Jump to content



Συζήτηση σχετικά με την χρήση greeklish


Recommended Posts

μου εκαναν την χαρη (και δεν ειχα τελειωσει την υλη)
Οι εξετάσεις των μαθημάτων την Τρίτη 29 Ιουνίου ΔΕΝ θα πραγματοποιηθούν λόγω 24ωρης απεργίας του ΟΑΣΘ.Οι εξετάσεις των των μαθημάτων θα πραγματοποιηθούν την Δευτέρα 5 Ιουλίου κατά τις ώρες που έχουν ανακοινωθεί στο υπάρχων πρόγραμμα.

εξεταστικη χωρις απροοπτα δεν υπαρχει:mamba:

Ο υπάρχων

Το υπάρχον

Ο εκδότης της παρούσης ανακοινώσεως μάλλον καταχρηστικά κατέχει τη θέση που κατέχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply
Ο υπάρχων

Το υπάρχον

Ο εκδότης της παρούσης ανακοινώσεως μάλλον καταχρηστικά κατέχει τη θέση που κατέχει.

http://www.el.teithe.gr/Announcements.aspx?View=Content&Page=0&CID=0&ID=221

Καταχώρηση: Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Φοιτητών Τμήματος Ηλεκτρονικής στις 28/06/2010

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στέλνεις email στους καθογητές, προσέχοντας όλους τους τύπους και τους καθωσπρεπισμούς και σου απαντάνε με greeklish :laughing:

Οταν γινεις κι εσυ καθηγητης και αρχισεις κι εσυ να μιλας με φιλαρακια σου καθηγητες στις Αγγλιες και στις Αμερικες και στις Ζουαζιλανδες (ή οπου αλλου καταληξανε) οπου οταν τους στελνεις mail στα Ελληνικα σου απαντανε... "μου βγαζει κινεζικα το mail σου, ξαναστειλτο" τοτε θα καταλαβεις για ποιο λογο το 90% των καθηγητων αγαπαει και εμπιστευεται τα greenglish (ή τελος παντων το λατινικο αλφαβητο). ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια.Επειδη γραφει ενας σε greeklish ,παει να πει οτι ειναι ολοι ετσι?

Εδω εγω δεν γραφω greeklish στο msn...

Βεβαια αυτο ειναι καλυτερο απο τον αλλον στο Φιλολογικο που ειχε κλειστει στο ασανσερ και φωναζε "βοηθεια" στα λατινικα !!! :hehe::hehe:

(καθηγητης) :mamba:

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια.Επειδη γραφει ενας σε greeklish ,παει να πει οτι ειναι ολοι ετσι?

Εδω εγω δεν γραφω greeklish στο msn...

Βεβαια αυτο ειναι καλυτερο απο τον αλλον στο Φιλολογικο που ειχε κλειστει στο ασανσερ και φωναζε "βοηθεια" στα λατινικα !!! :hehe::hehe:

(καθηγητης) :mamba:

πως φωναζε δηλαδη? "voitheia!"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καθηγητής -από τους πολύ "αγαπημένους" μου-, σε τμήμα της σχολής Θετικών Επιστημών, που όταν του λένε οι φοιτητές για e-mail, τους απαντάει "δεν χρησιμοποιώ e-mail γιατί αφενός δεν προλαβαίνω, και αφετέρου είναι αμερικανιές. Ελάτε από το γραφείο μου για ότι θέλετε". Εμείς προλαβαίνουμε να πηγαίνουμε στου Ζωγράφου για να ρωτήσουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν ξερω πως ειναι στα λατινικα.Αλλα μου το χουν πει 2-3 φορες διαφορετικα ατομα.

Λατινικα δεν εννοω τα γραμματα.Υπαρχει γλωσσα λατινικα.Δεν το ξερες?? :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι πνευματικοί άνθρωποι αρχίσουν να ανταλλάσσουν τις αξίες για την βολή τους, τότε το χάσαμε το παιχνίδι

Αναλογα τι θεωρεις εσυ "αξιες"...

Προσωπικα εναν ανθρωπο δεν θα τον χαρακτηριζα "πνευματικο" ή μη απο το αν βολευεται να γραφει greenglish...

