Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οτιδήποτε* έχεις στην κατοχή σου σπάει αρκεί να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την ποινή προεξοφλησης.

* σου λέω τι ίσχυε στην Αγγλία. Ενδεχομένως Ελλάδα/Κύπρο να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο ενας λεει 10,5 εκ και ο αλλος τα διπλα?

Κανείς δεν λέει αυτό που έγραψες. 21 εκ. ήταν και πήγαν σε 2 τράπεζες.

Απόσπασμα απάντησης:

" Η Εταιρεία Α. Λούτσιος & Υιοί Λτδ μετέφερε από την Λαϊκή Τράπεζα Λτδ στον τρεχούμενο λογαριασμό που διατηρεί με την Τράπεζα Κύπρου Λτδ στην Κύπρο το ποσό των 10.500.000 Ευρώ το οποίο τοποθετήθηκε σε λογαριασμό προθεσμίας στην εν λόγω τράπεζα, ενώ ποσό 10.500.000 Ευρώ μεταφέρθηκε από την Λαϊκή Τράπεζα Λτδ στην Τράπεζα Barclays PLC "

Γιατι ενω 3 μηνες κυκλοφορει το σεναριο και ο καλος μπιζνεσμαν το υποψιαζεται (δικαιολογημενα) "περιμενει" να το κανει 3 μερουλες πριν το μπραφ, 2 βδομαδες μετα την εκλογη του γαμπρου του κλπ κλπ?

Επειδή τελικά είτε δεν είναι τόσο καλός μπίζενεσμαν, είτε είναι ανόητος, είτε πίστεψε τον υπουργό οικονομικών ο οποίος την προηγούμενη του 1ου eurogroup επέμενε ότι το "¨κούρεμα" είναι ανοησία. Εγώ θα πόνταρα στο 2ο. Στη θέση του θα έβγαζα έδω και καιρό όλα τα χρήματα. Και μην μου πεις ότι η εταιρεία άφησε 15.000.000 να χαθούν σε μια νύκτα μόνο για τα μάτια του κόσμου.

Γιατι αφου το υποψιαζεται ο καλος μπιζνεσμαν δεν εβγαλε και τα υπολοιπα ωστε να μην εχει καθολου χασουρα? 3 μηνες ειχε μπροστα του... Δεν γινεται να ισχυουν και τα 2... ;)

Απάντησα ήδη. Δεν είπα ότι ισχύουν και τα 2. Εξήγησα γιατί κατά την άποψή μου δεν είναι λογικό να ισχύει η είδηση που μας παρέπεμψες. Ποία είναι στο τέλος η αλήθεια, είναι άλλο θέμα ;)

Πως "κλειστα" τραπεζογραμματια σπανε?

Και να ρωτησω κατι ασχετο, (ειλικρινα) αν εγω εχω "κλειστα" λεφτα για Χ διαστημα στην τραπεζα απο τον π.χ. Γεναρη και ψυλλιαζομαι (ειμαι σιγουρος) φολα... μπορω/εχω την ευχερια να τα σπασω και να αλλαξω τραπεζα ή ειμαι απο χερι χαμενος?

Οτιδήποτε* έχεις στην κατοχή σου σπάει αρκεί να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την ποινή προεξοφλησης.

Αυτό που έγραψε ο LL_NEO ισχύει και στην Κύπρο. Δεν υπάρχει περιορισμός που να σου απαγορεύει να σπάσεις γραμμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο παντελόνια, άντερα, κότσια, @@ κτλ θα πρέπει να έχει και έτοιμο σχέδιο για τα προβλήματα που θα του παρουσιαστούν. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.

κλασικη απαντηση ραγια....γιατι τους προασπιζεσαι με τοση μανια δεν μπορω να καταλάβω.αφου δεν εχεις κανενα συμφερον.εκτος αν εχεις.αρα καταληγουμε παλι στον χαρακτηρισμο μια φορα ραγιας παντα ραγιας... αλλωστε τι σχεδιο ειχαν οι κυβερνητες μιας χωρας οταν κυρησσαν πτωχευση?κρατικοποιουσαν τις τραπεζες συγκεντρωναν επιχειρησεις και κεφαλαια υπο την επιβλεψη του κρατους και σιγα σιγα χτιζανε απο την αρχη την οικονομια τους με δικο τους νομισμα.σε γενικες γραμμες.αυτο πρπεπει να γινει.τι αλλο?πανω απ ολα αξιοπρεπεια.επιτελους...

