Jump to content



Ο «θάνατος» της δισκέτας floppy


Recommended Posts

χεχεχε .Εγω θυμαμαι στην Τριτη δημοτικου πηρα την πρωτη μου δισκετα,γιατι οι γονεις μου δε μου παιρναν.Πως την πηρα βεβαια...

Απο το φροντηστηριο ενω εφευγα απο το μαθημα των υπολογιστων.Ηταν Sony και ειχε μεσα αυθεντικο (+ακριβο) εκπαιδευτικο προγραμμα. (κλεφτης) ^^

Το σβησα και το χα γεμισε με εικονες απο μηχανες.

Τωρα,εχω 5 μερες που προσπαθω να βρω χωρο σε 1.5Tb σκληρους.Τι να πεις...

@lotos Που?

Link to comment
Share on other sites

Με δισκετες (καταραμενες...) μετεφερα mp3 το 97-98 τα οποια κατεβαζα απο το napster.

Επειδη ομως δε χωρουσε ενα τραγουδι σε μια καταραμενη, ειχα το filesplit και το εβαζα σε 3 4 απο δάυτες...:shifty:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκινητικό :bye::cry::cry:

Μεγάλωσα με τριών γενιών δισκέτες! Από τις διπλής όψεως του Amstrad 6128, μετά στο 5.25" floppy 360kb και στο 3.5" 720kb και τέλος στα 3.5" με 1.44MB! Ουάου! Έπαιζα το Sinbad και το Colorado της Silmarils με μία δισκέτα χωρίς να είμαι βγάλε βάλε!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=X4SCSGRVAQE]YouTube - Star Wars Floppy Disk[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Από τις διπλής όψεως του Amstrad 6128

Εχω καμια 10αρια τετοιες με παιχνιδακια και δεν τις βρισκω ενα χρονο τωρα.Ποιος ξερει που τις χω χωμενες.

Link to comment
Share on other sites

He claims to have licensed his floppy disk patents to IBM Corporation in 1979 but that the details are confidential.[1] An IBM spokesman, Mac Jeffery, said that the company does license some of his patents but not for the floppy disk, which they invented on their own.[3] Another report said that IBM reached nonexclusive patent agreements with Nakamatsu in the late 1970s to avoid conflicts

εκκεντρικός αν μη τι άλλο,

σύμφωνα με το wiki [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Yoshiro_Nakamatsu[/ame]

η σελίδα που δίνεις δεν λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν ακόμη πολλές εφαρμογές (ελληνικές επί το πλείστον) που για διάφορες εργασίες (π.χ. backup ή license activation ή upgrade) χρησιμοποιούν τον οδηγό της δισκέτας και αν πας να το αλλάξεις αυτό αρχίζουν κολλήματα και δυσλειτουργίες.

Ά και μην ξεχνάμε και το ASR των Windows Xp της Micro$oft

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.