Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αμα ψήφισα ΔΗΜΑΡ στις προπροτελευταίες εκλογές έχω δικαίωμα να διαμαρτύρομαι?:p

Σοβαρά, τι φάση παίζει? το 40% (τυχαίο νουμερο καπου εκει θα ήταν) που ψήφισε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-(ΔΗΜΑΡ) δεν έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται? Ξέρεις ξέχασες και ένα λόγο ακόμα στους λόγους που ψηφίζει κανείς. Αυτός της διαμαρτυρίας. Λέω ρε παιδί μου για παράδειγμα ότι μπορεί και το (επερχόμενο) 35% του Σύριζα (τυχαία εκτίμηση πάλι) να μην το ρίξαν όλοι επειδή έγιναν ριζοσπάστες αριστεροί (πολλώ δε μάλλον με το σημερινό Συριζα).. μπορεί μέσα σε αυτό το 35% να υπάρχει και μερικές φωνές διαμαρτυρίας.. ωω wait... Ξεχασα δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτύρονται...

άμα ειναι να τα σκεφτόμαστε έτσι, αφού κι εσύ λες για τους "πολιτικους που τόσα χρόνια κάναν τον φτωχό φτωχότερο και ειναι εθνοπροδότες" (sic επιχείρημα αριστερου) τότε δεν έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται κανείς που στις τελευταίες 10 εκλογες ψήφισε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-(ή σταύρωσε δημαρίτη μέσω ΣΥΡΙΖΑ)... δλδ το 70% ας πούμε των ψηφισάντων τα τελευταία 15-20 χρόνια....

Κάπου με έχασες, με το να διαμαρτυρεται εννοώ να φωνάζει και να κλαίγεται για την κατάσταση. Η ψήφος διαμαρτυρίας δεν έχει άλλο χρώμα από την ψήφο ιδεολογίας ή την ψήφο βολεματος. Σαν ψήφοι στο κόμμα μετράνε, that's the point of anonymous voting..

Για τα τελευταία 10 χρόνια, πάει μακριά η κουβέντα, αλλά εν συντομία ναι, συμφωνώ, πριν 5 χρόνια μάλωσα με φίλη μου που το έριξε ΠΑΣΟΚ, τώρα κάθε φορά που ανεβάζει αντικυβερνητικο σχόλιο στο Facebook της την λέω.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Πως αλλάζει ο άνθρωπος όσο πλησιάζει στην καρέκλα.

Επισκέπτεται Πάπες και πάει στο Άγιο Όρος, αν και αριστερός και άθεος (I think).

Ψηφίζει την μη κρατικοποίηση των τραπεζών.

Τώρα πάει στον Αβραμόπουλο για τις προκλήσεις των Τούρκων, οι οποίοι μέχρι εχτές ήταν καλοί γείτονες, συζητήσιμοι, συνεργάσιμοι, παρεξηγημένοι.

Κάποια στιγμή λογικά θα πάει και στην Αμφίπολη να τονίσει ότι η Μακεδονία είναι Ελληνική και να κουνάει το δάκτυλο στους γείτονες;

Τι άλλο μένει; Θα δούμε. Μέχρι τις εκλογές έχουμε καιρό να δούμε τον Αντωνάκη και τον Αλέξη να μαλώνουν για το ποιος είναι ποιο κεντρώος.

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλάζει ο άνθρωπος όσο πλησιάζει στην καρέκλα.

Επισκέπτεται Πάπες και πάει στο Άγιο Όρος, αν και αριστερός και άθεος (I think).

Κάτσε και εγώ είμαι αγνωστικιστής αλλά δε με εμποδίζει να πηγαίνω στην εκκλησία ή σε μοναστήρια. Το ότι δε πιστεύεις κάτι δε σημαίνει ότι είσαι και πολέμιος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε και εγώ είμαι αγνωστικιστής αλλά δε με εμποδίζει να πηγαίνω στην εκκλησία ή σε μοναστήρια. Το ότι δε πιστεύεις κάτι δε σημαίνει ότι είσαι και πολέμιος αυτού.

Σωστό αυτό. Για τουριστικούς λόγους, ακόμα και θρησκευόμενος να ήσουν, πιθανόν θα είχες το λιγότερο την περιέργεια να δεις έναν ναό άλλης θρησκείας από μέσα και ζωντανά. 300 ταινίες έχουμε δει για παράδειγμα με τον καλό Χριστιανό Αμερικάνο σε βουδιστικό ναό για παράδειγμα. Αλλά τώρα πριν τις εκλογές, να τρέχω να συναντηθώ με θρησκευτικούς ηγέτες και να επισκέπτομαι το Άγιο Όρος, είναι λίγο διαφορετικό από το "πάω να δω τα μοναστήρια, να θαυμάσω την τέχνη στις εικόνες και την απλότητα της ζωής των μοναχών".

