Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

Δεν νομίζω πως θα μπορείς να παίζεις 1920 χ 1080 σε 1 προς 1, αυτό το κενό είναι πολύ ενοχλητικό..δεν νομίζω αν παίξεις κάποιο game σε 2560 x 1440 να υπάρξει επιστροφή..

Αν σκέφτεσαι κ άλλη μια 6950 για αργότερα συμφωνώ..αν όχι χτύπα μια 580gtx να είσαι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Α δε με πειράζει το κενό στις άκρες καθόλου.Τη θολούρα του scaling δε μπορώ με τίποτα.Ακόμα και σε 1920x1440 σε 1:1 δε νομίζω ότι θα μου κάθεται κάπως.Για gpu σκέφτομαι διάφορα.Απλά επειδή δεν είμαι όλη την ώρα να παίζω (για να είμαι ακριβής τελευταία παίζω ελάχιστα) σκέφτομαι να πάρω την 6950 που σε γενικές γραμμές την παλεύει και βλέποντας και κάνοντας.Προτιμώ δηλαδή να την κρατήσω ας πούμε ένα χρόνο και να πάρω μετά μια αντίστοιχη αν δε με καλύπτει παρά να σκάσω 5 κατοστάρικαγια μια 580 και να παίζω 3 ώρες το μήνα.

Anyway.Κοντός ψαλμός... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν παίζεις 3 ώρες τον μήνα δεν υπάρχει λόγος για κάτι περισσότερο από μια 6950..Εμπειρικά να σου πω πως π.χ στο metro 2033 η μόνη ανάλυση που δείχνει ωραία το παιχνίδι σε full screen πέρα από το 2560 x 1440 είναι το 1920 x 1440..είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στα fps που από τα 40 πάει στα 70!

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα τελικά την οθόνη την Τρίτη και σήμερα το απόγευμα αξιώθηκα να την εγκαταστήσω.

Μια χαρά μέχρι στιγμής, δε μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος.Δεν έχει κάποιο πρόβλημα που να έχω αντιληφθεί για την ώρα.Δεν έμεινα με το στόμα ανοιχτό βέβαια είναι η αλήθεια με την ποιότητα των χρωμάτων.Όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο, απλά με εντυπωσίασε περισσότερο το μέγεθος γιατί είχα την εντύπωση ότι θα είναι αρκετά μικρότερη.Για την ποιότητα εικόνας άκουγα διάφορα οπότε ήμουν έτοιμος.

Το μόνο που με ενοχλεί μέχρι στιγμής είναι η γυαλάδα που βγάζει το πάνελ στο μαύρο.Φαίνεται σα να έχει bleeding έτσι και μου θυμίζει τα tn που μόλις κουνηθείς λίγο βλέπεις άλλο χρώμα.

Μου αρέσει πάρα πολύ η λειτουργία 1:1 που έχει η οθόνη.Πραγματικά δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνα οθόνη χωρίς αυτή τη δυνατότητα.Λειτουργεί πολύ καλά.

Τώρα μένει να τη συνηθίσω και να βρω wallpapers! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Στα 2560x1440 κανονικά.

Παιχνίδια έχω δοκιμάσει για λίγη μόνο ώρα μερικά.Ίσως το Σ/Κ προλάβω παραπάνω.Κι εκεί όσα σηκώνει η κάρτα στα 2560, αλλιώς 1920Χχχχχ με 1:1.

Venisk, σε ευχαριστώ για τη σελίδα.Κανονικά πρέπει να βρω από το interfacelift σε μεγαλύτερη ανάλυση όσα ήδη έχω.Αλλά είναι μπελάς...Τέλοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας φαίνονται φυσιολογικές οι γωνίες θέασης αυτές;Δεν έχω δυνατότητα να βγάλω καθαρότερες φωτό, αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνετε.

Γενικά μου βγάζει μια γυαλάδα ανεξήγητα έντονη ακόμα και αν δεν υπάρχει πηγή φωτός στο δωμάτιο.Είναι πολύ ενοχλητική γιατί και λίγο να κουνηθείς νομίζεις ότι γκριζάρουν τα χρώματα.Είναι δηλαδή σα να βλέπεις tn panel.Συμβαίνει και σε σας αυτό;

post-4095-1416075064,4802_thumb.jpg

post-4095-1416075064,6207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γυαλάδα είναι.Δε φαίνεται στη φωτογραφία όπως είναι πραγματικά.Είναι σκέψου σα να έχεις την οθόνη απέναντι από παράθυρο και να τη χτυπάει ο ήλιος.Ένα τέτοιο πράγμα βγάζει.Αλλά το κάνει και σε απόλυτο σκοτάδι και έτσι όπως αλλάζει το χρώμα σου δίνει την αίσθηση ότι είναι μια οθόνη με tn.Χαλάει σε μεγαλο βαθμό τα χρώματα υπό γωνία.Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω πιο κατανοητό! :wassat:

Link to comment
Share on other sites

To ΣΚ το έστησα κανονικά, και μετά από αρκετές ώρες gaming, λόγω καιρού, μπορώ να πω ότι υπάρχει διαφορά σε σχέση με το 2707WFP που είχα έχρι τώρα. Βέβαια στην ανάλυση 2560*1440 γιατί το 1:1 δεν μου αρέσει. Η κάρτα μου του παλιού PC ΑΤΙ 5870 επαιζε μια χαρά COD:MW2 στην πιο πάνω ανάλυση, αλλά ουτως η άλλως στο καινούργιο σκέφτομαι να πάω σε 2*6950, απλώς ψάχνω το κουτί. Δεν νομίζω να έχω θέμα με αυτές τις κάρτες.

Αυτό που με τρελαίνει είναι η χρηση windows με αυτήν την ανάλυση. Ηταν απίθανο. Ηθελα στην αρχή να πάω στο 30", αλλά λόγω οικονομικών περικοπών, πήγα στο 27". ΄

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα στην αρχή να πάω στο 30", αλλά λόγω οικονομικών περικοπών, πήγα στο 27". ΄

Καλησπέρα,

επειδή και εγώ αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να πάω στις 30 ίντσες (απο 24 που έχω τώρα με την Dell 2407, με 2xGTX480 σε SLI), μπορεί κανείς να πεί την άποψη του, ιδιαίτερα για το Gaming? Αξίζει? Έχει νόημα να δώσει κανείς 500€ παραπάνω για την U3011?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει το καλοκαιρι η 30αρα θα εχει πεσει κατω απο 1000 ευρω.Αν μπορεις να περιμενεις.....

Θα βγει καινούργια 30αρα?.Που το είδες?

άμα είναι έτσι να περιμένω λίγο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Bigi Αυτο που παρατηρείς ειναι χαρακτηριστικό των ips panel, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, σε ενα pva panel δεν θα δεις αυτο το φαινόμενο, θα το συνηθίσεις.

Δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ άλλοτε οθόνη ips, οπότε γι αυτό ρωτάω εσάς που έχετε εμπειρία.Απλά μου έκανε εντύπωση από την αρχή.Ήταν κάτι ιδιαίτερα έντονο, το οποίο δεν είχα δει να τονίζεται πουθενά όπου κι αν έψαχνα πριν πάρω την οθόνη.Ρωτάω δηλαδή μήπως είναι μεν ένα χαρακτηριστικό, απλά είναι σε υπερβολικό βαθμό στην περίπτωσή μου.Έβγαλα και ένα βίντεο, αλλά δε νομίζω ότι είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό την εικόνας.Τα δείχνει σχεδόν όλα να γυαλίζουν ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι ακριβώς.Δεν έχω και εξοπλισμό της προκοπής. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει καινούργια 30αρα?.Που το είδες?

άμα είναι έτσι να περιμένω λίγο ακόμα

Υπάρχει τέτοια πληροφορία; Η U3011 δεν έχει και πολυ καιρό που κυκλοφόρησε και η dell δεν βγάζει κάθε χρόνο updates οθονών. Η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή και εγώ αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να πάω στις 30 ίντσες (απο 24 που έχω τώρα με την Dell 2407, με 2xGTX480 σε SLI), μπορεί κανείς να πεί την άποψη του, ιδιαίτερα για το Gaming? Αξίζει? Έχει νόημα να δώσει κανείς 500€ παραπάνω για την U3011?

Ευχαριστώ πολύ.

Maverick Η οθόνη είναι ένα από τα πράγματα που ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

Πίστεψε με θα την συνηθίσεις, αν έχεις τα λεφτά χτύπα την.

Εγώ από παλιά πάντα έπαιρνα όσο μεγαλύτερη οθόνη μπορούσα και ποτέ δεν το μετάνοιωσα.

Είχα φτάσει να έχω μια 37" Sharp XD1E για μονιορ (2ο για games) αλλά αυτό ήταν κουραστικό.

Ετσι πήρα την πρώτη 27" αρα. Τώρα με την 2711U το MW2 που παίζω κυρίως, δείχνει φανταστικό.

Περιμένω να δω τι γίνεται με το FIFA 11 & το Starcraft II.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.