Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

Μεγαλώνεις τα DPI και είσαι μια χαρά.

Οπότε χάνεις σε workspace, ο λόγος για τον οποίο ανέβηκες σε ανάλυση εξαρχής.

Στην τελική πόσο χρήσιμη είναι μια οθόνη με 0.23 dot pitch?

+ το upscaling που γίνεται στις fullHD ταινίες

+ ότι η gpu σέρνεται σε native ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

Είχα καταλήξει στην u2410, αλλά μετά κόλλησα με την u2711.:banging:

Αξίζει τα +200 ευρώ η 27άρα;

Το σύστημα μου είναι αυτό:

CPU: AMD Phenom 9950

Μητρική: Asus M4A78-E

Μνήμη: 6GB DDR2-1066

GPU: Ati Radeon 4870

Τροφοδοτικό: Coolermaster M620

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τα +200 ευρώ η 27άρα;

Η 4870 θα ζοριστεί άσχημα στους νέους τίτλους, είναι 2560 χ 1440, αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κάρτα και παίζεις ότι βγαίνει, δεν θα την ευχαριστηθείς..αν πάλι έχεις σε δεύτερη μοίρα τα games ή σκοπεύεις να πάρεις άλλη κάρτα, τότε ναι αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και εγω την οθονη. Πιστεψτε με οποιος μπορει να διαθεσει τα 630€ που κοστιζει να τρεξει τωρα! Τα παιχνιδια δειχνουν απιστευτα στην αναλυση 2560x1440. Αρκει βεβαια οπως ειπε καποιος να εχετε δυνατη καρτα.

Τα αξιζει τα λευτα της οταν μια 30᾽᾽ εχει 1200€.Αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Πιστευα οτι η οθονη θα ειχε τρελλο ghosting κατι που δεν ισχυει. Και εγω την αγορασα μετα απο πολυ ψαξιμο reviews απο users κυριως. Ουτε ενα αρνητικο. Μαλιστα σκεφτομαι αλλες 2 για eyefinity. Τρελλη ιδεα ε?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε μηπως ενα παλικαρι να μου εξηγησει τι προβλημα παιζει με την native αναλυση και με το scaling?

Γιατι δεν μπορω να την εχω 2560 για desktop και 1920 για games?

αν κανεις 1-1 pixel mapping δεν θα εχει προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις 1-1 pixel mapping δεν θα εχει προβλημα ;)

Εχει δικιο ο φιλος. Επιλεγεις απο το μενου της οθονης 1:1 pixel mapping και μετα απο τους drivers της καρτας επιλεγεις "no scaling" και εισαι κομπλε. Ετσι εχω κανει εγω βασικα και ολα παιζουν τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο φιλος. Επιλεγεις απο το μενου της οθονης 1:1 pixel mapping και μετα απο τους drivers της καρτας επιλεγεις "no scaling" και εισαι κομπλε. Ετσι εχω κανει εγω βασικα και ολα παιζουν τελεια.

Με το 1:1 pixel mapping εχεις μαυρο περιθωριο?Δηλαδη ειναι σαν να παιζεις σε παραθυρο?

Με το scaling τι στραβη παιζει?θολωνει η εικονα?Δεν εχω καταλαβει τι ειναι..:(

Link to comment
Share on other sites

Yποτιθεται οτι δεν εχει την ευκρινεια που εχει οταν παιζει στην native αναλυση.

ΚΑτι σαν θολουρα δλδ αλλα παιζει (σαν ποσοστο) απο οθονη σε οθονη.Δεν συμπεριφερονται ολες το ιδιο.

Το πιο λογικα αν θες να παιξεις καποιο παιχνιδι να μην το δεις καν.

Στο prad.de εχει εικονες συνηθως πως φαινεται καποιο παιχνιδι σε native αναλυση και πως σε μικροτερες.

Συνηθως ενα σκαλακι πιο κατω ολες οι οθονες παιζουν παιχνιδια μια χαρα.

(στο desktop ισως δεις κατιτις)

edit

link -> http://www.prad.de/en/monitore/review/2010/review-dell-u2711-part13.html#Interpolation

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και εγω την οθονη. Πιστεψτε με οποιος μπορει να διαθεσει τα 630€ που κοστιζει να τρεξει τωρα! Τα παιχνιδια δειχνουν απιστευτα στην αναλυση 2560x1440. Αρκει βεβαια οπως ειπε καποιος να εχετε δυνατη καρτα.

