Jump to content



Test Drive Unlimited 2


Nephiλiμ

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν κάποια παιχνίδια μπορεί να γίνουν χειρότερα κι επίσης αν τα παίζουν ποτέ αυτοί που τα σχεδιάζουν...

Δε θα σχολιάσω το θέμα οδήγηση και συμπεριφορά, γιατί είναι υποκειμενικό. Αν θέλει κάποιος simulation κοιτάει σε λάθος κατηγορία. Αν θέλει τύπου NFS, μάλλον θα του αρέσει.

Αλλά... κι εδώ υπάρχει ένα μεγάλο αλλά... ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, είχα καιρό να εκνευριστώ με παιχνίδι!!! :shout:

Αρχικά, ξεκινάει και παίζει σε παράθυρο!! ΈλεοC! Δεν παίζουμε κανένα puzzle game, ποιός βλάκας θα το παίξει μέσα σε παράθυρο;;;

Δεύτερον, δε μπορείς να το γυρίσεις σε full screen αν δε δεις πρώτα ΟΛΗ την εισαγωγή που είναι και μεγάλη γιατί δεν την κάνει skip!!!

Αφού λοιπόν βαρεθείς να περιμένεις και επιτέλους λειτουργήσει το ESC για να βγάλει τις επιλογές, ψάχνεις να βρεις που είναι η ανάλυση, γιατί αντί να την έχει πρώτη επιλογή την έχει τελευταία και μέσα σε υπομενού, όπου φυσικά δε βγάζει κι ένα drop down με τις διαθέσιμες, αλλά πρέπει να πατήσεις 20 κλικ για να φτάσεις στην επιθυμητή και να περιμένεις και μισό λεπτό, γιατί θέλει να κάνει και το εφεδάκι του σε κάθε αλλαγή!!! Aφού λοιπόν φτιάχνω την ανάλυση όπως θέλω και τις υπόλοιπες επιλογές, διαπιστώνω ότι πάλι σε παράθυρο παίζει, αφού φαίνεται στο επάνω μέρος της οθόνης η μπάρα των Windows... :hang3:

Τέλος, και το καλύτερο από όλα, πάω να παίξω και μου δίνει οδηγίες να πάω μπροστά... Πατάω κι εγώ σα "φυσιολογικός άνθρωπος" το W όπως συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια σε ΟΛΑ τα παιχνίδια και δεν κάνει τίποτα! Οι ηλίθιοι έχουν βάλει τα βελάκια για να οδηγήσεις!!! Φαίνεται απευθύνονται σε άτομα με δύο δεξιά χέρια, ένα για το ποντίκι κι ένα για το πληκτρολόγιο! Πάω φυσικά να κάνω remmap τα πλήκτρα και να επιλέξω το gamepad... Αμ δε... To gamepad* δε φαίνεται πουθενά και φυσικά θα πρέπει να οδηγήσω με το πληκτρολόγιο!!!

Ευτυχώς, για άλλη μια φορά, που υπάρχουν κάποιοι καλοί άνθρωποι που σου επιτρέπουν να δοκιμάσεις τα παιχνίδια πριν σκάσεις 50-60€ και μετά τα κλαίς.... Σταδιάλα...

*thrustmaster rumbble force 3-1 dual trigger

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Δεύτερον, δε μπορείς να το γυρίσεις σε full screen αν δε δεις πρώτα ΟΛΗ την εισαγωγή που είναι και μεγάλη γιατί δεν την κάνει skip!!!

Alt+Enter

To gamepad* δε φαίνεται πουθενά και φυσικά θα πρέπει να οδηγήσω με το πληκτρολόγιο!!!

*thrustmaster rumbble force 3-1 dual trigger

Δοκιμασε να κανεις "detect device" . Αν δεν φανει κανε remap τα πληκτρα πατωντας τα αντιστοιχα του gamepad. Αν δεν βγαλεις ακρη παρε το gamepad microsoft 360. Αν δεν θες παιξε με πληκτρολογιο. Αν δεν θες απεγκαντεστησε το. (οπως εκανα κ εγω :o )

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αρνητισμός γυρω από το παιχνίδι ανα το διαδίκτυο.

Εντελώς διαφορετική η δική μου γνώμη. Σίγουρα παίζει ρόλο ότι λάτρεψα το πρώτο TDU.

Το παιχνίδι μετά τα πρώτα gaming sessions γίνεται ολο και καλύτερο νομίζω.

Θέλει απλά πολυ χρόνο. Μετα το πρώτο δεκάωρο και το ανάλογο ξεκλείδωμα αγώνων, διπλωμάτων και κυρίως κάποιου σοβαρού εργαλείου αρχίζει να σε ανταμοίβει. Η πρώτη εντύπωση πάντως δεν είναι αντιπροσωπευτική.

Το χειρισμό δεν τον λες καλό, πάντως είναι τουλάχιστον αποδεκτός με το gamepad για εμένα. Να ξέρεις και τι παίζεις βέβαια. Αν θέλεις ρεαλισμό κοιτάς αλλού.

Αυτό που πραγματικά είναι γελοίο και ακατανόητο, είναι η εισαγωγή του social κομματιού στο παιχνίδι. Θέλουμε να ρίξουμε καμμιά γκαζιά και οχι να παίξουμε sims.

Όταν είδα στην αρχή τα πάρτυ και τους χορούς ψιλοέκλ@σ@ στο γέλιο, αλλά το κόβω να μου βγαίνει ξυνό μιας και απ' ότι μυρίζομαι δε μπορείς να το αγνοήσεις προκειμένου να εξελιχθείς.

