Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, ο Έλληνας πληρώνει 23% ΦΠΑ, ΤΕΒΕ, και φόρο εισοδήματος. Ο αλλοδαπός δε πληρώνει τίποτα. Μη λέμε ότι θέλουμε ε;

Αυτό λέω κι εγώ αλλά δεν το κατάλαβες.

Και συμπληρώνω: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ο Έλληνας να δουλεύει για μισθούς πείνας. Επειδή δουλεύουν οι Πακιστανοί και λοιποί για μισθούς πείνας;

Γιατί πρέπει ο Έλληνας να δουλεύει για 3€ την ώρα σε βαριά δουλειά πεδίου; Επειδή ο πεινάλας ο Ιρακινός δουλεύει για τόσο;

Ο Καπιταλισμός είναι ο καλύτερος φίλος της λαθρομετανάστευσης.

Φυσικά πάει ρολόι: Ακριβότερα εργατικά χέρια, ακριβότερα αγροτικά προϊόντα. Όμως έτσι πρέπει να είναι.

Π.χ. κι εσύ αν δουλεύεις προγραμματιστής δεν θέλεις να πληρώνεσαι 3€ την ώρα επειδή αυτό αρέσει στον πελάτη κι επειδή αλλιώς ο πελάτης θα γκρινιάζει.

Εδώ τίθεται το θέμα ότι τότε θα έρχονται όλα εισαγόμενα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της αυστηρής εθνικής οικονομίας.

Πιστεύω ότι οι μόνοι φόροι που πρέπει να υπάρχουν είναι ο φόρος εισοδήματος, ο φόρος κληρονομιάς και ο φόρος εισαγωγών. Όμως:

Φόρος εισαγωγών == Έκρηξη Εγχώριας Ανάπτυξης && Bye bye Europe.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα ηθικοπλαστικό για την καλή χρονιά:

NewsIt.gr: 15χρονη βασανίστηκε από την οικογένεια του... συζύγου της!

Θύματα βιασμών έχουν επίσης φυλακιστεί διότι το σεξ εκτός του γάμου--ακόμα κι αν η γυναίκα δεν συναινεί--θεωρείται μοιχεία, άλλο ένα "ηθικό έγκλημα".

Αυτόν τον πολιτισμό κάνουμε εισαγωγή !!

Link to comment
Share on other sites

Για την εργασία και για το "πόσα ζητάει ο έλληνας για να σκάψει στα χωράφια και πόσα ο πακιστανός" νομίζω πως το άμεσο συμπέρασμα είναι πως σαν λαός είμαστε τόσο παρτάκηδες και αναίσθητοι, που χρειαζόμαστε έναν ατομικό ματατζή να μας ρίχνει μερικές όποτε πάμε να παραστρατήσουμε ("γιατί να μην πληρώσω με ένα κομμάτι ψωμί τον πακιστανό ναμου μαζέψει τις ελιές και με το υπερκέρδος μου να αγοράσω ένα iphone και να ξεπληρώσω τη δεύτερη μερσεντέ (δεν λείπει το τελικό σίγμα);" είπε ο κυρ Μήτσος από την Κάτω Ραχούλα, "δώρο χριστουγέννων στους εργαζόμενους; ******* είμαι;", είπε ο κυρ Μανώλης, διευθυντής στην επιχείρηση Όλα τα σφάζω Όλα τα μαχαιρώνω).

Φυσικά, μπορεί να κάνω λάθος και να φταίνε αυτοί, γυαλίζει κάπως πονηρά το μάτι τους.

Έγινε επεξεργασία από tolis_01
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα ηθικοπλαστικό για την καλή χρονιά:

NewsIt.gr: 15χρονη βασανίστηκε από την οικογένεια του... συζύγου της!

Το οποίο σχετίζεται άμεσα με το θέμα του τόπικ φυσικά. Αλλά αφού αυτό το τοπικ έχουμε για να ξεκ@υλώνουμε, μετατρέποντας όλη την καταπίεση που δεχόμαστε (κυρίως τον τελευταίο καιρό ελέω κρίσης) σε μίσος για τους ξένους,

ας το ποστάρουμε εδώ.

Άλλωστε θα έπρεπε εδώ και καιρό να αλλάξετε τον τίτλο του τόπικ σε

"Βγάλτε όλο το μίσος που έχετε, βρίζοντας τους βρωμιάρηδες (3rdReichLab)"

και να δεσπόζει κάπου ανάμεσα στα ανέκδοτα και στο trolltopic. εννοείται ότι πρώτα διαβάστε τους κανόνες.

