Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Κλεινουν παιδοκαρδιοχειρουργικες κλινικες(πεθαινουν μωρα), κοβουν τα επιδοματα σε νεφροπαθεις, σε λιγες μερες το ΙΚΑ θα ειναι υπευθυνο πια ΜΟΝΟ για την καταβολη των οποιων συνταξεων, παιδια λυποθυμουν σε πολλα μερη ανα την Ελλαδα απο την αφαγια, συνοικιες νεο-αστεγων στην Αθηνα(πιθανως και σε αλλες πολεις), κατακορυφη αυξηση αυτοκτονιων....

Δεν ειμαστε μονο χρεωκοπημενοι....ειμαστε κοινωνικα νεκροι ειμαστε απανθρωποι, ειμαστε παρακατω απο ζωα. Να χεσω τα λεφτα, τα χρεη, τα σπιτια, τα αυτοκινητα, τα εξοχικα, τα swaps, τα cds.....

Οταν μια χωρα(ενα κρατος) διαλυει το οποιο κοινωνικο της(του) προσωπο στο βωμο του χρηματος, πρεπει αυτη η χωρα, αυτο το κρατος να ΔΙΑΛΥΘΕΙ και να ξαναχτιστει απο την αρχη. Ολα τα υπολοιπα ειναι άλλα λογια να αγαπιωμαστε.

Οταν οι πολιτες μιας χωρας(ολοι εμεις) καθονται αταραχα, στωικα και βλεπουν συνανθρωπους, ειτε ειναι τα περηφανα γηρατεια ειτε ειναι ανημπορα βρεφη να πεθαινουν λογω περικοπων στην υγεια(που θα επρεπε να ειναι ΔΩΡΕΑΝ), τοτε θα πρεπει να ξανασκεφτουμε ολοι μας ποιος θα επρεπε να ειναι ο ρολος μας ως πολιτες, ως ανθρωποι. Αν η ανθρωπινη ζωη δεν ειναι προτεραιοτητα αλλά ειναι η καλοπεραση και το χρημα, τοτε συγγνωμη αλλά.......

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε στο τραπέζι λοιπόν μερικές προτάσεις διάλυσης. Γιατί αυτή τη στιγμή και η κυβέρνηση αυτό κάνει. Διαλύει την χώρα. Αλλά το "ΚΡΑΤΟΣ" δεν αλλάζει....Παραμένει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε στο τραπέζι λοιπόν μερικές προτάσεις διάλυσης. Γιατί αυτή τη στιγμή και η κυβέρνηση αυτό κάνει. Διαλύει την χώρα. Αλλά το "ΚΡΑΤΟΣ" δεν αλλάζει....Παραμένει το ίδιο.
Θα μπορουσα να σου γραψω ενα ολοκληρο κατεβατο με το τι πιστευω οτι πρεπει να γινει αλλά φοβαμαι οτι πολλοι θα πεσουν να με φανε(και πραγματικα εχω κουραστει με τις αντιπαραθεσεις)

Εξαλλου οι αποψεις ειναι σαν τις κ.....τρυπιδες, ο καθενας εχει και απο μια.:hehe:

Γερνω προς τη μερια των προτασεων του Καζακη

Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι δεν γινεται να συνεχιστει αυτο που συμβαινει....

edit: Σημερα ακουσα οτι στον προυπολογισμο προβλεπεται μεσα στο '12 να πληρωσουμε σε τοκοχρεωλυσια και λοιπα περιπου 80δις €!!! Ποθεν;;;;

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Δείτε που μας κατάντησαν αυτά τα κοπρόσκυλα που θέλουνε να λέγονται και άνθρωποι.Δημόσια νοσοκομεία αρνήθηκαν να περιθάλψουν ετοιμόγεννες επειδή δεν είχαν να πληρώσουν! « 1greek

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ρε παιδια αν ειναι να αντιγραφουμε πολιτικές και κινησεις.....ας αντιγραψουμε εστω και με παραλλαγες τους Ισλανδους....