Πολυ περισσοτερο εναν καθηγητη πανεπιστημιου. Και περισσοτερο καποιον απο θετικες επιστημες... Τωρα να μου πεις οτι ο κανας Βυζαντινο-τετοιος γραφει greenglish θα σου δωσω και 5% δικιο.

Υπαρχουνε λαμογια και λαμογια... υπαρχουνε σωστοι και σωστοι...

Κανενας απο αυτους δεν εχει χασει το παιχνιδι επειδη "βολευτηκε" να γραφει greenglish.

Ουτε η αρχη του κακου ειναι, ουτε ο πατος του βαρελιου...

Χαλαρωσε το...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θεωρεις εσυ "αξιες"...

Προσωπικα εναν ανθρωπο δεν θα τον χαρακτηριζα "πνευματικο" ή μη απο το αν βολευεται να γραφει greenglish...

Πολυ περισσοτερο εναν καθηγητη πανεπιστημιου. Και περισσοτερο καποιον απο θετικες επιστημες... Τωρα να μου πεις οτι ο κανας Βυζαντινο-τετοιος γραφει greenglish θα σου δωσω και 5% δικιο.

Υπαρχουνε λαμογια και λαμογια... υπαρχουνε σωστοι και σωστοι...

Κανενας απο αυτους δεν εχει χασει το παιχνιδι επειδη "βολευτηκε" να γραφει greenglish.

Ουτε η αρχη του κακου ειναι, ουτε ο πατος του βαρελιου...

Χαλαρωσε το...

Αξίες είναι αυτές που μεταδίδεις στον μαθητή σου. Όταν ο μαθητής θα δει ότι ο δάσκαλος γράφει με greeklish, θα γράψει και αυτός, θεωρώντας λογική τη "μίμηση".

Δεν μπορώ να το χαλαρώσω ρε Σόλωνα, όταν βλέπω ότι από το 1980 και μετά που "το χαλαρώσαμε" γενικά σαν κοινωνία και κράτος, μας έχει πάρει ο διάολος και μας έχει σηκώσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλα λεει ο αστρολαβος.Αν γραφεις την γλωσσα με ξενα γραμματα αργα η γρηγορα χανεις την ορθογραφια,και αν χασεις την ορθογραφια αργα η γρηγορα χανεις την ετυμολογια,και αργα η γρηγορα χανεις και την σημασια

πχ "εμπειρια" σημαινει εχω πειρα,εχω απαυτωσει την μιση αθηνα

αν το γραψεις "εμπυρια" ο αλλος θα καταλαβαινει οτι εχεις πιει την μιση Μυθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα λεει ο αστρολαβος.Αν γραφεις την γλωσσα με ξενα γραμματα αργα η γρηγορα χανεις την ορθογραφια,και αν χασεις την ορθογραφια αργα η γρηγορα χανεις την ετυμολογια,και αργα η γρηγορα χανεις και την σημασια

πχ "εμπειρια" σημαινει εχω πειρα,εχω απαυτωσει την μιση αθηνα

αν το γραψεις "εμπυρια" ο αλλος θα καταλαβαινει οτι εχεις πιει την μιση Μυθος.

υπαρχει και η αποψη του romanization βεβαια αλλα πρεπει ο παραληπτης να ειναι ξενος για να δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εγώ και την έλλειψη των τόνων ή θα με φάτε; Δεν είναι μόνο η ετυμολογία που πάει...περίπατο...Είναι και η λογική. Αν δεν σκέφτεσαι, δεν γράφεις. Και το αντίστροφο.

Έχουμε φτάσει να επικοινωνούμε γραπτώς και προφορικώς με ελάχιστες λέξεις....διότι ελάχιστα σκεφτόμαστε.

Και σαφώς όλες αυτές οι "αθώες αποφάσεις" που πάρθηκαν από τους αναρμόδιους-αρμόδιους στον χώρο της παιδείας τόσες δεκαετίες, έχουν παρθεί για το δικό μας καλό. Για το δικό μας μέλλον...Είναι εμφανές άλλωστε πόσο έχουν ανεβάσει το επίπεδο μας!

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που ζαλιζόμαστε πια. "ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.... ΠΟΤΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΡΕΕΕΕ???"

Link to comment
Share on other sites

Αξίες είναι αυτές που μεταδίδεις στον μαθητή σου. Όταν ο μαθητής θα δει ότι ο δάσκαλος γράφει με greeklish, θα γράψει και αυτός, θεωρώντας λογική τη "μίμηση".

