Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=21733]Servo1980[/MENTION] εχω γεννηθει Καναδα, εζησα 10 χρονια Αγγλια, Ισπανια, Ιταλια και εχω περασει και λιγο απο Γερμανια.

Συνεχιζω να πιστευω οτι δεν χρειαζομαι κανεναν ξενο να μου πει τι θα κανω. Ξερω πολυ καλα οπως και η πλειοψηφια ξερει. Επετρεψε μου να μην τρωω κουτοχορτο απο τα γκεμπελικα μεσα ενημερωσης που χρονια προσπαθουν να με πεισουν οτι ειμαι λαμογιο, κλεφτης, αχρηστος κ.ο.κ....

Οχι φιλε μου, δεν χρειαζομαι κανεναν να μου "μαθει" τι εστι ευρωπαικος πολιτισμος. Δεν χρειαζεται να γινω γερμανος για να μπορω να ζω με αξιοπρεπεια.

Μην περιμενεις να ξυπνησουν ολοι μονομιας. Δυστυχως δεν γινεται. Τριαντα και βαλε χρονια ειμαστε σε κωμα(και σε κομμα). Στην αρχη ειναι δυσκολα και πολλοι αρνουνται οτι τοσο καιρο απλα κοιμοντουσαν.

Εχουμε απιστευτα μεγαλη δυναμη και σε εμψυχο και σε αψυχο υλικο. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν οδοι διοχετευσης της γνωσης και των ιδεων προς τα εξω. Λες και οι μοναδικοι που ξερουν και μπορουν ειναι αυτοι που εχουμε τοσα χρονια στην πλατη μας...

Και σου ξαναλεω λοιπον, αν νομιζεις οτι δεν μπορεις να αλλάξεις τα πραγματα και αν σου αρεσει το γερμανικο μοντελο, πηγαινε ζησε εκει. Εδω (ακομη) ειναι Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί τώρα τι κάνεις ? λιώνεις σε ένα pc ή στην tv μπροστά και για πια ελευθεριά του λόγου μιλάμε ?

με γνωρίζεις προσωπικά αν λιώνω σε pc ή στην tv? ή υποθέτεις?

ας είναι καλά η τεχνολογική εξέλιξη και η ανακάλυψη του power button.....μπορώ να κλείσω το pc και την tv ότι ώρα θέλω όποτε το θέλω....επίσης μπορώ να επιλέγω ΕΓΩ τι θα δω και πότε θα το δω.

να σε ενημερώσω λοιπόν οτι η τηλεόρασή μου ανοίγει μόνο για να δω ταινίες και αθλητικά.

η ενημέρωσή μου έρχεται μέσω ίντερνετ που μπορώ να διαβάζω και να φιλτράρω αυτό που ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ.....μπορώ να διαλέξω να ενημερωθώ από εκατοντάδες διαφορετικές πηγές.....από τις πιο υποκειμενικές ως τις πιο αντικειμενικές σύμφωνα με την κρίση ΜΟΥ.

αυτή τη στιγμή μιλάμε για οικονομική κοινωνική και πολιτική καταπίεση......

όταν θα έρθει η ώρα της καταπίεσης του ατόμου και της προσωπικότητας (λογοκρισία στο ίντερνετ -βλέπε Κίνα- και απαγόρευση κυκλοφορίας στους δρόμους με το ποδήλατό μου) τότε ναι θα συμφωνήσω οτι πλέον τα πράγματα είναι όπως τότε με τη χούντα.

αλλά με συγχωρείς αν θα σου αντιστρέψω την προσωπική επίθεση για το άτομό σου.....όμως νομίζω οτι γεννηθείς το 1980 (εσύ 31 εγώ 28) δε γνωρίζεις από πρώτο χέρι για τα βασανιστήρια και όσα μιλάω......μπορεί το οικογενειακό σου περιβάλλον να ανήκε στην κατηγορία όσων ευνοήθηκαν από τους χουντικούς σε σχέση με το δικό μου οικογενειακό περιβάλλον που τράβηξε όσα τράβηξε.

