Jump to content



Apple iPad


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply
Για να είσαι αραχτός στον καναπέ και να χαζεύεις net είναι ότι πρέπει. Ούτε να ανοίγεις το laptop, να περιμένεις να μπουτάρει, να ζεματάνε τα μπούτια σου σε λίγο κτλ κτλ. Είναι ένα μεγάλο iPod touch, και μόλις βγει η επόμενη έκδοση και λύσουν οι "beta testers-πρώτοι αγοραστές" τα προβλήματα θα το πάρω, γιατί μ'αρέσει το concept.

Ωπα ρε φιλος... δοκε μου 600-800 ευρω εμενα και θα σου κραταω εγω το netbook λιγο πιο ψηλα για να μην καιγονται τα ποδηλατικα μπουτια σου...

IMO overpriced για την χρηση που περιγραφεις.

Αρχιζω να πιστευω οτι δεν βγαινει μια συσκευη που να καλυπτει καποιες αναγκες... αλλα απλα βγαινει μια συσκευη και ψαχνουμε να βρουμε πού μπορει να χρησιμευσει αυτο το πραγμα που εβγαλαν... :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ είχα δει στη Γερμανία πέρσυ HP (δεν θυμάμαι πώς το λέγανε) pc-tablet με σκληρό SSD πάνω, touch-screen 15'', είχε USB, είχε WIFI, 3G, Bluetooth support και Ιnfra red, είχε memory reader και όλα τα καλούδια που θα μπορούσε να ζητήσει κανείς από μια τέτοια συσκευή (πληκτρολόγιο είχε μόνο virtual on-screen), έτρεχε XP (και αν θες έβαζες Vista) και κόστιζε πάνω-κάτω τα ίδια με το Apple (600 Euros περίπου).

Και εδώ μου έρχεται η εύλογη απορία. Γιατί η Apple χαίρεται, και γιατί υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν το ipad σαν πρωτοποριακό;

Χμμ.. τώρα που το σκέφτομαι στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου, την βρήκα την απάντηση ήδη.

Ωπα ρε φιλος... δοκε μου 600-800 ευρω εμενα και θα σου κραταω εγω το netbook λιγο πιο ψηλα για να μην καιγονται τα ποδηλατικα μπουτια σου...

IMO overpriced για την χρηση που περιγραφεις.

Αρχιζω να πιστευω οτι δεν βγαινει μια συσκευη που να καλυπτει καποιες αναγκες... αλλα απλα βγαινει μια συσκευη και ψαχνουμε να βρουμε πού μπορει να χρησιμευσει αυτο το πραγμα που εβγαλαν... :p

Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ είχα δει στη Γερμανία πέρσυ HP (δεν θυμάμαι πώς το λέγανε) pc-tablet με σκληρό SSD πάνω, touch-screen 15'', είχε USB, είχε WIFI, 3G, Bluetooth support και Ιnfra red, είχε memory reader και όλα τα καλούδια που θα μπορούσε να ζητήσει κανείς από μια τέτοια συσκευή (πληκτρολόγιο είχε μόνο virtual on-screen), έτρεχε XP (και αν θες έβαζες Vista) και κόστιζε πάνω-κάτω τα ίδια με το Apple (600 Euros περίπου).

To HP Slate λες μάλλον.

http://www.engadget.com/2010/01/06/the-hp-slate/

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/01/01-06-10slate2.jpg

Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται σαν photo frames.

Link to comment
Share on other sites

To HP Slate λες μάλλον.

http://www.engadget.com/2010/01/06/the-hp-slate/

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/01/01-06-10slate2.jpg

Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται σαν photo frames.

Ναι νομίζω αυτό ήταν αν και σε εμφάνιση δεν ήταν ακριβώς ίδιο. Ίσως ήταν παλαιότερο μοντέλο; Δεν το ξέρω, δεν ασχολούμαι τόσο με τέτοιες συσκευές. Το συγκεκριμένο όμως το είχα δουλέψει γιατί το είχε φιλικό πρόσωπο και είχα την ευκαιρία...

Γιατί τα θεωρείς όμως photo frames? Λόγω εμφάνισης; Γιατί λόγω δυνατοτήτων μόνο photo frames δεν τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους εμφάνισης, αλλά και πρακτικότητας. Αυτοί που το φαντάζονται στον καναπέ, πρέπει να σκεφτούν λίγο σε τι θέση θα κάθονται, ώστε να είναι αφενός αρκετά κοντά για να βλέπουν και αφετέρου αρκετά μακριά για να γράφουν/πλοηγούνται. Σαν συσκευή δεν μου φαίνεται άνετη, αλλά περιοριστική πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να πιστευω οτι δεν βγαινει μια συσκευη που να καλυπτει καποιες αναγκες... αλλα απλα βγαινει μια συσκευη και ψαχνουμε να βρουμε πού μπορει να χρησιμευσει αυτο το πραγμα που εβγαλαν... :p

Ε καλα δεν ειναι μονο αυτη η συσκευη που δημιουργει αναγκες. Πριν αποφασισει να βγαλει η asus τα eee δεν ειχαμε αναγκη για netbook, κλπ. Γενικα ομως αυτο δεν ισχυει μονο στους υπολογιστες ισχυει παντου. Το μεγαλυτερο μερος απο οσα εχουμε ειναι δεδομενο οτι μπορουμε να το αποχωριστουμε και να ζησουμε το ιδιο καλα η καλυτερα, το εκαναν ολοι πριν 40-50 χρονια. Παραμενει ομως αυτο, κατα την αποψη μου, να μην ειναι η σωστη λογικη για να κρινεις ενα προιον κατα ποσο ειναι καλο η κακο.

