Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ανοίγει πάλι η κουβέντα ευρώ vs δραχμή και Antonio vs Tsipras ?

Ένα από τα ψευτοδιλλήματα ήταν αυτό.

Θέλουμε να έχουμε χρήματα, να μην είναι άδειο το πορτοφόλι, μικρή σημασία έχει αν είναι ευρώ ή δραχμή, αρκεί να μπορείς να έχεις λεφτά να ζήσεις σαν άνθρωπος.

Τι να το κάνω το ευρώ αν δεν μπορώ να ζήσω, ή την δραχμή αν δεν αρκεί για να μου καλύψει τις όποιες ανάγκες?

Μικρό ψάρι μεγάλο ψάρι το ίδιο μου κάνει εμένα, τιμωρία για όλους...καμία λύπηση.

Δεν σε βλέπω να πετάς βέλη στους ιθύνοντες όμως, μόνο στους Δ.Υ. Τι και αν σου έχουμε πει όλοι εδώ μέσα ότι αν απολυθούν 200.000 άνθρωποι πάλι χειρότερα θα είναι, όχι καλύτερα.

Δεν ξέρεις μία πως δουλεύει το δημόσιο. άπαξ και κάνεις καταγγελία κατά του δημοσίου, αυτή θα εκδικαστεί μετά από πολλααααα χρόνια, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις και άμα θες να ανοίξεις επιχείρηση αυτή δεν θα ανοίξει. Συμπέρασμα; Στην πυρά πάλι.

Είμαι σίγουρος, ότι αν σου ζητήσουν λαδάκι, σίγουρα κάτι μπορείς να κάνεις και να το αποφύγεις.

Στην τελική, πιάσε τον υπάλληλο από τον λαιμό.

Είπα εγώ τίποτα για επιδότηση από το κράτος; Τέτοιες επενδύσεις να μου λείπουν. Να έρθει η Samsung π.χ. να ανοίξει εργοστάσια με 100% δικά της λεφτά, και μετά να πληρώνει εργαζόμενους.. Σε μικρότερο σκέλος να έρθει κάποιος με ένα κεφάλαιο και αντί να χτίσει σπίτι να τα επενδύσει σε μια ιδέα, επιχείρηση, βιοτεχνία whatever.

To γιατί δεν θα έρθει εδώ η Samsung άμεσα το ξέρουμε και οι δυο (εσύ τα έχεις πει τα περί σταθερής φορολογίας κτλ), στο μικρότερο σκέλος, σε ξαναρωτάω, με τι ρευστό θα το κάνει αυτό? κανείς δεν έχει πλέον ρευστό! άρα άκυρο, ποια ιδιωτική πρωτοβουλία λοιπόν?

Η ιδιωτική πρωτοβουλία στηρίχτηκε (παλιότερα) από το κράτος, οι ελληναράδες το έκαναν exploit αυτό, και να τα αποτελέσματα. Παραδόξως, βέβαια εσύ συνεχίζεις να ρίχνεις βολές κατά τεμπλελχανάδων Δ.Υ. και όχι κατά λαμογιών με "ιδιωτικές πρωτοβουλίες", και όμως, αυτοί και αν φάγανε λεφτά...

και οι δύο φταίνε.. Οι μεν γιατί ζήτησαν θεσούλα και οι άλλοι γιατί την έδωσαν...

[MENTION=4040]xdoc[/MENTION]

Νά πως έρχεται στην επικαιρότητα πάντα το "Μαζί τα φάγαμε"

Ένας από τους δύο ήταν σε ανάγκη, ο άλλος ήταν εκβιαστής, δεν μπορείς να κρίνεις και τους δύο με τα ίδια σταθμά.

Φταίνε και οι 2, αλλά ποσοστιαία πολύ πολύ λιγότερο ο Δ.Υ.

Ρίξτε πρώτα στην πυρά τους υπευθυνους πολιτικούς, και μετά θα δείτε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πολίτες.

Τα λεφτά για τα depon κλπ δεν φτάνουν να καλύψουν τις επιταγές για ακριβά φάρμακα..Έρχεται λοιπόν η φαρμακαποθήκη σου ζητά 4000 ευρώ τα οποία περίμενες από τον ΟΠΑΔ, παίρνεις τα @@ και μετά τι κάνεις για να μην γραφτείς στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ; Δεν ξέρεις τα νούμερα που παίζονται οπότε άστο με το φαρμακειο...Και δεν είναι μόνο το φαρμακείο, στο γραφείο που δουλεύει ο αδερφός το κράτος δεν πληρώνει για τις μελέτες που κάνει το γραφειο, και συνεπώς είναι απλήρωτος 3 μήνες...

