Jump to content



msdn win7 64bit, iso προβλημα εγγραφης


magicman

Recommended Posts

καλησπερα, κατεβασα απο msdn τα win 7 multilanguage 64bit. κατεβηκε το iso, το γραφω σε δισκακι, τπτ δεν bootarei, το εχω γραψει σε 3 δισκακια τπτ. δεν bootαρει.

θα χαζεψω.. τι μπορει να φταιει ?

τωρα εβαλα να ξανακατεβει το λειτουργικο, μηπως κατι πηγε στραβα...

υ/γ δοκιμασα κ απο ubuntu(brasero), και απο nero σε win.

Link to comment
Share on other sites

2.1gb iso με win 7 δεν υπαρχει.. μηπως εχεις κατεβασει αυτο ? mu_windows_7_language_pack_x64_dvd_x15-73276.iso, Αλλ ειναι πολυ πιθανο να μ...ζεται παλι ο unpacker... τα win7 pro ελληνικα που ηθελα να κατεβασω δε μπορεσα εκεινο το διαστημα γιατι στο unpack του .sdc ξεσκιζε το αρχειο (και εβγαινε μικροτερο στο unpack). ειχα επικοινωνησει αρκετες φορες με τον υπευθυνο στο πανεπιστημιο , και τελικα παραδεχτηκε οτι οντως εχει προβλημα, και οτι θα ενημερωνε το e-academy για να το διορθωσουν καποια στιγμη (ιδεα δεν εχω γιατι το βρηκα το iso απο αλλου)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως έχεις κατεβάσει λάθος αρχείο.

Στο δίκο μου account, υπάρχουν δύο .iso σχετικά με τα Windows 7 που μπορείς να κατεβάσεις. Το πρώτο είναι το Windows 7 Professional (x64) - DVD (English), το οποίο ουσιαστικά είναι τα Windows που κατεβάζεις και εγκαθιστάς, ενώ το δεύτερο είναι το Windows 7 Language Pack (x64) - DVD (Multilanguage), το οποίο μου φαίνεται πως είναι το language pack, το οποίο περνάς στα Windows που έχεις εγκαταστήσει.

Και τα δύο είναι όντως 2.1GB.

Δοκίμασε να κατεβάσεις μία και το πρώτο που σου είπα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις boot απο iso πρεπει να εχεις δηλωσει στο nero οτι πας να φτιαξεις boot cd/dvd και μετα να χωσεις και τo iso

recorder\burn image και τερμα... εκτος αν εχω (που εχω.. ελεω usb sticks) τοσο καιρο να γραψω bootable cd/dvd...

Link to comment
Share on other sites

Windows 7 Language Pack (x64) - DVD (Multilanguage)

αυτο κατεβασα. που μαλλον ειναι pack αφου εχεις κανει install, δεν εξηγηται αλλιως.

το Windows 7 Professional (x64) - DVD (English το εχω ηδη εγκατεστημενο στο pc μου.

ηθελα για αλλο pc να περασω win7.

Link to comment
Share on other sites

Το Language Pack περιέχει μόνο 35 πακέτα γλωσσών (MUI) για να μπορέσεις να αλλάξεις τη γλώσσα του λειτουργικού σου (πράγμα που είναι εφικτό ακόμα και αν δεν έχεις Ultimate).

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και μία πλήρη έκδοση των Windows για να το χρησιμοποιήσεις.

Γι' αυτό και δεν μπορούσες να κάνεις boot από αυτό.

Όσο για την εγγραφή του ISO σε DVD:

1) Μπορείς να το κάνεις με το Nero, από το μενού Recorder --> Burn Image (Συσκευή εγγραφής --> Εγγραφή ειδώλου)

2) Μπορείς να το κάνεις με το ImgBurn, με την εντολή Write image file to disc.

Θεωρώ το ImgBurn αρκετά πιο εύχρηστο/εύκολο για τέτοιες δουλειές σε σχέση με το Nero, οπότε σου προτείνω τον δεύτερο τρόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.