Παραμενει λοιπον κατα την γνωμη μου μια ωραια συσκευη που δεν ανακαλυψε τον τροχο. Δεν ειναι μια απο αυτες τις ριζοσπαστικες ανακαλυψεις που απλα απορεις πως τους ηρθε, αλλα μια καλη υλοποιηση ενος στανταρ προτυπου.

Για λόγους εμφάνισης, αλλά και πρακτικότητας. Αυτοί που το φαντάζονται στον καναπέ, πρέπει να σκεφτούν λίγο σε τι θέση θα κάθονται, ώστε να είναι αφενός αρκετά κοντά για να βλέπουν και αφετέρου αρκετά μακριά για να γράφουν/πλοηγούνται. Σαν συσκευή δεν μου φαίνεται άνετη, αλλά περιοριστική πρακτικά.

Εχεις δικιο γενικα οτι ειναι δυσχρηστες γενικα τετοιες συσκευες. Εδω ομως μαλλον τα πραγματα θα ειναι καλυτερα γιατι το οτι παιρνεις τις εφαρμογες απο το iphone σου εξασφαλιζει οτι θα εχεις αρκετα καθαρο interface, που γενικα ειναι σχεδιασμενο και δουλευει σε συσκευη με μικροτερη οθονη απο αυτη του ipad.

Βεβαια αυτο ολο ερχεται με ενα κοστος υψηλο και ισως παραλογο.

Ξεκαθαριζω οτι ειμαι αρκετα funboy apple...

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι η συσκευη, ιντερνετοκεντρικη οπως και τα netbook.

Η apple εχει το market momentum και το ipad ειναι driver, αυτη τη στιγμη ο ρολος του πρπει να ειναι ξεκαθαρος για να μην δημιουργησει αυτοκανιβαλισμο.

Με τον καιρο, γνωστη apple, θα μπουνε και τα αλλα καλουδια, οταν και το κοστος/καταναλωση των τρανζιστορ θα ειναι το μισο αλλα και οι αναγκες-απαιτησεις ξεκαθαρες.

Δεν ειναι pc, ειναι ενα μεγαλο mid.

Εως τοτε συνεχιστε τα post για να δινουμε feedback.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το αν θεωρείται μια χαρά συσκευή ένα "παραφουσκωμένο" iphone, με κομμένα τα μισά features, χωρίς βασικά πραγματάκια πάνω (no usb? no 3G? no flash videos?), overpriced για αυτά που προσφέρει, και με την apple που βρήκε την ευκαιρία να κονομήσει πάλι (η χρέωση στο itunes αυξήθηκε στα 1.29$), και γενικά με την γνωστή πολιτική της ... θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω.

Δεν την αντέχω αυτή την apple, κάθε φορά που παρουσιάζει κάτι, μας πρήζονται και φουσκώνουν σαν νταούλια...

Και περισσότερο δεν αντέχω την μεροληψία του κόσμου που όταν βγάλει κάτι στο "και πέντε" εκθειάζεται, ενώ το ίδιο πράγμα από άλλο κατασκευαστή που έχει βγει και στο "παρα τέταρτο" κιολας, κράζεται...

Δεν ξέρω... Τι να πω...; Δεν γίνεται να μην την κράζεις αυτή την εταιρία κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα δεν ειναι μονο αυτη η συσκευη που δημιουργει αναγκες. Πριν αποφασισει να βγαλει η asus τα eee δεν ειχαμε αναγκη για netbook,

Sorry to burst your bubble αλλα το eee pc ηρθε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να καλυψει την αναγκη (με ή χωρις εισαγωγικα) για ενα branded (πετσοκομμενο) λαπιτοπι στα 300ευρω και τα 300 ευρω το εκαναν να πουλησει σαν τρελλο και να "δημιουργησει" ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ την αναγκη για netbook. Ξαναγυρνα στα ποστ οταν πρωτοβγηκε το eee pc οπου ολοι ναι μεν ελεγαν "ρε παιδια εχει αδυναμο επεξεργαστη, μικρη οθονη κλπ κλπ, αλλα η απαντηση ηταν "ειναι μικρο ελαφρυ, ο,τι πρεπει για να μπορεις να το κουβαλας να τσεκαρεις τα email σου και κανει και 150-200 ευρω πιο φτηνα απο τα φτηνοτερα -τοτε- 15" γκουμουτσες. Οταν αρχιζε ο καθενας να βγαζει netbook στα 500αρια-600αρια και να βρισκεις πλεον και κανονικα λαπτοπια στα 300 νταξει ψιλοχαθηκε η εννοια της αναγκης για φτηνο φορητο και πηγαμε στην εννοια της "αναγκης" για netbook!

