Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

Εχμ, no offense, αλλά με 153 damage που έκανες πάλι καλά είσαι...

Ναι έχεις δίκαιο, δυστυχώς το IS-3 χωρίς το BL-9 σε game με 9-10άρια απλά δεν... τρυπάει με τίποτα. Ίσα ίσα ένα ετοιμοθάνατο SPG και λίγο ramming.

Εμένα με πειράζει που αν δεν ήμουν Premium θα είχα μπει μέσα σε credits, ενώ το team μου κέρδισε το battle, εγώ είχα ένα kill και παρέμεινα ζωντανός... δεν το θεωρώ λογικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν έκανες καθόλου ζημιά λογικό είναι

γενικός κανόνας είναι να κάνεις όση ζημιά σε ζωή του άρματος σου στους αντίπαλους για να πεις είχα μέτριο - καλο παιχνίδι (ανάλογα με αυτό παίρνεις κρεντιτ)

δε μετράνε τα κιλ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκαιο, δυστυχώς το IS-3 χωρίς το BL-9 σε game με 9-10άρια απλά δεν... τρυπάει με τίποτα. Ίσα ίσα ένα ετοιμοθάνατο SPG και λίγο ramming.

Εμένα με πειράζει που αν δεν ήμουν Premium θα είχα μπει μέσα σε credits, ενώ το team μου κέρδισε το battle, εγώ είχα ένα kill και παρέμεινα ζωντανός... δεν το θεωρώ λογικό αυτό.

Denz,

To IS-3 είναι το καλύτερο 8άρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν αντιλέγω, όντως είχα μηδαμινό dmg στην μάχη, σε ένα κακό game για μένα γιατί δεν μπορούσα να τρυπήσω... αλλά από την άλλη πλευρά νικήσαμε, είχα 1 kill και παρέμεινα ζωντανός. Αν δεν ήμουν Premium , θα έμπαινα μέσα σε -3k credits... καταλαβαίνετε τι θέλω να πω;

Denz,

To IS-3 είναι το καλύτερο 8άρι.

Ναι ΟΚ και; Όπως είπα δεν έχω το 122mm BL-9 που είναι ο λόγος που καθιστά το IS-3 ένα από τα καλύτερα T8 αν όχι το καλύτερο. Το 122mm D-25T σε game με >T8 άρματα δεν φτουράει και πολλά. Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι τεράστια κατ'εμέ, όχι μόνο για την διάτρηση αλλά και την ευστοχία και την μεγαλύτερη ταχύτητα στην εκπυρσοκρότηση βλήματος.

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Denz,

To IS-3 είναι το καλύτερο 8άρι.

ΛΑΘΟΣ. Δεν υπάρχει καλύτερο άρμα στο παιχνίδι, ούτε θα υπάρξει ποτέ.

Υπάρχουν καλοί παίκτες όμως, που μπορούν να προσαρμόζονται στις ικανότητες του κάθε άρματος.

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ. Δεν υπάρχει καλύτερο άρμα στο παιχνίδι, ούτε θα υπάρξει ποτέ.

Υπάρχουν καλοί παίκτες όμως, που μπορούν να προσαρμόζονται στις ικανότητες του κάθε άρματος.

Μακάρι να ΄ταν έτσι.

Έλα όμως που η άτιμη η κοινωνία έχει κάνει το παιχνίδι ..ρώσικο :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πίστευα μέχρι άρχισα να ξεφτυλίζω is-3 με το centurion mk1 σε 1vs 1

Μιας και το να λες - σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία - το ότι το Centurion 1 κερδίζει το IS-3, δεν αλλάζει το ότι το IS-3 είναι το καλύτερο 8άρι, σου βάζω παρακάτω τη λίστα με τα 8άρια heavies για να μου πεις ποιο είναι καλύτερο από τη ρωσική "αρκούδα"

  • IS-3
  • IS-6
  • KV-4
  • KV-5
  • Tiger II
  • vk4502a
  • Lowe
  • T34
  • T32
  • M6A2E1
  • AMX 50 100
  • FCM 50 t
  • caernarvon
  • 110
  • 112

Link to comment
Share on other sites

οτας λες το καλυτερο και εννοεις overall ειναι λαθος.

