Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

μπήκα και εγω στο club! RMA απο την 2709w, ειχα ενα καμενο pixel τελικα :D

ρε παιδια ειναι πολυ grainy η εικονα, τι φαση; :(

Σε πιασαν κοτσο,τετοια φαση..

Διαφορα ghosting,input lag ενιωσες? Το μαυρο σε σχεση με το s-pva?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

χαχαχαχαχαχα :D

Ghosting δεν ειχα ουτε πριν ουτε τωρα, αλλα input lag ενιωσα μια διαφορα! Το ips ειναι οντως πιο γρήγορο :) Τα μαυρα ναι ειναι καλυτερα στο spva, αλλα και εδω καλα ειναι :) χρειαζεται λιγο σεταρισμα στα χρωματα...

τι settings εχετε να δοκιμασω κιεγω;

Link to comment
Share on other sites

Αντι μιας U2711 σκέφτομαι να πάρω 3 samsung p2370 που σε τεστ http://www.digitalversus.com/article-357-5568-36.html διάβασα ότι σκίζει σε όλα σχεδόν (και στα χρώματα), για multi monitor setup. πως σας φαίνεται η ιδέα? καλή ή βλακεία?

Αλλη σκέψη μου είναι να πάρω 3 samsung p2770hd αντί 2 dell u2711 (ανησυχώ μήπως μου βγαίνουν τα μάτια με τόσο μικρά γράμματα!!)

τι λέτε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από οικονομικής άποψης θα το δεις;

Αν δουλεύεις με προγράμματα που θέλουν μεγάλη επιφάνεια (autocad, photoshop, κ.α.) πάρε μία μεγάλη. Αλλιώς πάρε 2 μικρότερες (22-24).

Εγώ θα σου πρότεινα αν μπορείς να πάρεις την 27άρα και να έχεις και μία μικρότερη δίπλα πχ. 17άρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από οικονομικής άποψης θα το δεις;

Αν δουλεύεις με προγράμματα που θέλουν μεγάλη επιφάνεια (autocad, photoshop, κ.α.) πάρε μία μεγάλη. Αλλιώς πάρε 2 μικρότερες (22-24).

Εγώ θα σου πρότεινα αν μπορείς να πάρεις την 27άρα και να έχεις και μία μικρότερη δίπλα πχ. 17άρα.

αυτό είναι το θέμα, ότι 2Χ1920Χ1080=4147200 , 2560Χ1440=3686400 αρα και από άποψη επιφάνειας να το δει κανείς, έχεις περισσότερη με τα 2 μόνιτορ απο ότι με το ένα (και χωρίς να μικραίνει η απεικόνιση).

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το θέμα, ότι 2Χ1920Χ1080=4147200 , 2560Χ1440=3686400 αρα και από άποψη επιφάνειας να το δει κανείς, έχεις περισσότερη με τα 2 μόνιτορ απο ότι με το ένα (και χωρίς να μικραίνει η απεικόνιση).

Επιφανεια δεν ειναι η σωστη λεξη γιατι πρεπει να πολ\σεις και με το Pixel Pitch της καθεμιας...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η οθόνη απλά τα σπάει, ένα θα πω ασχολουμε με το σπορ πάνω από 15 χρόνια άλλα είναι η πρώτη φορά που βλέπω πραγματικό χρώμα σε οθόνη , έχω πάθει πλάκα μεγάλη με αυτό το εργαλείο έχω περάσει και πάλι από =0&8[]=0&10[]=0&12[]=0&13[]=0&14[]=0&15[]=0&16[]=0&17[]=0&18[]=83&19[]=0&20[]=0&21[]=0&22[]=0&23[]=0&24[]=0&25[]=0&26[]=0&27[]=0&28[]=0&29[]=0&30[]=0&32[]=0&37[]=0&38[]=0&40[]=0&42[]=0&43[]=0&45[]=0&46[]=0&47[]=0&50[]=0&52[]=0&55[]=0&56[]=0&57[]=0&60[]=0&65[]=0&70[]=0&82[]=0&108[]=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=vergleichen"]s-ips οθόνη αν και δεν το ήξερα αλλά αυτή εδώ είναι το κάτι άλλο απλά με χαλάει που δεν έχει audio in για να εναλλάσσω υπολογιστές με ήχο επίσης είναι σπαστικό ότι δεν σηκώνει ανάλυση λόγω προδιαγραφών το hdmi άλλα σε όλα τα άλλα δεν παίζετε απλά το θηρίο , επίσης πολύ θετικό είναι ότι έχει ματ επίστρωση, επιτελούς πότε θα καταλάβουν οι κατασκευαστές ότι δεν θέλουμε καθρέπτες για οθόνες....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να καθαρισω με πανακι την οθονη και ανακαλυψα πως το πανω τμημα της οθονης (αμεσως κατω απο το bezel) και περισσοτερο στις γωνιες (πανω αριστερα-δεξια) η οθονη ειναι λιγο loose! υποχωρει δηλαδη 4-5mm και επιστρεφει...δεν δημιουργει κανενα προβλημα οπτικα/χρωματικα/αισθητικα κτλ! (ουτε που θα το προσεχα αν δεν την καθαριζα:))

μιλησα με dell και μου ειπαν αν θελω ερχονται, μου φερνουν καινουργια και παιρνουν αυτη που εχω χωρις καμια χρεωση!!! (μπραβο τους εδω:T:!)

