Jump to content



DDR2 -> DDR3 , Αξίζει η μετάβαση;


deNordic

Recommended Posts

Καλησπερα,

Επειδη δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο θεμα, ουτε εχω ψαχτει πολυ με μετρησεις, η συγκεκριμενη μεταβαση αξιζει;

Για να γινω πιο συγκεκριμενος...

Εχω μια 775 πλατφορμα με DDR2 800αρες και θελω να παρω ενα κιτ 1066 για να με βοηθησει στο o/c του επεξεργαστη. Ειναι προτιμοτερο να βρω μια μητρικη 775 με DDR3 και να παρω κιτ 1333 ή 1600, ή με τις 1066 θα ειμαι καλυμμενος; Υπαρχει μεγαλη διαφορα και αν ναι, που ειναι ορατη; (π.χ gaming, καθημερινες χρησεις κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον phenom 555 στα 3.62ghz AM2+. Οι μνημες μου ddr2 667mhz και θεωρω οτι με κρατανε πισω αλλα δεν ξερω ποσο πισω. Θα ηθελα να παρω μητρικη και μνημες στα 1333 το λιγοτερο αλλα ειναι αρκετα λεφτα μαζι με μια gigabyte μητρικη ειναι 220+ ευρω και δεν νομιζω και γω να κερδισω την αποδοση που πρεπει με τοσα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Κατσε οπως εισαι μη χαλας τσαμπα λεφτα!! Μαζεψε λεφτα να βαλεις cpu της επομενης γενιας οταν αυτα βγουν και αλλαζεις ολη την πλατφορμα.. Σιγα ποσο να κερδισεις?? Θα κερδισεις 200-300mhz στον επεξεργαστη και τι εγινε? Δεν θα δεις ουσιαστικη διαφορα!

Γιατι αν θες να πας τον Q9550 πανω απο 3.8ghz θελεις πολυ καλη ψυξη, καλο κομματι, καλη μητρικη κλπ κλπ

Αν τον τρεχεις πανω απο 3.2ghz εισαι πολυ καλα, εδω αλλοι παιζουν με i5 διπυρηνους για gaming machines, εσυ με τον τετραπυρηνο εισαι μπροστα

Link to comment
Share on other sites

αν αντεχουνε δοκιμασε να ριξεις κατα 1 το latency...θα δεις διαφορα...και θα βοηθησει γενικα σε αυτο που θες...μην αγορασεις αλλες μικρη διαφορα μεταβαση σε ddr2 high speed i ddr3...ο επεξεργαστης σου η εποχη του κυλαει ανετα με ddr2 απο 800 και ανω...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις τη δουλεια σου?? Αν ναι δεν πειραζει, φαντασου να αλλαξεις μητρικη και μνημες τωρα.. Για το μονο που ισως δεις διαφορα niko f3n ειναι αν παρεις νεα μητρικη και σου ξεκλειδωσει τον επεξεργαστη σε τετραπυρηνο! εκει ΝΑΙ αξιζει εχεις διπλασια ισχυ

Δοκιμασε σε μητρικη καποιου φιλου αν γινεται πριν αγορασεις παντως, γιατι δεν ξεκλειδωνουν ολοι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.