Jump to content



Ο «θάνατος» της δισκέτας floppy


Recommended Posts

Οι δισκέτες χρειάζονται ακόμη. Σε μια τεράστια γκάμα παλαιότερων μητρικών που θα της βρίσκουμε για πολύ ακόμη στην αγορά casual χρηστών δεν υποστηρίζεται bios update με usb ούτε μέσα από τα windows. Mόνο με floppy.

Επίσης για πραγματικό θάνατο του floppy θα μπορούμε να μιλάμε μόνο όταν ΔΕΝ βρίσκεις πουθενά να αγοράσεις δισκάκια. Προς το παρόν δισκάκια υπάρχουνε παντού.

Οπότε απέχει πολύ ακόμη να μιλήσουμε για θάνατο της δισκέτας floppy

Ε τοτε ουτε οι κασέτες πεθαναν ειδα στα ραφια σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Για BIOS update σίγουρα;;

Εγω πώς είχα κάνει παλιά χωρίς δισκέτα ; ;)

"Πρόσφατα" έκανες με μητρική που υποστηρίζει είτε update από OS μέσα είτε από USB. Στις παλιές που τέτοια ευκολία;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καν dvd drive στο pc ρε και μιλατε για δισκετες; :shutup:

Έτσι ακριβώς, τζάμπα χώρος. Έχουνε βγεί και κουτιά που δεν διαθέτουν ούτε θέση για CD πόσο μάλλον για δισκέτα.

Άσε που χρειάζεσαι θήκες και ντουλάπια για να αποθηκεύσεις όλα αυτά τα μέσα.

Δε λέω μπορεί να κρατήσει κάποιος μια δισκέτα ή CD αλλα μόνο για να θυμάτε τα παλιά!:)

Έγινε επεξεργασία από SpawnerGR
Link to comment
Share on other sites

Έλα πες την αλήθεια :p

Ούτε με δισκέτα* ήθελα να πω.

Με USB το έκανα.

Τα πάντα με USB κάνω.

CD/DVD writer μπορεί να έχω,αλλά δεν έχω ούτε προγράμματα εγγραφής ούτε δίσκους ,χρόοονια τώρα. :T:

Y.Γ: Floppy driver δεν έβαλα επίτηδες,γιατί μου χαλάνε την πρόσοψη. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και όμως παιδιά, "συγχρονα" λογιστικά προγράμματα και διαδικασίες με εφορίες - τράπεζες γίνονται με δισκέττες 3.5 .... η πλάκα είναι ότι πλέον δεν υποστηρίζονται ούτε από τις mobo και στα καινούργια pc της δουλειάς ψάχναμε να βρούμε usb floppy......έλεος;

Link to comment
Share on other sites

και όμως παιδιά, "συγχρονα" λογιστικά προγράμματα και διαδικασίες με εφορίες - τράπεζες γίνονται με δισκέττες 3.5 .... η πλάκα είναι ότι πλέον δεν υποστηρίζονται ούτε από τις mobo και στα καινούργια pc της δουλειάς ψάχναμε να βρούμε usb floppy......έλεος;

Ναι, αυτα τα καραγκιοζιλικια σε καποιες "δουλειες" στην Ελλαδα τα θυμαμαι και γω

Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα με δισκέτα χρησιμοποιούν πχ η τράπεζα Πειραιώς για την ανταλλαγή αρχείων με τους εταιρικούς πελάτες της (αν και από 2012 το πήραν απόφαση να υποστηρίζουν και usb flash) καθώς και κάποια προγράμματα της Singular, ManPower κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.