Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

Update σήμερα μου φέρανε σφραγισμένο οθόνη με revision a05 (build date feb 2011)η οποία απο οτι φαίνεται δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Πάλι δεν μου πήραν την 2 οθόνη οπότε το σπίτι έχει γεμίσει απο u2711 ... 3 μέχρι στιγμής στο σπιτι. Λέτε τελικά να ειναι θέμα του revision;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply
παλι καλα που η τριτη επαιξε!!

αλλα μιας και εχεις 3 x U2711 δεν στηνεις κανα επικο eyefinity/surround να γουσταρεις?? :)

Μη του λες τέτοια, όταν μετά του τις πάρουνε πίσω δε θα μιλιέται το παλικάρι. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Update σήμερα μου φέρανε σφραγισμένο οθόνη με revision a05 (build date feb 2011)η οποία απο οτι φαίνεται δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Πάλι δεν μου πήραν την 2 οθόνη οπότε το σπίτι έχει γεμίσει απο u2711 ... 3 μέχρι στιγμής στο σπιτι. Λέτε τελικά να ειναι θέμα του revision;

Δεν κάνεις κάνα θέμα για τα νέα σου ποντίκια;

Link to comment
Share on other sites

Με ψηνεται αλλα α) δεν εχω χωρο πανω πολυ πανω στο γραφειο...β) δεν εχω minidisplay port σε displayport για την 3η οθονη.

Αν δεν τις παρουν αυριο ισως και να το κανω το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τη συγκεκριμενη οθονη γιατι ειχα αναγκη απο πολυ χωρο στο desktop για καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες. Η πρωτη μου εντυπωση ηταν οτι ειναι ενα πολυ ποιοτικο panel που εχει πραγματικα οτι μπορει να θελει κανεις, το anti-glare πραγματικα δεν με ενοχλει καθολου μιας και η προηγουμενη μου οθονη ετσι ηταν.

Δυστυχως ομως το dot pixel (0.233) ηταν υπερβολικα μικρο για μενα(δεν εχω κανενα προβλημα ορασης δοξα το θεο ουτε γυαλια ουτε τιποτα) απο καποιο σημειο και μετα γινοταν υπερβολικα κουραστικο. 2 Μερες και δεν αντεξα παραπανω πραγματικα η αναλυση αυτη δεν ειναι για 27" κατα τη γνωμη μου, οποτε πηγα στη U3011 και πραγματικα δεν το μετανιωνω ουτε στιγμη για τα παραπανω χρηματα. Εχεις πολυ περισσοτερο χωρο, το 16:10 >> 16:9 και γενικα η u2711 εμοιαζε νανος μπροστα της.

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι κακο monitor ισα ισα ειναι παρα πολυ καλο για καποιον που δεν τον ενδιαφερει το μικρο pixel pitch και τη θελει για ταινιες και games περισσοτερο. Απλα εχοντας ασχοληθει και με τις 2 η u3011 ειναι πολυ πολυ καλυτερη για διαφορα multitasking και γενικη χρηση pc απο την u2711. Δεν θελω να trollarw η οτιδηποτε απλα αν καποιος ειναι αναμεσα στις 2 αυτες να πω την γνωμη μου μηπως βοηθησει..:)

Link to comment
Share on other sites

Με εχει στοιχειωσει αυτη η dell. Νεο προβλημα (?) να το πω που ανακαλυψα..

Εχω πανω στην οθονη το pc (ati 6970) σε dvid και το ps3 (καινουργιο 1 βδομαδας 320gb slim) με hdmi. Ανοιγω το pc ολα καλα...ανοιγω το Ps3 κανω αλλαγη στο Input του hdmi ολα καλα...

Αν ομως κλεισω το Ps3 (ενω ειμαι σε hdmi) αντι να μπει η οθονη σε power save μου κανει αυτο (δειχνω παρομοιο video απο αλλη dell)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aJOa9ZucYLM]YouTube - ‪Auto resuming from standby issue on Dell U2410‬‏[/ame]

Μπαινοβγαινει σε Power save...

