Jump to content



Dell Ultrasharp U2711 - 27" IPS monitor (2560x1440 res)


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 276
  • Created
  • Last Reply

Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να διαβάσεις κείμενα που δεν μπορείς να κάνεις μεγέθυνση της σελίδας;

Αν είχες μία οθόνη 28" με ανάλυση 16,000*10,000 pixels, θα σου δημιουργούσε πρόβλημα στο να διαβάσεις κείμενο;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο το κειμενο, λανθασμενα εγραψα μονο αυτο.

ας πουμε εχω τωρα το φωτοσοπ μπροστα μου και ειναι κουραστικα μικρα καποια γραμματα.

οπως και πολλα αλλα που δεν μπορεις να μεγενθυνεις.η αλλαγη dpi δεν ειναι επιλογη.

γενικα ρωταω δεν ειναι κουραστικο? τα games δεν λαμβανονται υπ' οψιν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα την τσιμπησα κι εγω.

Πρωτες εντυπωσεις...

Με τη μια βαζεις τα παντα σε 125% μεγεθυνση , και μετα βαζεις και το srgb για να εισαι καλιμπραρισμενος.

Ευτυχως δεν ηταν τοσο wide οσο νομιζα γιατι με την samsung 2693 ειχα καλομαθει.

Το πρωτο που ειδα ηταν το μαυρο,

Καιρο ειχα να μαυρο-μαυρο-καταμαυρο.

Μετα ειδα καποιες φωτο που θυμομουν , και ειδα και εκει αρκετες διαφορες , κυριως στην ποσοτητα των χρωματων , οσο και στην αντιθετοτητα που πλεον κανει μπαμ.

Σε αλλες παρατηρησα τριχες που πριν μοιαζαν σχεδον σαν blur , και τωρα φαινονται πεντακαθαρα.

Βραδακι θα παιξω και κανα παιχνιδακι και θα σας πω εντυπωσεις.

Ηδη νιωθω οτι τα 680 ευρω δεν εχουν παει χαμενα ( για καποιο περιεργο λογο η msystems αποφασισε απο 640 που την ειχε , να την δινει 680 με εκτυπωτη ''δωρο'' (που ο εκτυπωτης σκετος κανει 35 ευρω))

Link to comment
Share on other sites

Α ωραι, θα παρουν τα μυδια μου. Μιλαμε καθε εταιρία κανει οτι της κατεβει. Ανατιμησεις ftw. Και ιδως σε τετοιους καιρους. No prob, θα πεσει τρελο πανηγύρι αυτον τον χειμωνα οταν θα κλεινουν ο ενας πισω απο τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

1000$+ έχει στο america, 714ευρω στο στο Ελλαδistan είναι μια χαρά νούμερο... όταν θα φτάσει τα 1000euro να αρχινίσετε να κλαιγόσαστε.

και στην τελική ούτε η dell δεν την δίνει τόσο

Link to comment
Share on other sites

:p ε ρε γλεντια.κοιταχτε να δειτε που αν καποιο καταστημα βαλει στο scrountz 630 αυριο την 2711 αμεσως μετα απο λιγο θα δειτε 629 απο msystems.αφου βρισκουν κοτσυφια και τα βαρανε και ξεσαβουρωνουν και οτι τους εχει μεινει στα μπακαλικακια τους καλα τους κανουν
Link to comment
Share on other sites

1000$+ έχει στο america, 714ευρω στο στο Ελλαδistan είναι μια χαρά νούμερο... όταν θα φτάσει τα 1000euro να αρχινίσετε να κλαιγόσαστε.

και στην τελική ούτε η dell δεν την δίνει τόσο

Ναι αλλα δεν εισαγουν απο dell ΕU.

Τσεκαρε dell korea...988,900won -> 636e.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν εισαγουν απο dell ΕU.

Τσεκαρε dell korea...988,900won -> 636e.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΟΚ είναι ακριβότερη από πριν αλλά δεν χρειάζεται να σταυρώνουμε και να κλαιγόμαστε η οθόνη εξακολουθεί να είναι φθηνότερη από το να την πάρεις από dell-eu. Τώρα από που την παίρνει και την φέρνει στο μαγαζί του στην Ελλάδα δεν με ενδιαφέρει αφού καλύπτετε κανονικά από εγγύηση.

Βέβαια όποιος πιστεύει ότι τον κλέβουν μπορεί να παραγγείλει ο ίδιος από Κορέα αφού βγαίνει ακόμα "φθηνότερα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εκλαψε καποιος αλλα ενα ξενερωμα εγω το εχω.

Δεν σημαινει οτι εις το ονομα του ελευθερου εμποριου,προσφορας και ζητησης και του καπιταλισμου θα αφηνουμε ασχολιαστα τα καρτελ του σκρουτζ..

Το Msystems που εχω να λεω τα καλυτερα αλλαξε τιμη στις 16/10 χωρις να εχει αποθεμα.Αναμενεται 16/11 γραφει.Αντε καλα λες..Η dell κορεας ανεβασε τιμες ασχετα που αγγλια,αμερικη η dell κανει discount 150 λιρες και 150 δολαρια αντιστοιχα..

To my-shop γιατι ανεβασε και αυτο στις 16/10 την τιμη εχοντας αποθεμα οπως αναφερει?