Να γιατί η Ισλανδία δεν “παίζει” στις ειδήσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι όποτε οι πολιτικοί θέλουν να κρύψουν κάτι ή να διατηρήσουν κάποιο προνόμιο μιλάνε για λαϊκισμό;

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στις νταταβαζες μου συνεχως δικαστικες αποφασεις που απαγορευουν προσωρινα στην ΔΕΗ να διακοψει την ηλεκτροδοτηση σε περιπτωση που εχει υπολογιστει λαθος το ΕΕΤΗΔΕ.Εαν εχετε την παραμικρη υποψια οτι σας υπολογισαν λαθος το ΕΕΤΗΔΕ,κυνηγηστε το.Η εν λογω αποφαση "προσωρινης απαγορευσης διακοπης ηλεκτροδοτησης" βγαινει εντος 4-5 ημερων με απλη διαδικασια και μετα σε 4-5 μηνες εχει παλι δικαστηριο για οριστικη κριση.Μην το αφηνετε στην τυχη του,μια τετοια αποφαση δινει πατηματα για μελλοντικες κινησεις.Πχ αν σας κοψουν το ρευμα ενω εχετε στα χερια σας τετοια αποφαση,μπαινει ο αρμοδιος υπαλληλος της ΔΕΗ στην στενη και παιρνετε και αποζημιωση.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε που μας κατάντησαν αυτά τα κοπρόσκυλα που θέλουνε να λέγονται και άνθρωποι.Δημόσια νοσοκομεία αρνήθηκαν να περιθάλψουν ετοιμόγεννες επειδή δεν είχαν να πληρώσουν! « 1greek

ΟΙ ΜΠΙΤΣΙΖ ΦΤΑΙΝΕ,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

in.gr - Πώς θα γίνει η παρακράτηση του φόρου και της έκτακτης εισφοράς το 2012 - Ειδήσεις - Οικονομία

Edit: έχω χάσει τον λογαριασμό με τους φόρους. Της μ@##ς σας.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πήγα να βάλω τώρα... Δεν ξέρω αν έχει αναλυτικά στοιχεία το IN, αν όχι, δείτε παραδείγματα στο Πρώτο Θέμα.

Επειδή ο μισθωτός είναι πλούσιος και μπορεί να αντέξει όλα τα βάρη

Επειδή οι χαραμοφάηδες ζούνε σα βασιλιάδες και δεν τους έχει λείψει ποτέ τίποτα

Επειδή όταν ψηφίστηκε το Μεσοπρόθεσμο, οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν καν τι πρόκειται να γίνει και θεωρούσαν εμάς που φωνάζαμε, γραφικούς και υπερβολικούς.

Επειδή οι "Αγανακτισμένοι" με την πρώτη φασαρία πήγαν σπίτια τους να δουν Fab5 και Dancing On Ice...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πήγα να βάλω τώρα... Δεν ξέρω αν έχει αναλυτικά στοιχεία το IN, αν όχι, δείτε παραδείγματα στο Πρώτο Θέμα.

παραθέτω ενα εύστοχο σχόλιο από το λινκ της είδησης..

"Ένας μέσος εργαζόμενος παίρνει τη μέρα 23 ευρώ… Τα 2 πάνε στο ΙΚΑ,2 στα κοινόχρηστα,6 στη ΔΕΗ και 10 η εφορία. Μένουν 3 ! ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ! "

Link to comment
Share on other sites

Τους ελεύθερους επαγγελματίες που "έχουν" δικαίωμα στα μαύρα πως θα τους φορολογούν;

Πάλι στο απυρόβλητο???????¨Ετσι να ανοίξει η διαφορά μπας και σας ανοίξει το κεφάλι κανείς μέσα σε κανα ιατρείο ή σε κανα δικαστήριο....