φυσικα μου ειπε και το παιδι στο τηλεφωνο οτι ειναι σχετικα συνηθες αυτο που του περιεγραψα και οτι δεν δημιουργει ουτε θα δημιουργησει κανενα προβλημα! το αφησε πανω μου και μου ειπε οποτε θελω να παρω τηλ και να κανουν την αντικατασταση...

εχει κανεις το πιο πανω "προβλημα"?

να προχωρησω σε αντικατασταση να ειμαι σιγουρος? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως μπαίνει μέσα στις πάνω γωνίες? Το έχω παρατηρήσει κ εγώ αλλά δεν με ενοχλεί..νόμιζα πως είναι φυσιολογικό..

Απλά φοβάμαι στην αντικατάσταση μην σου φέρουν κάποια που να είναι προβληματική..pixels και τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτο ακριβως- μπαινει μεσα στις πανω γωνιες!

ουτε εμενα με ενοχλει αλλα επειδη δεν το εχω ξαναπαρατηρησει σε οθονη μου φανηκε παραξενο!

αμα ειναι "φυσιολογικο" τοτε δεν εχω κανενα λογο ανησυχιας!

το σκεφτηκα και αυτο με την αντικατασταση! φυσικα θα σου αντικαταστησουν και την αντικατασταση αμα εχει προβλημα αλλα πολυ τρεχαμα για το τιποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η οθόνη απλά τα σπάει, ένα θα πω ασχολουμε με το σπορ πάνω από 15 χρόνια άλλα είναι η πρώτη φορά που βλέπω πραγματικό χρώμα σε οθόνη , έχω πάθει πλάκα μεγάλη με αυτό το εργαλείο έχω περάσει και πάλι από =0&8[]=0&10[]=0&12[]=0&13[]=0&14[]=0&15[]=0&16[]=0&17[]=0&18[]=83&19[]=0&20[]=0&21[]=0&22[]=0&23[]=0&24[]=0&25[]=0&26[]=0&27[]=0&28[]=0&29[]=0&30[]=0&32[]=0&37[]=0&38[]=0&40[]=0&42[]=0&43[]=0&45[]=0&46[]=0&47[]=0&50[]=0&52[]=0&55[]=0&56[]=0&57[]=0&60[]=0&65[]=0&70[]=0&82[]=0&108[]=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=vergleichen"]s-ips οθόνη αν και δεν το ήξερα αλλά αυτή εδώ είναι το κάτι άλλο απλά με χαλάει που δεν έχει audio in για να εναλλάσσω υπολογιστές με ήχο επίσης είναι σπαστικό ότι δεν σηκώνει ανάλυση λόγω προδιαγραφών το hdmi άλλα σε όλα τα άλλα δεν παίζετε απλά το θηρίο , επίσης πολύ θετικό είναι ότι έχει ματ επίστρωση, επιτελούς πότε θα καταλάβουν οι κατασκευαστές ότι δεν θέλουμε καθρέπτες για οθόνες....

οταν λες δεν σηκωνει αναλυση το hdmi τι ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

η gtx 480 εχει τετοιες εξοδους?

η 5870 εχει τετοιες εξοδους?

η 5870 έχει και από τα 2 και displayport και dual link dvi για την 480 ψάξε ή ρώτα όσους την έχουν αλλά μάλλον δεν έχει 3 στις 3 που έψαξα δεν έχουν displayport αλλά μόνο dual dvi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα και εγώ την οθόνη .Σε χρώματα είναι καλή για τφτ αλλά δεν συγκρίνεται με την brilliance 202p4 που επίσης έχω .Το μόνο αρνητικό πράγμα που έχω παρατηρήσει εμφανώς είναι ένα είδος θολούρας σε ορισμένες κατηγορίες ιστοχώρων όταν απεικονίζεται λευκό χρώμα.Δεν γνωρίζω από τι προκαλείται. Μπορεί να είναι από την κάθετη σάρωση η οποία βρίσκεται στο επίπεδο την 60 Hz . Πάντως δεν είναι τόσο ποιοτική σε σχέση με την προαναφερόμενη Crt οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.