Jump to content



Ο «θάνατος» της δισκέτας floppy


Recommended Posts

:offtopic2:και η εφορία φέτος για τις εκπρόθεσμες οριστικές δηλώσεις ζητάει να είναι τα δεδομένα σε δισκέτα.. :offtopic2:

Μην τρελαίνεστε! :no:Στην Ελλάδα οι δισκέτες θα σταματήσουν το 2060 διότι ως γνωστον , η Ελλάδα ειναι 50 χρόνια πίσω..:happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το περιεργο ειναι οτι οταν πρωτοβγηκαν τα CD μας ελεγαν οτι εχουν 100 χρονια ζωη και τα σχετικα... Μετα την αναγνωση του post εψαξα τις παλιες δισκετες μου (50+) και περιεργως οσες τσεκαρα δουλευουν! (Βοοτ των windows,και driver backup) ενω τα CD σε κανα δυο χρονακια...:bye:

Link to comment
Share on other sites

100 χρόνια θεωρητικής ζωής δίνονται στα CD που είναι απευθείας από μήτρες. Αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο (στην ουσία "καίμε" την επικάλυψη για να γράψουμε δεδομένα) έχουν θεωρητικό όριο τα 30 χρόνια αλλά η αλήθεια είναι ότι αν χρησιμοποιείται συχνά ούτε 5 δεν αντέχει. Ακόμα και σήμερα πάντως οι μεγάλοι οργανισμοί συνεχίζουν να χρησιμοποιούν για backup tape drives/zip drives/HDD και όχι οπτικά μέσα. Βλέπεις το μόνο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί σε αυτά είναι η ακατάλληλη αποθήκευση (πχ σε περιβάλλον με πολλή σκόνη, η επαφή με ισχυρά μαγνητικά πεδία).

Όσον αφορά το BIOS Update που ανέφερε κάποιος σήμερα μπορεί να γίνει είτε με usb stick είτε με κάρτες μνήμης. Με κάρτα μνήμης έκανα κανονικά update το bios της μητρικής μου...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλά θυμάμαι μια εποχή 1995 που είχα καμιά 300αρια δισκέτες.

Στον Amstrad είχα καμια 30αρια.

Πλέον έχω πήξει στα DVD. Αντε να βγουν κάτι δισκάκια που έχω δει στη wikipedia χωρητικότητας 1 Tb γιατί πρέπει να αλλάξω σπίτι...δεν χωράω με τόσα DVD

Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσουν οτιδήποτε μαγνητικό μέσο και να καταλάβουν ότι το Universal Serial Bus ήταν αυτό που έδιωξε απο την αγορά όλα αυτά τα παλιά αποθηκευτικά μέσα, οπότε δε χρειάζεται να παράγουν τίποτα άλλο πλέον.

Η μεγαλύτερη αποτυχία κατ εμέ τα Blue Ray...

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκέτες χρειάζονται ακόμη. Σε μια τεράστια γκάμα παλαιότερων μητρικών που θα της βρίσκουμε για πολύ ακόμη στην αγορά casual χρηστών δεν υποστηρίζεται bios update με usb ούτε μέσα από τα windows. Mόνο με floppy.

Επίσης για πραγματικό θάνατο του floppy θα μπορούμε να μιλάμε μόνο όταν ΔΕΝ βρίσκεις πουθενά να αγοράσεις δισκάκια. Προς το παρόν δισκάκια υπάρχουνε παντού.

Οπότε απέχει πολύ ακόμη να μιλήσουμε για θάνατο της δισκέτας floppy

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάς φίλε SirGeorge για drivers για SATA σωστά?

Μια άλλη χρήση, όχι τόσο σε σχέση με τους υπολογιστές,

είναι τα samplers στον χώρο της μουσικής που φορτώνεις ήχους midi (μικρά αρχεία δηλαδή).

Αλλα βέβαια υπάρχουν και καινούργια μοντέλα με USB.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκέτες χρειάζονται ακόμη. Σε μια τεράστια γκάμα παλαιότερων μητρικών που θα της βρίσκουμε για πολύ ακόμη στην αγορά casual χρηστών δεν υποστηρίζεται bios update με usb ούτε μέσα από τα windows. Mόνο με floppy.

Επίσης για πραγματικό θάνατο του floppy θα μπορούμε να μιλάμε μόνο όταν ΔΕΝ βρίσκεις πουθενά να αγοράσεις δισκάκια. Προς το παρόν δισκάκια υπάρχουνε παντού.

Οπότε απέχει πολύ ακόμη να μιλήσουμε για θάνατο της δισκέτας floppy

Κι εγώ έχω 3-4 παλιές μητρικές και ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει floppy disks και drives είναι αυτός που είπες. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και οι εταιρίες θα συνεχίσουν να βγάζουν floppy disks και drives. Πλέον κανένας δεν αγοράζει οπότε δεν συμφέρει η παραγωγή τους. Με ότι έχουμε στα ντουλάπια δουλεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να γράφεις ένα αρχείο να πας τη δισκέτα σε άλλο pc σε απόσταση 3 μέτρων και να μην μπορεί να διαβαστεί.

Τι εννοείς;'Oτι το άλλο pc δεν θα έχει floppy;Όταν είπα τη ξεκάνανε εννούσα και το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.