Αν κλεισω το pc ΠΡΙΝ κλεισω το ps3 ...παλι τα ιδια.

Αν ανοιξω σκετο το Ps3 και το κλεισω μια χαρα...

Αλλαξα 2 καλωδια hdmi και στα 2 το ιδιο θεμα...κοινως δεν μπορει να μπει η οθονη σε power save αν εχει ανοιξει πριν το pc. Πρεπει να την κλεισω χειροκινητα. Αυτο γινεται ΜΟΝΟ με το ps3 ..το pc κλεινει κανονικα και μπαινει η οθονη σε Power save στο dvid ακομα και αν το ps3 ειναι ανοιχτο.

Πειτε καμια ιδεα ρε παιδια για το τι μπορει να φταει?

Να σημειωσω οτι εβγαλα το καλωδιο της οθονης για ενα βραδυ μπας και ειχε τπτ στατικο κρατημενο αλλα παλι τα ιδια. Σαν κατι να μην αφηνει (υποψιαζομαι απο το ps3) την οθονη να μπει σε power save. Λεω να παω να παρω και ενα καλυτερο καλωδιο αλλα 2 καλωδια το ιδιο θεμα λιγο κουλο μου κανει να φταινε αυτα.

Υπαρχει καμια ρυθμιση που μου ξεφευγει?

ΑΝ ΕΧΕΙ κανεις ps3 και δεν του κανει κοπο ας κανει μια δοκιμη με τον τροπο που περιεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μαλιστα ενδιαφερον αν και λιγο περιεργο...αν ανοιξεις μονο το xbox360 (χωρις pc) και το κλεισεις λογικα δεν στο παρουσιαζει σαν και εμενα?

Επισης απο περιεργεια τι revision εχεις? (εγω πλεον A05)

Link to comment
Share on other sites

Δε μου το κανει μονο στη dell.

Μου το κανει και στη samsung που εχω...γι αυτο σου λεω , παιζει να ειναι με ολες τις οθονες ετσι.

Αν ανοιξω μονο το xbox , αναβει κανονικα , αλλα οταν το σβηνω , η οθονη μενει αναμμενη.

Link to comment
Share on other sites

παιζει οντος να ειναι κονσολικο το θεμα :p

εγω πανω στην 2711 εχω 2PC. το ενα ειναι συνδεδεμενο στο DVI-D1 και το αλλο στο HDMI και δεν μου εχει κανει ποτε αυτο που λετε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά της εν λόγω οθόνης, για χρήση σε γραφείο. Βλέπω ότι το MSystems έχει το Revision A06. Με άγχωσε λίγο ο ison με αυτά που έλεγε -αν και τα αναφέρει μόνο σε χρήση με κονσόλα-, οπότε να θέσω το ερώτημα: αξίζει το ρίσκο να την πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια η ανακαινισμένη? Γιατί σε εναν γνωστό μου η οθόνη που του αντικατέστησαν είχε αυτοκολλητο refurbished και απο οτι ξέρω αυτή είναι και η πολιτική της Dell όσον αφορά τις αντικαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου εφεραν και τις 3 φορες σφραγισμενη οθονη (κοιταξα αν ελεγε refurb αλλα δεν εγραφε τπτ).

Οπως ειπα τα 2 revision a06 που μου εφεραν ειχαν το "προβλημα" με την μιση εικονα(το εκανε τοσο σε pc οσο και σε Ps3) ...το a05 που εχω τωρα εχει ενα μικρο θεμα με το ps3 και το standby υπο ορισμενες συνθηκες...επισης αυτες τις μερες παρατηρησα αυτο (καινουργιο φρουτο) παλι με το ps3 ...για χρηση με Pc δεν το εχω παρατηρησει ακομα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mOy19yuwJJc]YouTube - ‪Dell U2711 blinking menu led‬‏[/ame]

Τι να πω καλη οθονη αλλα απο qc οτι ναναι ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.