Δεν μπορώ να το χαλαρώσω ρε Σόλωνα, όταν βλέπω ότι από το 1980 και μετά που "το χαλαρώσαμε" γενικά σαν κοινωνία και κράτος, μας έχει πάρει ο διάολος και μας έχει σηκώσει...

Καλα λεει ο αστρολαβος.Αν γραφεις την γλωσσα με ξενα γραμματα αργα η γρηγορα χανεις την ορθογραφια,και αν χασεις την ορθογραφια αργα η γρηγορα χανεις την ετυμολογια,και αργα η γρηγορα χανεις και την σημασια

πχ "εμπειρια" σημαινει εχω πειρα,εχω απαυτωσει την μιση αθηνα

αν το γραψεις "εμπυρια" ο αλλος θα καταλαβαινει οτι εχεις πιει την μιση Μυθος.

Να προσθέσω εγώ και την έλλειψη των τόνων ή θα με φάτε; Δεν είναι μόνο η ετυμολογία που πάει...περίπατο...Είναι και η λογική. Αν δεν σκέφτεσαι, δεν γράφεις. Και το αντίστροφο.

Έχουμε φτάσει να επικοινωνούμε γραπτώς και προφορικώς με ελάχιστες λέξεις....διότι ελάχιστα σκεφτόμαστε.

Και σαφώς όλες αυτές οι "αθώες αποφάσεις" που πάρθηκαν από τους αναρμόδιους-αρμόδιους στον χώρο της παιδείας τόσες δεκαετίες, έχουν παρθεί για το δικό μας καλό. Για το δικό μας μέλλον...Είναι εμφανές άλλωστε πόσο έχουν ανεβάσει το επίπεδο μας!

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που ζαλιζόμαστε πια. "ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.... ΠΟΤΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΡΕΕΕΕ???"

Ολοι μαζι γιατι ετσι βολευει καλυτερα.

Μαλλον εχετε λαθος αντιληψη τι ειναι σωστο, τι ειναι λαθος, τι ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σωστο και τι ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ λαθος.

Ναι, ΟΚ δεν ειναι το σωστο να γραφεις greenglish... ναι ΟΚ δεν ειναι σωστο να μη ξερεις ορθογραφια και ετοιμολογια (της γλωσσας σου), ναι ειναι σωστο να βαζεις τονους....

ΟΧΙ δεν ειναι κατι το οποιο ειναι τραγικο σε καθηγητες των θετικων επιστημων.

ΟΧΙ δεν ειναι η απαρχη της διαλυσης του Ελληνικου κρατους και του αρχαιου πνευματος αθανατου και οχι η ιερεια της αρχαιας Ολυμπιας δεν θα σκισει τον χιτωνα της κατα την αφη της επομενης Ολυμπιακης φλογας για την καταλυση του Ελληνικου τροπου ζωης απο τον καθηγητη που απαντησε greenglish.

Η επισημη γλωσσα της επιστημης ειναι τα αγγλικα. Και στα αγγλικα να απαντουσε ο καθηγητης του nickstamat στο τυπικοτατο mail του, παλι σωστο θα τον εβρισκα.

Ναι δεν ειναι ο σουπερ ντουπερ τελειος καθηγητης, αλλα μεταξυ ενος που απανταει σε απταιστα Ελληνικα σε mail και ξερει να κανει και view-->Character encoding και σε εναν που κανει καλυτερα 2-3 πραγματα που απτονται της ιδιοτητας του καθηγητη πανεπιστημιου (που προφανως ειτε το θελετε, ειτε οχι ΔΕΝ ειναι (και δεν κρινεται απο το) αν απανταει σε Ελληνικα στα mail των μαθητων του) θα προτιμησω τον 2ο.

Ουσια vs τυπικοτητα. Καλως ή κακως ειστε στο δευτερο...

Δεν ειναι ολα τσουβαλιασμα και ολοι κρινονται κατα περιπτωση. Το συγκεκριμενο ειναι σαν να λεμε "ανορθογραφος γιατρος"

Αν μπορει να σε κανει καλα οταν εισαι στην αναγκη του σε ενδιαφερει πραγματικα αν ειναι "εμπειρος" ή "εμπυρος"?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.