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχει σημασια αφου μια χωρα καταστραφηκε, για να σωθει ουσιαστικα η DB, και εμεις, οπως θελουν, ασχολουμαστε με το αν εσωσε καποια χρηματα καποιος.... Αλλα ετσι απλα για τον διαλογο.

Λοιπον να ξεκαθαρισουμε οτι δεν εχω κανενα προβλημα με το να θελω να πεθανει η κατσικα του γειτονα επειδη πεθανε η δικια μου. Εν προκειμενω καμμια δικια μου κατσικα δεν πεθανε αρα δεν με νοιαζει και η κατσικα του κουμπαρου. Αν ειναι "παικτης" και ενιωσε, καλα εκανε και τα τραβηξε την καταλληλη στιγμη. Απλα με βαση αυτα που εχω δει να παιζουνε γυρω μου εχω σταματησει εδω και καιρω να πιστευω σε "συμπτωσεις" και μαλιστα τοσο ομορφα χρονικα ταυτισμενες. Τοσο απλα.

Κανείς δεν λέει αυτό που έγραψες. 21 εκ. ήταν και πήγαν σε 2 τράπεζες.

Απόσπασμα απάντησης:

" Η Εταιρεία Α. Λούτσιος & Υιοί Λτδ μετέφερε από την Λαϊκή Τράπεζα Λτδ στον τρεχούμενο λογαριασμό που διατηρεί με την Τράπεζα Κύπρου Λτδ στην Κύπρο το ποσό των 10.500.000 Ευρώ το οποίο τοποθετήθηκε σε λογαριασμό προθεσμίας στην εν λόγω τράπεζα, ενώ ποσό 10.500.000 Ευρώ μεταφέρθηκε από την Λαϊκή Τράπεζα Λτδ στην Τράπεζα Barclays PLC "

Επειδη δεν καταλαβαινω τι πιστευεις εσυ οτι εγινε. "Εσωσαν" ΧΧΧεκ απο το επερχομενο κουρεμα 3 μερες πριν ή οχι? Και αν ναι ποσα? Αν οχι... φωτοσοπ απο τον Χριστοφια??? Τυχαια μεταφορα κονδυλιων ???

Επειδή τελικά είτε δεν είναι τόσο καλός μπίζενεσμαν, είτε είναι ανόητος, είτε πίστεψε τον υπουργό οικονομικών ο οποίος την προηγούμενη του 1ου eurogroup επέμενε ότι το "¨κούρεμα" είναι ανοησία. Εγώ θα πόνταρα στο 2ο. Στη θέση του θα έβγαζα έδω και καιρό όλα τα χρήματα. Και μην μου πεις ότι η εταιρεία άφησε 15.000.000 να χαθούν σε μια νύκτα μόνο για τα μάτια του κόσμου.

Περιμενωντας να μου πεις τι αποψη εχεις εσυ στο προηγουμενο ερωτημα... εγω ανθρωπο που εσωσε (εστω καποιο μερος απο) τις καταθεσεις του "ανοητο" δεν θα τον χαρακτηριζα. Δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ποσο κοντα εισαι στο να "εισαι στην θεση του" αλλα μετα Χριστον προφητες ειμαστε ολοι μας.

Εγω απλα δεν ειχα αφησει δεκαρα στην Κυπρου λογω ιδεολογιας και το αυτακι μου δεν ιδρωσε ουτε με το πρωτο κουρεμα ουτε φυσικα με το 2ο.

Το προβλημα δεν ειναι τι θα εκανες εσυ στην θεση του... το προβλημα ειναι αν η θεση του, του επετρεπε να ξερει καλυτερα απο σενα τι να κανει με τα χρηματα του. Οποτε αυτο που αναφερει κατ' ουσια το δημοσιευμα ηταν αληθεια. Το ποσα "μπορεσε" ή "δεν μπορεσε" να σωσει ειναι besides the point.

