Jump to content



Apple iPad


neuromancer

Recommended Posts

Μα σαν τι άλλο να το συγκρίνω; Φορητός υπολογιστής δεν είναι, tablet PC δεν είναι, τι να το πω: μπραουζιέρα;

Κατι τετοια εκανε και το iphone (2g)... Πονταρε στο "φλου" της κατηγοριοποιησης και απεφυγε την κατα μετωπο συγκριση με οτιδηποτε...

Κινητο δεν ηταν... (αφου εκανε τα μισα απο οτι τα υπολοιπα κινητα στα διπλα λεφτα)

pda δεν ηταν (αφου εκανε τα μισα απο οτι τα υπολοιπα pda στα διπλα λεφτα)

και φτασαμε να δημιουργησει ουσιαστικα μια κατηγορια μονο του οπου ολοι βγαζουνε iphone clones :hehe:

Το ιδιο θα γινει κι εδω...

-Δεν ξερω τι να το κανω, ακριβως, αλλα παρτο (γιατι ειναι ωραιο και ευχρηστο το λειτουργικο-και συγχρονιζει τελεια με το outlook :p ) και θα δουμε που θα το χρησιμοποιησουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Αυτο παντως που μου αρεσει πολυ ειναι, οτι οταν βγαλει ας πουμε η htc ή η νοκια μια συσκευη και λειπει κατι θα πεσουμε να την φαμε, ενω οταν βγαλει η apple κατι ξαφνικα "ποιος χρειαζεται το bluetooth, ποιος χρειαζεται τα mms, ποιος χρειαζεται καλη καμερα, ποιος χρειαζεται flash στο αιπαντ ενω θα ερθει το html 5" και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως που μου αρεσει πολυ ειναι, οτι οταν βγαλει ας πουμε η htc ή η νοκια μια συσκευη και λειπει κατι θα πεσουμε να την φαμε, ενω οταν βγαλει η apple κατι ξαφνικα "ποιος χρειαζεται το bluetooth, ποιος χρειαζεται τα mms, ποιος χρειαζεται καλη καμερα, ποιος χρειαζεται flash στο αιπαντ ενω θα ερθει το html 5" και τετοια.

Νομίζω ότι δεν έχεις διαβάσει κατά μέσο όρο 9 στα 10 posts του παρόντος thread

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχας δεν παιζει με τιποτα FullHD,η αναλυση του ειναι 1024x768 αρα παιζει σε 4:3 περιπου.Πως θα δεις ταινια εκει?Ακομη και ενα netbook εχει 16:9.

Για ακομη μια φορα η apple ζηταει τα μαλλια μας για ενα ανουσιο πραγμα.Υπαρχουν και posers ομως.πιss off apple...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχεις διαβάσει κατά μέσο όρο 9 στα 10 posts του παρόντος thread

Σορυ για το ακατανοητο του ποστ μου, γιατι εχω στο μυαλο μου και αλλες απαντησεις απο αλλα φορουμ, και ειχα δει πιο πριν ενα ποστ του Candyman που λεει για την apple και την μεροληψια του κοσμου, και με τον συνειρμο μου εγραψα αυτο που εγραψα. Παντως για το mms και το bluetooth τα ακουγα γενικα οποτε γινοταν συζητηση για τις ελλειψεις του iphone, και τωρα που η apple δεν εβαλε flash στο ipad, βλεπω ατομα να το κραζουν ως 'καρκινωμα' του ιντερνετ, βεβαια οχι εδω (ακομα).

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για το ακατανοητο του ποστ μου, γιατι εχω στο μυαλο μου και αλλες απαντησεις απο αλλα φορουμ, και ειχα δει πιο πριν ενα ποστ του Candyman που λεει για την apple και την μεροληψια του κοσμου, και με τον συνειρμο μου εγραψα αυτο που εγραψα. Παντως για το mms και το bluetooth τα ακουγα γενικα οποτε γινοταν συζητηση για τις ελλειψεις του iphone, και τωρα που η apple δεν εβαλε flash στο ipad, βλεπω ατομα να το κραζουν ως 'καρκινωμα' του ιντερνετ, βεβαια οχι εδω (ακομα).

