Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 6 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Και εγώ θα σου απαντήσω "πίστευε και μη, ερεύνα" ;)

Και άμα βγάλετε ποτέ άκρη έτσι...

Δεν είναι (θεωρώ) τυχαίο που οι περισσότεροι της εκκλησίας αρνούνται την παραπάνω, με το κόμμα δηλαδή.

 

Νομίζω όμως να καταλάβετε πως το πα.
Πάντως, προσωπικά, αυτό που έγραψες με αντιπροσωπεύει προς το παρόν.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι το εξής : επιτρέπεται εν έτη 2016 να υπάρχουν παπάδες οι οποίοι θεωρούν αμαρτία την χρύση προφυλακτικού ακόμα και ανάμεσα σε παντρεμένα ζευγάρια και ημέρα που επιτρέπεται η συνεύρεση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

οι οποίοι θεωρούν αμαρτία την χρύση προφυλακτικού

Η ασημένια δεν είναι αμαρτία, σε προστατεύει και από τους λυκάνθρωπους :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, UltraB said:

Εγώ ένα θα πω. "πίστευε και μη ερεύνα"

 

Και επειδή είναι στον ενικό, το λέω γενικά, όχι συγκεκριμένα.

Συχνά ακούμε ή λέμε τη φράσή : «Το Ευαγγέλιο λέει: πίστευε και μη ερεύνα». Έχετε λάβει, όμως, ποτέ απάντηση στο ερώτημα «σε ποιό σημείο το αναφέρει αυτό το Ευγγέλιο;».

Πριν μπείτε σε σκέψεις, σας απαντάμε θετικά ότι στο Ευγγέλιο δεν υπάρχει πουθενά αυτή η φράση. Αντίθετα στο Ευαγγέλιο αναφέρεται «Ερευνάτε τας γραφάς». Πιο συγκεκριμένα στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο, κεφάλαιο πέμπτο, στίχο 39.: «Ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν∙ και εκείναι εισίν αι μαρτυρούσαι περί εμού». Δηλαδή, εξετάζετε, με προσκόλληση στο εξωτερικό γράμμα τις Ἀγιες Γραφές, διότι νομίζετε ότι με μόνη την ανάγνωση και την εξέταση αυτή θα έχετε ζωή αιώνια. Και εκείνες είναι που μαρτυρούν για Μένα.

Αυτή είναι η προσταγή του Κυρίου. Καθώς η Αγία Γραφή μαρτυρεί περί του Χριστού και με αυτή ο Θεός δίδει μαρτυρία περί Αυτού. Πρέπει, λοιπόν, να ερευνά ο κάθε πιστός χριστιανός τις «Γραφές», διότι με την έρευνα θα επιτύχει την αιώνια ζωή. «Και η ζωή αυτή υπάρχει στον Υιό Του και με την ένωση μετά του Υιού Του μεταδίδεται στους πιστούς. Εκείνος, που είναι ενωμένος διά της πίστεως με τον Υιό και έχει Αυτόν ως δικό Του, έχει την αληθινή και αιώνια ζωή». (Α’ Ιω. Ε’ 11-12). Η προτροπή του Κυρίου «ερευνάτε τας γραφάς» αναφέρεται και στην υμνολογία της Εκκλησίας μας. Το δοξαστικό της Λιτής στη γιορτή της Υπαπαντής του Κυρίου λέει τα εξής: «Ερευνάτε τις Γραφές, καθώς είπε ο Χριστός ο Θεός μας στα ιερά Ευαγγέλια, διότι σ’ αυτές βρίσκουμε τον Χριστό να γεννάται και να σπαργανούται, να θηλάζει και να γαλουχείται, να δέχεται περιτομή και να βαστάζεται από τον Συμεών∙ όχι κατά δοξασία, ούτε κατά φαντασία, αλλά αληθινά έχει φανερωθεί στον κόσμο∙ προς Αυτόν ας βοήσουμε∙ ο προ αιώνων Θεός, δόξα σοι».

