Jump to content




Flekis

Recommended Posts

Παιδια τι προτινεται για 12αρη led για κουτι?Οσο γινεται αθορυβος..Μεχρι 10 αντε 12 ευρω ..:) ..γιατι 8α αγοραστουν 3.

2 led και 1 κανονιικος.Τι λετε γι αυτους?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805118

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650625

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

O Thermaltake είναι fail... Για τον Akasa δεν ξέρω να σου πω, αλλά γενικά σε LED δε θα βρεις ευκολα καλό ανεμιστήρα. Σίγουρα καλή επιλογή είναι ο Eversest της Enermax, να σου πω την αλήθεια όμως δεν ξέρω που θα τον βρεις... Ο 92άρης Everest (έχω 3 κομμάτια) είναι εξαιρετικός, αναλογικά πιστεύω ότι πολύ καλός αν όχι καλύτερος θα είναι και ο 12άρης τους (σύμφωνα και με δοκιμή).

EDIT: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663510&ref=pathfinder Είναι λίγο φωτιά βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει σε κόκκινο χρώμα δες και αυτόν τις Revoltec που είναι αρκετά δυνατό το χρώμα τους.

Ένα καλό που έχουν οι Revoltec είναι ότι το πλαίσιο του ανεμιστήρα είναι βαμμένο στο χρώμα του Led κάτι που βελτιώνει την απόδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, ίσως ο Revoltec να είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Από άποψη κόστους είναι σίγουρα προτιμότερη επιλογή, χωρίς να υστερεί αισθητά και στους υπόλοιπους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Revoltec? A πα πα πα πα... Οι revoltec είναι πανάθλιοι. Κάνουν πολύ σαματά και δεν έχουν CFM!

Είχα πάρει 2-3 και τους.. πέταξα! Mα την παναγία, σοβαρά μιλάω 12άρηδες και τους πέταξα...

Οι Tt Cyclo είναι πολύ καλύτεροι και αθόρυβοι, και έχουν και ωραίο look.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε όχι και σαματά οι Revoltec αντε για τα CFM να το δεκτό μιας και γυρίζουν στις 1000 στροφές περίπου που και πάλι αυτο παίζετε αλλά θόρυβο δεν κάνουν με τίποτα εκτός και εάν έχεις την σούπερ ευαίσθητη ακοή.

Link to comment
Share on other sites

Candyman, έχω 6 Revoltec διαφόρων μεγεθών (80άρη, 92άρη και 120άρη) και χωρίς να είναι Ο ανεμιστήρας, δυστυχώς δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου: μπορεί να μην έχει του σούπερ-ντούπερ airflow, αλλά είναι πραγματικά πολύ ήσυχοι (παρά το γεγονός ότι δεν είναι και α' ποιότητας)... Ακόμη και στα 5 βολτ δεν ακούγεται κανένας θόρυβος κύλισης, ενώ και ψηλά πάλι είναι απόλυτα αξιοπρεπείς. Ίσως να έπεσες σε χάλια φουρνιά, ίσως η παλιά έκδοση που έχω εγώ (4-5 ετών πλέον) να ήταν καλύτερη... Τους τρέχω ακόμη στο νέο μου case και πραγματικά οι μόνοι αισθητοί θόρυβοι είναι το κροτάλισμα του Seagate και της αντλίας της H50...

Τι να σου πω αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε βαριά ακοή :p ή δεν έχετε ακούσει πραγματικά αθόρυβο ανεμιστήρα παίδες, δεν ξέρω τι άλλο να πω. :D

Αλλά αν θεωρείται αθόρυβος ο Revoltec τότε οι Coolermaster που έχω με 17dba (μετρημένα με db-meter) είναι.. μουγγοί!! :p

Τέλος πάντων, για να επανέλθω στο θέμα μας, εγώ προτείνω τους Cyclo είναι ανώτερα fans από τα revoltec.

Link to comment
Share on other sites

Akasa είχα έναν 12άρη με μπλέ led, αλλά μάλλον ήταν στις 1700rpm και έκανε θόρυβο.