Από αυτούς που λένε καλά λόγια για το ipad ελάχιστοι θα το αγοράσουν. Οι ποιο πολλοί που θα αγοράσουν το ipad είναι αυτοί που είδαν τα ρεπορτάζ των... δελτίων ειδήσεων ή πείστηκαν από τα διαφημιστικά σποτ. Προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

IT'S ALL MARKETING Guys...η apple ειναι ο βασιλιας του μαρκετινγκ.

Αληθεια μιλουσε κανεις για το iPad πριν καμια βδομαδα; Δεν νομιζω. Εγινε η παρουσιαση και ακολουθησε ΣΑΛΟΣ στα forums, τηλεοραση, news sites, δελτια ειδησεων και ξερω γω τι αλλο. Ενω στην ουσια τι ειναι; Ενα μεγαλο ipod touch. Ευγε apple :hang2::hang2:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρκεί και μόνο που θα ταρακουνίσει τους υπόλοιπους κατασκευαστές και θα βελτιώσουν τις δικές τους γκουμούτσες. Θυμάστε που ήταν τα κινητά πριν το iPhone?

Όσο για τα specs, η Apple ποτέ δεν έβγαλε συσκευή για να κοντράρει αντίστοιχη υπάρχουσα συσκευή. Εφτιαχνε το market segment μόνη της και απολάμβανε για χρόνια, τουλάχιστον 50% κομάτι της αγοράς. Δεν απευθύνεται στον Labίτη το iPad.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θεωρείται μια χαρά συσκευή ένα "παραφουσκωμένο" iphone, με κομμένα τα μισά features, χωρίς βασικά πραγματάκια πάνω (no usb? no 3G? no flash videos?), overpriced για αυτά που προσφέρει, και με την apple που βρήκε την ευκαιρία να κονομήσει πάλι (η χρέωση στο itunes αυξήθηκε στα 1.29$), και γενικά με την γνωστή πολιτική της ... θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω.

Δεν την αντέχω αυτή την apple, κάθε φορά που παρουσιάζει κάτι, μας πρήζονται και φουσκώνουν σαν νταούλια...

Και περισσότερο δεν αντέχω την μεροληψία του κόσμου που όταν βγάλει κάτι στο "και πέντε" εκθειάζεται, ενώ το ίδιο πράγμα από άλλο κατασκευαστή που έχει βγει και στο "παρα τέταρτο" κιολας, κράζεται...

Δεν ξέρω... Τι να πω...; Δεν γίνεται να μην την κράζεις αυτή την εταιρία κατά την γνώμη μου.

Απλά το πήρες από το στόμα μου.

Να προσθέσω επίσης ότι το περισσότερο "κακό" το κάνουν τα media. Χειρότερο fanboy-σμο (συγνώμη για την έκφραση) δεν θα βρεις από τον κόσμο των media.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω πιο πολύ ως ένα e-book reader που παράλληλα σου δίνει τη δυνατότητα να μπαίνεις στο Internet και να αναπαράγεις πολυμέσα. Το συν του προϊόντος αυτού είναι το έξοχο πλασάρισμα του από Steve Jobs καθώς και τα χίλια μύρια γκατζετάκια που θα το συνοδεύουν μαζί με την διαφημιστική καμπάνια της apple κάνοντας τα περισσότερα αμερικανάκια να το θέλουν σαν τρελά.

Μακάρι άλλες εταιρίες να βγάλουν καλύτερά προϊόντα από αυτό με περισσότερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποιές είναι οι διαφορές μιάς πέτρας και ενός Ipad?

attachment.php?attachmentid=37989&stc=1&d=1264905342

Χωρίς περαιτέρω σχόλια...

Το συν του προϊόντος αυτού είναι το έξοχο πλασάρισμα του από Steve Jobs καθώς και τα χίλια μύρια γκατζετάκια που θα το συνοδεύουν μαζί με την διαφημιστική καμπάνια της apple κάνοντας τα περισσότερα αμερικανάκια να το θέλουν σαν τρελά.