Με όλο το σεβασμό στους mods, νομίζω ότι κάπου έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο τοπικ και καλό θα ήταν να αφήνουμε στην άκρη τις πεποιθήσεις μας όταν έρχεται η ώρα να διατηρούμε ένα επίπεδο στην κουβέντα και να διασφαλίζουμε ότι δεν αναπαράγονται εδώ μέσα ακραίες αντιλήψεις καθώς και ότι δε θα προσβάλλονται φυσικά πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο σχετίζεται άμεσα με το θέμα του τόπικ φυσικά. Αλλά αφού αυτό το τοπικ έχουμε για να ξεκ@υλώνουμε, μετατρέποντας όλη την καταπίεση που δεχόμαστε (κυρίως τον τελευταίο καιρό ελέω κρίσης) σε μίσος για τους ξένους,

ας το ποστάρουμε εδώ.

Άλλωστε θα έπρεπε εδώ και καιρό να αλλάξετε τον τίτλο του τόπικ σε

"Βγάλτε όλο το μίσος που έχετε, βρίζοντας τους βρωμιάρηδες (3rdReichLab)"

και να δεσπόζει κάπου ανάμεσα στα ανέκδοτα και στο trolltopic. εννοείται ότι πρώτα διαβάστε τους κανόνες.

Με όλο το σεβασμό στους mods, νομίζω ότι κάπου έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο τοπικ και καλό θα ήταν να αφήνουμε στην άκρη τις πεποιθήσεις μας όταν έρχεται η ώρα να διατηρούμε ένα επίπεδο στην κουβέντα και να διασφαλίζουμε ότι δεν αναπαράγονται εδώ μέσα ακραίες αντιλήψεις καθώς και ότι δε θα προσβάλλονται φυσικά πρόσωπα.

Αρχικό μήνυμα απο Chroma

"δηλωσεις στον αερα χωρις εξηγησεις,επιχειρηματα θεωρουνται αρλουμπες©"

Εμεις τεκμηριωνουμε γιατι μας κανουν την ζωη δυσκολη οι "ξενοι" οπως τους ονομαζεις εσυ σε τοσα ποστ. Εσυ τεκμηριωσε λιγο το παραπανω σου ποστ γιατι δεν βλεπω κανενα επιχειρημα στο γιατι τους κατηγορουμε αδικα οπως λες ...

Και για να μιλαμε με παραδειγματα σε παραπεμπω εδω

http://www.thelab.gr/off-topic/provlima-me-allodapous-99321-5.html#post1063135259

Έγινε επεξεργασία από Daytime Dreamer
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ 3likos,

προσωπικά διαμένω μόνιμα πλέον uk. Πίστεψέ με, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ξένους. Μα κανένα. Ούτε ρατσιστής είμαι, ούτε θεωρώ τους Έλληνες αρία φυλή, το αντίθετο μάλιστα.

Προσπάθησε να εξετάσεις τα γραφόμενα εδώ υπό αυτό το πρίσμα χωρίς να γράφεις ασυναρτησίες. Το ΡΑΙΧ αν θυμάμαι καλά ήταν και λίγο επεκτατικό, εγώ δεν λέω να πάμε στο Αφγανιστάν να τους κάνουμε ανθρώπους, λέω απλά ότι τα σύνορα της χώρας πρέπει να κλείσουν, και να εξεταστουν προσεκτικα με πληθυσμιακά κριτήρια όσοι δεν έχουν την ελληνική ιθαγένεια για το αν υπάρχει η δυνατότητα να διαμένουν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τους ξενους και σακατευτε αυτους που κανανε την χωρα χαβουζα για προσωπικο ωφελος και τους φερανε εδω.ποιος τυφλος δεν θελει το φως του αν και το φως δεν θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο σχετίζεται άμεσα με το θέμα του τόπικ φυσικά. Αλλά αφού αυτό το τοπικ έχουμε για να ξεκ@υλώνουμε, μετατρέποντας όλη την καταπίεση που δεχόμαστε (κυρίως τον τελευταίο καιρό ελέω κρίσης) σε μίσος για τους ξένους,

ας το ποστάρουμε εδώ.

Άλλωστε θα έπρεπε εδώ και καιρό να αλλάξετε τον τίτλο του τόπικ σε

"Βγάλτε όλο το μίσος που έχετε, βρίζοντας τους βρωμιάρηδες (3rdReichLab)"

και να δεσπόζει κάπου ανάμεσα στα ανέκδοτα και στο trolltopic. εννοείται ότι πρώτα διαβάστε τους κανόνες.