Κακή διαχείρηση, ναι.. Στρέψου κατά των ιθυνόντων σου λέω εγώ, όχι κατά όλων των Δ.Υ. που κάνεις εσύ.

Και προφανώς δεν θα τα βγάλει πέρα ο πατέρας σου πουλώντας depon, αλλά αφού κόβουν από όλους (και από Δ.Υ.) δεν θα κόψουν από ιδιώτες?

Πολλοί μου έχουν πει "έλα μωρέ, 5-6 μήνες θα κρατήσει αυτό..."

1. δεν θέλω ούτε ώρα να ισχύει ότι θα πληρωθώ με κουπόνι, και θα πάω συσσίτιο.

2. Θα ισχύσει για χρόνια ένα μπουρ...ο απερίγραπτης μαλ...ς, γιατί η Ελλάδα απλά δεν έχει την βάση για να στηρίξει ένα τέτοιο γεγονός. (για να μην λέμε για Αργεντινή)

Συμφωνούμε, και το απευχόμαστε και οι δύο, αλλά οι απόλυσεις που θέλεις, ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, και κυρίως χωρίς αλλαγής πολιτικής (που δεν σε βλέπω να την κυνηγάς, περισσότερο συντηρητισμό θέλεις), απλά θα το καθυστηρήσουν, και θα το επιβαρύνουν όταν έρθεις.

Πρέπει να απογαλακτιστούμε από την Ε.Ε., όσο βασιζόμαστε πάνω της τόσο θα μπορεί να μας βάλει τρικλοποδιά όποτε θέλει.

Που είναι λοιπόν η στήριξη της πρωτογενούς παραγωγής? Πουθενά.. Θα συνησφέρει σε αυτό η απόλυση 200.000 Δ.Υ.? όχι..

Για αυτό ΤΙΜΩΡΙΑ ΟΛΟΙ και στην πυρά για παραδειγματισμό...Να δω μετά ποιος θα ζητήσει "θεσούλα" ή θα τολμήσει να διαβάσει sportday στο γραφείο.

Το "ΟΛΟΙ" δεν αποτελεί αποδεκτό κριτήριο.. Πες όσους μπήκαν χωρίς ΑΣΕΠ μετά από την ίδρυση του να το καταλάβω και να το δεκτώ, πες άλλα που εξασφαλίζουν ότι 1000% είναι βύσματα και 1000% δεν προσφέρουν τίποτα και να το συζητήσουμε. Αλλά το "ΟΛΟΙ" πιάνει και τον πατέρα μου, και την μητέρα κάποιου άλλου, και γενικά πόλλών ανθρώπων που ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟΙ, ενώ πολύ συχνά δεν πιάνει τα λαμόγια που θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

@tavliban να σταματήσει και το καρκίνωμα "κλειστά επαγγέλματα" έ? Γιατί απο ότι είδα τα φαρμακεία κατάφεραν (με μέσα, λαμογιές κτλ) και το επάγγελμα έμεινε κλειστό.

Επίσης τα ΜΜΜ ειναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, και απλά επιδοτούνται απο το κράτος ανα επιβάτη για να ειναι φθηνό το εισιτήριο...

Σαφώς και να ανοίξει το επάγγελμα και να γίνονται άδειες πιο εύκολα...μαζί σου...είπα εγώ όχι; Αρκεί στο φαρμακείο μέσα να βρισκεται φαρμακοποιός, όχι να τα δίνουν στα Supermarket π.χ. άσχετοι. Ας τα δίνουν φαρμακοποιοί...no prob...Νομίζεις ότι με ενδιαφέρει επειδή ο πατέρας μου έχει φαρμακείο;;; Ι dont give a ...

Αυτό που λες ισχύει στην πόλη σου..όχι εδώ..και δεν θέλω να επιδοτούνται..Θέλω να πληρώνω 2 ευρώ και να ρυθμίζω το ρολόι μου όταν έρχεται το λεωφορείο 24/7, 365 μέρες το χρόνο .-

Ένα από τα ψευτοδιλλήματα ήταν αυτό.

