Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

Λοιπόν....εντυπώσεις απο το air condition των 100 euros.

Η εσωτερική μονάδα.

Τα πλαστικά της δέν είναι και κορυφαίας ποιότητας, αλλά μικρό το κακό.

Το μηχάνημα τοποθετήθηκε σε υπνοδωμάτιο 13τ.μ. και πραγματικά σκοτώνει...πάρα πολύ ψύξη!!!

Ρυθμισμένο στους 25 βαθμούς και στο low, σε 5 λεπτά πιάνει θερμοκρασιά και κλείνει.

Στο low δέν ακούγεται ιδιαίτερα αλλά άν ανεβάσεις το fan speed κάνει πάρα πολύ θόρυβο, ιδιαίτερα στο turbo mode. Μικρό το κακό βέβαια, αφού η ψύξη υπέρ-επαρκεί ακόμα και στο low...

Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, σε βαθμό να πάω να πάρω και δεύτερο...

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σε 9άρι πήρα στα 150 απο carrefour σαν homeline or smt πώς τα λέγανε. Είναι άριστα για τα λεφτά τους και ο συμπιεστής είναι Toshiba. Είναι Midea στην ουσία.

Προσοχή, το 9άρι είναι 8900BTU, το 12άρι είναι 9500κάτι BTU και απο εκεί και πάνω είναι κανονικές τιμές θερμοχωρητικόητας..

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Γιατί δεν δουλεύει το quote? Γιατί είχες αφήσει το IMG ανοιχτό :P | ORLY?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας από μένα ,

πολλοί κατατοπειστικοί όσον αφορα την ψύξη , αλλά με τη θέρμανση τι γίνεται , ενδιαφέρομαι για ένα χόρο περίπου 40τμ σε ορινή περιοχή με μπόλικο χειμώνα .

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως πόσα btu χρειάζονται γι αυτό το χόρο και κάποια οικονομικά-αξιόπιστα μοντέλα μιας και πρόκειται για μόνιμη κατοικία.

Υπάρχει λογική λύση ή θα το φάμε το αγγούρι με το πετρέλαιο ;;;;;:help:

ευχαριστώ εκ των προτέρων :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας από μένα ,

πολλοί κατατοπειστικοί όσον αφορα την ψύξη , αλλά με τη θέρμανση τι γίνεται , ενδιαφέρομαι για ένα χόρο περίπου 40τμ σε ορινή περιοχή με μπόλικο χειμώνα .

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως πόσα btu χρειάζονται γι αυτό το χόρο και κάποια οικονομικά-αξιόπιστα μοντέλα μιας και πρόκειται για μόνιμη κατοικία.

Υπάρχει λογική λύση ή θα το φάμε το αγγούρι με το πετρέλαιο ;;;;;:help:

ευχαριστώ εκ των προτέρων :bigsmile:

Το πόσα KW και όχι btu χρειάζεσαι θα σου το πεί κάποιος μηχανολόγος της περιοχής σου ανάλογα με τον χώρο που θέλεις να ζεστάνεις.

Εαν θέλεις να σου βγεί φτηνό τότε θα πάρεις κάποιο επώνυμο ακριβό και inverter κλάσης Α+.

Να ξέρεις ότι στα φτηνά παγώνουν οι εξωτερικές μονάδες συνήθως κάτω απο -5 βαθμούς και δεν αποδίδουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ας κάνουμε ενα bump τωρα που πιάσαν οι ζέστες :dance3:

είναι κακό κλιματιστικό αυτό?

θελω να παρω ενα 9αρι εώς 12άρι αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι και έχω ταβάνι τα 500 ευρώ (είναι και η τοποθέτηση άλλο ένα κατοστάρι ακόμα λογικά)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτο Hitachi RAS/RAC-D10EX5 | Skroutz.gr που εχει και ανανεωση αερα. αλλα κανει λιγο θορυβο κατα την ανανεωση ακομα και στο πιο χαμηλο.αλλα κοιμαμαι σαν πουλακι ουτε ξερενεται πια ο λαιμος μου (το πρωι) ουτε τιποτα.:T:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αλλα νομιζω ότι ανεβαίνουμε πολύ σε χρήματα

βρήκα και αυτό

ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ :: ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ :: 12000 BTU :: MORRIS SPL INS-1201SIL - ΕΜΜ.ΜΥΛΩΝΑΣ ΑΕΒΕ

βεβαια πολυ φθήνο φαίνεται για τα χαρακτηριστικά του...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, για ένα χώρο 35τμ με νότιο προσανατολισμό (το βαράει ο ήλιος απόγευμα) και όχι καλή μόνωση πόσα BTU κλιματιστικό χρειάζεται κάποιος;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αξίζει κάτι τέτοιο; Κοιτάζω τέτοια περίπτωση για να μπορώ πχ να το μεταφέρω από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο κατά βούληση αντί να βάλω 2 κλιματιστικά...

Τοσο απλο ειναι? Απλα το παιρνεις και το βαζεις στο αλλο δωματιο? Εξωτερικη μοναδα δεν εχει? Λιγο δυσκολο μου φαινεται να μην εχει...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει απο πίσω μια τρύπα στην οποία βάζεις ένα σωλήνα και την βγάζεις έξω απο το παράθυρο ώστε να πετάει τον ζεστό αέρα ...

κατα τα άλλα τα έχει όλα πάνω του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να πάρω ένα τέτοιο 12άρι για το χωριό.

46992892.png

Κινεζάκι είναι και φυσικά το κόβω για ενεργειακή κλάση D, αλλά μόνο 10 ημέρες το χρόνο θα δουλεύει.

Μικρούς λογαριασμούς ρεύματος έχω στο χωριό γιατί είμαι εκτός οικισμού, και δέν έχει δημοτικά τέλη.

Το έχει κανένας αγοράσει να μου πεί?

sorry για το double ποσττ αλλλά laki υπάρχουν ακόμα αυτά να πάρω ένα με 100 ευρώ γιατί δεν την παλεύω ? ...

και απο που περισσότερες πληροφορίες !

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δέν ξέρω άν παίζει τέτοια προσφορά.

Η τιμή ήταν χωρίς ΦΠΑ.

Το είχα πάρει από την Makro (www.makro.gr), αλλά πρέπει να είσαι επαγγελματίας για να ψωνίσεις από εκεί.

Το παίρνεις χονδρική/λιανική αφού έχεις βγάλει την κάρτα εγγραφής που απαιτεί το κατάστημα.

Μπορείς και με κάρτα κάποιου φίλου σου να ψωνίσεις, πάντα στο όνομά του όμως.

Θα δώ τί έχουν το βράδυ όταν πάω σπίτι γιατί θέλει τον κωδικό κάρτας για να μπείς στο site, και θα σου πώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.