Το fcm πχ εχει καλυτερο gun handling απο το is3 και παιζει με παντελώς διαφορετικό τρόπο (sniper)

Το is3 ειναι καλυτερο brawler και ιδικα face hug αμα κανεις, τους κανεις 1000 ding με το πυργισκο

πρεπει να τα συγκρινεις σε συγκεκριμενους ρολους για να εισαι σωστος :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το να λες - σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία - το ότι το Centurion 1 κερδίζει το IS-3, δεν αλλάζει το ότι το IS-3 είναι το καλύτερο 8άρι, σου βάζω παρακάτω τη λίστα με τα 8άρια heavies για να μου πεις ποιο είναι καλύτερο από τη ρωσική "αρκούδα"

  • IS-3
  • IS-6
  • KV-4
  • KV-5
  • Tiger II
  • vk4502a
  • Lowe
  • T34
  • T32
  • M6A2E1
  • AMX 50 100
  • FCM 50 t
  • caernarvon
  • 110
  • 112

ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο! Είναι τελείως διαφορετικά άρματα αυτά. Κάποια άρματα μοιάζουν μεταξύ τους λίγο αλλά μέχρι εκεί. Ποιο είναι το καλύτερο φρούτο; Τα πορτοκάλια, οι μπανάνες ή τα πεπόνια;

Χωρίς να ξέρω να τι υπόβαθρο έχεις σαν παίχτης, το μόνο που έχω να σου πω ότι τέτοιες ερωτήσεις μου κάνουνε στο teamspeak ΟΛΟΙ oι newbies, ενώ αντίθετα οι πραγματικά έμπειροι ξέρουν ότι κάθε άρμα έχει την αξία του και ότι είναι άτοπο να προσπαθείς να παίξεις ένα άρμα σαν να παίζεις κάποιο άλλο.

Το IS-3 δε, είναι το πιο ούγκα-μπούγκα friendly για μένα, διότι και τρυπάει τα άλλα και έχει ήδη γωνιασμένο armour, και τρέχει, δηλαδή παίζεται εύκολα από έναν νέο. Όταν όμως πάει ο έμπειρος που παίζει medium συνέχεια και δεν επαναπαύεται όυτε στο armor του, ούτε στα hitpoints του ούτε στο alpha damage, αλλά τρέχει συνέχεια, και το μυαλό του παίρνει τις 5πλάσιες στροφές, τους κάνει όλους άλογα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Δεν ξέρω τι ορίζεις ως "gun handling" αλλά αν μπορώ να κάνω snipe με το KV-2, μια χαρά θα μπορώ και με το IS-3. Από την άλλη brawling απλά ..δε μπορείς να κάνεις με το FCM, όσο παιχταράς κι αν είσαι.

Έχε υπόψη σου επίσης ότι δε γίνεται σε μια μάχη με 6ρια να έχεις εσύ το 8ρι heavy και να πεις στους άλλους "παιδιά, εγώ θα παίξω sniper πάτε εσείς να βγάλετε τα κάστανα από τη φωτιά" εκτός αν ..έτσι σ΄ αρέσει. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο πιο multi-role είναι το IS-3.

[MENTION=4401]bezdim[/MENTION]

Πάνω που πάω να σου πω ότι το παράδειγμα με τα φρούτα μπορεί να είναι ..ζουμερό αλλά είναι εκτός θέματος (μιας και όλα τα άρματα πρέπει να ανταποκριθούν στους ΑΝΣΚ μιας μάχης (άρα και να κριθούν από το αποτέλεσμα) ενώ τα φρούτα όχι) .. απαντάς μόνος σου.

Δεν είναι χωρίς λόγο το πιο user-friendly, με γωνιασμένο armour, που τρυπάει τα πάντα, τρέχει και να συμπληρώσω κι εγώ:

- από τα πιο χαμηλά προφίλ

- 450ρες ανά βολή

Δε συζητάμε να βάλεις ένα rookie στο IS-3 κι ένα παιχταρά σε οποιοδήποτε άλλο ποιος θα κερδίσει.

Συζητάμε με μέτριους παίκτες και στα 2 άρματα ποιο από τα heavy 8ρια έχει καλύτερες πιθανότητες να κερδίσει. Και μιας και δεν είσαι rookie μάλλον θα έχεις δει στα παιχνίδια σου ποιο κερδίζει συνήθως.

Άμα έχετε διαφορετική εμπειρία /επιχειρήματα, μπορεί κι εμένα να μου ξεφεύγουν, οπότε θα χαρώ να τα ακούσω. Ας μη μπλέκουμε στην κουβέντα όμως medium, light κλπ άσχετα γιατί δε θα καταλήξουμε σε κάτι που να βοηθήσει στο να μαζέψουμε κανά ..πόντο :)

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε άρμα έχει τα δυνατά και αδύνατά του σημεία.Σημαντικό ρόλο παίζει και το πως εξελίσεται το παιχνίδι οπότε αν σε βγάλει σε καμιά καμπίνοβα και κάθονται όλοι πίσω να κάνουν sniping τότε η κάθε ιδιαιτερότητα του άρματος πάει χαμένη εκτός κι αν είναι sniper άρμα.Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές με TD να παριστάνω τον βαρύμαγκα (brawler) και να γυρίζω το παιχνίδι υπέρ μας μιας και τα heavies παρίσταναν τα TDS.Όταν δηλαδή σε βγάλει με TD σε πόλη με πολλά κτίρια δεν έχεις και πολλές επιλογές για να παίξεις το άρμα όπως του αρμόζει οπότε αναγκαστικά προσαρμόζεσαι και το άρμα παίζει κι άλλους ρόλους πλην του κάθομαι κάπου και στήνω καρτέρι.Όπως είπαν και κάποιοι φίλοι παραπάνω βρες το άρμα που σου ταιριάζει καλύτερα.