Revoltec, έχω έναν με "dark blue" led, στις 1100 και είναι μια χαρά από θόρυβο για τα γούστα μου. Από ροή, δεν είναι και άσχημη για τις ~1100 rpm

Για μένα all time classic είναι οι coolermaster στις 1200 (γνωστοί και ως ψόφιοmaster)

Έχω 5 τέτοιους στο pc μου, οι 3 στο ψυγείο. Δεν ακούγονται, φωτίζουν ωραία και κάνουν και την δουλειά τους σχετικά καλά...

Με τιμή ~€6 νομίζω είναι must.

Link to comment
Share on other sites

Akasa είχα έναν 12άρη με μπλέ led, αλλά μάλλον ήταν στις 1700rpm και έκανε θόρυβο.

Revoltec, έχω έναν με "dark blue" led, στις 1200 και είναι μια χαρά από θόρυβο για τα γούστα μου. Από ροή, δεν είναι και άσχημη για τις ~1100 rpm

Για μένα all time classic είναι οι coolermaster στις 1200 (γνωστοί και ως ψόφιοmaster)

Έχω 5 τέτοιους στο pc μου, οι 3 στο ψυγείο. Δεν ακούγονται, φωτίζουν ωραία και κάνουν και την δουλειά τους σχετικά καλά...

Με τιμή ~€6 νομίζω είναι must.

Revoltec Dark Gray στις 1200rpm's μου έκανε θόρυβο το μοτέρ, και αυτό αναφέρεται και στο συγκριτικό του madshrimps.

Τα ίδια λέει και για τον Airguard. Bέβαια δεν λέω ότι είναι οι πιο θορυβώδεις που υπάρχουν, αλλά αθόρυβοι ΔΕΝ είναι με τίποτα. Μερσί... :D

Revoltec Air Guard 120MM

Revoltec is the enthusiast branch of the mother company Listan which is also known for creating Be Quiet! products.

The first Revoltec 120mm is a run of the mill case fan without much frills or thrills, build for low cost, without sacrificing quality.

At 12v it’s rated at 1200rpm offers a performance/noise ratio on par with the Paspt fan we just mentioned above, so that’s far from bad. Unfortunately motor noise is slightly higher, not disturbing yet, but noticeable. Undervolting pays off, at 7v the Air Guard’s efficiency is above average. At 5v performance/noise ratio drops again and it’s slightly below average here.

Revoltec Dark Grey

This is the enthusiast 120mm product in Revoltec’s line-up, the Dark Grey is a LED fan, the color you can already guess:

This fan is also rated at 1200rpm, but uses a different bearing, Sleeve bearing vs Hysint Slide on the Air Guard. At 12v efficiency is quite good, scoring well above average. Undervolted at 7v performance/noise ratio is very good, at 5v it drops again but remains above average. Motor noise is present but not irritating or disturbing.

Οι.. ψοφιοmaster μπήκανε στο HAF 932 μου, 4 στο πλαινό και δύο στο ταβάνι στην θέση των 23άρηδων που φοράει μαμά. Βγάλανε περισσότερο CFM από τους 23άρηδες, με λιγότερο θόρυβο. 4 ευρώ (όχι led) ο ένας από Πλάισιο btw. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε βαριά ακοή :p ή δεν έχετε ακούσει πραγματικά αθόρυβο ανεμιστήρα παίδες, δεν ξέρω τι άλλο να πω. :D

Αλλά αν θεωρείται αθόρυβος ο Revoltec τότε οι Coolermaster που έχω με 17dba (μετρημένα με db-meter) είναι.. μουγγοί!! :p

Τέλος πάντων, για να επανέλθω στο θέμα μας, εγώ προτείνω τους Cylo είναι ανώτερα fans από τα revoltec.

Οταν λες Cylo εννοεις αυτους που προτινα στο αρχικο μου post?

