Jump to content




Flekis

Recommended Posts

Πάω πάσο για τον Si1, μπορεί να είναι πραγματικά αξιόλογος. Το θέμα μας είναι ότι αναζητούμε 12άρη LED, κατέθεσα την άποψή μου για τον εξαιρετικό Enermax Everest και τον φτηνότερο Revoltec καο δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ειδικά για προϊόντα που δεν έχω "δουλέψει".

Πάντως, για να πούμε την αλήθεια, σοβαρή δουλειά κάνει κάποιος μόνο με μαύρο ανεμιστήρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Πάω πάσο για τον Si1, μπορεί να είναι πραγματικά αξιόλογος. Το θέμα μας είναι ότι αναζητούμε 12άρη LED, κατέθεσα την άποψή μου για τον εξαιρετικό Enermax Everest και τον φτηνότερο Revoltec καο δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ειδικά για προϊόντα που δεν έχω "δουλέψει".

Πάντως, για να πούμε την αλήθεια, σοβαρή δουλειά κάνει κάποιος μόνο με μαύρο ανεμιστήρα...

Καταρχήν δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου φίλε Ερνέστο.

Κάποιες απόψεις και μερικά τεχνικά στοιχεία κατέθεσα για να βοηθήσω στην σωστή επιλογή fan. Kαι φυσικά μίλησα μόνο για ανεμιστήρες που έχω εμπειρία (π.χ. όπως είδες για τους xillence είπα ότι δεν έχω άποψη). Ok man? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ας καταληξουμε καπου..Για αυτον που δεν 8α ειναι led ας κοιταξουμε την ποιοτητα..Στον led ας κοιταξουμε να ειναι αθορυβο και δυνατο led..Αντε για να κανω την παραγγελια :magic:

Link to comment
Share on other sites

Οι xilence για μενα ειναι κορυφη για led. Στις 1300 και σε full κανουν λιγο λιγοτερο θορυβο απο τους coolermaster. Ακουγονται αλλα ελαχιστα και βγαζουν καλο cfm.

Απο εκει και περα ειναι θεμα του τι θες. Αν θες απολυτη ησυχια και να θυσιασεις cfm παρε καποιον στις 1000rpm. Αν θες κατι που να τα συνδιαζει σου προτεινω ή τους xilence (που σε full θα τους ακους ελαχιστα) ή εναλακτικα τους scythe που επισης εχω, που μπορεις να ρυθμισεις και τις στροφες τους για να ταιριαξει καλυτερα στα γουστα σου. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807907.

Για τους παραπανω που προτειναν τα παιδια δεν τους ξερω για να εχω αποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι αρκετά δύσκολο να βρεις στην αγορά ποιοτικούς led ανεμιστήρες.

Ποιοτικοί και φτηνοί led όπως οι yate-loon δεν έρχονται Ελλάδα, ενώ και αυτοί που έχουμε εδώ είναι δυστυχώς hit 'n' miss. Οι xilence πάντως αποτελούν πάντα καλή περίπτωση.

Για μη led fan με προσήλωση στον χαμηλό θόρυβο, αυτή την στιγμή στην φτηνή κατηγορία ο 12025L είναι μονόδρομος. Φτηνός, FDB, και με πολύ καλά ηχητικά χαρακτηριστικά...^^

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να προσ8εσω αλλες 2 επιλογες που ειδα,Λοιπον

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Xigmatek-Fan-Led-120Mm-XLF-F1253.htm (μου αρεσει αρκετα :yes2:)

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Nexus-120Mm-Real-Silent-Blue-Fan-D12SL-12BL.htm

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα.Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω ανεμηστηρες στο στυλ τον παρακατω που να αντιδρουν σε uv light?μιλαω για μαγαζια αθηνα.

GEL_Fan_UVg.jpg

http://www.multirama.gr/products/product.aspx?pid=0005317&catid=020400

Μονο αυτους εχω βρει που αντιδρουν σε uv light αλλα δεν τρελαθηκα και ολας...

Link to comment
Share on other sites

βασικα λεω να αλλαξω λιγο το πως φαινεται το spedo μεσα.Και ελεγα να βαλω 2 ανεμηστηρες me προπελα uv green και 2 λαμπες uv light να αντιδραει λιγο και η gigabyte...δεν ξερω πως θα βγει σαν αποτελεσμα βεβαια αλλα θα δειξει..Οι gelid λενε τιποτα??Η να δοκιμασω μα τους coolermaster που εχουν και 6 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα.Απλα ελεγα αξιζουν σαν ανεμηστηρες??γνωριζεις??

http://www.eworld.com.gr/front/details/617

Βρηκα και αυτους..αλλa αν βαλω 2 πισω στο κουτι μαζι με τους scythe slipstream 1900 που εχω στην black shadow θα κανει σαν φορτηγο... :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν τους έχω δει τους Nanoxia αλλά έχω διαβάσει πολλά παράπονα για το θόρυβο τους από άλλους κατόχους. Δεν ξέρω πόσο ενοχλητικοί είναι αλλά οι κάτοχοί τους ήταν κατηγορηματικοί.

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι λογικο να κανουν πολυ θορυβο...2000 στροφεσ και 33 db τα οποια σιγουρα θα ειναι παραπανω...:p

το μονο που μπορω να κανω ειναι να τους βαλω πανω σε ενα controler και να τους κατεβασω τις στροφες..Τι να πω θα δειξει μεσα στην βδομαδα... :)

Μαλλον με βλεπω να παιρνω εναν cooler master κιαν α βλεπω αν μου αρεσει σαν αποτελεσμα οπτικο και αποδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι λογικο να κανουν πολυ θορυβο...2000 στροφεσ και 33 db τα οποια σιγουρα θα ειναι παραπανω...:p

το μονο που μπορω να κανω ειναι να τους βαλω πανω σε ενα controler και να τους κατεβασω τις στροφες..Τι να πω θα δειξει μεσα στην βδομαδα... :)

Μαλλον με βλεπω να παιρνω εναν cooler master κιαν α βλεπω αν μου αρεσει σαν αποτελεσμα οπτικο και αποδοτικο.

Τους εχει ο κολλητος πανω σε μια αντιστασουλα 12v->7v και παλι ακουγονται. Δεν θα τους συνιστουσα γιατι αν ειναι να τους κατεβασεις κατω απο τα 7v για να ριξεις ακομα λιγοτερες στροφες υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες. Οποτε αν δεν θες απαραιτητα αυτο το πρασινο χρωμα θα ελεγα για noiseblocker (μπλε) που ειναι παρομοιου style και ειναι και πολυ καλοι. xl1, xl2, xmp αναλογως τις στροφες/cfm που θες http://www.noiseblocker.de/en/produktmeta_luefter.php

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μετράει πάνω από όλα σε οποιονδήποτε ανεμιστήρα, είναι :

1. η ποιότητα και η σχεδίαση

2. ο λόγος παροχή αέρα / θόρυβος, ή CFM (ή m3/h) / dBΑ.

Αυτό που ζητείται κάθε φορά, είναι ο λόγος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερος που μεταφράζεται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο airflow με ταυτόχρονα μικρότερο θόρυβο.

Οι συνήθεις ανεμιστήρες έχουν CFM / dBΑ από 1 έως 3, ενώ καλοί ανεμιστήρες θεωρούνται αυτοί που έχουν CFM / dBΑ 4 με 5.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.