Πράγματι! Εγώ ψάρωσα τόσο πολύ που λέω να πουλήσω το pc μου να πάρω ένα τέτοιο. :p

Μακάρι άλλες εταιρίες να βγάλουν καλύτερά προϊόντα από αυτό με περισσότερες δυνατότητες.

Αν και θα είναι δύσκολο να ξεπεράσουν αυτό το απαύγασμα της τεχνολογίας, αυτό το απόλυτο τεχνολογικό εργαλείο με όλα αυτά τα εκπληκτικά features που μοιάζουν σαν να ήρθανε από το μέλλον... ίσως αν προσπαθήσουν πολύ να καταφέρουν να το φτάσουν.

post-9787-1416074307,2075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια εκανε και το iphone (2g)... Πονταρε στο "φλου" της κατηγοριοποιησης και απεφυγε την κατα μετωπο συγκριση με οτιδηποτε...

Κινητο δεν ηταν... (αφου εκανε τα μισα απο οτι τα υπολοιπα κινητα στα διπλα λεφτα)

pda δεν ηταν (αφου εκανε τα μισα απο οτι τα υπολοιπα pda στα διπλα λεφτα)

και φτασαμε να δημιουργησει ουσιαστικα μια κατηγορια μονο του οπου ολοι βγαζουνε iphone clones :hehe:

Το ιδιο θα γινει κι εδω...

-Δεν ξερω τι να το κανω, ακριβως, αλλα παρτο (γιατι ειναι ωραιο και ευχρηστο το λειτουργικο-και συγχρονιζει τελεια με το outlook :p ) και θα δουμε που θα το χρησιμοποιησουμε. ;)

Ναι, αλλά έκανε κάποια πράγματα που δεν έκαναν τα άλλα.

Αυτά τα κάποια πράγματα, που δεν φαίνονται στα specs, είναι αυτά που θα αποκομίσεις με την everyday use.

Η apple κάνει το εξής:

έχει πιάσει ότι σε budget σύστημα δεν έχει ελπίδα, και βγάζει ό,τι πιο καινοτόμο μπορεί στις "ελίτ" κατηγορίες.

Το i-pad δεν το έχω δει, σίγουρα κουβαλάει την "βλακεία" της apple (θύρες usb, sd etc.).

Το iphone πάντως, πούλησε λόγω του τρόπου χρήσης του και της εμφάνισης.

Τι να τις κάνεις τις δυνατόητες του pda όταν για να το δουλέψεις σου βγαίνει η πίστη με τη γραφίδα, πέραν του ότι να βρεις μια συμβατή εφαρμογή μπορεί να σου φάει 1 ώρα (arm, sh3, xscale etc.).

Έχοντας 2-3 γενιές pda, η συμβατότητα ήταν κάτι που δεν υπήρχε στο menu.

Γενικά, με την Apple είσαι μέσα στο Matrix.

Δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά γίνεται, αλλά το απολαμβάνεις.

Έχοντας δει τον "κώδικα", προσωπικά προτιμάω να ξημεροβραδιάζομαι στο Matrix από το να πολεμάω με το -εκάστοτε- διαστημόπλοιο ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι άλλες εταιρίες να βγάλουν καλύτερά προϊόντα από αυτό με περισσότερες δυνατότητες.

Υπαρχει καποια αλλη δυνατοτητα που εχει ο Ipad για να την αφαιρεσουν ? Δε βρισκω καποια οπότε μαλλον το ipad θα κατεχει τα πρωτεία.

Link to comment
Share on other sites

SirDiman ευχαριστώ,γιατί παρεπιπτόντως δεν υπάρχει παρόμοιο ποστ για το asus pad με παρόμοια σχόλια;Δλδ "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;"Η apple καταφέρνει να είναι πάντα επίκαιρη με τα προιόντα της και ένα βήμα μπροστά λόγω του OSX που φοράει!

Link to comment
Share on other sites

σωστά,φαντάζομαι φάση στην καφετέρια:άλλος με ipad,άλλος με asus pad,άλλος με hp compact να πίνουν καφε και να σερφάρουν,η apple θα αλλάξει το στυλ τελειώς...:baby:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.