Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω κανέναν που αξιώνει δολοφονίες. Να βρεθούν αυτοί με το μέτωπο στην κάνη, αφού είναι εξοικειωμένοι. Δεν είμαστε Τσοχατζόπουλοι κι εμείς από τα κάτω μεγαλώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτούς τους λαϊκισμούς και τις εικασίες κράτα τες για τη γιαγιά μου.

Όχι, φίλε μου, δε θα έκανα έτσι, όπως δεν έκαναν και γνωστοί μου.

Παρανοϊκοί είστε; Θα ήμουν υπέρ της δολοφονίας επειδή θα με έκλεβε;

Μην κάνεις υποθέσεις για εμένα και σχολίασε με τη γνώμη σου το θέμα, χωρίς να με ανακατεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες να μιλησουμε για σενα, θα σου πω εγω για μενα.

Αν προσπαθησουν καποιοι να μπουν στο σπιτι μου και τους καταλαβω οσο ειναι νωρις θα τους σκοτωσω και θα τους κανω φαγητο στα γουρουνια,αν θελεις χαρακτηρισε με οπως θελεις, δε θα με πειραξει τοσο οσο με πειραζει να δω καποιον να απειλει την οικογενεια μου.-

edit χωρις διακρισεις εθνικοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους λαϊκισμούς και τις εικασίες κράτα τες για τη γιαγιά μου.

Όχι, φίλε μου, δε θα έκανα έτσι, όπως δεν έκαναν και γνωστοί μου.

Παρανοϊκοί είστε; Θα ήμουν υπέρ της δολοφονίας επειδή θα με έκλεβε;

Μην κάνεις υποθέσεις για εμένα και σχολίασε με τη γνώμη σου το θέμα, χωρίς να με ανακατεύεις.

λαικισμος ειναι το να το χαρακτηριζεις δολοφονια. απλα.

επισης αν θες να μην αναφερεται κανεις σε εσενα απλα μην ποσταρεις. να εισαι ετοιμος να δεχτεις και κριτικη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1839]MaGiCMaN[/MENTION]

λαικισμος ειναι το να το χαρακτηριζεις δολοφονια. απλα.

Το δικό μου χαρακτηρισμό περίμενε, αφού ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΙΝΓΚ ΝΤΕΝΤ ο Πακιστανός!!

επισης αν θες να μην αναφερεται κανεις σε εσενα απλα μην ποσταρεις. να εισαι ετοιμος να δεχτεις και κριτικη.

1. Δεν το πόσταρα για να αναφερθούν σε εμένα, γιατί απλώς δεν έχω καμμία σχέση με την είδηση, αλλά περίμενα να ασχοληθείτε με αυτήν και να ακουσθούν γνώμες. Όμως, όχι αυτές να έχουν να κάνουν μαζί μου.

2. Δεν έκανα κάτι για να δεχθώ κριτική, η είδηση αφορά άλλους.

Τί πίνετε... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι πίνεις. Την επόμενη φορά που θα εκφέρεις άποψη και θα ζητήσεις μετά να μην την σχολιάζουν θα φας κάρτα:p

Μαζί σου, αλλά ένα απλό "διαφωνώ γι' αυτό και γι' αυτό αρκεί", αυτό ήταν flaming όμως...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτο που δεν εχει αναφερθει,ειναι οτι το ελληνικο συνταγμα δινει τη δυνατοτητα της αυτοαμυνας στους πολιτες(εχει και καμποσα ψιλα γραμματα το αρθρο αυτο προφανως).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά στο να αμύνεσαι, στο να δολοφονείς, και στο να χειροκροτάς έναν δολοφόνο και να του φωνάζεις "Άξιος".

Τις συνθήκες της ληστείας τις ξέρουμε; Απειλούνταν η ζωή του, ή τον σκότωσε χωρίς να απειλείται; Η ληστεία τιμωρείται με θάνατο; Την δικαιοσύνη την αποδίδει ο καθένας όπως γουστάρει; Όλοι αυτοί που χειροκροτάνε είναι τίμιοι μέχρι παρεξηγήσεως; Άμα ήταν Πακιστανός ο δολοφόνος και Έλληνας το θύμα οι αντιδράσεις θα ήταν οι ίδιες;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION],

προφανως και σε εσενα αναφερθηκα. για αυτο εγραψα hydra, στο πρωτο ποστ.

πιαστικα απο το ''δολοφονια'' που αναφερες.

