Jump to content



Apple iPad


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Εντάξει είναι πολύ όμορφο.

Αλλά εμένα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό πως θα χρησίμευε, είναι για να διαβάζω καμια συνταγή στην κουζίνα από το ιντερνετ.

Και το κακό είναι πως δεν μαγειρεύω κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό, αλλά οι εθισμένοι στο internet βρήκαν την υγειά και την χαρά τους.

Το μόνο που μου την σπάει είναι που στην Apple κάνουν λες και εφηύραν τον τροχό.

Ειδικά αυτό το βίντεο που κυκλοφορεί με όλους τους executives της Apple να το εκθειάζουν, είναι ψιλοεμετικό.

Με λίγα λόγια μας λένε ότι το iPad λύνει ένα σωρό προβλήματα που δεν είχαμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι αραχτός στον καναπέ και να χαζεύεις net είναι ότι πρέπει. Ούτε να ανοίγεις το laptop, να περιμένεις να μπουτάρει, να ζεματάνε τα μπούτια σου σε λίγο κτλ κτλ. Είναι ένα μεγάλο iPod touch, και μόλις βγει η επόμενη έκδοση και λύσουν οι "beta testers-πρώτοι αγοραστές" τα προβλήματα θα το πάρω, γιατί μ'αρέσει το concept.

Link to comment
Share on other sites

http://gizmodo.com/5458382/8-things-that-suck-about-the-ipad :p

Αν και κάτοχος iphone, το iPad δεν μου αρέσει. Εάν ποτέ πάω σε tablet/mini-tablet θα προτιμήσω κάποιο που δεν θα έχει τις παραξενιές του τηλεφώνου μου.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο προϊόν, δε λέω, αλλά όχι να μας δημιουργούν καινούριες ανάγκες, και να μας τις λύνουν με τα καινούρια τους -πρωτοποριακά- προϊόντα... Ούτε για σημειώσεις για τη σχολή ή για τη δουλειά κάνει, ούτε για να το έχεις μαζί σου συχνά εκτός σπιτιού κάνει, -για να μη μιλήσω για τα μειονεκτήματα στα τεχνικά χαρακτηριστικά του- οπότε ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητά του; Έχει το σηματάκι της Apple;

ΥΓ Το μόνο έξυπνο που βρίσκω, πέρα από το μάρκετινγκ που έχει κάνει τον κόσμο να παραμιλάει για μια άχρηστη συσκευή, είναι το πληκτρολόγιο που το μετατρέπει σε ένα iMac mini.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Το μόνο έξυπνο που βρίσκω, πέρα από το μάρκετινγκ που έχει κάνει τον κόσμο να παραμιλάει για μια άχρηστη συσκευή, είναι το πληκτρολόγιο που το μετατρέπει σε ένα iMac mini.

Αν του βάλεις πληκτρολόγιο, τότε γιατι να μην μείνεις με το λαπτοπ που έχεις ήδη; Ποιά η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι αραχτός στον καναπέ και να χαζεύεις net είναι ότι πρέπει. Ούτε να ανοίγεις το laptop, να περιμένεις να μπουτάρει, να ζεματάνε τα μπούτια σου σε λίγο κτλ κτλ. Είναι ένα μεγάλο iPod touch, και μόλις βγει η επόμενη έκδοση και λύσουν οι "beta testers-πρώτοι αγοραστές" τα προβλήματα θα το πάρω, γιατί μ'αρέσει το concept.
Για αυτό υπάρχουν τα netbooks από τα οποία το μόνο που λείπει είναι ανάλυση 1360χ768 στις 9-10 inches, άσε που μερικά από αυτά έχουν touchscreen και βάζεις και ότι OS και εφαρμογές θές νόμιμα.

Το ιδια σε διαστάσεις είναι αν εξαιρέσεις το πλάτος, και στα 2/3 του βάρους δίνοντάς σου όμως πληκτρολόγιο, webcam, hdmi, 3G (πχ Dell mini 10 Vodafone), usb, cart readers, δυνατότητα φθηνής αναβάθμισης (πχ μνημες, usb TV cards etc, μπαταρίες μεγαλύτερες/μικρότερες/ελαφρυτερες/3rd party/SSDs).

Αν τόλμαγε εταιρία να βγάλει ένα netbook στα 600-700ευρώ σαν το Dell mini 10 3G (το έδινε πριν 1 μήνα το you.gr στα 250Ευρώ) αλλά με 64άρη SSD (σαν τους Samsung) με 10άρα οθόνη 720p toυch που να διπλώνει σε tablet δεν θα μιλάγαμε τώρα για iPad.

Το iPad δεν θα το αγόραζα και για έναν άλλο λόγω: το "κλειστό" λειτουργικό και για τα Apple APPS/STORE only.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι αραχτός στον καναπέ και να χαζεύεις net είναι ότι πρέπει. Ούτε να ανοίγεις το laptop, να περιμένεις να μπουτάρει, να ζεματάνε τα μπούτια σου σε λίγο κτλ κτλ. Είναι ένα μεγάλο iPod touch, και μόλις βγει η επόμενη έκδοση και λύσουν οι "beta testers-πρώτοι αγοραστές" τα προβλήματα θα το πάρω, γιατί μ'αρέσει το concept.

Πραγματικα κι εγω το ιδιο ακριβως πιστευω. Καλο φαινεται, καλη φαση θα ειναι αλλα οχι ακομα. Πρεπει πρωτα να το παρουν οι πρωτοι να λυσουν τα προβληματα που θα εχει σιγουρα και μετα θα το παρω.

Παντως με τον αριθμο απο εφαρμογες που υπαρχει ηδη θα ειναι πολυ καλο σε τομεις περα απο e-book reading, browsing κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμη ερθει με ισοτιμια 1$=1€ δεν λεει μια.

Αn ερθει με πραγματικη -εστω οτι το δολλαριο θα ειναι οπως σημερα- ισοτιμια τοτε δεν βλεπω το λογο ενας φοιτητης να μην προτιμησει αυτο αντι ενος netbook.

Εγω ειδα IPS με LED,μεγαλη αυτονομια~10 ωρων,φοβερη φορητοτητα κλπ

Το μονο που με χαλασε ηταν το generic apple once again Design του που εχει κανει ολες τις συσκευες ιδιες.

Κατα τ'αλλα οι αντιπαλοι θα βγαλουν αντιστοιχες προτασεις αλλα δεν θα πουλησουν το 1/5 αφου "δεν ειναι iPad."

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι...... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ USB ΟΕΟ?

ελεος πια δεν είναι τηλέφωνο

μα και τηλεφωνο που ηταν ενα mini USB μπορουσε να μπει.

Αλλη μια παραξενη τακτικη της Apple (που παιζει να το παρουσιασει και σαν καινοτομια στο επομενο μοντελο!)

Link to comment
Share on other sites

μια κυριλέ συσκευή, ελαφριά, με πεντακάθαρη μεγάλη οθόνη για να δεις ότι θέλεις όποτε το θέλεις χωρίς να βγάλεις τα μάτια σου, στον καναπέ, στην καφετέρια, στο καράβι, με λογική τιμή και μεγάλη αυτονομία..

Αν έκανε τ πάντα η τιμή του δεν θα ήταν αυτή..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.