Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply
τώρα , εγώ γιατί διαβάζω ότι η οθόνη ΔΕΝ συνίσταται για hard core games ?

Και στο test του prad πάλι, δεν παίρνει καλό βαθμό στο hard core gaming!!!

Εξαρταται φιλε μου απο τον καθενα πως το βλεπει. Εγω μια ζωη ειχα γρηγορα ΤΝ πανελ. Ναι το 2711 ειναι χειροτερο οσον αφορα τα TN 2 ms που κυκλοφορουν τωρα. Αλλα σε καποια φαση ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα. Το 2711 υπερτερει σε χρωματα, μαυρο, αναλυση και χανει μονο σε ms ομως οχι σε σημειο που που να εχεις προβλημα.

Τωρα βαλτα κατω και νομιζω οτι αξιζει να αλλαξει κανεις. Αν εχεις τη δυνατοτητα να το δεις απο κοντα ακομη καλυτερα. Εγω μετα απο user reviews που διαβασα αποφασισα να το ρισκαρω. και ειμαι υπερευχαρστημενος.

Link to comment
Share on other sites

28-30ms inputlag αυτό είναι σημαντικότερο απο 6ms vs 2ms

input_lag.jpg

The input lag of the U2711 was fairly mediocre really with an average input lag of 30ms, and very similar to that of the U2410 (33.8ms average). The input lag did reach up to 40ms fairly commonly but was not as bad as some other models like the Dell 2409WFP (64.1ms) or the Dell 2707WFP (46ms). The smaller Dell U2410 featured a 'through mode' type technology when using the screen in the 'game' preset mode, which helped bypass some internal circuitry and reduce input lag from 33.8ms down to 14.4ms. I tested the U2711 in game mode as well, but this model seems not to offer any improvement and input lag was still 28.1ms on average. This slight difference can just be put down to randomness, and not a reflection really that it's any better than any of the other presets. Dell don't mention or specify that the game mode has any impact on input lag, so I would consider this confirmation that it doesn't.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν εχεις αυτην την αναλυση και τα κορυφαια χρωματα δεν σε πειραζει να εχεις ελαχιστο ghosting...

Φαντασου τωρα να ΜΗΝ εχεις αυτην την αναλυση και τα χρωματα, αλλα να εχεις σε 1080ρ το ghosting της αρκουδας...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν εχεις αυτην την αναλυση και τα κορυφαια χρωματα δεν σε πειραζει να εχεις ελαχιστο ghosting...

Φαντασου τωρα να ΜΗΝ εχεις αυτην την αναλυση και τα χρωματα, αλλα να εχεις σε 1080ρ το ghosting της αρκουδας...

Tα S-IPS ειναι στη μεση! Εχουν το καλυτερο overall...

Aπο την μια τα PVA που τα μαυρα-χρωματα τους δεν πιανονται αλλα εχουν ghosting...

...και απο την αλλη τα TN που η εικονα που βγαζουν ειναι για τα σκουπιδια. Ειναι για επαγγελματιες gamer που δεν τους ενδιαφερει η εικονα αλλα η αποδοση.

Csaris πουλα το αθλιο 27αρι που εχεις να δεις εικονα man...Εχεις βαρβατο μηχανημα και εχεις μεινει με το ΣΚΟΥΠΙΔΟ-ΤΝ , κανε αυτο που εκανε ο SPARTAN!

.....το 27αρι το LG που εχεις το ειδα χτες man σε ενα φιλο μου. Με μια λεξη ΚΗΔΕΙΑ για τα ματια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!!πιστεύω πως αξίζει κάθε της euro..

Αυτο ειναι αληθεια.Εκει θα δεις κιολας την αξια της καρτας σου. Δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος.

Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ρε παιδια ειναι η τιμη της στην Αγγλια. Οι Overclockers την εχουν 888 λιρες!!! πολλα παραπανω απο τα 630€ που την πηρα εγω απο το Ελλαντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αληθεια.Εκει θα δεις κιολας την αξια της καρτας σου. Δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος.