Τα αξιζει τα λευτα της οταν μια 30᾽᾽ εχει 1200€.Αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Πιστευα οτι η οθονη θα ειχε τρελλο ghosting κατι που δεν ισχυει. Και εγω την αγορασα μετα απο πολυ ψαξιμο reviews απο users κυριως. Ουτε ενα αρνητικο. Μαλιστα σκεφτομαι αλλες 2 για eyefinity. Τρελλη ιδεα ε?

πιστευεις ότι αρκεί μια 480 για τρέξιμο fps κυρίως στην max ανάλυση, χωρίς πολλές υποχωρήσεις σε φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Με το 1:1 pixel mapping εχεις μαυρο περιθωριο?Δηλαδη ειναι σαν να παιζεις σε παραθυρο?

Με το scaling τι στραβη παιζει?θολωνει η εικονα?Δεν εχω καταλαβει τι ειναι..:(

Ναι θα εχεις μαυρο περιθωριο ακριβως σαν παραθυρο οπως λες αλλα δε θα εχεις θολουρα. Εγγυημενο αυτο που σου λεω. Αυτο κανει το 1:1

πιστευεις ότι αρκεί μια 480 για τρέξιμο fps κυρίως στην max ανάλυση, χωρίς πολλές υποχωρήσεις σε φίλτρα?

Θα εισαι οριακα καλα. Κοιτα...αν παιζεις στην default αναλυση της οθονης 2560x1440 δοκιμασε αρχικα ενα 2x (πιστεψε ακομη και εγω που εχω 3 καρτες δε βαζω πανω απο 4x AA καθως η αναλυση ειναι πολυ μεγαλη και το dot pitch αρκετα μικρο) AA και 8x AF.

Εξαρταται φυσικα παντα και απο το engine του καθε παιχνιδιου. Σε καθε περιπτωση δοκιμαζεις και βλεπεις. Το 1.5gb παντως που εχει η 480 βοηθαει πολυ οποτε και με μια πιστευω να εισαι οκ. Τωρα αν ασχολησε και με overclocking παρε βοηθεια και απο κει.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη με ενδιαφερει αμμεσα.ερχεται νομιζω calibrated απο dell?

σπαρτιατη την εχεις calibrated απο dell η manual?

Απο Dell φιλε μου. Η οθονη εχει 7 profiles να επιλεξεις. Τα "Adobe RGB" Και "sRGB" ειναι ηδη pre-calibrated εργοστασιακα απο DELL και πετυχαινουν τα μεγιστα σε ολα. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το sRGB για ολες μου τις δουλειες και δειχνει τελεια.

Link to comment
Share on other sites

spartangr παίζει να δώσεις κάποιο σύνδεσμο από υψηλής ανάλυσης φωτό

της συγκεκριμένης οθόνης με ότι προφίλ χρησιμοποιείς;

Για να δω διαφορές με άλλα μόνιτορ αν γίνεται να διακρίνει κάποιος βέβαια...

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

spartangr παίζει να δώσεις κάποιο σύνδεσμο από υψηλής ανάλυσης φωτό

της συγκεκριμένης οθόνης με ότι προφίλ χρησιμοποιείς;

Για να δω διαφορές με άλλα μόνιτορ αν γίνεται να διακρίνει κάποιος βέβαια...

Φιλικά

Οποια φωτογραφια και να τραβηξω θα αδικησει το μονιτορ. Βασικα σκεφτομαι να ανοιξω εκθεση για οποιον ενδιαφερεται να δει το μονιτορ απο κοντα :p

Link to comment
Share on other sites

spartangr παίζει να δώσεις κάποιο σύνδεσμο από υψηλής ανάλυσης φωτό

της συγκεκριμένης οθόνης με ότι προφίλ χρησιμοποιείς;

Για να δω διαφορές με άλλα μόνιτορ αν γίνεται να διακρίνει κάποιος βέβαια...

Φιλικά

Δεν εχει νοημα ;)

Link to comment
Share on other sites

σε ποση αποσταση πρεπει να παιζεις games χωρις να υπαρχει προβλημα?

Αυτο φιλε μου εξαρταται απο τη κατασταση των ματιων του καθενα. Εγω πχ που εχω την οθονη σε γραφειο αναγκαστηκα παιζω στο μισο μετρο αλλα με το brightness και Contrast πολυ χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.