Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά αυτές τις μέρες θα την παραγγείλω και έχω μια απορία.

θέλω να συνδέσω και το wii πανω στην οθόνη.

Αναφέρεται ότι εχει component και composite video.

http://images.bit-tech.net/content_images/2010/03/dell-u2711-review/port.jpg

εδώ βλέπω 4 υποδοχές RCA. το καλώδιο component του wii έχει 5 καλώδια στην άκρη του.

;;

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! (δεν είδα αμέσως το συγκεκριμένο thread, οπότε αντιγράφω το post μου

από εκεί http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/u2711-88627.html)

Επειδή πρόσφατα άρχισα να έχω προβλήματα με τη μια από τις οθόνες μου (Samsung Syncmaster 214T) αυτού ακριβώς του είδους :

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/tremopaizei-i-othoni-88393.html

και δεν έχω σκοπό να χειρουργήσω την οθόνη, αλλά απλώς να την αφήσω να ζήσει όσο αντέχει, άρχισα όσο είναι καιρός μια έρευνα αγοράς και ας πούμε πως κατέληξα στην Dell U2711 για την οποία και θα ήθελα τις γνώμες των κατόχων ανάμεσα σας :)

Θα ήθελα να πω ότι γενικά δεν πολυπαίζω παιχνίδια, αντιθέτως ασχολούμαι με 3d γραφικά, τόσο επαγγελματικά όσο και σαν hobby και είμαι οπαδός των 2 οθονών ( για την ώρα χρησιμοποιώ 2 σχεδόν πανομοιότυπες - όσο και παμπάλαιες οθόνες, τις Syncmaster 213T και 214T).

Οι 2 οθόνες συνδέονται σε 2 υπολογιστές, ο ένας με μια 470GTX και ο άλλος (βοηθητικός) με μια 6600 pci-e (...).

Αντιλαμβάνομαι πως εφ' όσον πάρω την U2711 αυτομάτως πρέπει να ξεχάσω την τρέχουσα συνδεσμολογία με τον παλιό υπολογιστή.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αφ' ενός αν πιστεύετε πως σηκώνει μια 470GTX την U2711 + μια επιπλέον οθόνη (21.3", 1600x1200), αφ' ετέρου αν τυχόν κάποιος κάτοχος της U2711 χρησιμοποιεί καθόλου προγράμματα όπως Photoshop ή/και διάφορα 3d πακέτα όπως Softimage/Maya/ZBrush πέρα από τα παιχνίδια ή άλλες

απαιτητικές εφαρμογές, γιατί με απασχολεί η "ιδιαίτερη" ανάλυση της U2711 από πλευράς συμβατότητας με interfaces κτλ. και γενικά η συμπεριφορά της αφού δυστυχώς είναι αδύνατο να την δω από κοντά σε καταστήματα, αλλά και τα διάφορα reviews δεν αναφέρονται στις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν.

Ας αναφέρω σαν συμπληρωματική χρήση της οθόνης σύνδεση με PS3 και media server, αλλά το 3d/2d είναι ως επί το πλείστον η χρήση της.

Κάθε γνώμη και σχόλιο καλοδεχούμενα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα της 27αρας αλλα με φρεναρει το μικρο dot pitch>Η 27αρα συγκεκριμενα εχει το μικροτερο 0.23 περιπου απο ολα τα αδελφακια.-24''(0.27)-30''(0.25).Η τωρινη μου εχει 0.265 και μαλιστα εχω επιλεξει και μεγαλυτερο dpi για να την προσαρμοσω εκει που θελω.H 27αρα σαν μεγεθος φανταζει ιδανικη αλλα αν ειναι να στραβωθουμε δεν....Οποτε μενει σαν επιλογη 24 και 30.Ο λογος που θελω να παρω αλλη ειναι επειδη θελω καποια μεγαλυτερη αρα να παω σε 24 απο 23 και να δωσω 400+ ευρω δεν μου φαινεται και καλη ιδεα...αρα μενει η 30 στα 1200ευρω >Τι λετε ??θα τα βρω σκουρα με μικροτερo dot pitch??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα της 27αρας αλλα με φρεναρει το μικρο dot pitch

Το συνηθίζεις αυτό πολύ γρήγορα..

Η 27" για μένα είναι η καλύτερη επιλογή..+600 ευρώ για 3" και 160pixels κάθετα(1600-1440) δεν μου ακούγεται και τόσο λογικό.

Πάντως επειδή την έχω..πρόσεξε κάτι πολύ καλά..το 2560 χ 1440 δεν έχει καμία επαφή σε fps με το 1920 χ 1080..:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα της 27αρας αλλα με φρεναρει το μικρο dot pitch>Η 27αρα συγκεκριμενα εχει το μικροτερο 0.23 περιπου απο ολα τα αδελφακια.-24''(0.27)-30''(0.25).Η τωρινη μου εχει 0.265 και μαλιστα εχω επιλεξει και μεγαλυτερο dpi για να την προσαρμοσω εκει που θελω.H 27αρα σαν μεγεθος φανταζει ιδανικη αλλα αν ειναι να στραβωθουμε δεν....Οποτε μενει σαν επιλογη 24 και 30.Ο λογος που θελω να παρω αλλη ειναι επειδη θελω καποια μεγαλυτερη αρα να παω σε 24 απο 23 και να δωσω 400+ ευρω δεν μου φαινεται και καλη ιδεα...αρα μενει η 30 στα 1200ευρω >Τι λετε ??θα τα βρω σκουρα με μικροτερo dot pitch??

