Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

Τι παιζει με τις εγγυησεις στα bulk προιοντα;

Ισχυει οτι λεει το πλαισιο (6 μηνες) ή ο νομος δλδ 2 χρονια;

Το λογικο ειναι να ισχυει ο νομος,εφοσον δεν υπαρχει αναφερομενη διακριση.

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply
Τι παιζει με τις εγγυησεις στα bulk προιοντα;

Ισχυει οτι λεει το πλαισιο (6 μηνες) ή ο νομος δλδ 2 χρονια;

πχ

AMD Athlon II X4 640(sAM3, 3.0GHz, 2MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Tελικα σημερα παρελαβα το bulk=ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ επεξεργαστη (μισοκαθαρισμενες παστες στον επεξεργαστη και στην ψυχτρα, οπως και δαχτυλιες). Στην αποδειξη γραφει 1 χρονο εγγυηση.

Επειδη έψαχνα και μεταχειρισμενο σε αγγελιες δεν με πολυνοιαζει αφου θα κανω τη δουλεια μου και θα εχω και εγγυηση. Γλυτωσα και 30€ απ το να τον επαιρνα καινουριο.

Απλα η κοροιδία δεν παυει να ισχυει για αλλη μια φορα απο το συγκεκριμενο καταστημα.

Μπορεί βεβαια να ειναι απο περιπτωση αγορας εξ αποστασεως και επιστροφη γιατι δεν με καλυπτει το προιον. Το σιγουρο ειναι πως θα γινει ελεγχος ορθης λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα σημερα παρελαβα το bulk=ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ επεξεργαστη (μισοκαθαρισμενες παστες στον επεξεργαστη και στην ψυχτρα, οπως και δαχτυλιες). Στην αποδειξη γραφει 1 χρονο εγγυηση.

Επειδη έψαχνα και μεταχειρισμενο σε αγγελιες δεν με πολυνοιαζει αφου θα κανω τη δουλεια μου και θα εχω και εγγυηση. Γλυτωσα και 30€ απ το να τον επαιρνα καινουριο.

Απλα η κοροιδία δεν παυει να ισχυει για αλλη μια φορα απο το συγκεκριμενο καταστημα.

Μπορεί βεβαια να ειναι απο περιπτωση αγορας εξ αποστασεως και επιστροφη γιατι δεν με καλυπτει το προιον. Το σιγουρο ειναι πως θα γινει ελεγχος ορθης λειτουργιας.

Εγω στη θεση σου θα το γυρνουσα πισω γιατι δεν σου ειπαν πουθενα οτι ειναι μτχ

Eγω στο θεμα μου με τη καρτα απο την αλλη σημερα εστειλα καταγγελεια στη γραματεια καταναλωτη γιατι μετα απο ελεγχο μου δινουν η χειροτερη καρτα η πιστωτικο σχεδον στη μιση τιμη απο αυτη τις αγορας για τα χρηματα πισω ουτε λογος

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε αλλη περιπτωση θα το ειχα κανει. Τωρα ομως με βολευει η τιμη που το βρηκα συν την εγγυηση. Σε αυτη την τιμη θα εβρισκα μεταχειριμσενο απο ιδιωτη και χωρις εγγυηση.

Απλα αναφερω τη λαμογια....

Link to comment
Share on other sites

Tελικα σημερα παρελαβα το bulk=ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ επεξεργαστη (μισοκαθαρισμενες παστες στον επεξεργαστη και στην ψυχτρα, οπως και δαχτυλιες). Στην αποδειξη γραφει 1 χρονο εγγυηση.

Επειδη έψαχνα και μεταχειρισμενο σε αγγελιες δεν με πολυνοιαζει αφου θα κανω τη δουλεια μου και θα εχω και εγγυηση. Γλυτωσα και 30€ απ το να τον επαιρνα καινουριο.

Απλα η κοροιδία δεν παυει να ισχυει για αλλη μια φορα απο το συγκεκριμενο καταστημα.

Μπορεί βεβαια να ειναι απο περιπτωση αγορας εξ αποστασεως και επιστροφη γιατι δεν με καλυπτει το προιον. Το σιγουρο ειναι πως θα γινει ελεγχος ορθης λειτουργιας.