Πιστεύω ότι θα το υποστώ. Θα δείξει.

Συμφωνω σε ολα.Οσο ανεβαινει το level γινεται και πιο ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

το Alt+Enter δεν γινεται. το δοκιμασα εγω αλλα δεν το κανει...

Μήπως βιάζεσαι να το πατήσεις ;

Δε λειτουργεί στο αρχικό μικρό παραθυράκι, παρα μόνο όταν φορτώσει το παιχνίδι και το παράθυρο μεγαλώσει λίγο, παραμένοντας σε window mode πάντα.

Σε εμένα λειτούργησε το alt+enter, και μάλιστα μου κράτησε τη ρύθμιση και δε χρειάζεται να το ξαναπατάω κάθε φορά που τρέχω το παιχνίδι. Μου το τρέχει αυτόματα σε full screen.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σας φαίνονται τα φρένα λίγο υπερβολικά?? Γιατί εμένα αυτό μου σπάει τα νεύρα περισσότερο.

(για γραφικά δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί παίζω σε μία 8400m gs)

Link to comment
Share on other sites

Alt+Enter

Ναι, οκ, δεν είναι αυτό το θέμα, θέμα νοοτροπίας είναι και θα μπορούσε απλά να είναι το default όπως σε ΟΛΑ τα παιχνίδια.

Δοκιμασε να κανεις "detect device" . Αν δεν φανει κανε remap τα πληκτρα πατωντας τα αντιστοιχα του gamepad. Αν δεν βγαλεις ακρη παρε το gamepad microsoft 360. Αν δεν θες παιξε με πληκτρολογιο.

Ούτε με detect το βρίσκει... Εκεί μάλιστα έχει πλάκα, βγάζει 4-5 φορές το keyboard... Όσο για remap ή αγορά άλλου, είναι εντελώς εκτός... Ούτε για ανέκδοτο...

Αν δεν θες απεγκαντεστησε το. (οπως εκανα κ εγω)

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ, δεν είναι αυτό το θέμα, θέμα νοοτροπίας είναι και θα μπορούσε απλά να είναι το default όπως σε ΟΛΑ τα παιχνίδια.

Σωστο. Απλα σου παρεθεσα λυση σε περιπτωση που θα ηθελες να συνεχισεις το παιχνιδι.

Ούτε με detect το βρίσκει... Εκεί μάλιστα έχει πλάκα, βγάζει 4-5 φορές το keyboard... Όσο για remap ή αγορά άλλου, είναι εντελώς εκτός... Ούτε για ανέκδοτο...

Ακριβώς...

Οταν λεω remap, ειναι να πας χειροκινητα κ να αλλαξεις τα πληκτρα με τα κουμπια απο το gamepad , να πατησεις πχ throttle και μετα το αντιστοιχο κουμπι/λεβιε κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω remap, ειναι να πας χειροκινητα κ να αλλαξεις τα πληκτρα με τα κουμπια απο το gamepad , να πατησεις πχ throttle και μετα το αντιστοιχο κουμπι/λεβιε κτλ

Και πως ακριβώς θα έχεις αναλογικά πλήκτρα με αυτόν τον τρόπο; Αν ήταν ναι οδηγώ με "switched" πλήκτρα, δε θα έπαιρνα τιμονιέρα/gamepad, θα έπαιζα μια χαρά το πληκτρολόγιο.

Το όλο θέμα στην οδήγηση είναι να έχεις λίγο γκάζι, περισσότερο, τέρμα και αντίστοιχα στα φρένα. Αν είναι να είναι 0 και 100% μόνο, το χέσαμε... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβώς θα έχεις αναλογικά πλήκτρα με αυτόν τον τρόπο;

Το αναλογικό θα πατήσεις. Εμένα έτσι μου δούλεψε η τιμονιερα (που είναι ότι ποιο αναλογικό υπάρχει ;) )

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είμαι ο μόνος που το βρίζει:

Test Drive Unlimited 2 is almost unplayable

Και αν πάτε μια βόλτα σε Gamespot, IGN, κλπ, και διαβάσετε τις κριτικές των χρηστών θα καταλάβετε... Τα 2άρια και τα 3άρια (με άριστα το 10), πέφτουν βροχή...

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εκανες unistall γιατι ασχολεισαι ακομη?

Γιατί τι περίμενα πως και πως, αφού το πρώτο μου άρεσε πολύ και πραγματικά απογοητεύτηκα όπως πολλοί ακόμα.

Επίσης, θα ήθελα να βγει ένα "SP1" που θα διορθώσει τις @@ριές και θα μπορέσω να το παίξω. Οπότε και παρακολουθώ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι όντως UNPLAYABLE!!!!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ μεγάλη το περίμενα πως και πως ....

Ο στρίψιμο ειναι αθλιο πραγματικά, απορω πως το έκαναν ετσι το παιχνιδι :triniti:

Με πληκτρολογιο εισαι???

Link to comment
Share on other sites

@SirDiman

Δοκίμασε να βάλεις τα sliders τέρμα αριστερά στα :

steering damping και

deadzone

Βρίσκω πολυ καλύτερο το χειρισμό έτσι.

Παίζω με XBOX360 gamepad.

θα το δοκιμασω αλλα εχω ξενερωσει

xbox360 gamepad amartole

Και η καμερα απο μεσα ειναι αθλια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.