Στην εύλογη, λοιπόν, απορία, πως προέκυψε η φράση «πίστευε και μη ερεύνα», η απάντηση είναι ότι χρησιμοποιούνται από τους Ιησουίτες. Οι Ιησουίτες, τάγμα μοναχών της δυτικής παπικής εκκλησίας, είχαν τη φράση αυτή, ως αρχή τους. Η έννοια δε της φράσης ερμηνεύεται ως εξής: Κλέψε, ατίμασε, εξαπάτησε, πάτησε πάνω σε πτώματα, αρκεί όλα αυτά να τα κάνεις για καλό σκοπό, οπότε δεν συμβαίνει τίποτε. Αλλά αυτός ο τρόπος σκέψης και δράσης δεν είναι σύμφωνος με την ηθική του Ευαγγελίου. Είναι τελείως ξένος προς αυτό. Είθισται η χρήση της φράσης, να αποβλέπει στο να καθησυχάζουν τη συνείδησή τους και να αποφεύγουν τον έλεγχό της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος astrolabos έγραψε:

Βασικά μόλις σου κατέρριψε το ποστ σου, οπότε δε νομίζω να πήγε και πολύ μακρυά. Κοντό λουρί έχει :p

Και εγώ μπορώ για αρκετά που ειπώθηκαν πριν.

 

Για άλλο λόγο το έβαλα αλλά μάλλον δε θέλετε να το καταλάβετε :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αντώνη με μαλώνει :(

 

 

  Hide contents

Δικό σας :p

 

Μπατσοι γουρουνια, σκαστε ενα μπαλονι

Spoiler

Δολοφονοι 

Spoiler

:hehe: 

Spoiler

Sorryyyy

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εκατσα και το διάβασα και ειλικρινά δε κατάλαβα τι σχέση έχουν τα περισσότερα από όσα αναφέρεις με αυτά που είπα.

Τι σχέση έχει η πίστη του κάθε ένα με τους παπάδες; Θεωρείς πιο πιστό αυτόν που εκκλησιάζεται, είναι κοντά στους παπαδες και μόλις μπει κάποιος μέσα στην εκκλησία ακους "μπλα μπλα μεταξύ τους και σχολιασμούς; ". Η πίστη μετριέται στο πόσες φορές θα μπω σε εκκλησία και πόσες φορές θα φιλήσω το χέρι του παπα και πόσα λεφτά θα βάλω στο παγκάρι;

 

Τι πάει να πει πόσο κάνουν τα δικά μου ρούχα; Και τι υποτίθεται; Δεν υποτίθεται τίποτα βάση τις γραφές.

 

Τι δεν έχεις δει μήτρα να έχει επάνω πολύτιμες πέτρες; Και γιατί να υπάρχουν μήτρες και κορώνες πατερίτσες και κολιέ. Ενας είναι ο βασιλιάς και Ένας κάθεται στον θρόνο.

Επίσης αυτός ο Ενας είναι Πανταχού παρών. Δε χρειάζονται μεσίτες για να τον βρεις  εφόσον πιστεύεις.

 

Κλείνοντας, εγώ δεν ειμαι αυτή/αυτός που έχει αναλάβει να εκπροσωπήσει τον Θεό. Ενας απλός άνθρωπος ειμαι. Όσοι όμως αναλαμβάνουν αυτό το έργο, θα έπρεπε να είναι πιο ταπεινοί από τον πιο ταπεινό που πάτησε τα πόδια του σε αυτό το κόσμο. Και να πηγαίνουν βάση τα όσα διαβάζουμε και μας μαθαίνουν στο σχολείο. Και σου ξαναλέω αυτή είναι η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ γνώμη και το τι εισπράτω από όλο αυτό το πράγμα. Το τι πιστεύω δεν εχει σχέση με παπαδες. 

Το μαγαζί και το απο που θα ψωνίσω που μου είπες στο είχα βάλει σε εισαγωγικά σαν παράδειγμα. Αν κατάλαβες ότι αναφερόμουν σε μαγαζί με αυτή την έννοια μάλλον η παραβολή/παρομοίωση ήταν λάθος απο μεριά μου. Αλλά εδώ που τα λέμε μαγαζί το έχουν καταντήσει. Και όχι δε σταμάταω στον έναν της γειτονιάς μου. Αν σταματούσα σε αυτόν θα τους θεωρούσα όλους σωστούς.

 

 

edit: και για να μη ξεχαστώ. Μία αποβολή δεν ειναι φόνος. Λέγεται ατυχία, λέγεται κακια ώρα, λέγεται όπως θες αλλά δε λέγεται φόνος, ψάχνεις άλλες λέξεις.