ΦΕΡΕ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΜΟΥ ΠΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :p

Τον είχα παραγγείλει και εγώ κανένα 3ωρο πριν από εσένα ή έστω κανένα 3ωρο πριν ποστάρεις εδώ ρωτώντας για την εγγύηση. Υποτίθεται ότι και ο δικός μου θα είχε πάει σήμερα στο κατάστημα για παραλαβή, αλλά τελικά κατέληξε σε σένα μιας και μετά από 2 επιβεβαίωσες εχτές και άλλη μια σήμερα, έφαγα άκυρο.

Εχτές λοιπόν μίλαγα μαζί τους για το θέμα της εγγύησης. Ο παρακάτω διάλογος παίχτηκε δύο φορές με δύο διαφορετικά τμήματα (τμήμα internet και τμήμα service).

- Πόσους μήνες εγγύηση έχει ο 640?

- 6 μήνες.

- Ναι αλλά στους επεξεργαστές από ότι ξέρω είτε έχεις 3 χρόνια εγγύηση αν είναι box, είτε έχεις 1 χρόνο εγγύησης αν είναι tray. Δεν υπάρχουν 6 μήνες.

- Αυτός από ότι βλέπω έχει μόνο 6 μήνες.

- Ακόμα και αν το ξεχάσουμε αυτό, περί box και tray, στην Ευρωπαϊκή Ένωση αν δεν κάνω λάθος για ηλεκτρονικά εξαρτήματα ισχύει minimum 1 ή 2 χρόνια. Οπότε ως Πλαίσιο δεν έχετε το δικαίωμα να δίνετε μόνο 6 μήνες.

- Δεν είναι θέμα Πλαισίου, απλά τόσο εγγύηση δίνουν.

- Ποιος η αντιπροσωπεία; Ούτε αυτοί δεν νομίζω να μπορούν να δώσουν λιγότερο από 1 χρόνο.

- Η AMD.

- Οπότε μπορώ να στείλω ένα e-mail στην AMD όπου θα λέω ότι το τάδε κατάστημα στην Ελλάδα πουλάει τους επεξεργαστές της με 6 μήνες εγγύηση;

- Μισό λεπτό παρακαλώ.

(κάθε φορά που αναφερόταν η AMD και email με βάζανε στην αναμονή!)

Αυτός ο διάλογος επαναλήφθηκε 2 φορές. Μία με το τμήμα internet και μία με το τμήμα service.

Στην συνέχεια μου είπαν ότι θα με καλούσαν για να μου πουν τι γίνεται με την εγγύηση και πράγματι μετά από 3 ώρες με κάλεσαν και μου είπαν ότι τελικά έχει 1 χρόνο εγγύηση.

Όπως βλέπεις ήσουν τυχερός. Η βλακεία του Πλαισίου ακύρωσε την δική μου παραγγελία και έστειλε τον επεξεργαστή σε σένα. Η δική μου συνομιλία με αυτούς πρόσθεσε 6 μήνες εγγύηση στον επεξεργαστή. :)

Τους έριξα ένα καλό κράξιμο σήμερα αλλά αυτή τη φορά θα περιοριστώ σε αυτό. Την επόμενη δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε χαλασε:dance3::dance3:

Και να φανταστεις απο ενα δικο σου ποστ αν δεν κανω λαθος βρηκα το λινκ και τον παρηγγειλα!!:p:p

Παντως το οτι ηταν μεταχειρισμενος δεν το ελεγε πουθενα!!

Link to comment
Share on other sites

Δε σε χαλασε:dance3::dance3:

Και να φανταστεις απο ενα δικο σου ποστ αν δεν κανω λαθος βρηκα το λινκ και τον παρηγγειλα!!:p:p

Παντως το οτι ηταν μεταχειρισμενος δεν το ελεγε πουθενα!!