Θέλουμε να έχουμε χρήματα, να μην είναι άδειο το πορτοφόλι, μικρή σημασία έχει αν είναι ευρώ ή δραχμή, αρκεί να μπορείς να έχεις λεφτά να ζήσεις σαν άνθρωπος.

Τι να το κάνω το ευρώ αν δεν μπορώ να ζήσω, ή την δραχμή αν δεν αρκεί για να μου καλύψει τις όποιες ανάγκες?

Agreed 100%.

Δεν σε βλέπω να πετάς βέλη στους ιθύνοντες όμως, μόνο στους Δ.Υ. Τι και αν σου έχουμε πει όλοι εδώ μέσα ότι αν απολυθούν 200.000 άνθρωποι πάλι χειρότερα θα είναι, όχι καλύτερα.

Δεν τους ψήφισα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Στις πορείες του ΠΑΜΕ και του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πάρω μέρος ευχαριστώ, καθώς η πολιτική μου άποψη διαφέρει άρδην και φαίνεται. Τι θες να πάω να τους πλακώσω στο ξύλο; Σαφώς και τα βέλη μου πάνε σε αυτούς. Είπα στην πυρά μεγάλο ψάρι μικρό ψάρι. Δεν με ενδιαφέρει όποιος και να ναι. Σχεδιάζεις φόνο (ΒΥΣΜΑ) και βάζεις εμένα (Δ.Υ.) να τον κάνω. Δεν θα τιμωρηθούμε και οι δύο; Same deal.

Είμαι σίγουρος, ότι αν σου ζητήσουν λαδάκι, σίγουρα κάτι μπορείς να κάνεις και να το αποφύγεις.

Στην τελική, πιάσε τον υπάλληλο από τον λαιμό.

Nα βιαιοπραγήσω δηλαδή; Α όχι, είμαι καλό παιδί. Δεν μπορείς να το αποφύγεις δυστυχώς. Για να το αποφύγεις θα πρέπει εκεί που θες να στήσεις μια επιχείρηση 1 μήνα Max να κάνεις 2 χρόνια γιατί θα ζητήσουν ότι χαρτί να ναι...

To γιατί δεν θα έρθει εδώ η Samsung άμεσα το ξέρουμε και οι δυο (εσύ τα έχεις πει τα περί σταθερής φορολογίας κτλ), στο μικρότερο σκέλος, σε ξαναρωτάω, με τι ρευστό θα το κάνει αυτό? κανείς δεν έχει πλέον ρευστό! άρα άκυρο, ποια ιδιωτική πρωτοβουλία λοιπόν?

Η ιδιωτική πρωτοβουλία στηρίχτηκε (παλιότερα) από το κράτος, οι ελληναράδες το έκαναν exploit αυτό, και να τα αποτελέσματα. Παραδόξως, βέβαια εσύ συνεχίζεις να ρίχνεις βολές κατά τεμπλελχανάδων Δ.Υ. και όχι κατά λαμογιών με "ιδιωτικές πρωτοβουλίες", και όμως, αυτοί και αν φάγανε λεφτά...

Σαφώς και για να έρθει μια εταιρεία θα θέλει να πληρώνει χαμηλούς φόρους κλπ. Για να μειωθούν οι φόροι πρέπει λοιπόν να μειωθούν τα έξοδα, και ένα από τα έξοδα είναι ΚΑΙ οι Δ.Υ. που είναι υπερβολικός ο αριθμός τους. Το δεν υπάρχει σάλιο δεν ειναι δικαιολογία για μένα. Μόνο αυτό το μοντέλο ξέρεις δηλαδή ανάπτυξης; Χρηματοδότηση από το κράτος και ότι να ναι; Όχι λοιπόν ας πάρει χρηματοδότηση από το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ κράτος/τράπεζα/επιχειρηματία για να γίνει δουλειά εδώ. Εκεί θα κολλήσουμε; Σημασία έχει να γίνει η επιχείρηση.

Σαφώς και πρέπει να τιμωρηθούν τα λαμόγια που αναφέρεις. Πρέπει να το γράψω δηλαδή; Αυτονόητο δεν είναι;

@xdoc

Νά πως έρχεται στην επικαιρότητα πάντα το "Μαζί τα φάγαμε"

Ένας από τους δύο ήταν σε ανάγκη, ο άλλος ήταν εκβιαστής, δεν μπορείς να κρίνεις και τους δύο με τα ίδια σταθμά.