Και αν η apple εβγαζε ανταγωνιστικα priced τα προιοντα της θα ημουνα κι εγω fanboy... εστω κι αν δημιουργουσαν αναγκες αντι να τις καλυπτουν...

Link to comment
Share on other sites

Το eee το εφερα σαν παραδειγμα. Μπορει να εχεις και δικιο για το αν καλυψε μια αναγκη η αν την δημιουργησε, αν και προσωπικα πιστευω οτι αυτοι που επρεπε να βλεπουν τα mail τους το εκαναν με τον οποιονδηποτε αλλο τροπο. Σε καθε περιπτωση ηταν μια αγορα, ειχε κοινο, και που τοτε απλα βγηκε καποιος και εβγαλε ενα προιον(branded) το οποιο απογειωσε την αγορα. Κατι αντιστοιχο εκανε και η apple με το iphone. Δεν ηταν οτι δεν υπηρχε κινητο που να τα κανει ολα αυτα που εκανε το iphone, αλλα παντως με τον τροπο που τα εκανε δεν υπηρχε. Τωρα πια μπορεις να διαλεξεις απο μια αρκετα μεγαλη ποικιλια κινητων που κανουν οτι και το iphone ή και πολλα πολλα περισσοτερα.

Με αυτη την λογικη ειναι καλο το ipad γιατι ισως να ειναι μια καλη προταση για την κατηγορια αυτη. Ισως και να μην ειναι παντως ειναι μια προταση που συνδιαζει πολλα πραγματα και σιγουρα στο μελλον θα ειναι και πολυ καλυτερο απο οτι ειναι τωρα.

Οσο γι'αυτο που λες για την τιμολογιακη πολιτικη της apple, εχεις απολυτο δικιο. Ειναι πολυ τραγικες οι τιμες στις οποιες πουλαει τα προιοντα της(στην ελλαδα βεβαια το πραγμα ειναι ακομα πιο τραγικο). Αν αυτο το γεγονος το συνδιασεις και με το οτι ουσιαστηκα κανει beta test με τα πρωτα προιοντα που πουλαει, τα πραγματα ειναι ακομα πιο τραγικα.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θεωρείται μια χαρά συσκευή ένα "παραφουσκωμένο" iphone, με κομμένα τα μισά features, χωρίς βασικά πραγματάκια πάνω (no usb? no 3G? no flash videos?), overpriced για αυτά που προσφέρει, και με την apple που βρήκε την ευκαιρία να κονομήσει πάλι (η χρέωση στο itunes αυξήθηκε στα 1.29$), και γενικά με την γνωστή πολιτική της ... θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω.

Αυτό ακριβώς.

Όποιος βρίσκει μια χαρά το ipad ας αναρωτηθεί γιατί έχει τόσο βασικές ελλείψεις, γιατί ως συσκευή για internet δεν παίζει flash, γιατί επέλεξαν το Micro SIM κ.τ.λ. Το ipad είναι μια συσκευή αρμέγματος χρημάτων. Αυτός που θα δώσει 500+€ για αυτό, μάλλον αργά θα καταλάβει ότι λείπουν πολλά που σήμερα θα έπρεπε να θεωρούνται δεδομένα σε μια τέτοια συσκευή. Οπότε για να μην πάει ψιλό άχρηστη η, κατά τα άλλα, πανάκριβη κορνίζα του, θα πληρώνει για εφαρμογές που στα PCs είναι δωρεάν, για αξεσουάρ που θα κοστίζουν υπερδιπλάσια σε σχέση με τα αντίστοιχα για PC κ.τ.λ.

Τα 500+€ είναι ουσιαστικά η προκαταβολή. Σε βάθος χρόνου κάποιος θα το σκάσει το χιλιάρικο χαλαρά, αν υποθέσουμε ότι το κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.funnyordie.co.uk/videos/167d70800c/the-ipad

http://www.youtube.com/watch?v=-mCCYLC-4xA

Θα πουλησει κι'αυτο σαν ζεστο ψωμακι γιατι εχει το "i" μπροστα, τερμα!

Ασχετα αν δεν μπορεις να μπεις στο 70% των σελιδων λογω ελλειψης flash, δεν μπορεις να τρεξεις 2-3-4-5 εφαρμογες ταυτοχρονα και δεν εχει usb!

Μπραβο στην apple που με τα ψεμματα εχει φτασει εδω που εχει φτασει.

Τρελο marketing λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύγκριση βρε Πέτρο;

Το ενα είναι κατά 95% e-book (βλ. e-ink) το άλλο σίγουρα όχι (βλ. LCD).

Μα σαν τι άλλο να το συγκρίνω; Φορητός υπολογιστής δεν είναι, tablet PC δεν είναι, τι να το πω: μπραουζιέρα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.