Με όλο το σεβασμό στους mods, νομίζω ότι κάπου έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο τοπικ και καλό θα ήταν να αφήνουμε στην άκρη τις πεποιθήσεις μας όταν έρχεται η ώρα να διατηρούμε ένα επίπεδο στην κουβέντα και να διασφαλίζουμε ότι δεν αναπαράγονται εδώ μέσα ακραίες αντιλήψεις καθώς και ότι δε θα προσβάλλονται φυσικά πρόσωπα.

.............................

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, μπορεί να κάνω λάθος και να φταίνε αυτοί, γυαλίζει κάπως πονηρά το μάτι τους.

«Αυτοί» αναζητούν ένα καλύτερο μέρος για να ζήσουν.

Το θέμα είναι ότι εμείς δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε 4.000.000 από «αυτούς» γιατί θα γίνει η δική μας η ζωή σαν «αυτούς».

Όσοι κόπτονται γι' «αυτούς» ας προσπαθήσουν να κάνουν τη χώρα «αυτών» καλύτερη και όχι να μας πρήζουν ως ρατσιστές που φωνάζουμε για την υποβάθμιση της ζωής μας από «αυτούς».

Έτσι κι αλλιώς όσοι από «αυτούς» έρχονται εδώ έρχονται με ένα κομπόδεμα 4.000€ (και πόσα δώσανε σε λαθρέμπορους στο δρόμο) με το οποίο στη χώρα τους θα μπορούσαν να κάνουν οποιαδήποτε επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

On-News: Άδωνις Γεωργιάδης: 12 δισ. ευρώ τον χρόνο μάς στοιχίζουν οι λαθρομετανάστες

Και για να προλάβω μερικούς, αναφέρεται μόνο στους "λάθρο" και όχι σε αυτούς που βρίσκονται κι εργάζονται νόμιμα στη χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη, και Κρήτη Σωτηράκιμ

NewsIt.gr: Νέο κρούσμα παιδεραστίας στην Κρήτη! Τον κάλεσαν στο ρεβεγιόν και ασέλγησε σε 11χρονη!

αλλά είναι Έλληνες αυτοί, δεν μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη, και Κρήτη Σωτηράκιμ

NewsIt.gr: Νέο κρούσμα παιδεραστίας στην Κρήτη! Τον κάλεσαν στο ρεβεγιόν και ασέλγησε σε 11χρονη!

αλλά είναι Έλληνες αυτοί, δεν μετράει.

Η Κρήτη είναι εκτός συναγωνισμού πλέον!

Άλλωστε εάν ανεξαρτητοποιηθούν, στο μεταναστευτικό θα τους βάζω κι αυτούς :p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη, και Κρήτη Σωτηράκιμ

NewsIt.gr: Νέο κρούσμα παιδεραστίας στην Κρήτη! Τον κάλεσαν στο ρεβεγιόν και ασέλγησε σε 11χρονη!

αλλά είναι Έλληνες αυτοί, δεν μετράει.

Καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους τα περιστατικά.

Στο ένα ανώμαλος ικανοποίησε το πάθος του, ενώ στο άλλο ομάδα σκλάβωσε ενήλικη για προσωπική χρίση και για εκπόρνευση.

Του πρώτου η ανωμαλία δεν έχει εμφανή αφετηρία, και χτυπάει σχεδόν τυχαία.

Τους άλλους απλά τους εκπαιδεύσανε.

Έχουμε δηλαδή ανωμαλία VS πολιτιστική παράδοση

Link to comment
Share on other sites

Youropia - Βίαζαν και εξέδιδαν 13χρονη?

Μην πιάνουμε τα άκρα, πορνεία και εκμετάλλευση υπήρχε και πριν τους Πακιστανούς. Εάν τώρα αρέσκεστε στο να ποστάρετε ειδήσεις στις οποίες φιγουράρουν αλλοδαποί θεωρώντας πως προσφέρετε κάτι στο νήμα ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείτε .

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το πρόβλημα ήταν πάντα οι συνθήκες με τις οποίες εντάσσονται οι μετανάστες στην χώρα υποδοχής,

χωρίς να το έχω ψάξει νομίζω πως ανδραγαθήματα τέτοιου μεγέθους

δεν δημιούργησαν οι Έλληνες οικονομικοί/πολιτικοί μετανάστες...

Δεν τους επέτρεπαν άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό υπάρχει διαφορά: Την 13αχρονη την έπεισε ο γκόμενος, δεν την άρπαξαν. Απαγωγή και φυλάκιση είναι άλλο

Διαφορετική νοοτροπία βλέπω εγώ αλλά τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.