Θα είναι η δεύτερη φορά. Αν και δεν νομίζω να είχα ανεβάσει τέτοιο link πρόσφατα. Απλά είχα γράψει να προσέχετε με τους 6 μήνες που έβαζε το Πλαίσιο σε προιόντα που μέχρι εκείνη την στιγμή είχαν 1-2-3 χρόνια εγγύηση. Που λες από ότι φαίνεται δεν θα αποκτήσω ποτέ Athlon II X4 μου φαίνεται. Την πρώτη φορά (πριν1-2 χρόνια) είχα κάνει μέσω internet παραγγελία έναν ίδιο Χ4, στα 45 ευρώ παρακαλώ, από το mgmanager και μετά είχα βάλει το link στο thelab στο thread με τις προσφορές. Είδε λοιπόν ο [MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] το post τους πήρε τηλέφωνο και δώσανε σε αυτόν τον επεξεργαστή. Όταν τους ρώτησα γιατί δεν τον κράτησαν για μένα αφού είχα κάνει πρώτος παραγγελία η απάντηση ήταν "ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ INTERNET. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wassat: > :slap: > :wall: Αχ αθάνατο Ελληνικό εμπόριο, για να μην λέμε μόνο για Πλαίσιο. Από τότε απλά αντιπαθώ την ιδέα να παραγγείλω κάτι από mgmanager. Όταν έψαχνα για Thuban ενώ σε όλα τα μαγαζιά έλεγα "Μακάρι να έχει, μακάρι να έχει", όταν κάλεσα το mgmanager έλεγα "Μακάρι να ΜΗΝ έχει, μακάρι να ΜΗΝ έχει" :man_in_love:

Ο υπάλληλος στο τμήμα internet μου είπε ότι μόνο τα προϊόντα του stock θεωρούνται μεταχειρισμένα, όχι τα bulk. Βέβαια αυτή η ερμηνεία αλλάζει συχνά.

Α! και κάτι τελευταίο. Δεν με χάλασε διότι έχω χτυπήσει 720 Χ3 με πλήρη εγγύηση :p

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω χτες που ρωτησα μου ειπε οτι δεν ειναι μεταχειρισμενα τα bulk....

Αν τελικα ειναι κομπλε και δουλευει μου αρκει. Αφου πλεον και οι AMD ειναι δυσευρετοι...

Απο αυτο το ποστ πηρα την ιδεα:shout:

1.65? Τον ξέσκισες.

Πάντως τον Χ6 αμφιβάλλω να τον προλάβεις. Αν τον προλάβεις πάρε τον πριν μια ώρα. Μην περιμένεις να δεις τι θα σου απαντήσουν εδώ μέσα.

τσέκαρε και τον AMD Athlon II X4 640(sAM3, 3.0GHz, 2MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

φαίνεται να έχουν 2-3 κομμάτια παραπάνω οπότε ίσως να τον προλάβεις (πάλι είμαι υπερβολικά αισιόδοξος!).

..αλλά τώρα βλέπω ότι είσαι Ρέθυμνο και μάλλον δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αυτά που είναι μόνο σε κάποια καταστήματα διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια ξανά στις προηγούμενες δυο σελίδες είχα αναφέρει σχετικά με την κοροϊδία του πλαισίου και την προσπάθεια πώλησης του i7 3820 στα 350 ευρώ την στιγμή που δεν τον είχαν καν στο μαγαζί τους. Σήμερα ψάχνοντας στο skroutz είδα ότι έχει βγει πλέον σε πολλά μαγαζιά άλλα στην τιμή των 300 ευρώ, όποτε καταλαβαίνεται όλοι τι θέλησαν να κανουν οι μάγκες .. τώρα όσοι σαν πρόβατα συνεχίζουν να αγοράζουν από αυτό το μαγαζί γιατί το βρήκαν 1 και 5 ευρώ φτηνότερα απλά μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο Πλαισιο να με ρωτησουν αν ηταν ολα καλα με την παραγγελια. Αφου τους ειπα οχι μου ειπαν να καλεσω στο Τμ. Εξυπ. Πελατων να λυσω το προβλημα μου.

Η πρωτη κοπελα μου ειπε οτι το προιον ειναι bulk, δλδ εχει μπει σε υπολογιστη που δεν πουληθηκε και βγηκε για να πουληθει ξεχωριστα. Οταν της ειπα οτι δηλαδη ειναι μεταχειρισμενο μου λεει οτι δεν εχει ανοιξει ποτε το μηχανημα :hang3::hang3:

Η δευτερη κοπελα μου ειπε οτι δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε και οτι ετσι εχει ερθει απο τον προμηθευτη, με την παστα και τις δαχτυλιες :slap::tomato::man_in_love::blink::suicide:

Μου ειπε να παω απο το καταστημα να το ελεγξουν, αλλα δεν εχω χρονο για τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε να παω απο το καταστημα να το ελεγξουν, αλλα δεν εχω χρονο για τετοια.