Φταίνε και οι 2, αλλά ποσοστιαία πολύ πολύ λιγότερο ο Δ.Υ.

Ρίξτε πρώτα στην πυρά τους υπευθυνους πολιτικούς, και μετά θα δείτε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πολίτες.

Φταίνε και οι 2 .- Ρίξτε στην πυρά υπεύθυνους πολιτικούς και τα τσιράκια τους και μετά θα δείτε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πολίτες.

Κακή διαχείρηση, ναι.. Στρέψου κατά των ιθυνόντων σου λέω εγώ, όχι κατά όλων των Δ.Υ. που κάνεις εσύ.

Και προφανώς δεν θα τα βγάλει πέρα ο πατέρας σου πουλώντας depon, αλλά αφού κόβουν από όλους (και από Δ.Υ.) δεν θα κόψουν από ιδιώτες? μετά θα δείτε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πολίτες.

Δεν κατάλαβες λοιπόν ότι για να πληρώνετε ο κάθε Δ.Υ. τον υψηλό μισθό του (imo) κάθε μήνα, δεν πληρώνει το κράτος υποχρεώσεις προς τρίτους. Όπως είπα όχι μονο σε φαρμακεία (που τα ξέρω από πρώτο χέρι), αλλά και σε άλλες εταιρείες. Το αποτέλεσμα να κλείνουν αγαπητέ και κάποιοι Ι.Υ. να μένουν στον δρόμο. Σαφώς και αφού η οικονομία μας είναι στηριγμένη στον Δ.Τ. θα μειωθούν οι μισθοί των Ι.Υ.. και θα απολυθούν κιόλας. Η οικονομίοα λοιπόν πρέπει να αλλάξει μοντέλο άρδην και να την στηρίζει εξ ολοκλήρου ο Ιδ. Τομέας.

Τους ιθύνοντες όπως είπα δεν τους ψήφισα.

Συμφωνούμε, και το απευχόμαστε και οι δύο, αλλά οι απόλυσεις που θέλεις, ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, και κυρίως χωρίς αλλαγής πολιτικής (που δεν σε βλέπω να την κυνηγάς, περισσότερο συντηρητισμό θέλεις), απλά θα το καθυστηρήσουν, και θα το επιβαρύνουν όταν έρθεις.

Πρέπει να απογαλακτιστούμε από την Ε.Ε., όσο βασιζόμαστε πάνω της τόσο θα μπορεί να μας βάλει τρικλοποδιά όποτε θέλει.

Που είναι λοιπόν η στήριξη της πρωτογενούς παραγωγής? Πουθενά.. Θα συνησφέρει σε αυτό η απόλυση 200.000 Δ.Υ.? όχι..

LOL. Που ξέρεις τώρα εσύ, ότι εγώ δεν θέλω αλλαγές πουθενά. Επειδή απλά λέω μόνο για απολύσεις; Φυσικά και χρειάζονται πολλές αλλαγές, σε διαδικασίες, σε μηχανογράφηση, σε μετακομίσης υπηρεσίων για μείωση εξόδων (τα έχω πει πολλάκις σε άλλα ποστ). Μαζί με όλα αυτά και οι απολύσεις. :D

Το "ΟΛΟΙ" δεν αποτελεί αποδεκτό κριτήριο.. Πες όσους μπήκαν χωρίς ΑΣΕΠ μετά από την ίδρυση του να το καταλάβω και να το δεκτώ, πες άλλα που εξασφαλίζουν ότι 1000% είναι βύσματα και 1000% δεν προσφέρουν τίποτα και να το συζητήσουμε. Αλλά το "ΟΛΟΙ" πιάνει και τον πατέρα μου, και την μητέρα κάποιου άλλου, και γενικά πόλλών ανθρώπων που ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΑΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟΙ, ενώ πολύ συχνά δεν πιάνει τα λαμόγια που θέλεις εσύ.

Πιστεύεις λοιπόν ότι λέγοντας άεργους, ανίκανους, και ότι άλλο έχω πει δεν εννοώ αυτούς; Άντε να το γράψω. Να απολυθούν αυτοί που δουλεύουν στο δημόσιο και μπήκαν χωρίς ΑΣΕΠ. Το ΟΛΟΙ δεν πιανει τους δημ. Υπαλλ. που τιμούν το επάγγελμά τους και προσπαθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

Το ΟΛΟΙ πιάνει όλα αυτά τα λαμόγια στον Δ.Τ. και τις εκάστοτε κυβερνήσεις που έχουμε όλοι μας μισήσει και θέλουμε να ρίξουμε μπουνιά. Αυτούς που έχουν κλέψει. Αυτούς του προκλητικούς.

