώνει πολύ. Ήμουν βοηθός, ο κανονικός φωτογράφος έβγαλε περίπου 1600 με D2X. Αν είχε και αυτός D200, θα έπρεπε να κουβαλάει μαζί του 3 μπαταρίες,αλλά αυτός δεν άλλαξε καν στη δεύτερη!

Link to comment
Share on other sites

ωπα ωπα ισως τα ειπα ολα μαζι και μπερδευτηκαμε

στην d40 που την ειχα ξεσκισει στο καθαρισμα , ειχα μπατονετες και καθαρο οινοπνευμα.(το εχω διαβασει και στο dpgr να το κανουν αρκετοι)

Τοτε δεν ειχα αυτα απο το ebay

Στην d90 εχω αυτα τα 6 που ειπες απο ebay και το εχω κανει μονο μια φορα στην d90 και καθαρισε ολη.

Το αλλο το υγρο ειναι για τους φακους και τα φιλτρα που δεν αφηνει καταλοιπα (σιγουρα ειναι απο οινοπνευμα το μιγμα) αλλα πιο πολυ ειναι για τα κατοπρα σπο οτι καταλαβα..Και του ειπα να μου φτιαξει να το εχω και εγω μπας και το χρησιμοποιω και εγω.Δεν ξερω να σου πω παραπανω.πανω το μπουκαλι γραφει Isopropyl Alcool 15%

μη με ρωτησετε τι ειναι αυτο δεν ξερω :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Gomar, οινόπνευμα ή το υγρό του θείου σου χρησιμοποιείς; Εγώ δεν θα έβαζα μπατονέτα πάνω στο ΑΑ φίλτρο του αισθητήρα μου. Προτιμώ να δώσω 5 ευρώ να πάρω την 6άδα τα στικάκια, να τα φυσήξω να στεγνώσουν και να τα βρέξω με οινόπνευμα. Αυτό το υγρό του θείου σου τί είναι;

Σήμερα έβγαλα 576 φωτό με τη D200 και εξωτερικό φλας και η μπαταρία της άδειασε από 100% σε 17%. Απλά πληροφοριακά το λέω, γιατί έχω ακούσει ότι η D200 καταναλώνει πολύ. Ήμουν βοηθός, ο κανονικός φωτογράφος έβγαλε περίπου 1600 με D2X. Αν είχε και αυτός D200, θα έπρεπε να κουβαλάει μαζί του 3 μπαταρίες,αλλά αυτός δεν άλλαξε καν στη δεύτερη!

έκανα και εγώ χθες ένα crash test σε γάμο με την D300 και το sb-900. μετά από 504 φωτογραφίες η μπαταρία της (En-El 3e) έφτασε στο 44%. νομίζω καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν οι ανθρωποι θέλουν να δουν τις φατσες τους στο ιντερνετ :)

θα δω, ισως κάποια άλλη στιγμή ανεβάσψω τίποτα (για την ώρα έχει πέσει διάβασμα)

btw, αυτό το κιτακι για μυστήρια μαζί με 2-3 ασύρματα φλας πώς το βλέπετε;

http://cgi.ebay.com/Continuous-Light-Kit-2000w-for-Photo-Video-Studio_W0QQitemZ140350776227QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item20ad8ee3a3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.