Να ελέγξουν τι; τα δακτυλικά αποτυπώματα (CSI Πλαίσιο :p); ή έχει πρόβλημα η cpu?

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα (ημερα παραλαβων σημερα :p) τον δισκο απο την seagate.

Mε τον εστειλαν με DHL και ειναι ενας 7200.12 Certified Repaired.

Πλεον απο εδω και περα εαν μπορω να κανω RMA στην κατασκευαστρια εταιρεια

θα το κανω στο πολυ χαλαρο απο το να ασχολουμαι με πιστωτικα .

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε να παω απο το καταστημα να το ελεγξουν, αλλα δεν εχω χρονο για τετοια.

To Σαββατο πηγα mall να παρω μια μητρικη απο Multirama και με την ευκαιρια πηγα και τον επεξεργαστη στο Πλαισιο. Ευτυχως ουτε μα-μου ουτε τπτ, αμεσως να τον παρουν για αλλαγη. ΑΛΛΑ, επειδη δεν υπηρχε ιδιος, επρεπε να πληρωσω διαφορα να παρω καποιον αλλο με τουλαχιστον +50€, οποτε εμεινα με τον ιδιο για ελεγχο.

Τελικα η μητρικη που ειχα παραγγειλει απο Multirama, δεν ηταν ακριβως αυτη που ειχα παραγγειλει, οποτε πηρα μια απο Πλαισιο που βρηκα 10€ φτηνοτερα. Και ως δια μαγειας ηταν ανοιγμενη και εκεινη:slap:. Σκισμενο μεσα το σακουλακι εκει που ειναι με ζελοτέιπ και το αυτοκολλητο πανω στο σοκετ ηταν ξανακολλημενο με σκονες κολλημενες πανω του.

Τελικα δουλευουν και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

To Σαββατο πηγα mall να παρω μια μητρικη απο Multirama και με την ευκαιρια πηγα και τον επεξεργαστη στο Πλαισιο. Ευτυχως ουτε μα-μου ουτε τπτ, αμεσως να τον παρουν για αλλαγη. ΑΛΛΑ, επειδη δεν υπηρχε ιδιος, επρεπε να πληρωσω διαφορα να παρω καποιον αλλο με τουλαχιστον +50€, οποτε εμεινα με τον ιδιο για ελεγχο.

Τελικα η μητρικη που ειχα παραγγειλει απο Multirama, δεν ηταν ακριβως αυτη που ειχα παραγγειλει, οποτε πηρα μια απο Πλαισιο που βρηκα 10€ φτηνοτερα. Και ως δια μαγειας ηταν ανοιγμενη και εκεινη:slap:. Σκισμενο μεσα το σακουλακι εκει που ειναι με ζελοτέιπ και το αυτοκολλητο πανω στο σοκετ ηταν ξανακολλημενο με σκονες κολλημενες πανω του.

Τελικα δουλευουν και τα δυο.

Τα άμεσα διαθέσιμα έχουν γίνει πολύ ύποπτα πλέον στο Πλαίσιο και γενικά σε καταστήματα εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα πλέον να πεσεις σε προιόν που κάποιος το πείρε το άνοιξε το δούλεψε δεν του άρεσε το γύρισε πίσω και το κατάστημα το πείρε και το θεώρησε μεταπωλήσιμο. Το θέμα είναι ότι πληρώνεις να πάρεις καινούργιο του κουτιού και όταν βλέπεις ότι έχει ανοιχτεί ξενερώνεις άγρια.. ας το λέγανε έχει χρησημοποιηθεί για 4-5 μέρες και επιστράφηκε λόγο κάποιου κολήματος απο τον προηγούμενο πελάτη, κατέβασε λίγο και την τιμή του και δεν θα έχεις παράπονα απο τον επόμενο, θα ξέρει τουλάχιστον τι παίρνει... η κοροιδία δεν είναι ποιο έξυπνη απο την τιμιότητα..

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε λίγο και την τιμή του και δεν θα έχεις παράπονα απο τον επόμενο, θα ξέρει τουλάχιστον τι παίρνει... η κοροιδία δεν είναι ποιο έξυπνη απο την τιμιότητα..

Αλλά παρόλα αυτά, όταν εσύ επιστρέφεις κάτι, θές να πάρεις μέχρι και το τελευταίο cent........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.