Ας το παω ενα βημα παραπερα με ενα "ατυχες" παραδειγμα. Ατυχες γιατι ολοι ξερουμε οτι οι πολιτικοι δεν εχουν (τα πολλα) λεφτα στο ονομα τους στους δυσκολου καιρους. Στην θεση του κυρ-Αναστα τι θα εκανες? Θα τραβουσες τα (οποια) λεφτα σου? Θα τα αφηνες να κουρευτουν "για τα ματια του κοσμου"? Εγω, αναγκαστικα, θα εκανα το 2ο αν ηθελα να παραμεινω προεδρος. ;)

Αυτό που έγραψε ο LL_NEO ισχύει και στην Κύπρο. Δεν υπάρχει περιορισμός που να σου απαγορεύει να σπάσεις γραμμάτιο.

Ναι το ψιλοφανταστηκα οτι με το καταλληλο προστιμο μπορουν να ελευθερωθουν τα χρηματα, κατι αναλογο με το να ξεπληρωσεις το δανειο πριν την ωρα του κλπ κλπ

Αρα λοιπον... πρεπει να ξερεις σιγουρατζα οτι κατι παιζει για να "χασεις" καποια λεφτα με την προοπτικη να σωσεις/βγαλεις περισσοτερα. Δεν νομιζω οτι σε καθημερινη βαση "σπανε" κλειστα συμβολαια για ψυλλου-πηδημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ποσο κοντα εισαι στο να "εισαι στην θεση του"

Ποιός είμαι και τι δουλεία κάνω είναι εντελώς άσχετο με το θέμα και ποτέ δεν θα το προτάξω προς απόδειξη όσων γράφω. Περισσότερο όμως άσχετη θεωρώ ότι είναι η έμμεση και ατεκμηρίωτη αιχμή σου πως ίσως είμαι 'κοντά στη θέση του' υπονοώντας ότι για αυτό έγραψα όσα έγραψα.

Τέλος πάντων, ποτέ δεν είπα ότι είναι photoshop. Μίλησα για προπαγάνδα, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τα χρήματα έφυγαν αυτό είναι γεγονός. Δεν σημαίνει όμως επειδή κάποιοι έβγαλαν εκτός Κύπρου χρήματα, σώνει και καλά, είχαν προνομιακή μεταχείριση. Τόσο απλά.

Αφού δεν πιστεύεις στις όμορφα χρονικά ταυτισμένες συμπτώσεις, πως εξηγείς ότι την προηγούμενη μέρα του δημοσιεύματος στην εφημερίδα του ΑΚΕΛ, είχε προκύψει το θέμα με ύποπττες διαγραφές δανείων στο οποίο εμπλέκονταν κατά κύριο λόγο τα όργανα του ΑΚΕΛ και ηγετικά του στελέχη;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είμαι και τι δουλεία κάνω είναι εντελώς άσχετο με το θέμα και ποτέ δεν θα το προτάξω προς απόδειξη όσων γράφω. Περισσότερο όμως άσχετη θεωρώ ότι είναι η έμμεση και ατεκμηρίωτη αιχμή σου πως ίσως είμαι 'κοντά στη θέση του' υπονοώντας ότι για αυτό έγραψα όσα έγραψα.

Τέλος πάντων, ποτέ δεν είπα ότι είναι photoshop. Μίλησα για προπαγάνδα, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τα χρήματα έφυγαν αυτό είναι γεγονός. Δεν σημαίνει όμως επειδή κάποιοι έβγαλαν εκτός Κύπρου χρήματα, σώνει και καλά, είχαν προνομιακή μεταχείριση. Τόσο απλά.

Αφού δεν πιστεύεις στις όμορφα χρονικά ταυτισμένες συμπτώσεις, πως εξηγείς ότι την προηγούμενη μέρα του δημοσιεύματος στην εφημερίδα του ΑΚΕΛ, είχε προκύψει το θέμα με ύποπττες διαγραφές δανείων στο οποίο εμπλέκονταν κατά κύριο λόγο τα όργανα του ΑΚΕΛ και ηγετικά του στελέχη;

Δεν το εγραψα για να πω οτι εισαι το δεξι του χερι ρε. Παρανοησες.

