Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

Kαλά πραγματικά, αν συνηθίσεις τα παιχνίδια σε τέτοιες ίντσες και αναλύσεις μετά οτιδήποτε μικρότερο σου φαίνεται εντελώς ανεπαρκές.

Λέτε να αρχίσω να σκέφτομαι πιθανότητα να είναι πρόβλημα του μόνιτόρ μου;Να ανεβάσω βίντεο το βράδυ;Απλά δε θα είναι αντιπροσωπευτικό εντελώς.Μην τρέχουμε άδικα... :nothing:

Edit:τελικά τράβηξα ένα βίντεο με το κινητό, που είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα από ότι με την ψηφιακή.Αν έχει κανείς την καλοσύνη ας ρίξει μια ματιά.

http://rapidshare.com/files/451779068/VIDEO0009.3gp

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ με 27άρα είμαι αλλά άμα πάω σε μικρότερη θα μου φαίνεται πραγματικά μικρή γιατί έχω συνηθήσει και η μόνη περίπτωση που θα πήγαινα σε μικρότερο monitor θα ήταν στην περίπτωση eye-finity και αυτό και πάλι με 23άρια ή 24άρια πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

@Bigi

τελικα και εδω ακριβως το ιδιο συμπτωμα!! πιο εντονα ομος αποσο φενεται στο βιντεο που τραβιξες

ομολογω πως δεν το ειχα προσεξει τοσο πολυ και ουτε με ενοχλησε ποτε

λογικα δεν νομιζω να ειναι προβλημα. αυτο που ειπε ο angel_f πρεπει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Kαλά πραγματικά, αν συνηθίσεις τα παιχνίδια σε τέτοιες ίντσες και αναλύσεις μετά οτιδήποτε μικρότερο σου φαίνεται εντελώς ανεπαρκές.

Λέτε να αρχίσω να σκέφτομαι πιθανότητα να είναι πρόβλημα του μόνιτόρ μου;Να ανεβάσω βίντεο το βράδυ;Απλά δε θα είναι αντιπροσωπευτικό εντελώς.Μην τρέχουμε άδικα... :nothing:

Edit:τελικά τράβηξα ένα βίντεο με το κινητό, που είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα από ότι με την ψηφιακή.Αν έχει κανείς την καλοσύνη ας ρίξει μια ματιά.

http://rapidshare.com/files/451779068/VIDEO0009.3gp

Εδα το video... Μια χαρά φυσιολογικό ειναι, να φανταστείς οτισ την δικιά μου που εχει τριπλάσια τιμή απο την dell (Nec 3090wqxi H-IPS) ειναι πολύ χειρότερα.

Και εμενα με χάλασε πολυ γιατί ειχα PVA panel πριν... αλλά τι να κάνω... o αδερφός που εχει την dell 2709 με S-PVA δεν εχει τέτοιο θέμα, εχει όμως ποιο αργό πανελ με cοlor shifting μεγαλύτερο input lag κλπ

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέτε πρέπει να είναι.Εγώ βέβαια δεν είχα ποτέ άλλη οθόνη με διαφορετικό πάνελ από tn, οπότε δε μπορούσα να ξέρω.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται σχεδόν μόνο όταν υπάρχει γωνία στον κάθετο άξονα.Δηλαδή και από το πλάι αν κοιτάζω την οθόνη ενώ τα μάτια μου είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το εσωτερικό της οθόνης δε φαίνεται κάτι.Μόλις σηκωθώ λίγο το κάνει.Οπότε τις έδωσα μια κλίση στη βάση, ώστε να κοιτάζει πλέον πιο ψηλά, και νομίζω πως είναι μειωμένη η γυαλάδα.Πρέπει να είναι καθαρά θέμα επίστρωσης του πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Το δείχνει πολύ χαρακτηριστικά εδώ:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PUCprmxndaE]YouTube - PVA vs SIPS[/ame]

είναι αυτό που είδα και στο vide-άκι από το rapidshare που ανέβασες.

Καλώς ή κακώς είναι πρόβλημα των SIPS (προσωπικά το αγνοούσα), οπότε +1 για τις S-PVA?????