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μου απαγορεύει να συνδιαλέγομαι με εκπροσώπους θρησκειών, μιας και ο διάλογος είναι κομμάτι της εξέλιξης των ιδεών. Τώρα για τη χρονική συγκυρία που επέλεξε, όντως είναι ύποπτο, αλλά τι να κάνεις, πολιτική είναι, αν δεν απορρίψεις κάτι θα το τρως στη μάπα ες αει

Link to comment
Share on other sites

Αλλό το να πας να μιλήσεις με τους μοναχούς για θέματα που αύριο μεθαυριο μπορεί να κληθείς να τα αντιμετωπίσεις ως πρωθυπουργός (φορολογία μοναστηριών κτλ) και άλλο να ζητήσεις να μείνεις λίγο μόνος με το Άξιον Εστί (εκτός και αν το βλαμμένο νόμιζε ότι είναι το χειρόγραφο κείμενο του Ελύτη, ή η παρτιτούρα του Μίκη)

Δλδ μάμησε με τώρα είσαι τόσο άθεος (και καπέλο του btw) που δεν θεωρείς σκόπιμο να βαφτίσεις τον Ερνέστο Ορφέα, και θες να μείνεις μόνος σου με την εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μου απαγορεύει να συνδιαλέγομαι με εκπροσώπους θρησκειών, μιας και ο διάλογος είναι κομμάτι της εξέλιξης των ιδεών. Τώρα για τη χρονική συγκυρία που επέλεξε, όντως είναι ύποπτο, αλλά τι να κάνεις, πολιτική είναι, αν δεν απορρίψεις κάτι θα το τρως στη μάπα ες αει

Στα τελευταία δύο συνεχόμενα σχόλια σου τρολάρεις, δεν μπορεί. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!

Θέλω να με πείσει κάποιος για τις προθέσεις του Τσίπρα. Επίσης θέλω να με πείσει και για τις προθέσεις των παπάδων, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Καλά τα λες. Το έχει ήδη φορέσει το ζιβάγκο αλλά δεν το βλέπουν ακόμα οι δικοί του. Θα το δουνε σε λίγα χρόνια, όταν θα έχει σχηματιστεί και καμιά Λιάνη δίπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την δουλειά του κάνει και αυτός. Αποδείχτηκε στις ευρωεκλογές ότι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος να ψηφίσει αριστερά για να βγει κυβέρνηση, δεν έχει μάθει ο κόσμος σε αυτή την χώρα να ψηφίζει αριστερά, οπότε μετακινείται προς το κέντρο. Και πολλά πράγματα που έχουν πει στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ στο παρελθόν, είναι τεράστια red flags για τον μέσο Έλληνα. Αυτά έχει πιάσει ένα ένα και προσπαθεί να τα διορθώσει με τις κινήσεις που κάνει. Θρησκεία(επισκέψεις σε Πάπα, Άγιο Όρος), οικονομία(όχι στην κρατικοποίηση των τραπεζών), εθνικά θέματα(έντονη αντίδραση στις κινήσεις της Τουρκίας).

Και κανένας δεν θα το δει από τους δικούς του, όπως κανένας δεν τα είδε με τον Ανδρέα. Ο άνθρωπος ήταν αγκαλιά με την Μιμή και το ένα πόδι στον τάφο όταν ξανά έγινε πρωθυπουργός.

Τα πάντα καταγγέλλονται όταν είσαι αντιπολίτευση και τα πάντα έχουν μια δικαιολογία όταν είσαι κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν δεν καταψηφίζεις κάτι σαλτιμπάγκους που στηρίζονται στις πλάτες του κάθε παράγοντα (εκκλησία, επιχειρηματίες, κτλ) θα τους τρως στη μάπα και θα εμφανιστούν και μιμητές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχει πιάσει ένα ένα και προσπαθεί να τα διορθώσει με τις κινήσεις που κάνει. Θρησκεία(επισκέψεις σε Πάπα, Άγιο Όρος),

Γιατί ο Αριστερός ο πρόστυχος ο άτακτος πρέπει να είναι εναντίον στην Εκκλησία και να σκάει με πεντάλφες στις συγκεντρώσεις. Το απλά να είναι άθεος δεν μας κάνει. Στα είπε και ο Αστρολάβος..