Για αυτό σου λέω στο forum δεν μπορώ να γράψω όλη μου την σκέψη.

Μην βγάζεις λοιπόν συμπεράσματα που δεν ισχύουν. Plz.

Άμα τα λέγαμε από κοντά θα καταλάβαινες :p

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και να ανοίξει το επάγγελμα και να γίνονται άδειες πιο εύκολα...μαζί σου...είπα εγώ όχι; Αρκεί στο φαρμακείο μέσα να βρισκεται φαρμακοποιός, όχι να τα δίνουν στα Supermarket π.χ. άσχετοι. Ας τα δίνουν φαρμακοποιοί...no prob...Νομίζεις ότι με ενδιαφέρει επειδή ο πατέρας μου έχει φαρμακείο;;; Ι dont give a ...

Συμφωνώ, άλλωστε τα φαρμακεία δεν πουλάνε μόνο, απο όσο ξέρω συνθέτουν και συνταγές. Πέρα από τα φαρμακεία μιλούσα γενικά για όλα τα κλειστά επαγγέλματα που φοβούνται και δεν αγγίζουν.

Αυτό που λες ισχύει στην πόλη σου..όχι εδώ..και δεν θέλω να επιδοτούνται..Θέλω να πληρώνω 2 ευρώ και να ρυθμίζω το ρολόι μου όταν έρχεται το λεωφορείο 24/7, 365 μέρες το χρόνο .-

Σε ποια πόλη είσαι? Τα λεωφορεία έχουν παντού πρόβλημα σε ώρες αιχμής. Ακόμα και οι Γερμανοί το αποδέχονται αυτό. Αλλά μαζί σου στο να ειναι ποιοτική η μεταφορά και όχι σαν αρνιά σε κλουβί.

Link to comment
Share on other sites

Έλα πάμε σου λέω!

Έχεις δικό σου σπίτι και ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ??

Θα πλερώσεις κύριος και άλλο....ΦΟΡΟ !!

Κεφαλικό φόρο 150 ευρώ πρότεινε ο Στουρνάρας για ιδιοκτήτες ακινήτων

NewsIt.gr: Οικονομία | Κι άλλο χαράτσι; Κεφαλικό φόρο 150 ευρώ πρότεινε ο Στουρνάρας για ιδιοκτήτες ακινήτων, ελ. επαγγελματίες και όσους έχουν ατομικές επιχειρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, άλλωστε τα φαρμακεία δεν πουλάνε μόνο, απο όσο ξέρω συνθέτουν και συνταγές. Πέρα από τα φαρμακεία μιλούσα γενικά για όλα τα κλειστά επαγγέλματα που φοβούνται και δεν αγγίζουν.

Σε ποια πόλη είσαι? Τα λεωφορεία έχουν παντού πρόβλημα σε ώρες αιχμής. Ακόμα και οι Γερμανοί το αποδέχονται αυτό. Αλλά μαζί σου στο να ειναι ποιοτική η μεταφορά και όχι σαν αρνιά σε κλουβί.

εννοείτε και δικηγόροι, μηχανικοι, άρση κατώτατης αμοιβής κλπ.

Αθήνα. Εδώ είναι δημόσιο καθαρά. Έλα να δεις σήμερα που έκαναν απεργία να δεις τι γινόταν στους δρόμους (ΤΡΑΜ μετρό ηλεκτρικός έκαναν αν δεν κάνω λάθος). Έχω πάει Εδινβούργο και αν και μερικές μέρες είχε όντως κίνηση τα λεωφορεία ήταν επιεικώς ΑΠΟΛΑΥΣΗ να τα πέρνεις. Το ίδιο και στην Βουδαπέστη. Απλά ΑΨΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει το σύνταγμα και να λέει τι; Σε τρύπιο κουβά όσο νερό και να ρίξεις, πάλι άδειος θα είναι. Ας εξαγνιστούμε και μετά να ρίξουν νερό στο κουβά. Η αλλαγή στο σύνταγμα είναι τελευταία. Άλλα επείγουν.