όπως και να χει δε θα κάτσω να αναλύσω την άποψή μου περισσότερο απέναντί σου......διάβασα τη δική σου διάβασες τη δική μου.......ας μιλήσει και κάνας άλλος......

δημοκρατία έχουμε....σωστά? ;)

Link to comment
Share on other sites

Πας καλά; :confused:

Όσο για το ότι δε γίνονταν σκάνδαλα επί χούντας, θα θέλατε.

Το παλιατζίδικο των αναμνήσεων: ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ

Τα σκάνδαλα της χούντας | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Το «Τάμα του Εθνους»

Συμβάσεις

Εξωχικά

Μαύρα κρέατα

Θεσμοθέτηση νόμου περί ευθύνης υπουργών και ασυλίας - Θυμίζει κάτι;

Αλλά βέβαια. Όλα ήταν καλά επί χούντας και καλπερνούσε ο κόσμος.

κάθεστε και διαβάζεται το κάθε έναν πικραμένο που δεν κατάφερε να βγάλει λεφτά εκείνη την περίοδο και την μίσησε ....

Εστω ότι γίνονταν βασανιστήρια οκ έγιναν και τι να κάνουμε τώρα θα τους τιμήσουμε αυτούς που βασανίστηκαν (όλο και κάτι θα κάνανε για να τους βασανίσουν άρα κακοί = εγκληματίες) με άλλα λόγια δηλαδή έχουν περισσότεροι σημασία τα άτομα που βασανίστηκαν στην χούντα παρά ο Κολοκοτρώνης ο Αθανάσιος Διάκος μαζί κλπ με τα υπόλοιπα άτομα που πέθαναν για να μας απελευθερώσουν από τους τούρκους και ακόμα τα άτομα που πέθαναν στους παγκόσμιους πολέμους ....

τα συμπεράσματα δικά σας

άντε πιάνετε την τρίχα και την κάνετε τριχιά

Link to comment
Share on other sites

με γνωρίζεις προσωπικά αν λιώνω σε pc ή στην tv? ή υποθέτεις?

ας είναι καλά η τεχνολογική εξέλιξη και η ανακάλυψη του power button.....μπορώ να κλείσω το pc και την tv ότι ώρα θέλω όποτε το θέλω....επίσης μπορώ να επιλέγω ΕΓΩ τι θα δω και πότε θα το δω.

να σε ενημερώσω λοιπόν οτι η τηλεόρασή μου ανοίγει μόνο για να δω ταινίες και αθλητικά.

η ενημέρωσή μου έρχεται μέσω ίντερνετ που μπορώ να διαβάζω και να φιλτράρω αυτό που ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ.....μπορώ να διαλέξω να ενημερωθώ από εκατοντάδες διαφορετικές πηγές.....από τις πιο υποκειμενικές ως τις πιο αντικειμενικές σύμφωνα με την κρίση ΜΟΥ.

αυτή τη στιγμή μιλάμε για οικονομική κοινωνική και πολιτική καταπίεση......

όταν θα έρθει η ώρα της καταπίεσης του ατόμου και της προσωπικότητας (λογοκρισία στο ίντερνετ -βλέπε Κίνα- και απαγόρευση κυκλοφορίας στους δρόμους με το ποδήλατό μου) τότε ναι θα συμφωνήσω οτι πλέον τα πράγματα είναι όπως τότε με τη χούντα.

αλλά με συγχωρείς αν θα σου αντιστρέψω την προσωπική επίθεση για το άτομό σου.....όμως νομίζω οτι γεννηθείς το 1980 (εσύ 31 εγώ 28) δε γνωρίζεις από πρώτο χέρι για τα βασανιστήρια και όσα μιλάω......μπορεί το οικογενειακό σου περιβάλλον να ανήκε στην κατηγορία όσων ευνοήθηκαν από τους χουντικούς σε σχέση με το δικό μου οικογενειακό περιβάλλον που τράβηξε όσα τράβηξε.