Για παράδειγμα,εγώ και ο κολλητός που παίζουμε μαζί αγοράσαμε το E25.Ε λοιπόν ενώ εγώ κάνω παπάδες γιατί έχω καταλάβει το ρόλο του ο δικός μου δεν μπορεί να βγάλει παιχνίδι της προκοπής κι αυτό γιατί ποντάρει πολύ στο ROF ενώ πρέπει να τα συνδυάσει όλα.Ταχυβολία,ταχύτητα,κάμο,χαμηλό προφίλ.Σε μάχη καθόμουν σ'ενα θάμνο και πίσω μου ένα δικό μας king tiger και ένα amx 48 td,πέρασε ο άλλος από μπροστά μου σχεδόν,τον άναψα και τον έσβησαν οι άλλοι 2 χωρίς να κάνω εγώ βολή ενώ ο κολλητός που ήταν παραπέρα βάρεσε 2 χωρίς να διαπεράσει,άναψε,έσβησε.Εγώ πήγα λίγο πιο μπροστά και άναβα τους άλλους μέχρι που ήρθε η ώρα που άδειασε η πλευρά μας κι έφυγα μέσα και σκότωσα 3 arti.Τελικά και οι 2 με τα ίδια άρματα αλλά?

Link to comment
Share on other sites

Το safe stowage και το "wet" ammo rack , προστατεύουν μόνο από έκρηξη ή ακόμα και από ημί-διάτρηση; Εννοώ ότι εκτός από την έκρηξη θέλω να αποφύγω και την αύξηση του χρόνου φόρτωσης του βλήματος όταν παίρνει hit το ammorack.

Link to comment
Share on other sites

Το safe stowage και το "wet" ammo rack , προστατεύουν μόνο από έκρηξη ή ακόμα και από ημί-διάτρηση; Εννοώ ότι εκτός από την έκρηξη θέλω να αποφύγω και την αύξηση του χρόνου φόρτωσης του βλήματος όταν παίρνει hit το ammorack.

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά "ημι-διάτρηση" δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά "ημι-διάτρηση" δεν υφίσταται.

Ναι προφανώς, το είπα με την έννοια ότι ενώ τρυπάει και περνάει το βλήμα μέσα στο ammorack, δεν προκαλεί έκρηξη.

Εμένα με ενδιαφέρει να μάθω αν με αυτό το skill (Safe stowage) ή με το συγκεκριμένο consumable ("wet" ammorack) προστατεύω την αύξηση του χρόνου φόρτωσης. Αλλιώς small repair kit με 3k και τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς, το είπα με την έννοια ότι ενώ τρυπάει και περνάει το βλήμα μέσα στο ammorack, δεν προκαλεί έκρηξη.

Εμένα με ενδιαφέρει να μάθω αν με αυτό το skill (Safe stowage) ή με το συγκεκριμένο consumable ("wet" ammorack) προστατεύω την αύξηση του χρόνου φόρτωσης. Αλλιώς small repair kit με 3k και τελείωσε.

Αν το άρμα σου έχει πρόβλημα π.χ. Tiger I, τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε 1 από τα 2 και (αν έχεις την πολυτέλεια) ακόμα καλύτερα και τα 2.

Το small repair kit δε θα σου εξαλείψει τη συγκεκριμένη "ευαισθησία". Φαντάσου ότι στην αμέσως επόμενη διάτρηση, μπορεί να σου ξανασυμβεί!

Αν πάλι το άρμα σου δεν έχει πρόβλημα, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις - αν πάθεις ammo rack και έχεις διαθέσιμο - το small repair κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος φόρτωσης θα αυξηθεί σε κάθε περίπτωση καθώς τα βλήματα θα είναι ανακατεμένα στο πάτωμα. Αυτό από το οποίο σε προστατεύουν τόσο το skill όσο και το wet ammo rack είναι η πυροδότηση των βλημάτων από το εισερχόμενο βλήμα, την οποία λογικά θα έχεις δει πολλές φορές μέσα στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.