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέτε πρέπει να είναι.Εγώ βέβαια δεν είχα ποτέ άλλη οθόνη με διαφορετικό πάνελ από tn, οπότε δε μπορούσα να ξέρω.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται σχεδόν μόνο όταν υπάρχει γωνία στον κάθετο άξονα.Δηλαδή και από το πλάι αν κοιτάζω την οθόνη ενώ τα μάτια μου είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το εσωτερικό της οθόνης δε φαίνεται κάτι.Μόλις σηκωθώ λίγο το κάνει.Οπότε τις έδωσα μια κλίση στη βάση, ώστε να κοιτάζει πλέον πιο ψηλά, και νομίζω πως είναι μειωμένη η γυαλάδα.Πρέπει να είναι καθαρά θέμα επίστρωσης του πάνελ.

Καλησπέρα,

εφόσον δεν επηρεάζει αρνητικά την θέαση υπό φυσιολογικές συνθήκες εργασίας-gaming κλπ., δεν έχει και πολύ σημασία. Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψη μου. Βέβαια σε αυτή την κατηγορία (τιμή...) περιμένεις και έχεις δικαίωμα να απαιτείς το καλύτερο.

Το συγκεκριμένο φαινόμενο πάντως το έχω παρατηρήσει σε όλες της LCD-TV που έχω δει. Δεν ξέρω τον τύπο panel αυτών, αλλά έτσι ακριβώς συμβαίνει...

@Mazax: Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Συμφωνώ για το μέγεθος. Αλλά 37 ίντσες.... Σε τι απόσταση; Το MW2 άστο τώρα. Κανένα Black Ops και Bulettstorm δες... Και Crysis 2 όταν κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλα αν ειναι να συγκρινουμε PVA vs SIPS σε χρωματα ειναι μπροστα με διαφορα η SIPS...και αυτο με τη γυαλαδα δεν νομιζω πως ειναι τοσο τραγικο......προσωπικα προτιμω να εχω καλυτερα χρωματα + τη γυαλαδα των SIPS παρα αυτη τη θολουρα των PVA

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε, μην τρελένεστε.Δεν είμαι και τόσο ψείρας.Είναι εκνευριστικό μερικές φορές βέβαια, δε λέω.Απλά είναι κάτι που μου ξένισε γιατί δεν το είχα δει να αναφέρεται πουθενά.Και μην έχοντας εμπειρία υπέθεσα μήπως το κάνει μόνο η δική μου οθόνη.

Πάντως το λέω και στους υπόλοιπους: βελτιώνεται η κατάσαση αν στρέψω την οθόνη λίγο προς τα επάνω (να κοιτάζει προς τα επάνω δηλαδή).Γιατί όπως φαίνεται και στο βίντεο και σας είπα κι εγώ παραπάνω, το εμφανίζει μόνο στον κατακόρυφο άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εφόσον δεν επηρεάζει αρνητικά την θέαση υπό φυσιολογικές συνθήκες εργασίας-gaming κλπ., δεν έχει και πολύ σημασία. Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψη μου. Βέβαια σε αυτή την κατηγορία (τιμή...) περιμένεις και έχεις δικαίωμα να απαιτείς το καλύτερο.

Το συγκεκριμένο φαινόμενο πάντως το έχω παρατηρήσει σε όλες της LCD-TV που έχω δει. Δεν ξέρω τον τύπο panel αυτών, αλλά έτσι ακριβώς συμβαίνει...

@Mazax: Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Συμφωνώ για το μέγεθος. Αλλά 37 ίντσες.... Σε τι απόσταση; Το MW2 άστο τώρα. Κανένα Black Ops και Bulettstorm δες... Και Crysis 2 όταν κυκλοφορήσει.

Γραφείο την είχα 1 και κάτι μέτρα. Για αυτό τηνέδωσα τελικά.

Το ένα PC το έχω μόνιμα με μια 40" 3D Sony για games αλλά σε 3 μέτρα απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η μονη διαφορα ειναι 120πιξελς στην καθετο.(φυσικα και μια μικρη αυξηση στην συγκεκριμενη διασταση ~3cm ,οσο αναφορα τις εξωτερικες διαστασεις της οθονης)

Απο εκει και επειτα ειναι θεμα γουστου αν τα χρειαζεσαι ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο NTG η διαφορά είναι 1920x1080 έναντι 1920x1200.