όπως και να χει δε θα κάτσω να αναλύσω την άποψή μου περισσότερο απέναντί σου......διάβασα τη δική σου διάβασες τη δική μου.......ας μιλήσει και κάνας άλλος......

δημοκρατία έχουμε....σωστά? ;)

ναι greekfragma μην πιάνεσαι από τις λέξεις όταν γράφω μιλάω γενικά να ξέρεις για όλους μαζί και τον εαυτό μου μέσα, δεν με βγάζω απέξω από τον χορό γιατί τώρα όπως είναι τα πράγματα όλοι μαζί χεράκι χεράκι για τον Ζάλογγο

και όσο το οικογενειακό μου δεν ευνοηθήκαμε από την χούντα μάλιστα ήτανε και καταστροφική διότι χτίσανε οι παππούδες μου τρία σπίτια (το πρώτο δεν άρεσε στην χούντα γιατί τότες ξεκίνησαν να φτιάχνουν το σχέδιο πόλεως του περάματος οπότε δεν ήταν το σπίτι στο σωστό σημείο) μετά το δεύτερο πάλι δεν τους άρεσε γιατί εκεί ήθελαν να φτιάξουν πλατεία , και το τρίτο είναι το σημερινό που μένουμε το οποίο είναι λίγο πιο πάνω από την πλατεία) αν είχα ευνοηθεί πολύ απλά δεν θα ήμουν εδώ σήμερα

Link to comment
Share on other sites

γιατί τώρα τι κάνεις ? λιώνεις σε ένα pc ή στην tv μπροστά και για πια ελευθεριά του λόγου μιλάμε ?

πια βασανιστήρια επι χούντας μιλάτε ?

το θέμα μας είναι ότι ο Παπαδόπουλος μπορεί "να έκανε ότι έκανε" αλλά αλλά επειδή είχε ΟΡΧΕΙΣ έκατσε δικάστηκε και πέθανε στην φυλακή, α!!! και αν ήθελε έφευγε από την εξουσία αλλά επειδή είδε ότι κυβερνάει όντα χωρίς μυαλό (βλ περίοδος Πολυτεχνείου) και επειδή δεν πέρασαν κάποια αεροπλάνα να πάνε προς τα κάτω κατά την Αίγυπτο αποφάσισαν οι Αμερικάνοι να δημιουργήσουν αυτήν την αναμπουμπούλα ώστε να φύγει μια ώρα νωρίτερα + για κάτι πετρέλαια ...

άσε μην λέμε και ότι θέλουμε

Φίλε sorry αλλά με αυτά που γράφεις θυμήθηκα την ατάκα από ΑΜΑΝ ότι το πανό που έγραφε ελευθερία εννοούσε την καθαρίστρια του πολυτεχνείου που είχε ξεχάσει τα κλειδιά της.

Επικοινωνείς καθόλου με το περιβάλλον?

Τέλος πάντων, επειδή κι εγώ το πίστευα αυτό, δείτε το δίωρο του Καζάκη, όπου σαφώς αναφέρει ότι ΚΑΙ η χούντα δανείζονταν χρήματα, με επαχθείς κλασσικά όρους, αρχικώς εκ της αντίπερα όχθης του ατλαντικού, με αντάλλαγμα φιλέτα.

Το ίδιο με τώρα.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν πιστεύω σε μια κυβέρνηση - αηδία όπως η σημερινή με τον αρχιαπατεώνα του χρηματιστηρίου να το παίζει -εντολοδόχος- πρωθυπουργός, διότι οι εντολοδόχοι του δεν σκέφτονται ούτε το συμφέρον της Ελλάδας ούτε το συμφέρον της Ευρώπης.

Θα ξαναπώ για άλλη μια φορά, ότι η πολιτική του ταμπουρώματος στα πάτρια ιδανικά είναι λάθος για μένα. Θα πρέπει η Ευρώπη να έχει ενιαία πολιτική με ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ στο τιμόνι.