Ξαφνικα ολα τα γνωστα σκρουντζαδικα ανεβασαν τιμες και κρατησαν σχεδον τις ιδιες θεσεις..Τυχαιο?

Επισης η τιμη της dell δεν ειναι σωστο σημειο αναφορας γιατι ανεκαθεν ηταν πιο ακριβη απο τα καταστηματα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εκλαψε καποιος αλλα ενα ξενερωμα εγω το εχω.

Δεν σημαινει οτι εις το ονομα του ελευθερου εμποριου,προσφορας και ζητησης και του καπιταλισμου θα αφηνουμε ασχολιαστα τα καρτελ του σκρουτζ..

Το Msystems που εχω να λεω τα καλυτερα αλλαξε τιμη στις 16/10 χωρις να εχει αποθεμα.Αναμενεται 16/11 γραφει.Αντε καλα λες..Η dell κορεας ανεβασε τιμες ασχετα που αγγλια,αμερικη η dell κανει discount 150 λιρες και 150 δολαρια αντιστοιχα..

To my-shop γιατι ανεβασε και αυτο στις 16/10 την τιμη εχοντας αποθεμα οπως αναφερει?

Ξαφνικα ολα τα γνωστα σκρουντζαδικα ανεβασαν τιμες και κρατησαν σχεδον τις ιδιες θεσεις..Τυχαιο?

Επισης η τιμη της dell δεν ειναι σωστο σημειο αναφορας γιατι ανεκαθεν ηταν πιο ακριβη απο τα καταστηματα..

μπορεί να του άλλαξε κ ο προμηθευτής, μπορεί κ όχι... το my-shop είσαι σίγουρος είχε απόθεμα...?

Ναι αλλα δεν εισαγουν απο dell ΕU.

Τσεκαρε dell korea...988,900won -> 636e.

βάλε κ φπα...

για να μην παρεξηγούμαι, κ εγώ θα ξενέρωνα, την είχα πάρει με τα 640, άπιαστη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Και να ταν μονο αυτο.

Τα μεταφορικα για εκτος Αθηνων σου βγαινουν κανα 40ρι ευρωπουλα.

Εννοειτε οτι δε το δεχτηκα και τους ειπα να μου τη στειλουν με μεταφορικη.

Ηρθε μια μετα αργοτερα , αλλα γλιτωσα 35 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να αλλαξαν και οι τιμες που τις προμηθευεται αλλα οσο να 'ναι εγω που μαζευα να την παρω αυτο το μηνα, μαλλον θα μεινω στην 22ΤΝ μεχρι νεοτερας.

γενικα μου τη σπαει να αγοραζω προιον υψηλοτερα απο την τιμη λανσαρισματος.

(πχ. Postville, 1tb wd black, dell) που ειναι το depreciation που εχουν αυτα τα προιοντα? θα τα πληρωνω στην αρχικη μεχρι την αντικατασταση απο το νεο μοντελο?

Τωρα ξαναθυμηθηκα το ξεστοκαρισμα των εκτυπωτων που εκαναν με το δωρισμο τους εναντι 5 ευρω παραπανω απο την αξια τους.Πολιτικη και νοοτροπια μπακαλικου.

Μια καλη εντυπωση, δυο κακες για msystems.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξαναθυμηθηκα το ξεστοκαρισμα των εκτυπωτων που εκαναν με το δωρισμο τους εναντι 5 ευρω παραπανω απο την αξια τους.Πολιτικη και νοοτροπια μπακαλικου.

Μια καλη εντυπωση, δυο κακες για msystems.

δεν ξεστοκαραν ακομα..τωρα τους δινουν δωρο με την 2311..

βάλε κ φπα...

Να βαλω και φπα αλλα θα το βαλω στην χονδρικη που δινει για 100+ τεμαχια.

Φυσικα και δεν συμφερει να την παραγγειλω μονος μου.Απλα εψαξα μια λογικη εξηγηση για τις χαμηλες τιμες των προιοντων dell στην Ελλαδα σε σχεση με την ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Koιτα αν υπολογισεις οτι το προηγουμενο μοντελο κανει 1500+

Και γενικα για 30'' τα 1350 ειναι πολυ καλη τιμη.

Μονο η hp τη συναγωνιζεται σε τιμη , αλλα και παλι σε ποιοτητα η dell ειναι ενα κλικ πιο πανω.

eizo , nec και λοιπες 30αρες πανε στα 2000+

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την παρήγγειλα και εγώ

Περιμένω την πέμπτη μάλλον να την παραλάβω.

Απλά πείτε πάλι τι ακριβώς παίζει με το hdmi και τις αναλύσεις ρε παιδιά θα μπορω να παιξω max αναλυσεις με hdmi η θα πρεπει να την συνδεσω με display port ( το οποιο ειχε η 5970 μεσα )

ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την παρήγγειλα και εγώ

Περιμένω την πέμπτη μάλλον να την παραλάβω.

Απλά πείτε πάλι τι ακριβώς παίζει με το hdmi και τις αναλύσεις ρε παιδιά θα μπορω να παιξω max αναλυσεις με hdmi η θα πρεπει να την συνδεσω με display port ( το οποιο ειχε η 5970 μεσα )

ευχαριστω για τη βοηθεια.

Για 2560x1440 Display Port ή Dual DVI. Το HDMI περιορίζεται στο 1920x1080.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.