Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply
Καλά και συ: "κοίτα επειδή έχω βρει τρόπο για 3D χωρίς γυαλιά μπορώ να λέω ότι δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας"

Τι τρόπο έχεις βρει δηλαδή; Ανακάλυψες καμια νέα τεχνολογία; Δημοσίευσες paper; Γενικά ναι το ξέρουμε ότι υπάρχουν και τεχνολογίες χωρίς γυαλιά με διάφορα κόλπα, αλλά είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Δε μπορείς να κρίνεις τι είναι τελευταίας τεχνολογίας απλά και μόνο επειδή το 3D χωρίς γυαλιά βγήκε μετά το 3D με γυαλιά. Το 3D με γυαλιά προχωράει ακόμα και βγαίνουν νέες προτάσεις που λύνουν προβλήματα του παρελθόντος.

Θα συμφωνήσω στο ότι κάποιοι εκει μεσα είναι ξερόλες, ναι.

έχω σκεφτεί κάτι όσοι παρακολουθούσαν τα post μου ξέρουν ....

αλλά κάποια στιγμή θα φτιάξω θέμα όπου θα σας πω τι έχω σκεφτεί και όποιος μπορεί να την υλοποιήσει ας την φτιάξει ...

τώρα όσο με τις τελευταίες τεχνολογίες, άλλο τι κυκλοφορεί στην αγορά και άλλο τι υπάρχει στα εργαστήρια :p

κατα 99% η τηλεόραση που μου έδειχναν εχτές είναι μεν τελευταίας τεχνολογίας αλλά στη αγορά !

γιατί υπάρχουν άλλες πιο εξελιγμένες :dance3:

Link to comment
Share on other sites

έχω σκεφτεί κάτι όσοι παρακολουθούσαν τα post μου ξέρουν ....

αλλά κάποια στιγμή θα φτιάξω θέμα όπου θα σας πω τι έχω σκεφτεί και όποιος μπορεί να την υλοποιήσει ας την φτιάξει ...

τώρα όσο με τις τελευταίες τεχνολογίες, άλλο τι κυκλοφορεί στην αγορά και άλλο τι υπάρχει στα εργαστήρια :p

κατα 99% η τηλεόραση που μου έδειχναν εχτές είναι μεν τελευταίας τεχνολογίας αλλά στη αγορά !

γιατί υπάρχουν άλλες πιο εξελιγμένες :dance3:

Η τεχνολογία ώς γνωστόν υπάρχει αλλά προσφέρεται σε δόσεις στον απλό θνητό..δεν χρειαζόταν να του μιλήσεις έτσι και φυσικά ούτε αυτός..

Link to comment
Share on other sites

έχω σκεφτεί κάτι όσοι παρακολουθούσαν τα post μου ξέρουν ....

αλλά κάποια στιγμή θα φτιάξω θέμα όπου θα σας πω τι έχω σκεφτεί και όποιος μπορεί να την υλοποιήσει ας την φτιάξει ...

τώρα όσο με τις τελευταίες τεχνολογίες, άλλο τι κυκλοφορεί στην αγορά και άλλο τι υπάρχει στα εργαστήρια :p

κατα 99% η τηλεόραση που μου έδειχναν εχτές είναι μεν τελευταίας τεχνολογίας αλλά στη αγορά !

γιατί υπάρχουν άλλες πιο εξελιγμένες :dance3:

Ούτε γνωριζόμαστε, ούτε έχω παρακολουθήσει τα πόστ που αναφέρεις παραπάνω!

Οπότε μπορώ μόνο να σχολιάσω αυτά που βλέπω εδώ!

Ίσως να έχεις ανακαλύψει το επόμενο βήμα στην τεχνολογία οθονών!

Ίσως και να το έχεις πραγματοποιήσει στο εργαστήριο!

Μέχρι τη στιγμή όμως που θα μπορώ εγώ να πάω στο κατάστημα και να την αγοράσω, τελευταία τεχνολογία θα είναι η 3D που σου έδειξε η υπάλληλος!