Κοινώς ναι, πάρτε ρε αρχιρουφιάνοι φτηνά τη φωτοβολταϊκή της Ελλάδας, αφού για δείτε ήλιο πρέπει να πάρετε το αεροπλάνο, αλλά ανοίχτε και ένα ρημαδο-R&D εδώ, φέρτε καμιά ρημάδα πολυεθνική και κάνα ρημαδοεργοστάσιο, έστω για τρακτέρ, να αναπτυχθεί και η εδώ οικονομία και να βρουν και οι απόφοιτοι των Πανεπιστημίων δουλειά εκτός εκπαίδευσης και εστίασης. Δεν γίνεται να απαιτούν οι έλληνες να είναι γκαρσόν και παραγωγοί ειδών πολυτελείας, και να μας *** στα super market τους εισάγοντας φτηνότερα τα ίδια είδη από Βραζιλία ή Αφρική. Εφ'όσον η Ευρωπαϊκή πολιτική αντί να προάγει την ανταγωνιστικότητα και την ευημερία ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ προάγει κρατικά, το τέλος της δεν θα αργήσει, όπου θα γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω και θα προσπαθεί πάλι η κάθε χώρα να είναι αυτάρκης, ανεξαρτήτως των οικονομικών συμφερόντων των γειτόνων.

Link to comment
Share on other sites

γιατί τώρα τι κάνεις ? λιώνεις σε ένα pc ή στην tv μπροστά και για πια ελευθεριά του λόγου μιλάμε ?

πια βασανιστήρια επι χούντας μιλάτε ?

το θέμα μας είναι ότι ο Παπαδόπουλος μπορεί "να έκανε ότι έκανε" αλλά αλλά επειδή είχε ΟΡΧΕΙΣ έκατσε δικάστηκε και πέθανε στην φυλακή, α!!! και αν ήθελε έφευγε από την εξουσία αλλά επειδή είδε ότι κυβερνάει όντα χωρίς μυαλό (βλ περίοδος Πολυτεχνείου) και επειδή δεν πέρασαν κάποια αεροπλάνα να πάνε προς τα κάτω κατά την Αίγυπτο αποφάσισαν οι Αμερικάνοι να δημιουργήσουν αυτήν την αναμπουμπούλα ώστε να φύγει μια ώρα νωρίτερα + για κάτι πετρέλαια ...

άσε μην λέμε και ότι θέλουμε

Την ελευθερία που έχω να πόσταρω αυτη την στιγμη και να λέω οτι λες βλακείες(π.χ.). Γιατι αν το έκανα αυτο και είχαμε χούντα, με το που θα πατούσα το ''καταχώρηση απάντησης'' θα έσκαγαν οι ασφαλίτες έξω απο το σπιτι μου. Τώρα το κατα πόσο είχε @ρχιδι@ ο παπαδόπουλος, και τα φιλαράκια του, αυτο ειναι μια άλλη ιστορία, και να ξέρεις, οτι επι το πλείστον, τα πραξηκοπήματα και οι δικτατορικες κυβερνήσεις, εγκαθιστουνται σε κράτη με την υποστήριξη και την εντολή απο τις ''μεγάλες δυνάμεις'' (στην περίπτωση μας USA) και όταν δε τους εξυπήρετουν πια, τις ρίχνουν. Ολα αυτα που σου λέω, μπορεις να τα βρείς σε ενα πολυ ωραιο βιβλίο που λέγεται ΙΣΤΟΡΙΑ. Αν δεν το έχεις διαβάσει, σε παρακαλώ ρίχτου μια ματιά, δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί το οικογενειακό σου περιβάλλον να ανήκε στην κατηγορία όσων ευνοήθηκαν από τους χουντικούς

αισχρο σχολιο ,ελεος δηλαδη ,να κραταμε ενα επιπεδο,τι σχεση εχουν οι οικογενειες κλπ