Ειδικά τώρα που οι αποδείξεις από γιατρούς/δικηγόρους κτλ δεν θα έχουν πια καμιά αξία....Μια ζωή μαύρα, τώρα θα γίνουν κατάμαυρα...Δεν πα να κυκλοφορήσουν και καλά λίστες με ονόματα. Τα ίδια πάλι....

Εκτός αν αποφασίσετε να δηλώνετε κανονικά τι παίρνετε....καλό ε;

Και μου λένε εμένα μετά για θυσίες και "λαμόγια" μισθωτούς. Πάλι μαμάνε επαγγέλματα, αλλά όχι εισοδήματα. Τυχαία μωρέ....γιατί φταίει ο Έλληνας μισθωτός...

ΜΑΜΩ τα κασμίρια σας που λέει και ο Στέλιος...

Link to comment
Share on other sites

Τους ελεύθερους επαγγελματίες που "έχουν" δικαίωμα στα μαύρα πως θα τους φορολογούν;

Πάλι στο απυρόβλητο???????¨Ετσι να ανοίξει η διαφορά μπας και σας ανοίξει το κεφάλι κανείς μέσα σε κανα ιατρείο ή σε κανα δικαστήριο....

Ειδικά τώρα που οι αποδείξεις από γιατρούς/δικηγόρους κτλ δεν θα έχουν πια καμιά αξία....Μια ζωή μαύρα, τώρα θα γίνουν κατάμαυρα...Δεν πα να κυκλοφορήσουν και καλά λίστες με ονόματα. Τα ίδια πάλι....

Εκτός αν αποφασίσετε να δηλώνετε κανονικά τι παίρνετε....καλό ε;

Και μου λένε εμένα μετά για θυσίες και "λαμόγια" μισθωτούς. Πάλι μαμάνε επαγγέλματα, αλλά όχι εισοδήματα. Τυχαία μωρέ....γιατί φταίει ο Έλληνας μισθωτός...

ΜΑΜΩ τα κασμίρια σας που λέει και ο Στέλιος...

καλα μην παιρνεις και ορκο, οτι ολοι κλεβουν.

φιλος εχουν καφε, συνεχεια τους επισκεπτονται, ελεγχο για το ενα, ελεγχο για το αλλο!, επισης, εχουν αλλαξει οι νομοι, και μπορουν αυτοι που κανουν ελεγχο να κλεινουν εκεινη την ωρα το μαγαζι.

εγω παντως γενικα βλεπω μια ταση να κοβουν αποδειξεις...

σε εστιατορια, σε σαντουιτσαδικα, καφε, βενζιναδικα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβατε μωρέ για ποιους μιλάω.....δεν αναφέρομαι σε τέτοιυς Ελ.Επ. Αυτοί προφανώς έχουν πρόβλημα, διότι κλείνουν ο ένας μετά τον άλλον. Στην ίδια μοίρα είναι και αυτοί.....ΓΙα τους άλλους λέω....με τις γραβάτες ,τις τσαντούλες, και τις άσπρες τις ποδιές.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά τώρα που οι αποδείξεις από γιατρούς/δικηγόρους κτλ δεν θα έχουν πια καμιά αξία....Μια ζωή μαύρα, τώρα θα γίνουν κατάμαυρα...Δεν πα να κυκλοφορήσουν και καλά λίστες με ονόματα. Τα ίδια πάλι....

Εκτός αν αποφασίσετε να δηλώνετε κανονικά τι παίρνετε....καλό ε;

.

Για τους δικηγορους που λες,μιας και με πιανει το συντεχνιακο μου,μαλλον εχεις λιγο μεσανυχτα για το θεμα των μαυρων..