H ορθόδοξη χριστιανική πίστη, είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τους ιερείς και την εκκλησία. Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν την κόβουμε και τη ράβουμε έτσι όπως μας βολεύει. Τόσο απλά. Πώς να το πω;

Αν είναι κάποιος πολύ πιστός, εκκλησιάζεται.. δεν λέω για περιπτώσεις προβλημάτων ή ανωτέρας βίας, αλλά ναι, δεν νοείται πίστη ορθόδοξη χωρίς εκκλησιασμό και μυστήρια. Το χέρι του παπά μην το φιλάς.. συμβολισμός είναι.. αν σε ενοχλεί απόφυγέ το.. οι σωστοί ιερείς δεν το "ζητάνε" καν. Στο παγκάρι επίσης δεν σε αναγκάζει κανείς να βάλεις λεφτά.. θεωρείται συμβολικό το "αντίτιμο". Αν σε ενοχλούν τα μπλα μπλα και οι σχολιασμοί, πήγαινε κάπου αλλού.. ή μπες σε μια γυάλα. Αλλά αλήθεια, εγώ στις εκκλησίες που πήγαινα, δε με σχολίαζαν.. αλλά κι αν έπεφτε κάτι στην αντίληψή μου, πήγαινα πιο πέρα και το αγνοούσα.. απλό είναι.. για τους άλλους πας εσύ στην εκκλησία ή για σένα, δεν έχω καταλάβει.

 

Δε νομίζω ότι έχεις μελετήσει πολύ καλά τις γραφές. Ειδικά ο επίσκοπος συμβολίζει κάτι. Και όσα φορά κάτι συμβολίζουν. Από εκεί και πέρα ναι, τα άμφια έχουν μια αξία.. είτε μικρή, είτε μεγάλη.. να πας να πιάσεις κάποιον λοιπόν και να σου εξηγήσει γιατί τα φορά και πόσο κοστίζουν.. και να του εξηγήσεις ότι σε "σκανδαλίζει" ή σε κολάζει.. 

 

Η μήτρα δεν έχει πολύτιμες πέτρες αλλά χρωματιστά γυαλάκια. Είναι φέικ τα περισσότερα. Δεν λέω πως δεν υπάρχουν ακριβές.. λέω πως οι περισσότερες είναι μούφα.. κι απλά η όλη φάση με τα χρυσά είναι να'χαμε να λέγαμε.. εγώ κάθε κυριακή που πάω εκκλησία, δεν βλέπω τόσα χρυσά.. τόοοοοσο χρυσό και διαμάντια/ρουμπίνια βλέπεις εσύ; Κι αφού δεν αφορά την πίστη σου όλο αυτό, γιατί μας αφορά; Γιατί πρέπει να μας αφορά τι κάνουν οι άλλοι; Στην εκκλησία πέφτει σχολιασμός.. και τελικά κάνεις κι εσύ το ίδιο.. σχολιάζεις.. αποφάσισε.. πρέπει να σχολιάζουμε ή όχι.. θα σχολιάζουμε τους παπάδες κι όχι τους πιστούς; Έχω μπλεχτεί λίγο. Τέλος είναι πανταχού παρών αλλά δεν θυμάμαι να είπε ποτέ, μείνετε μακριά από τους εκπροσώπους μου ή μην παίρνετε μέρος στα μυστήρια της εκκλησίας ή μην εκκλησιάζεστε γιατί εγώ είμαι παντού. Θυμάμαι επίσης να είπε πως η εκκλησία είναι το σώμα του και δεν νοείται πίστη χωρίς εκκλησία. Κι εκκλησία δεν εννοούσε τον ναό, αλλά τους πιστούς μαζεμένους σαν ένα. 

 

Όποιος αναλαμβάνει να εκπροσωπήσει τον θεό, είναι δεδομένο πως είναι άλλος ένας αμαρτωλός όπως εμείς. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι κάτι ξεχωριστό, μέχρι να κριθεί. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί απαιτείς ή περιμένεις ένας απλός άνθρωπος να'ναι όμοιος του Ιησού, απλά επειδή πήρε την απόφαση να τον ακολουθήσει.. είναι κι αυτοί άνθρωποι με πάθη και αδυναμίες. Σου είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς; Πηγαίνουν βάση όσα έμαθες. Απλά δεν τα θυμάσαι καλά. Άλλο τι είναι το σωστό, άλλο τι είναι το δυνατό να γίνει.. κανένας δεν είναι τέλειος, κανένας δεν είναι ο σούπερ πιστός. Στο είπα και παραπάνω, άλλοι έδωσαν το παράδειγμα κι έγιναν άγιοι. Τους εορτάζουμε και θυμόμαστε όσα έκαναν κατά τη ζωή τους στη γη. Γιατί αναμένεις από τους ιερείς να είναι τέλειοι κι εκείνοι, απλά επειδή πήραν την απόφαση να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο; Είναι σαν να απαιτείς οι ταξιτζήδες να'ναι καλύτεροι οδηγοί, επειδή είναι "επαγγελματίες" ή σαν να θεωρείς πως ένας γιατρός (όπως σου είπαν παραπάνω) θα ακολουθήσει τον όρκο του κι όχι την τσέπη του, έτσι απλά επειδή ορκίστηκε κάποτε. Το τι πιστεύεις μπορεί να μην έχει σχέση.. αλλά πριν τους ανέφερες σαν παράδειγμα επειδή σε διώχνουν.. γι'αυτό σου είπα πήγαινε αλλού.. αν σε διώχνει, βρες κάτι άλλο που σε κάνει να πλησιάζεις.. αν θες.