και όσο το οικογενειακό μου δεν ευνοηθήκαμε από την χούντα μάλιστα ήτανε και καταστροφική διότι χτίσανε οι παππούδες μου τρία σπίτια (το πρώτο δεν άρεσε στην χούντα γιατί τότες ξεκίνησαν να φτιάχνουν το σχέδιο πόλεως του περάματος οπότε δεν ήταν το σπίτι στο σωστό σημείο) μετά το δεύτερο πάλι δεν τους άρεσε γιατί εκεί ήθελαν να φτιάξουν πλατεία , και το τρίτο είναι το σημερινό που μένουμε το οποίο είναι λίγο πιο πάνω από την πλατεία) αν είχα ευνοηθεί πολύ απλά δεν θα ήμουν εδώ σήμερα

Oh The Drama!!!

Για να το γενικευσω:Το θρεντ ειναι για αποψεις.Δεν ειναι ουτε για να αναφερομαστε στην οικογενεια οποιου διαφωνουμε,ουτε για drama.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θέλω να ξεκινήσω flames και θα μας μαζεύει μετά ο astrolavos σταματάω εδώ

το ''επειδή δεν θέλω να ξεκινήσω flames σταματάω εδώ'' σημαίνει σταματάω εδώ.......

δηλαδή εκεί.

και όχι εκεί

το μόνο που θα πω

τρίχα ----->Ελλάδα---->ΤΡΙΧΑ[

αισχρο σχολιο ,ελεος δηλαδη ,να κραταμε ενα επιπεδο,τι σχεση εχουν οι οικογενειες κλπ

δε μίλησα για οικογένεια....μίλησα για το οικογενειακό περιβάλλον.....

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αστειο που αποψη για την Χουντα εχουν και ατομα που πανε η μολις τελειωσαν το σχολειο.....Οχι τπτ αλλο αλλα τα βιβλια που διαβασαμε ολοι απο το 75-80 και μετα τα εφτιαξαν οι 300 που μας κυβερνανε απο τοτε οποτε αναρωτιεμαι πραγματικα το πως μερικοι θεωρειτε εστω απλα "πιθανο" να εγραψαν τα γεγονοτα ως ειχαν τοτε. Μας εμαθαν ολους πως στο πολυτεχνειο πεθανε κοσμος ενω στην πραγματικοτητα (με αυτοπτες μαρτυρες) δεν πεθανε ΚΑΝΕΙΣ. Γενικα ναι υπηρχαν βασανιστηρια οσων δεν τους "συμφερε" το καθεστως και προσπαθουσαν να το ριξουν με διαφορα μεσα (χωρια το ποιοι/ποιες κυβερνησεις τους υποστηριζαν σε αυτη τους την προσπαθεια) αλλα ποιος λεει οτι τωρα δεν γινονται αυτα ? Παραλιγο να πεθανει κοσμος στο Συνταγμα και ακομα μερικοι καθονται και πιστευουν πως ζουμε σε καλυτερες εποχες...Ναι σας αφηνουν να λετε οτι θελετε χωρις να ερθουν οι ασφαλιτες στα σπιτια σας (τουλαχιστον για τωρα) αλλα εχουν παρει οτιδηποτε μοχθησαμε ολοι (κυριως οι μεγαλυτεροι) να αποκτησουμε την τελευταια 10ετια (για μενα εστω) και 20-30ετια+ για ολους τους μεγαλυτερους.....

Οσο για το οτι η χουντα ανεβηκε με υποστηριξη απο την Αμερικη και μετα επεσε επειδη απλα αλλαξε πλευρες τι να πω, ακουγεται κωμικοτραγικο....Εμενα και μονο που η Αμερικη βοηθησε να πεσει η Χουντα μου λεει παρα πολλα....

ΥΓ : Δεν ειναι τυχαιο πως τωρα ολοι οι στρατηγοι του στρατου ειναι τσιρακια των πολιτικων......Καταφεραν να ριξουν την χουντα χρησιμοποιοντας το πολυτεχνειο, ανεβηκαν στα εδρανα και "ασφαλισαν" την διαμονη τους εκει...