Ως κάτοχος της U3011 αν μπορείς να πας σε 30αρα, η διαφορά είναι μεγάλη και τελειώνεις μια και καλή με οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθίζεις αυτό πολύ γρήγορα..

Η 27" για μένα είναι η καλύτερη επιλογή..+600 ευρώ για 3" και 160pixels κάθετα(1600-1440) δεν μου ακούγεται και τόσο λογικό.

Πάντως επειδή την έχω..πρόσεξε κάτι πολύ καλά..το 2560 χ 1440 δεν έχει καμία επαφή σε fps με το 1920 χ 1080..:)

Τι συνηθιζεις??να κολλας το προσωπο στην οθονη για να δεις τα γραμματα??No thanks...

......απο review χρηστων στο net..

Yes.

I have the U2711 and U3011 side by side.

U3011 is in a different league.

30" appears much bigger and higher vertical resolution is a bless.

Both have excellent text, but its easier to read on the 30"

By antonis42 on 16 Nov 2010

Νομιζω οτι αποφασισα :):dance3:

@nikos312 Στον κοσμο των υπολογιστων (δυστηχως)δεν υπαρχει ''καθαρισες για παντα''Οτι και να παρεις σημερα σε 6-7 χρονια θα εχει ξεπεραστει απλα καποια parts αντεχουνε στον χρονο περισσοτερο.

Πηρα το 2001 μια sony tft 17αρα 900 ευρω και ελεγα θα την κρατησω για παντα...Οι σημερινες 24αρες ακομη και των 150 ευρω ειναι παντου καλυτερες.Πηρα ενα lian li case το 2003 και ελεγα οτι δεν θα αλλαξω ποτε....ηρθε το corsair....

Link to comment
Share on other sites

Τι συνηθιζεις??να κολλας το προσωπο στην οθονη για να δεις τα γραμματα??No thanks...

Δοκίμασες?..

εγω παντως δεν μπορω να συνηθισω μικροτερο pitch απο αυτο της 24αρας ultrasharp με τιποτα.

Δοκίμασες?..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες?..

Δοκίμασες?..

Φιλε μου η οθονη δεν ειναι καρτα γραφικων δεν βγαζει 35 fps βγαζει 30 και τι εγινε..Η οθονη πρεπει να ειναι ανετη στα ματια σου απο το 1ο λεπτο που καθεσαι μπροστα της >Δεν ειμαι διατεθειμενος σε καμια περιπτωση να δωσω 700 ευρω και να δοκιμασω -οπως εσυ- για το αν μου ταιριαζει η οχι...

πς Παντως εγω προσωπικα αμφιβαλω αν την συνηθισες....μαλλον συμβιβαστηκες....αλλο το ενα αλλο το αλλο....

πς 2 Εσυ δοκιμασες την 30αρα να δεις μηπως ειναι πιο ανετη?

Link to comment
Share on other sites

Στον κοσμο των υπολογιστων (δυστηχως)δεν υπαρχει ''καθαρισες για παντα''Οτι και να παρεις σημερα σε 6-7 χρονια θα εχει ξεπεραστει απλα καποια parts αντεχουνε στον χρονο περισσοτερο.

Πηρα το 2001 μια sony tft 17αρα 900 ευρω και ελεγα θα την κρατησω για παντα...Οι σημερινες 24αρες ακομη και των 150 ευρω ειναι παντου καλυτερες.Πηρα ενα lian li case το 2003 και ελεγα οτι δεν θα αλλαξω ποτε....ηρθε το corsair....

Δυσκολεύομαι να φανταστώ κάτι παραπάνω από τις 30 ίντσες για desktop...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να φανταστώ κάτι παραπάνω από τις 30 ίντσες για desktop...

Nikos312 δεν ειναι μονο το μεγεθος.Σε 6-7 χρονια τα αντιστοιχα 30-27-24αρια θα ειναι πολυ πιο εξελιγμενα σε ολους τους τομεις σε σχεση με τα σημερινα .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι αμαρτωλέ. Λένε οι εταιρείες ότι κατά το 2015 οι τιμές των oled Θα είναι στα ίδια επίπεδα με τις τωρινές tft με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την τιμή των τελευταίων.

Ενώ στα ηχοσυστήματα η πρόοδος είναι απελπιστικά αργή, εδώ συμβαίνει το αντίθετο.

Και όπως λες τα σημερινά tn είναι πολύ καλύτερα από τα παλιότερα μοντέλα.

Πρέπει ακόμα να ξεκαθαριστεί ότι το πρόβλημα του περιορισμένου color gamut(άτονα χρώματα) οφείλεται περισσότερο στις λάμπες και στην ποιότητα των φίλτρων παρά στην tn τεχνολογία.

PRAD | Review Hyundai W220S

Για να τελειώνει επιτέλους αυτή η ιστορία με το χρώμα.

BTW μήπως η sony που είχες ήταν η xdm-72;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.