Φαστ βερσιον:Ενας δικηγορος κανονικα φορολογειται με 23% ΦΠΑ, 15% ειδικο φορο,και σε οτι περισσεψει απο αυτα εφαρμοζεται κανονικα ο ο φορος εισοδηματος.με λιγα λογια.Αν ο πελατης δωσει 1.230 ,απο αυτα 850 και λιγοτερα πανε στον δικηγορο και αυτα φορολογουνται με φορο εισοδηματος.Α το "τελος επιτηδευματος" το ανεφερα???Οχι

Υποψιν οτι το ΦΠΑ δηλωνεται κανονικοτατα ανα 3μηνες και για μη αποδοση ΦΠΑ απο 5Κ και πανω ανα ετος παιζει ποινικου τυπου τιμωρια.

Απο εκει και περα,υποχρεωτικα στα δικαστηρια πρεπει να δινεις το γραμματιο προεισπραξης,το οποιο ειναι εγγραφο το οποιο εκδιδεται απο τον ΔΣΑ σε σχεση με την αμοιβη,και ενα αντιγραφο του παει στην εφορια αυτοματως ...

(Ανεφερα το ΣΔΟΕ που μπουκαρει στα δικαστηρια?)

με τις γραβάτες ,τις τσαντούλες,

Βλεπω και ξαναβλεπω αυτο το μικροπρεπες σχολιο και σκεφτομαι τι να απαντησω.Δυσκολα θα καταλαβεις αυτο που χω στο μυαλο μου και αυτο που ζω.Για αυτο θα σου περιγραψω μια σκηνη...

Μια Τεταρτη,μετα απο εξοντωτικη μερα φαγαμε ιταλικο και τα πιναμε με το bawss ,κατι μπιτσιζ και τον Αλεξη.Τρελλο αλανι ο Αλεξης,ριξαμε απιστευτο γελιο.Εγινα λιγο ντιρλα και γυρισα σπιτι λιωμα.Το βραδυ ειδα 2 κλησεις απτον αλεξη."Τι θελει τουτος βραδιατικα".Τον αγνοησα.Την επομενη μερα -Πεμπτη Πρωι-,πηγαινοντας στο γραφειο,με ξαναπηρε.Ηταν σε κρατητηριο απο το βραδυ (γιαυτο επαιρνε) και ουρλιαζε...Τα καγκελα του κρατητηριου ειχαν κανει τον κουλ Αλεξη εναν μισοτρελλο μανιοκαταθλιπτικο.Σε μιση ωρα περιπου μεταφερομαι εκει που τον κρατουσαν,και ετσι οπως η εισοδος βλεπει στο κρατητηριο τον ειδα σε αθλια κατασταση,να καθεται στον παγκο και ναχει κρυψει το κεφαλι του στα χερια του και ναναι να τον κλαινε οι ρεγγες...Με το που ειδε τον γραβατωμενο τσακωνα να λεει στον καπ της εισοδου "Ειμαι ο συνηγορος του ταδε",ο μανιοκαταθλιπτικος Αλεξης ,τιναχτηκε πανω,χαμογελασε πιο φαρδια κι απτο trollface και ξαναγινε ο κουλ Αλεξης που ηξερα ...Περασα 30κατι εφιαλτικες ωρες σε εισαγγελια και σε δικαστηριο μεχρι να βγει η εντολη της "απελευθερωσης" του,και την Παρασκευη στις 7 το απογευμα περιπου ,πηρα τον Αλεξη απο το κρατητηριο και πηγαμε μαζι στο μερος που τα πιναμε την Τεταρτη,και εκεινο το βραδυ εκτιμησε οσο ποτε την αισθηση του να μην κοιμασαι πισω απο τα καγκελα...

Ισως να σου φαινεται μελοδραματικο,αλλα θα καταλαβεις την δουλεια της "γραβατας" οταν δεις τις εκφρασεις ανθρωπων που βρισκονται για πρωτη φορα κατηγορουμενοι σε δικαστηριο,η οταν δεις πως μπορει να σε μπλεξει μια δημοσια υπηρεσια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.