Το να απορρίπτεις εσύ τον υπάλληλο, αναφέροντας τεχνολογίες που δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο, με κάνει να πιστεύω πως στην συγκεκριμένη συζήτηση, αυτός που το έπαιζε ξερόλας είσαι εσύ!

Εξάλλου αυτός πωλητής είναι και δουλειά του είναι να ξέρει τι κυκλοφορεί στο εμπόριο, όχι την κάθε ιδέα που έχει στο μυαλό του ο οποιοσδήποτε άγνωστος! (τουλάχιστον μέχρι να κατοχυρώσεις την πατέντα)

Link to comment
Share on other sites

1ον, άμα όπως λες έχεις μια φοβερή ιδέα, το χειρότερο που μπορεις να κάνεις είναι να τη πεις δημόσια σε ανοιχτό forum. Ετσι και την αρπάξει μια εταιρία, δε πα να χτυπιέσαι μετά, δικιά της ιδέα θα είναι και μπορεί να βγάλει ΤΑ φράγκα

2ον, οχι δεν έχεις πάντα δίκιο σαν πελάτης. Εχεις δίκιο εκεί που σε παίρνει. Θα προτιμούσες ο πωλητής να σε κοροϊδεύει λέγοντάς σου "ναι κύριε, έχετε δίκιο, πως μας διέφυγε"

Αν το πάμε έτσι υπάρχει και οθόνη μονοχρωματική μεν η οποία προβάλει ολόγραμμα, σαφώς καλύτερη τεχνολογία από οποιαδήποτε 3D εμπορίου. Δε μπορείς όμως να τη πάρεις. Άρα για τον τελικό καταναλωτή τελευταία λέξη της τεχνολογίας είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζοντας (με ύφος κοροϊδίας) να πας στο Ελλάδα έχεις ταλέντο να την δείξεις

Αν ήμουν στην θέση σου και είχα όρεξη ο διάλογος θα συνεχιζόταν ως εξής

- Μπορώ να μιλήσω στον υπεύθυνο και πες μου και το όνομά σου για να στείλω και ένα mail στα κεντρικά.

Όταν η δουλειά σου σε ένα κατάστημα είναι να εξυπηρετείς τον πελάτη, βασικά όταν έχεις δουλειά στην Ελλάδα του σήμερα, αφήνεις την ειρωνεία στο σπίτι. :whip:

Link to comment
Share on other sites

ΑgendCain

ο πελάτης έχει πάντα δίκιο η διαφορά είναι στα λεφτά που μπορεί να ξοδέψει ...

αν σου έρθω εγώ και σου πω θέλω να μου τετραγωνίσεις τον κύκλο (παράδειγμα φέρνω ) και σου δίνω 500 ευρώ θα μου πεις - βλέπεις την πόρτα στρίβε ...

αλλά αν έρθει ένας σαουδάραβας με εκατομμύρια και σου πει θέλω να μου τετραγωνίσεις τον κύκλο και μετά να μου το κάνεις οβάλ θα του έλεγες μάλιστα κύριε ...

οπότε συμπέρασμα τα λεφτά παίζουν ρόλο

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν έχεις πάντα δίκιο..αυτήν η νοοτροπία έχει φάει τον έλληνα!!!!!

δεν τον έχει φάει αυτή η νοοτροπία αλλά ότι είναι παρτάκιας

και σε αυτό το θέμα κράζουμε το plaisio η το υπερασπιζόμαστε για να καταλάβω ?

Link to comment
Share on other sites

πελάτης είμαι λέω και κάνω ότι θέλω :p

έχω πάντα δίκιο

ναι, έτσι ακριβώς. όπως όμως καταλαβαίνεις φυσικά έχουν και όλοι οι υπόλοιποι το δικαίωμα να μην σε παίρνουν στα σοβαρά με όλα αυτά που γράφεις :)

ΥΓ: Μην μου ζητήσεις να κάτσω να σχολιάσω το κάθε τι από αυτά που γράφεις γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να χάσω τον χρόνο μου για να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

ΑgendCain

ο πελάτης έχει πάντα δίκιο η διαφορά είναι στα λεφτά που μπορεί να ξοδέψει ...