Απλα εσυ ειπες "αν ημουν στη θεση του" κι απο αυτο πιαστηκα. :) Μπορει ρε παιδι μου να εχεις χοντρες καταθεσεις... ξερω γω και να εισαι πιο κοντα στη φωτια και στα γεγονοτα απο οτι π.χ. εγω οποτε να μιλας απο αλλη οπτικη γωνια του θεματος.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα, δεν θα καθομουν να θετω υποθετικα ερωτηματα τι θα εκανα στη θεση του π.χ. Bill Gates και ποσο πιο σωστα θα διαχειριζομουν τα κονδυλια κλπ κλπ για να στηριξω καποια αποψη.

Αυτος τα μαζεψε τα εκ... αυτος τα διαχειριζεται οσο πιο σωστα μπορει και "οσα ξερει ο νοικοκυρης..." και αλλες παροιμιες...

Προνομιακη μεταχειριση ισως οχι...αλλωστε ειναι τοσο ευρεια η εννοια "προνομιακη" που και την απολυτη αληθεια να ξεραμε παιζει και να μην συμφωνουσαμε αν ηταν ή οχι.

Προνομιακη ενημερωση ομως το πληρωνω 1.02 στο στοιχημα!

Δεν με νοιαζει αν τον πηρε τηλ και του ειπε "Ξαδερφε βγαλτα-βουλιαζουμε!" αλλα 1-2 λεξεις παραπανω απο οτι ακουσα εγω για τον "φονο" πρεπει να ανταλλαξαν και οχι 3 μηνες πριν που το ηξερε και το "μυριζοταν στον αερα" :p

Το λινκ τι ακριβως δειχνει? Οτι ολα τα κομματα τα εχουν κανει τατσι-μητσι-κοτσι με τα δανεια στις τραπεζες και το χαρισμα και φεσι παει συννεφο??

Ή οτι αυτο επαιζε πιο πολυ στο (μεχρι προτινος) κυβερνων κομμα και γιαυτο εβγαλαν την αλλη βρωμα για να καλυψουν την δικια τους??? Big ****in' deal... Λες και π.χ. εδω δεν γινονται τα ιδια?

Παλι καλα που τρωγονται μεταξυ τους και μαθαινουμε κατιτις παραπανω απο την (ελαχιστη) βρωμα που βγαζει ο ενας για το αλλον.

Link to comment
Share on other sites

κλασικη απαντηση ραγια....γιατι τους προασπιζεσαι με τοση μανια δεν μπορω να καταλάβω.αφου δεν εχεις κανενα συμφερον.εκτος αν εχεις.αρα καταληγουμε παλι στον χαρακτηρισμο μια φορα ραγιας παντα ραγιας... αλλωστε τι σχεδιο ειχαν οι κυβερνητες μιας χωρας οταν κυρησσαν πτωχευση?κρατικοποιουσαν τις τραπεζες συγκεντρωναν επιχειρησεις και κεφαλαια υπο την επιβλεψη του κρατους και σιγα σιγα χτιζανε απο την αρχη την οικονομια τους με δικο τους νομισμα.σε γενικες γραμμες.αυτο πρπεπει να γινει.τι αλλο?πανω απ ολα αξιοπρεπεια.επιτελους...

κλασική απάντηση παλαίμαχου προέδρου 15μελούς*. Μια τέτοια απόφαση η οποία αν δεν υπολογιστεί καλά μπορεί να πάρει στο λαιμό της αναρίθμητα περισσότερους απο αυτούς που αυτοκτόνησαν τα τελευταία 3 χρόνια πρέπει να ζυγιστεί καλά. Τα "ας το κάνουμε και έχει ο Θεός" είναι κατάλληλο για να κάνουμε κατάληψη με αίτημα τριγωνική τυρόπιτα. Μέχρι εκεί.

*Εκτός και αν μου έχεις καβαντζωμένο συνάλλαγμα και τρίβεις απο τώρα τα χέρια σου. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση μιλάμε για λαμόγιο γερολαδά.