Η δφιαφορά είναι ότι σε παιχνίδια θα έχεις λίγο λιγότερα frames με 1920x1200 μιας και είναι λιγάκι πιο βαριά η ανάλυση.

Μία ακόμη διαφορά είναι στις ταινίες όταν είναι η τανία 1920x1080 και εσύ έχεις 1920x1200 τότε θα έχεις μαύρες γραμμές πάνω και κάτω στην οθόνη.

Το πιο συνηθισμένο\διαδεδομένο είναι και το full hd=1920x1080(16:9) πάντως.

Link to comment
Share on other sites

120pixels είναι 5-6 γραμμές παραπάνω στο Console/compiler ή 5-6 παραπάνω items σε ένα timeline. Οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί τo PC του για κάτι παραπάνω από browsing/movies/games το 16:10 βοηθάει "σημαντικά".

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...πανο που ημουνα ετοιμος να την παρω αυτην την οθονουλα με βαζετε σε σκεψεις για την 30αρα ρε παιδια...αλλα τα "κακα" της 30αρας ειναι βασικα επισης:

1.) πιο δυνατη καρτα γραφικων ή με αλλα λογια,πιο λιγα FPS

2.) + 30-35% στην τιμη

γιατι η διαφορα της 27αρας με της 30αρας στην τιμη ειναι αρκετα μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις πει γιατί την θέλεις. Αν την θέλεις μόνο για browsing/games/movies τότε θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρεις 16:9 οθόνη και συγκεκριμένα HD resolution και όχι παραπάνω (To μεγεθος της οθόνης στο αφήνω σε σένα :p).

Η 27" που έχεις αναφέρει είναι απίστευτη προσφορά στην τιμή της. Έχει κάποια minor αρνητικά που νομίζω ότι έχουν αναφέρει: έχει μικρό dot pitch στο 0.23 (αν θυμάμαι καλά) και αυτό συνεπάγετε ίσως κάποια Χ δυσκολία στο διάβασμα, αν και είναι υποκειμενικό αυτό. Ρίξε μια ματιά στο resolutions/screen size/dot pitch chart του wikipedia για να συγκρίνεις με κάποια οθόνη που πιθανόν έχεις δει από κοντά και έχει παρόμοιο dot pitch.

Επιπλέον είναι και το θέμα της κάρτας γραφικών σε αυτήν την ανάλυση. Αν δίνεις μεγάλη έμφαση στα games θα χρειάζεσαι αναβάθμιση πολύ συχνά αν θές top-notch graphics.

An ασχολείσε με φωτογραφία ή video/photo editing σε μεγάλο βαθμό, τότε μάλλον δεν θα είχες ποστάρει εδώ και θα την είχες αγοράσει ήδη. Για την 30", αν είσαι σε σημείο που αναρωτιέσαι αν την χρειάζεσε η όχι, τότε μάλλον δεν την χρειάζεσε και απλά λιγουρεύτηκες το νούμερο 30.

Απλά σκέψου αν όντως χρειάζεσαι και την 27ρα με τέτοια ανάλυση. Απευθύνεται σε γραφίστες και serious multitaskers imo! :triniti:

Link to comment
Share on other sites

την θελω κυριος για να παιζω παιχνιδια,ολα τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα.

οσο για καρτα γραφικων δεν με απασχολει μιας και θα την αλλαξω την GTX285 που εχω και θα βαλω κατι πιο extreme,μια GTX590 ή μια 6990 ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η 2560 είναι μια ανάλυση που πάντα θα σε ζορίζει λίγο με τα παιχνίδια όπως και να έχει, και πάντα θα απαιτεί να σκάς 600-700άρες + για κάρτα / κάρτες γραφικών.

Αν είναι αυστηρά για παιχνίδια και 27άρα με 1920 είναι μια χαρά, αλλά αν έχεις θα φράγκα και δεν σε νοιάζει τότε πας στα 30 και στο 2560.

Τα πιο πολλά παιδιά εδώ που σου γράφουν για τις ακριβές 27άρες και 30άρες τις έχουν σε μεγάλο βαθμό σαν εργαλεία δουλειάς / παραγωγικότητας δλδ και δευτερευοντώς για παιχνίδια. Αν σου λέει κάτι αυτό για το πόσο καλές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.