Link to comment
Share on other sites

ας μη το κουραζουμε και πολυ το θεματακι.σε οποιον δεν ''αρεσει'' η θεωρει οτι η ''κατασταση δεν θα διορθωθει συντομα'',''ειμαστε αδιορθωτοι'' ''ενας ανθρωπος τι μπορει να κανει μονος του?'' και αλλα τετοια ''νεοελληνικιστικα'' η κλαψομουνικα θα ελεγα πιο σωστα...υπαρχει και η μετανασταστευση.η μιζερια μου τη δινει...πφφφ

Πρόταση : ας γραψει ο καθενας τι κανει καθε μερα η τι εχει κανει για το καλο των υπολοιπων συμπολιτων του, δεν παλευεται η μιζερια και οι ξερολες εδω μεσα.βαζω και τον εαυτο μου μεσα..

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4040]xdoc[/MENTION]

Νά πως έρχεται στην επικαιρότητα πάντα το "Μαζί τα φάγαμε"

Ένας από τους δύο ήταν σε ανάγκη, ο άλλος ήταν εκβιαστής, δεν μπορείς να κρίνεις και τους δύο με τα ίδια σταθμά.

Φταίνε και οι 2, αλλά ποσοστιαία πολύ πολύ λιγότερο ο Δ.Υ.

Ρίξτε πρώτα στην πυρά τους υπευθυνους πολιτικούς, και μετά θα δείτε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πολίτες.

Οχι φίλε μου δεν ηταν στην ανάγκη κανένας (ο πολιτικός μπορεί) ή εστω ηταν αλλά ενα ελάχιστο ποσοστό τουλάχιστον την περίοδο που σου ανέφερα και που έγινε το μεγάλο μπούκωμα του δημοσίου. Τα έζησα και τα ξέρω

γι' αυτό και αποδίδω ευθύνη και στούς δύο Βέβαια θα μου πείς οτι οι περισσότεροι εξ αυτών ειναι ή θα γίνουν συνταξιούχοι αλλά την ζημιά την έχουν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει το σύνταγμα και να λέει τι; Σε τρύπιο κουβά όσο νερό και να ρίξεις, πάλι άδειος θα είναι. Ας εξαγνιστούμε και μετά να ρίξουν νερό στο κουβά. Η αλλαγή στο σύνταγμα είναι τελευταία. Άλλα επείγουν.

Αν θεωρήσω ότι η είδηση είναι αληθινή, τότε θα μπορούσε να φτιάξουμε το σύνταγμα από την αρχή όπως στην Ισλανδία, δηλαδή κατά βάση μέσω διαδικτύου. Τι θα λέει δεν ξέρω, αλλά δεν χρειάζεται αλλαγή λες; Και επίσης πως προτείνεις να εξαγνιστούμε;

Link to comment
Share on other sites

Έλα πάμε σου λέω!

Κεφαλικό φόρο 150 ευρώ πρότεινε ο Στουρνάρας για ιδιοκτήτες ακινήτων

[

Δηλαδή η εκτακτη εισφορά επιτηδευματία από 500 ευρώ που είναι φέτος θα πάει στα 650; τι έκτακτος κεφαλικός φόρος είναι αυτός; Ημαρτον δηλαδή...η μικρή επιχείρηση κλείνει απο αυτά τα μέτρα....όταν βάζεις συνεταίρο το κράτος στο μαγαζάκι σου που δεν σου παρέχει στοιχειώδη ασφάλεια, παιδεία, υγεία ειλικρινά είναι ότι πιο άδικο έχω δει!!!!!!!!!

Φόρος σε αυτά που πληρώνεις στο ταμείο σου (εκπίπτει μόλις το10% από αυτά που δίνεις στο ΤΕΒΕ)

Φόρος 500 ευρώ γιατί....γιατί έτσι ...είχε περίοδο ο βενιζέλος τότε...

Φόρος 55% του φετινού φόρου για του χρόνου και για τα ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΕΣΟΔΑ που θα έχεις αν δεν κλείσεις....

....

Link to comment
Share on other sites

Είχε δίκιο η Γλυκερία. Πετσετάκια τα πεντοχίλιαρα, σεντονάκια τα δις. Σοβαρά τώρα σε ποιους περισσεύουν 600δις; Και αν κάποιοι ομογενείς μπορούν να μαζέψουν 600 δις για Ελλάδα και 50δις για Κύπρο τότε και κάποιοι Ισπανοί θα μπορούσαν να μαζέψουν άνετα 3-4 τρις για την Ισπανία, κάποιοι από τα εκατομμύρια Ιταλών μερικά τρις για την Ιταλία κ.τ.λ.