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] δε χάνεις απο το κεφάλαιο. Χάνεις απο τους συσσωρρευμένους τόκους.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Ισλανδια δεν ήταν ποτε στο ευρώ για να ανησυχεί για την περίοδο προσαρμογής στο εθνικό νόμισμα.

Επίσης η Ισλανδια είχε πάντα θετικό προσιμο στη διάφορα εισαγωγών εξαγωγών.

Επιπλέον μέχρι το 2008 ο ισολογισμός της ήταν θετικός

Παράλληλα το debt/GDP ratio είναι στο 28%

Αλλα τι λέω. Εχετε δίκιο. Η μονη διάφορα ανάμεσα στις 2 χώρες είναι η τρικομματικη κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Ισλανδια δεν ήταν ποτε στο ευρώ για να ανησυχεί για την περίοδο προσαρμογής στο εθνικό νόμισμα.

Επίσης η Ισλανδια είχε πάντα θετικό προσιμο στη διάφορα εισαγωγών εξαγωγών.

Επιπλέον μέχρι το 2008 ο ισολογισμός της ήταν θετικός

Παράλληλα το debt/GDP ratio είναι στο 28%

Αλλα τι λέω. Εχετε δίκιο. Η μονη διάφορα ανάμεσα στις 2 χώρες είναι η τρικομματικη κυβέρνηση.

Είσαι σίγουρος ότι αν είχαμε σοβαρή κυβέρνηση σε βάθος χρόνου, θα ανησυχούσαμε τόσο πολύ για τα τρία τελευταία που αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

To ακριβό σπίτι του πρέσβη

Τον Ιούνιο του 2012, ο Σύμβουλος Πρεσβείας Α’ της Ελληνικής Μόνιμης Αντιπροσωπείας στον ΟΑΣΕ στην Βιέννη, κ. Δ. Ιωάννου, με επιστολή του προς τον προϊστάμενό του Πρέσβη, κ. Λώζο, επισημαίνει δυο αυτονόητα πράγματα.

Το πρώτο, αφορά το κόστος της πρεσβευτικής κατοικίας στη Βιέννη. Δεκατρείς χιλιάδες ευρώ μηνιαίως, ιδιαίτερα την περίοδο που διανύουμε, είναι ένα ποσό εκτός λογικής. Μάλιστα, σύμφωνα με τον κ. Ιωάννου, δεν ήταν λίγοι οι Διπλωμάτες άλλων χωρών που είχαν χαρακτηρίσει τουλάχιστον περίεργο το γεγονός η χώρα μας να δαπανά 13.000 ευρώ μηνιαίως για μια τόσο πολυτελή (600 τ.μ.) πρεσβευτική κατοικία, όταν οι δικές τους αποστολές δαπανούν περί τις 3.000 με 4.000 ευρώ.

Από την ημέρα που το θέμα έγινε γνωστό εντός της Υπηρεσίας, άρχισαν να εμφανίζονται διάφορα «προβλήματα» σε ό,τι αφορά την εργασία και τις διπλωματικές του επιδόσεις. Το αποκορύφωμα ήταν όταν κατηγορήθηκε από τον κ. Λώζο, πως σε συνεδρίαση επιτροπής του ΟΑΣΕ, στις 24 Ιουλίου 2012, αναφέρθηκε στην ΠΓΔΜ ως «Μακεδονία» και μάλιστα όχι μια, αλλά τέσσερις φορές. Αποτέλεσμα ήταν να κληθεί σε απολογία από το Πειθαρχικό όργανο με κίνδυνο να του επιβληθούν βαρύτατες κυρώσεις. Το ίδιο διάστημα όμως, χάρη στις κινήσεις του κ. Ιωάννου, η Αθήνα αντέδρασε προς τη σωστή κατεύθυνση. Στις 28 Σεπτεμβρίου του 2012 και κατ’ εντολή του Γενικού γραμματέα του ΥΠΕΞ, ο κ. Λώζος έλαβε τηλεγράφημα, σύμφωνα με το οποίο θα έπρεπε να εγκαταλείψει άμεσα την πρεσβευτική κατοικία είτε θα ανακαλούνταν πάραυτα στην Αθήνα. Ο κ. Λώζος, χωρίς να έχει άλλη επιλογή, δέχτηκε την εντολή και κατήγγειλε το συμβόλαιο ενοικίασης.