Link to comment
Share on other sites

ψοφιοmaster ειχα και δεν με ικανοποιησαν. Τωρα εχω scythe led και xilence led (εχω αυτους με το μπλε). Οι xilence ειναι πιο αθορυβοι στις ιδιες στροφες απο τους scythe και γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Ειδικα με το ασπρο led ειναι τρελη ευκαιρια απο visionstudio! (Αν τους εχει οντως...! :whistle2: )

Link to comment
Share on other sites

ψοφιοmaster ειχα και δεν με ικανοποιησαν. Τωρα εχω scythe led και xilence led (εχω αυτους με το μπλε). Οι xilence ειναι πιο αθορυβοι στις ιδιες στροφες απο τους scythe και γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Ειδικα με το ασπρο led ειναι τρελη ευκαιρια απο visionstudio! (Αν τους εχει οντως...! :whistle2: )

o xilence μου αρεσε να σου πω την αλη8εια.. στις ποσες στροφες ειναι normal?κα8ως δεν 8α εχω προςτοπαρων fan control.Οποτε cyclo ή αυτους παω ε?Διαβασα διφορουμενα λογια και για τους zalman..Αλλοι τους προσκυνουν :pleasantry:

και αλλοι λενε οτι κανουν πολυ 8ορυβο..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806336

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τους Ζalman δεν τους "χώνεψα" ποτέ μου.

Επίσης ποτέ δεν μου φάνηκαν αθόρυβοι... Λετε να παρακούω;;; :p

Για τους xillence δεν εχω άποψη, δεν τους έχω δει από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

θόρυβο ναι κάνουν η ζαλμάν εκτος και αν έχεις fan controll όπως εγώ αλλα πιστεύω πως είναι η καλύτερη αγορά ανεμιστήρα που έκανα ποτε έχω 6 στο cosmos s και 2 στην mega swadow

QX9650>3.6ghz>1.28volt>prime95 45 λεπτακια>>>>>43c

Link to comment
Share on other sites

Coolermaster rulez λέμε! :p

Πέρα από την πλάκα, οι Si1 που έχει το Πλαίσιο 4 ευρώ τον έναν, μπορεί να μην έχουν led και διάφορα εφφέ, αλλά είναι εξαιρετικά fans (20dba/44cfm).

Y.Γ. Specs για το fan θα βρείτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

30.000 ώρες προσδόκιμο ζωής?... Θα μου πεις ο υπολογιστής ο ίδιος θα "ζήσει" περισσότερο? Αλλά και πάλι, ακόμη και ο τελευταίος πεταμένος ανεμιστήρας έχει 50.000 ώρες. Ψιλοfail o Coolermaster... Τον αντίστοιχο LED που βάλαμε στο πλαϊνό ενός Mystique είχε και θόρυβο κύλισης και στροβιλισμών. "Ακουγότανε" και στο αργό και στο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

30.000 ώρες προσδόκιμο ζωής?... Θα μου πεις ο υπολογιστής ο ίδιος θα "ζήσει" περισσότερο? Αλλά και πάλι, ακόμη και ο τελευταίος πεταμένος ανεμιστήρας έχει 50.000 ώρες. Ψιλοfail o Coolermaster... Τον αντίστοιχο LED που βάλαμε στο πλαϊνό ενός Mystique είχε και θόρυβο κύλισης και στροβιλισμών. "Ακουγότανε" και στο αργό και στο γρήγορο.

Συγνώμη, τους Si1 τους έχεις δει ποτέ εν λειτουργία;

Επίσης έχουν πόλλοι fans 30.000 ώρες, π.χ. Scythe Slipstream, διάφοροι Thermaltake, κ.λ.π.

Πρέπει να καταλάβεις ότι η φθορά και το προσδόκιμο ζωής έχει να κάνει και με τον τρόπο έδρασης του ρουλεμαν αλλά και τον τύπο. ΔΕΝ είναι όλα τα fans ίδια.

Τέλος, δεν υπάρχει αντίστοιχος του Si1 σε led, είναι άλλος τύπος fan!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.