Να υποθέσω ότι της κίνησης ηγείται ο Μπομπ Κοζώνης?

Link to comment
Share on other sites

Επιχειριματιες (μικρομεσαίες επιχειρήσεις) οποιες πουλανε με τιμες του 2008 και ΑΜΑ σ'αρεσει φιλαρακι αμα δεν θες, τον πουλο.

Για τα σπιτια, καταστηματα που ενοικιαζονται τωρα...

Παω βλεπω ενα σπιτι το οποιο για να καθαρισει και να φτιαξει καλυτερα να ριξεις μια χειροβομβιδα μεσα και να κλεισεις την πορτα.

Ειναι στην γειτονια, 4 μηνες τωρα δεν μπορει να το νοικιασει.

Ρωταω λοιπον για την τιμη, 250 μου λεει. Ωραια, συζητησημα ?

ΟΧΙ!, παρακατω δεν το δινω φιλαρακι, ε ωραια κατσε να το κοιτας η βαλε τον σκυλο σου μεσα.

Το ιδιο και για καταστημα, πηγαμε με εναν φιλο που ψαχνει να ανοιξει μαγαζι στην πευκη.

Τυπος δεν εχει καταφερει να το δωσει εδω και καμποσο καιρο.

Τι ζητας γι'αυτο ? 850 του λεει.

800 και στο κλεινω τωρα, εεεε οχι μωρε 850 θελω...

Μερικά πράγματα είναι απλά οικονομικά. Όταν δεν μπορείς να καλύψεις πάγια κόστη λόγω πτώσης της πελατείας δεν ρίχνεις την τιμή και φαίνεται σαν αισχροκέρδεια.

Αν η κατάσταση χειροτερέψει τότε βάζεις λουκέτο και η αγορά συγκεντρώνεται σταδιακά σε λίγες επιχειρήσεις που μπορούν να αποσβέσουν τα κόστη τους πουλώντας φθηνά.

Όσο για τα ενοίκια γιατί δεν το βλέπεις ανάποδα; Πού ξέρεις εσύ π.χ. αν ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν τα έκανε λαμπόγυαλο από εκδικητικότητα ή καφροσύνη; Και γιατί θα πρέπει να δεχτείς εξευτελιστικά ενοίκια. Για να τα τρως όλα στις επισκευές ζημιών εξαιτίας "ζώων" ενοικιαστών;

Νομίζουν ότι η κρίση πλησιάζει στο τέλος της τώρα που όλοι λατρεύουν τον Σαμαρά.

Αμ δε Όλα ξανά στο τραπέζι...- Capital.gr

Ακόμα και μετά την αποχώρηση της τρόικα θα γίνονται περικοπές γιατί στην σχεδόν απίθανη περίπτωση επίτευξης 4 δις πρωτογενούς πλεονάσματος θα χρειάζονται άλλα 12 δις για να πληρώνονται οι δόσεις των δύο πακέτων(αν το θυμάμαι σωστά).

Και επειδή οι αγορές, ακόμα και σε βραχυπρόθεμους τίτλους όπως τα εντοκα εξάμηνης διάρκειας, θα είναι απαιτητικές θα δούμε πολύ πιο χοντροκομμένα μέτρα που θα φέρουν την οριστική κατάρρευση του προϋπολογισμού ή έκρηξη της κοινωνίας.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αλήθειες μέσα από την σάτυρα - Εμπρός, λοιπόν, ας χρεωκοπήσουμε | toxwni.gr

Αυτός καλά τα λέει το θέμα είναι πόσοι ελληνες ειναι διατεθιμένοι να ακολουθήσουν αυτόν τον τρόπο ζωής?

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια συνέντευξη του κ. Λαμπράκη

TVCreta

Ενδιαφέρον...

Διχως να εχω γνωμη για το θεμα,

μπορει κανεις τουλαχιστον να δικαιολογησει το γιατι με αυτη την ειδηση,

που ισως ειναι οτι πιο ελπιδοφορο εχει ακουστει την τελευταια 3ετια,

ασχολειται μονο η ...creta tv και οχι ολα τα μεγαλα ιδιωτικα καναλια;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.