Πριν από λίγες ημέρες το Πειθαρχικό απήλλαξε πανηγυρικά τον κ. Ιωάννου από όλες τις κατηγορίες ο οποίος επανέρχεται στα καθήκοντά του. Ο Έλληνας διπλωμάτης, ο οποίος έκανε τη δουλειά του με ευθιξία και βρήκε στο τέλος τον μπελά του, έχει ήδη καταθέσει αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση σε βάρος κατά του κ. Λώζου, ζητώντας να του επιδικαστεί το ποσό των 130.000 ευρώ, ποσό ίσο με το κόστος της πρεσβευτικής κατοικίας στη Βιέννη για δέκα μήνες. Σύμφωνα με το κείμενο της αγωγής, ολόκληρο το ποσό θα δοθεί στο Χαμόγελο του Παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Ισλανδια δεν ήταν ποτε στο ευρώ για να ανησυχεί για την περίοδο προσαρμογής στο εθνικό νόμισμα.

Επίσης η Ισλανδια είχε πάντα θετικό προσιμο στη διάφορα εισαγωγών εξαγωγών.

Επιπλέον μέχρι το 2008 ο ισολογισμός της ήταν θετικός

Παράλληλα το debt/GDP ratio είναι στο 28%

Αλλα τι λέω. Εχετε δίκιο. Η μονη διάφορα ανάμεσα στις 2 χώρες είναι η τρικομματικη κυβέρνηση.

Δηλαδη το γεγονος οτι το συγκεκριμενο μειγμα δημοσιονομικης πολιτικης αποτυγχανει παταγωδώς, η χωρα βυθίζεται ολο και περισσοτερο στην υφεση, το δημοσιο χρεος μετα απο το "εθελοντικο" κουρεμα περισσοτερων απο 100δις ευρω, βρισκεται στα προ κουρεματος επιπεδα, η ανεργια εχει φτασει στο 1/3 σχεδον του ενεργα οικονομικου πληθυσμου εξαιρουμενων φυσικα των αυτοαπασχολούμενων που εχουν μηδενικο κυκλο εργασιων, υπαρχει πρωτοφανες brain drain στην χωρα, εχει αυξηθει η υπογεννητικοτητα, ειναι λεπτομέριες.

Αλλα ξεχασα. Εχεις δικιο. Ειναι ωραιο να πηδανε τον διπλανο σε νομισμα ευρω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION]. Ολα αυτά που λες είναι σωστά και όντως συμβαίνουν. Αλλα το ξαναλέω. Καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις επαναφοράς του εθνικού νομίσματος; Και τι ακριβώς θα κερδίσει η Ελλάδα απο αυτο όταν έχει αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο; Αυτη τη στιγμή έχουμε βαρια πνευμονία η αντιβιωση δε μας πιάνει και προτείνεις χημειοθεραπεια.

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION] Ναι διότι αλλιώς είναι διαρθρωμενη η οικονομία της Ελλάδας και αλλιώς της Ισλανδιας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Και εσυ καταλαβαινεις οτι το να ξαναπαρεις στα χέρια σου το κυριοτερο εργαλειο νομισματικης και οικονομικης πολιτικης ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

Η Ελλάδα ηταν μια χωρα που στηριζόταν στην καταναλωση και τις υπηρεσίες με σχεδον μηδενικη πρωτογενη παραγωγη και ενα μεταποιητικο τομέα που ειχε σχεδον μηδενιστει τις τελευταιες 2 δεκαετιες. Οταν ζητάς απο μια χωρα να γινει ανταγωνιστικη και να ξαναγινει παραγωγικη σε μηδενικο σχεδον, για τον οικονομικο κυκλο, χρόνο και με ενα νομισμα πιο σκληρο απο ολα ειναι σχεδον εως βεβαια αδυνατο. Και εχει και επιπτωσεις τραγικες οπως αυτες που αναφερθηκα πιο πανω. Απο την αλλη αν ειχε στα χερια σου την νομισματικη πολιτικη ποσο πιο ευελικτος θα μπορουσες να εισαι σε αυτην την, σωστη κατα τα αλλα, προσπαθεια;