Και σε εισαγωγικά να το έβαλες, το ίδιο είναι. Σαν συμβολισμό το εξέλαβα κι εγώ. Το αν κάποιοι ναοί ή μοναστήρια είναι μαγαζιά.. είναι δικό τους θέμα. Εσένα κι εμένα σαν πιστούς, δε νομίζω ότι μας "αφορά". Ο καθένας κάνει ό,τι κάνει για τον εαυτό του. Τώρα αν κάποιοι εκπρόσωποί του έχουν ξεφύγει, στο'πα και πριν, θα κριθούν, όπως κι εσύ.. 

 

Για την αποβολή επιμένεις χωρίς λόγο. Σε αυτά που σου παρέθεσα λέει ξεκάθαρα τι λέει η ευχή. Τώρα αν εσύ θες να επιμένεις γι'αυτό, είναι δικό σου θέμα. Φόνος ξε-φόνος, είναι μια ευχή για την μητέρα και για το αδικοχαμένο παιδάκι. Λες να εύχονται για το κακό τους; Κολλάς στη λέξη.

 

@GriGaS λέει λίγα εδώ. Απόψεις υπάρχουν πολλές, ανάλογα τον ιερέα και την κουβέντα που υπάρχει με τον εκάστοτε πιστό. Προσωπικά, δε με έχει "μαλώσει" κάποιος εξομολόγος γι'αυτό. Χωρίς να σημαίνει πως αποτελώ παράδειγμα ή οτιδήποτε άλλο.. την προσωπική μου εμπειρία αναφέρω. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβινω ρε συ πως να το πω; :p

 

Απλα απαντησε μου στο εξης

 

Παράθεση

H ορθόδοξη χριστιανική πίστη, είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τους ιερείς και την εκκλησία. Τι δεν καταλαβαίνεις; Δεν την κόβουμε και τη ράβουμε έτσι όπως μας βολεύει. Τόσο απλά. Πώς να το πω;

 

Αυτο ποιος το λεει; Εγω την κοβω και την ραβω ή μου την κοβουν για να μου την φορεσουν οπως θελουν;

 

Δε με ενοχλει ο ναος ή οι ψαλμωδιες. Βασικα μικρη εψαλλα κιολας λογω παππου βοηθεια μας, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

 

Πως συνδεεται η πιστη μου με αυτα;

Εγω διαβαζα για ερημους και για το οτι ο Θεος ειναι παντου και δεν κλεινεται μεσα σε κτηρια. 

 

Αλλα σου λεω και απο αλλου πιανεσαι :)

 

 

 

 

Λοιπον θα ανοιξω θεμα περι θρησκευματων μολις βρεθω στο πισι :hehe: και μετα θα με μπαναρει ή ο acct ή ο djd :p

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος wrong method έγραψε:

δεν ήξερα ρε Μαρίκα ότι ήσουν του κατηχητικού :bleh:

γι'αυτό τα πας καλά με τον Τόνι που ήταν παπαδάκι μικρός-τώρα δεν ξέρω αν πάει ακόμα:p 

Χωρις πλακα τωρα και κατηχητικο πηγαινα και ενα σωρο πραγματα ειχαμε κανει μς τον παπα της ενοριας. Απο βοηθειες σε ιδρυματα μεχρι δεντροφυτευσεις. Καλες εποχες :)

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος wrong method έγραψε:

δεν ήξερα ρε Μαρίκα ότι ήσουν του κατηχητικού :bleh:

γι'αυτό τα πας καλά με τον Τόνι που ήταν παπαδάκι μικρός-τώρα δεν ξέρω αν πάει ακόμα:p 

Ως Παπαδάκι ξέρω απο αμνούς σαν του λόγου σου όποτε πρόσεχε μη βρεθείς σε κανένα φούρνο με πατάτες :p

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.