Jump to content



Ο «θάνατος» της δισκέτας floppy


Recommended Posts

Πάντως από καμιά 10αριά δισκέτες που είχα καταχωνιασμένες σε ένα συρτάρι μόνο μία ήταν σε θέση να γράψει επιτυχώς τους sata drivers μιας παλιάς asus. Σε μια βρήκα και ζωγραφιές που είχα κάνει στο paint το 1998 στον πρώτο μου υπολογιστή :baby:

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία μου μητρική που χρειαζόταν δισκέτα για bios update ήταν μια Abit pro.

Η Abit έκλεισε και δεν υποστηρίζει updates, τι να την κάνω την δισκέτα???

όπως είπε και άλλος φίλος εδώ, ούτε dvd δεν έχω στο pc.

Ο κατά δέκα χρόνια μικρότερος αδερφός μου, γεννηθείς του 91

αγνοεί την ύπαρξη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλμερα παιδια !!!!! προσφατα ειχα πει να ανοιξω ενα παλιο p3 pc που το εστησα και ειδα οτι υπηρχε update για το bios το οποιο γινοταν μονο με δισκετα!!!που ειχα να χρησημοποιισω απ το '98 εψαξα σεραταρια ντουλαπες αποθηκες και τελικα εκανα τη δουλεια μ!!!!αλλα δεν πιστευω να ξαναχρειαστω ποτε!!!! οπως ειπε ενα παλικαρι ποιο πανω ουτε dvdrom δεν εχουμε πλεον!!!! ολα με usb εγγατασταση μεταφορα δεδομενον αποθηκευση !!! τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ταλαιπωρηθηκα αφανταστα να βρω δισκετες 1.44 και τελικα δεν βρηκα στο εμποριο , μιας και η υπαλληλος της εφοριας δεν δεχοταν να παραλαβει cd με δεδομενα (μεχρι που με αφησε να της δειξω πως θα διαβασει το cd) ...αυτα εν ετει 2012 ,

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και ό,τι σκεφτόμουν να καθαρίσω τα ντουλάπια μου και να πετάξω τις δισκέτες που είναι διάσπαρτες εκεί μέσα εδώ και μια δεκαετία. Τώρα θα πρέπει να τις κρατήσω γιατί θα γίνουν συλλεκτικές;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχουν αρκετές βιομηχανικές εφαρμογές που βασίζονται στην δισκέτα π.χ ζακαρ πλεκτομηχανές παλιά cnc κ.τ.λ

οπότε ολική εξαφάνιση δύσκολα να έχουμε

Από τη στιγμή που σταμάτησε να παράγει το εργοστάσιο κάποια στιγμή θα εξαφανιστούν.

Πες αυτούς που έχουν τέτοια μηχανήματα να αγοράσουν αρκετά αποθέματα δισκετών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

RIP ΚΩΛΟΔΙΣΚΕΤΤΑ...Το τρακάρισμα που ειχα κανει προσπαθωντας να παραδωσω εργασια και να προλαβω την προθεσμια ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΙΣΤΗΚΕΣ θα μου μεινει αξεχαστο. Ευτυχως ξηλωσα απο τοτε όλα τα floppy

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο παλιο το θεμα αλλα ακομη θυμαμαι που τρυπαγα με τρυπανι τις δισκετες για να τις αναγνωρισει σαν διπλασια χωρητικοτητα η Amiga μου. Τρυπαγαμε σε μια ακρη που ειχε τον αισθητηρα. Ηταν πιο ευκολο να χαρχαλεψουμε τον διακοπτη/αισθητητα αλλα τοτε δεν ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο παλιο το θεμα αλλα ακομη θυμαμαι που τρυπαγα με τρυπανι τις δισκετες για να τις αναγνωρισει σαν διπλασια χωρητικοτητα η Amiga μου. Τρυπαγαμε σε μια ακρη που ειχε τον αισθητηρα. Ηταν πιο ευκολο να χαρχαλεψουμε τον διακοπτη/αισθητητα αλλα τοτε δεν ηξερα.

Σε ποιά AMIGA ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.