Συνεπως οχι, δεν προτεινω εγω την χημειοθεραπεια. Την χημιοθεραπεια την προτεινει το νεοφιλελευθερο ευρωπαϊκο λομπι που θελει με αυτον τον τρόπο να εξαφανισει τις οποιες αποταμιευσεις του ασθενους σε χρονο dt ωστε, οταν αποφασισει να τον θεραπευσει για την πνευμονια, να τον εχει δεμενο χειροποδαρα για μια ζωη μεσα στα χρεη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] Την χημιοθεραπεια την προτεινει το νεοφιλελευθερο ευρωπαϊκο λομπι που θελει με αυτον τον τρόπο να εξαφανισει τις οποιες αποταμιευσεις του ασθενους σε χρονο dt ωστε, οταν αποφασισει να τον θεραπευσει για την πνευμονια, να τον εχει δεμενο χειροποδαρα για μια ζωη μεσα στα χρεη

όχι φίλε μου δεν είναι νεοφιλελευθεροι αυτοί, κουμμουνιστές είναι, σκληροπυρινικοί κουμμουνιστές.

Η γιαγιά μου μου έλεγε για δαύτους όταν ήμουν μικρός:

"Είναι ΚΑΚΟΙ παιδί μου (οι κομμουνιστές), θέλουν να μας παρουν τα λεφτά (καταθέσεις, ομόλογα), να μας πάρουν τα σπίτια και τα χωράφια ή να μας βάλουν να πληρώνουμε ενοίκιο για αυτά, να βάζουν τον στρατό και την αστυνομία να μας χτυπά και να μας φυλακίζει όταν μιλάμε κατά τους, να μας βάζουν να δουλεύουμε ολημερής για ένα κομμάτι ψωμί, και να κάνουν κουμάντο από την Μόσχα (κοντά είναι στο Βερολίνο αυτή)"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION]

Και εσυ καταλαβαινεις οτι το να ξαναπαρεις στα χέρια σου το κυριοτερο εργαλειο νομισματικης και οικονομικης πολιτικης ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

Η Ελλάδα ηταν μια χωρα που στηριζόταν στην καταναλωση και τις υπηρεσίες με σχεδον μηδενικη πρωτογενη παραγωγη και ενα μεταποιητικο τομέα που ειχε σχεδον μηδενιστει τις τελευταιες 2 δεκαετιες. Οταν ζητάς απο μια χωρα να γινει ανταγωνιστικη και να ξαναγινει παραγωγικη σε μηδενικο σχεδον, για τον οικονομικο κυκλο, χρόνο και με ενα νομισμα πιο σκληρο απο ολα ειναι σχεδον εως βεβαια αδυνατο. Και εχει και επιπτωσεις τραγικες οπως αυτες που αναφερθηκα πιο πανω. Απο την αλλη αν ειχε στα χερια σου την νομισματικη πολιτικη ποσο πιο ευελικτος θα μπορουσες να εισαι σε αυτην την, σωστη κατα τα αλλα, προσπαθεια;

Συνεπως οχι, δεν προτεινω εγω την χημειοθεραπεια. Την χημιοθεραπεια την προτεινει το νεοφιλελευθερο ευρωπαϊκο λομπι που θελει με αυτον τον τρόπο να εξαφανισει τις οποιες αποταμιευσεις του ασθενους σε χρονο dt ωστε, οταν αποφασισει να τον θεραπευσει για την πνευμονια, να τον εχει δεμενο χειροποδαρα για μια ζωη μεσα στα χρεη

Στο δια ταύτα ρε πουλάκι μου. Ποια πιστεύεις οτι θα ειναι η ισοτιμια δραχμης ευρώ μια βδομάδα μετα την επιστροφή (αν η αρχική ισοτιμία είναι πχ 1000δρχ/1 ευρώ.

Και ποιος και σε τιμή θα έχει να αγοράζει καύσιμο με τους δραχμούλες του μπορείς να μου πεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.