Έτσι πιστεύω,γι αυτό κ αλλάζω οθόνη..

Με την τιμή της στο εξωτερικό δεν καταλαβαίνω τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,οταν σε ενα παιχνιδι εχεις 60ms ping εχεις και αλλα 15-60 απο την οθονη?

Περίπου δες: [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Input_lag[/ame]

Input lag contributes to the overall latency in the interface chain of the user's inputs (mouse, keyboard, etc…) to the graphics card to the monitor. Depending on the monitor, input lag times between 10ms and 68ms have been measured. However, the effects of the delay on the user depend on the user's own sensitivity to it.

Input lag is most noticeable in games, with different games affecting the perception of delay. For instance, in World of Warcraft, a slight input delay isn't as critical compared to games favoring quick reflexes like Counter-Strike. Rhythm based games such as Guitar Hero also require exact timing; input lag will create a noticeable offset between the music and the on-screen prompts. Notably, many games of this type include an option that attempts to calibrate for input lag. Arguably, fighting games such as Street Fighter are the most affected, since they may require move inputs within extremely tight windows that sometimes only last 1-3 frames on screen.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από την LG του μπιπ, πήγα στην U2410. Εκεί είδα πόσο διαφορετικά τα έβλεπα τόσο καιρό.... Αν είχα την δυνατότητα, θα πήγαινα στην U2711 χωρίς σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις πηγα στην 2410....τι να πω εχω μεινει κοκκαλο απο την διαφορα της με την tn samsung που ειχα.Για μενα η 27'' πεφτει μεγαλη.Η πλακα ειναι η εξης...πολλοι εδω μεσα αλλα και σε αλλα φορουμ σκανε μηνιατικα για μια καρτα γραφικων η για μια cpu που σε 1 χρονο max θα αντικαταστησουν,ενω το σκεφτονται για μια οθονη της προκοπης που και θα κρατησουν πιο πολυ καιρο αλλα και που ειναι αυτο που βλεπεις περισσοτερο μπροστα σου.:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις πηγα στην 2410....τι να πω εχω μεινει κοκκαλο απο την διαφορα της με την tn samsung που ειχα.Για μενα η 27'' πεφτει μεγαλη.Η πλακα ειναι η εξης...πολλοι εδω μεσα αλλα και σε αλλα φορουμ σκανε μηνιατικα για μια καρτα γραφικων η για μια cpu που σε 1 χρονο max θα αντικαταστησουν,ενω το σκεφτονται για μια οθονη της προκοπης που και θα κρατησουν πιο πολυ καιρο αλλα και που ειναι αυτο που βλεπεις περισσοτερο μπροστα σου.:)

Συμφωνω σε αυτο που λες, αλλα οταν κανεις μια αγορα πρεπει να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα. Αν π.χ. παρω αυριο ενα 30αρι στα 1500ε και εχει ghosting μεχρι και στις ταινιες (φαντασου στα games), τι να το κανω? Θα εχω δωσει ενα καρο λ7 για το τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χρηστο εχει να κανει με τις απαιτησεις του καθενα απο εμας. Γι αυτο και εγω δεν κατηγορω κανενα πανελ ΤΝ-IPS-PVA οπωε κανουν μερικοι (Ονοματα δε λεμε). Δυστηχως στη παρουσα φαση κανενα απο τα 3 δεν ειναι τελειο σε ολους τους τομεις.

Γι αυτο η καλυτερη συμβουλη ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να δεις πρωτα το μονιτορ σε καποια εκθεση η φιλο. Αυτο επισημαινουν και 2-3 reviewers σε ξενα site.

Στην ελλαδα βεβαια αυτη η δυνατοτητσ ειναι σπανια, ουτε μπορεις να γυρισεις πισω το μονιτορ σε περιπτωση που δεν μεινεις ευχαριστημενος οπως γινεται εξω.

Καλο ειναι να βοηθιομαστε μεταξυ μας γι αυτο κανω την αρχη και προτεινω σε οποιον εχει σκοπο να αγορασει το 2711 και θελει να το δει απο κοντα μπορω να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.