οικονομία(όχι στην κρατικοποίηση των τραπεζών),

Με παραξένεψε η είδηση και σίγουρα είμαι αντίθετος, από την άλλη, αν τα πράγματα έγιναν όπως γίνοντε σε τέτοιες περιπτώσεις το θεωρώ λογικό.

Α, και καταψήφιση μιας θέσης της Αριστερής Πλατφόρμας δεν σημαίνει "Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ενάντια στην κρατικοποίηση των τραπεζών". Βέβαια δεν θα σας πείσω σε αυτό.

εθνικά θέματα(έντονη αντίδραση στις κινήσεις της Τουρκίας).

Και φτάνουμε στο αγαπημένο μου, πως ακριβώς σας έχει κολλήσει ότι η Αριστερά είναι ενάντια στην πατρίδα και το έθνος δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ενάντια στον πόλεμο και στο μίσος είναι, δεν είναι εναντία στην χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Αριστερός ο πρόστυχος ο άτακτος πρέπει να είναι εναντίον στην Εκκλησία και να σκάει με πεντάλφες στις συγκεντρώσεις. Το απλά να είναι άθεος δεν μας κάνει. Στα είπε και ο Αστρολάβος..

30 τόνους σάλτσα έβαλες στα λεγόμενά μου ώστε να νιώσεις ότι δικαιούσαι να μου την πεις. Όσο για τα αν μου τα είπε ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION], είδες πώς αντέδρασα ε; Φωτιές πέταγα μόλις τα διάβασα.

Την άλλη φορά, αν θέλεις να πεις την γνώμη σου για τους αριστερούς, μην βάζεις λόγια στο στόμα κάποιου άλλου. Έχε τα κουράγια να τα πεις στα ίσια :p

Με παραξένεψε η είδηση και σίγουρα είμαι αντίθετος, από την άλλη, αν τα πράγματα έγιναν όπως γίνοντε σε τέτοιες περιπτώσεις το θεωρώ λογικό.

Α, και καταψήφιση μιας θέσης της Αριστερής Πλατφόρμας δεν σημαίνει "Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ενάντια στην κρατικοποίηση των τραπεζών". Βέβαια δεν θα σας πείσω σε αυτό.

Είδες τι έγινε στο χρηματιστήριο. Θα γινόταν της Πόπης αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν φρόντιζε να καθησυχάσει τον κόσμο που επενδύει ή τζογάρει ή αποταμιεύει στο χρηματιστήριο (εντάξει το τελευταίο είναι σκέτο ανέκδοτο όταν μιλάμε για το Ελληνικό) πριν γίνει κυβέρνηση, την μέρα που θα γινόταν κυβέρνηση. Αυτή είναι μία από τις κ@λοτούμπες που θα κάνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο Τσίπρας για να γίνει Κυβέρνηση. Και βέβαια οι συνιστώσες ΔΕΝ θα εισακουστούν στον βαθμό που θα εισακούονταν στο παρελθόν. Το κόμμα δεν χρειάζεται κάθε νοματαίο για να πιάσει το 3%. Πλέον πολλές συνιστώσες διώχνουν περισσότερους ψηφοφόρους από όσους φέρνουν στο κόμμα.

Και φτάνουμε στο αγαπημένο μου, πως ακριβώς σας έχει κολλήσει ότι η Αριστερά είναι ενάντια στην πατρίδα και το έθνος δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ενάντια στον πόλεμο και στο μίσος είναι, δεν είναι εναντία στην χώρα.

Ωπ και άλλες σάλτσες. Βασικά το θέμα με την αριστερά δεν θεωρώ, προσωπικά, ότι είναι ότι η Αριστερά είναι κόντρα στην πατρίδα. Αλλά, το να πηγαίνεις με ένα μάτσο λουκάνικα στον λύκο και να νομίζεις ότι αυτός θα φάει μόνο τα λουκάνικα και θα σε αφήσει να τον χαϊδέψεις κιόλας, είναι όχι απλά αφελές, αλλά και επικίνδυνο όταν μιλάμε για χώρες. Όταν λοιπόν, οι Τούρκοι είναι φίλοι μας, οι Αλβανοί είναι φίλοι μας, οι Σκοπιανοί είναι φίλοι μας, οι Βούλγαροι είναι φίλοι μας και άντε να καταργήσουμε και τις παρελάσεις, διότι προφανώς μόνο εμείς καλλιεργούμε το μίσος προς τους γείτονες, ενδεχομένως ένα απειροελαχιστότατο ποσοστό του πληθυσμού, ανησυχεί.

Όλοι ενάντια στον πόλεμο είναι, μέχρι να βρουν την κατάλληλη δικαιολογία να σου κάνουν ντου. Ρώτα τους Κύπριους να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.