Έγινε επεξεργασία από Servo1980
Link to comment
Share on other sites

κάθεστε και διαβάζεται το κάθε έναν πικραμένο που δεν κατάφερε να βγάλει λεφτά εκείνη την περίοδο και την μίσησε ....

Στους πικραμένους συγκαταλέγεται ο παππούς μου που πλήρωσε μια μέρα πριν σβήσει ο Παπαδόπουλος όλα τα χρέη;

Σκέψου τώρα να πληρώνεις τη μία μέρα και την άλλη ο συγχωριανός σου να έχει μείνει με τα λεφτά στη τσέπη και εκεί που θα του παίρναν χωράφια δεκάδων στρεμάτων,να του μένουν και να κάνει και περιουσία.Αδικία δεν είναι;

Τελοσπάντων,μιλάς συνέχεια για τη Χούντα σαν να ήταν τίποτα σπουδαίο.

Και δικαιολογείς την σπουδαιότητα αυτή στην ανάπτυξη πάντα.

Να σου θυμίσω ότι το μεγαλύτερο όπλο του καπιταλισμού είναι η ανάπτυξη που μας πουλάνε τόσα χρόνια;

Να σου θυμίσω το Αμερικάνικο όνειρο; Που έγινε και Ελληνικό ,για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζούμε στην Ελλάδα ή στη Γερμανία; Χέστηκα για τους "φίλους" μας τους Ευρωπέους που δανείζονται με 1% και μας διευκολύνουν δανειακώς με 5% αν θα διαλυθούν ή όχι. Με μας τί γίνεται πέστε μου. Και για το αν θα είναι δύσκολα με την δραχμή , ναι ας είναι δύσκολα , γιατί τώρα με το ΕΥΡΩ τους είναι καλύτερα;; Για ρωτήστε γύρω σας να δείτε τί γίνεται .

κλασσικος ελληνας...η λεξη ''συλλογικοτητα'' μας ειναι αγνωστη, γι αυτο χρεωκοπησαμε...:wall:

Link to comment
Share on other sites

κλασσικος ελληνας...η λεξη ''συλλογικοτητα'' μας ειναι αγνωστη, γι αυτο χρεωκοπησαμε...:wall:

Βασικά αυτός που λέμε "κλασσικός Έλληνας" δεν είναι άλλος από αυτόν που, δείχνοντας με το δάκτυλο του τον άλλον λέει, με ένα κάποιο υποτιμητικό ύφος, "κλασσικος ελληνας". Μόνο αυτό. Ούτε να αναλύσει την αποψή του, ούτε να στηρίξει τα λεγόμενά του. Απλά "κλασσικος ελληνας", "ελληναράς" κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια συλλογικότητα μιλάμε;Αυτήν που οι Γερμανοί φίλοι μας μας κράζουν συνεχώς για πράγματα που ως επι το πλείστον ο απλός λαός δεν φταίει; Που μας κατηγορούν για σκάνδαλα την ίδια στιγμή που αυτοί έχουν λαδώσει όλο τον κόσμο; Αν υπήρχε πραγματική συλλογικότητα θα παίζαμε στο παιχνίδι με ίδιους όρους, όχι με αυτούς που μας υποχρέωσαν να παίξουμε. Και μην μου λέτε ότι χρωστάμε και γι'αυτό μας τα κάνουν . Και άλλοι χρωστάνε και μάλιστα πολλά περισσότερα , δεν πάθανε τα ίδια , δεν κλήθηκε ο λαός των σε τόσο βίαιη αναπροσαρμογή. Και να είστε σίγουροι ότι από την πολλή συλλογικότητα φτάσαμε να φυτεύουμε βαμβάκια μόνο , να λέμε όλα τα κιλά - όλα τα λεφτά και την ίδια στιγμή να μην έχουμε στάρι να κάνουμε ψωμί ή να μας δανείζουν υπό το άρτιο με ανταλλάγματα όπλα για τα ανάθεμα και εξοπλισμούς. Από αυτή τη συλλογικότητα χρεοκωπήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.