δεν αφορα εσενα η ειδηση. αλλα οταν ποσταρεις κατι, δεδομενο ειναι, οτι καποιος μπορει να σχολιασει αυτο που λες.

σου ειπα, αν θες να μην αναφερεται κανεις σε εσενα. μην κανεις διαλογο.

βγαζε ανακοινωσεις.

δεν αναλυω την ειδηση, γιατι δεν ξερω τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε. οπως και καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα κατω απο πιεση.

αλλα η λογικη, οταν οταν μπαινει καποιος στο σπιτι σου, ειναι δυσκολη κατασταση..

για αυτο και η οικια ειναι ασυλο.

επισης δεν πινω τιποτα ακομα. νωρις ειναι. μεχρι το βραδυ που θα βγω.

Link to comment
Share on other sites

hydra, μην το παίρνεις προσωπικά για το άτομό σου.

Αν σου απειλούσαν (έστω και λίγο, να του σπάσουν ένα χέρι για 5 ευρώ) το παιδί σου, τι θα έκανες?

Δεν είσαι στην ηλικία να το κρίνεις, αλλά ο άνθρωπος δρα προστατευτικά στους οικείους του, και αν νοιώσει την απειλή, υπάρχει και το εν βρασμώ ψυχής / αμυνόμενος. (έχει προβλέψει μέχρι και ο νομοθέτης).

Τώρα γενικά ναι, αποδοκιμάζω τη βία. Αν απειληθώ όμως, για ένα xyz διάστημα μέχρι να με φάνε ή να τους φάω, δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνω. Το πρόβλημα είναι να μην απειληθώ. Επίσης, ο παράγοντας ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Όταν τα ΜΜΕ παίζουν κάθε μέρα την κασέτα του κακού μετανάστη (δικαίως κατά τη γνώμη μου, απλά θα έπρεπε να μην έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο) μην περιμένεις ... αθώες αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε μπορουμε να εκφερουμε γνωμη για τους υπολοιπους(^^), για μενα θα ηταν το ιδιο.

Ο καθενας σε τετοιες πςριπτωσεις εχει τρεις επιλογες:

1. Καλεις την αστυνομια

2. Αμυνεσαι

3. Κανεις τον ψοφιο κοριο.

Το τι θα επιλεξει ο καθενας ειναι δικο του θεμα και θα κλειθει να απολογηθει στη δικαιοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες να μιλησουμε για σενα, θα σου πω εγω για μενα.

Αν προσπαθησουν καποιοι να μπουν στο σπιτι μου και τους καταλαβω οσο ειναι νωρις θα τους σκοτωσω και θα τους κανω φαγητο στα γουρουνια,αν θελεις χαρακτηρισε με οπως θελεις, δε θα με πειραξει τοσο οσο με πειραζει να δω καποιον να απειλει την οικογενεια μου.-

edit χωρις διακρισεις εθνικοτητας.

Φιλε δεν σε ξερω προσωπικα αλλα χαλαρωσε.

Αρχικα σου ευχομαι να μην χρειαστει να ζησεις ποτε τετοια κατασταση, αλλα αν τυχον γινει κατι τετοιο...

Κανε απλα πως κοιμασαι, δεν ξερεις με ποιον εχεις να κανεις και τι εχει ο αλλος πανω του.

Ναι ειναι ωραιο να παιζεις τον ηρωα αλλα σκεψου τους δικους σου ανθρωπους.

Αξιζει να πεθανεις για λιγα χρηματα η αντικειμενα ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν αξίζει να κανεις κάτι τέτοιο για χρήματα η αντικείμενα,άλλα για την οικογένεια σου?

Edit το πλέον λογικό είναι να μη συμβεί σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Και τι να την κανεις τη οικογενεια οταν εισαι νεκρος ?

Τα ιδια με σενα ελεγα πιστεψε με, ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα τωρα και ποσο μαλλον αν διπλα μου κοιμοταν το παιδι μου.

Χρησιμος θα'μαι στη οικογενεια μου μονο ζωντανος :)

Link to comment
Share on other sites

Το λογικότερο κατα την άποψη μου,αν δεις ενα όπλο να σημαδεύει το παιδι σου,ειναι να μπεις αναμεσα.Αν ποτέ τύχει κατι σε οποιονδηποτε,χρειάζεται ψυχραιμία και σωστή εκτίμηση της κατάστασης πριν κανει το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.