αν σου έρθω εγώ και σου πω θέλω να μου τετραγωνίσεις τον κύκλο (παράδειγμα φέρνω ) και σου δίνω 500 ευρώ θα μου πεις - βλέπεις την πόρτα στρίβε ...

αλλά αν έρθει ένας σαουδάραβας με εκατομμύρια και σου πει θέλω να μου τετραγωνίσεις τον κύκλο και μετά να μου το κάνεις οβάλ θα του έλεγες μάλιστα κύριε ...

οπότε συμπέρασμα τα λεφτά παίζουν ρόλο

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα και στους 2 θα προσπαθούσα να εξηγήσω γιατί δε γίνεται αυτό που ζητάνε και αν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους τετραγωνίζοντας ενα εξάγωνο

Αν και πάλι δε θέλουν, τότε και στους δυο λες πολύ καλά, παίρνεις τα λεφτά και τους παρουσιάζεις ένα πολύγωνο που μακροσκοπικά μοιάζει με κύκλο

Κοινώς αν ο άλλος δε μπορεί να καταλάβει κάτι, σαν πάροχος υπηρεσιών έχεις χρέος να του εξηγήσεις τι κάνει λάθος. Αν συνεχίσει να μη το καταλαβαίνει προκειμένου να φανείς εσύ ο κακός της υπόθεσης (γιατι ο αλλος θα βγει και θα το φωνάζει στα φορουμ) καλυτερα να τον κοροιδεψεις

Ετσι και η δουλεια θα γινει και αυτος θα νιώθει καλά (μεχρι καποιος να τον πείσει ότι ζητούσε χαζομάρες)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σκέφτομαι η ιδέα μετράει ή αν μπορείς εσύ να την υλοποιήσεις. Όχι άλλοι, εσύ...

Εγώ έχω χίλιες δυο ιδέες, τις οποίες δεν μπορώ εγώ να υλοποιήσω. (ισχύει)

Είμαι κάποιος; Ξέρω τη νέα γενιά σε κάτι;

Δε θα πω ότι εσύ είσαι λάθος στην ιστορία, γιατί ξέρω πόσο λάθος είναι εξαρχής οι υπάλληλοι. ("όλος ο κόσμος δε σκαμπάζει - ας πούμε ότι διαβάσαμε στο Κομπιούτερ για όλους αυτό το μήνα") :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο AgentCain, ότι κάποιοι είναι ξερόλες και μάλιστα και όταν δεν τους παίρνει λόγω έλλειψης γνώσεων στο προς ανάλυση θέμα, έχουν γνώμη και άποψη και την εκφράζουν δυναμικά λες και συμμετέχουμε σε παιχνίδι γνώσεων για το ποιός θα βγει πρώτος...Ανωριμότητα και αντιεπαγγελματισμός το λιγότερο που μπορώ να πω ... Βέβαια τελευταία βρήκα λύση και κάθε φορά που με βλέπουν να περιεργάζομαι κάτι και με ρωτάνε αν θέλω βοήθεια, τους απαντώ ευγενικά "Όχι ευχαριστώ" ...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο AgentCain, ότι κάποιοι είναι ξερόλες και μάλιστα και όταν δεν τους παίρνει λόγω έλλειψης γνώσεων στο προς ανάλυση θέμα, έχουν γνώμη και άποψη και την εκφράζουν δυναμικά λες και συμμετέχουμε σε παιχνίδι γνώσεων για το ποιός θα βγει πρώτος...Ανωριμότητα και αντιεπαγγελματισμός το λιγότερο που μπορώ να πω ... Βέβαια τελευταία βρήκα λύση και κάθε φορά που με βλέπουν να περιεργάζομαι κάτι και με ρωτάνε αν θέλω βοήθεια, τους απαντώ ευγενικά "Όχι ευχαριστώ" ...:getlost:

Η καλύτερη φάση είναι να κοιτάς τίποτα επεξεργαστές ή κάρτες γραφικών και να έρθει να σε ρωτήσει τι ψάχνεις ή αν θες βοήθεια, και να του πείς "ναι, θέλω να μου πείς ποιός/ποιές από όλες πάνε καλύτερα με υγρό άζωτο" :D

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

λέω ωραία τα λες κοπελιά αλλά απευθύνεσαι σε φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν να ξοδέψουν φράγκο (1800 ευρώ) για τηλεόραση 3D τις οποίες τις θεωρώ και ξεπερασμένες

η κοπέλα δεν μίλησε και πετάγεται ο άλλος (υπάλληλος) να μάθει

υπ-γιατί τελευταίας τεχνολογίας είναι μου λέει με ψιλο νταηλίκι

εγώ - κοίτα επειδή έχω βρει τρόπο για 3D χωρίς γυαλιά μπορώ να λέω ότι δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας

υπ- τηλεόραση 3D χωρίς γυαλιά έχουν κατασκευάσει στην Αγγλία από 6 οπτικές γωνίες (τώρα τα είχε δώσει όλα να δείξει ότι είναι ξερόλας) .

και συνεχίζοντας (με ύφος κοροϊδίας) να πας στο Ελλάδα έχεις ταλέντο να την δείξεις

εγώ- δυστυχώς δεν την έχω κατασκευάσει ακόμα (δεν έχουμε σάλιο) αλλά είναι πολύ ακριβή κατασκευή

υπ-για πες περισσότερα

εγώ- δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περισσότερα δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τον λόγο αλλά θα σου πω panel omoled .

και μετά φύγαμε

για παρακαλώ συμμαζευτείτε με τους τσαμπουκάδες και τα νταηλίκια εκεί στο πλάισιο έχετε χαζέψει

προς υπαλλήλους που διάβασαν το παραπάνω

Κατα 75 % δεν ξέρετε τι μπορεί να είναι ο άλλος για αυτό αν δεν σας παίρνει μόνο μία λύση υπάρχει να λέτε ΜΑΛΙΣΤΑ σε όλα .

λαλημενοι υπαλληλοι πλαισιου vs λαλημενα πιτσιρικια

τελικα εχει λαλησει ολη η ελλαδα...

ΥΓ

οταν ανακαλυψεις και την Αμερικη, μην παραληψεις να ενημερωσεις, και εδω και στο Πλαισιο...

Link to comment
Share on other sites

πάμε άλλη μία leisuresuitlarry πότε αναρτήθηκαν αυτές οι ειδήσεις ?

http://www.thelab.gr/off-topic/katoxyrwsi-ideas-81300.html

πάρε, και από πότε έχω σκεφτεί βάλε και 3 μήνες πιο πριν που μου ήρθε

Link to comment
Share on other sites

λέω ωραία τα λες κοπελιά αλλά απευθύνεσαι σε φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν να ξοδέψουν φράγκο (1800 ευρώ) για τηλεόραση 3D τις οποίες τις θεωρώ και ξεπερασμένες

η κοπέλα δεν μίλησε και πετάγεται ο άλλος (υπάλληλος) να μάθει

υπ-γιατί τελευταίας τεχνολογίας είναι μου λέει με ψιλο νταηλίκι

εγώ - κοίτα επειδή έχω βρει τρόπο για 3D χωρίς γυαλιά μπορώ να λέω ότι δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας

υπ- τηλεόραση 3D χωρίς γυαλιά έχουν κατασκευάσει στην Αγγλία από 6 οπτικές γωνίες (τώρα τα είχε δώσει όλα να δείξει ότι είναι ξερόλας) .

και συνεχίζοντας (με ύφος κοροϊδίας) να πας στο Ελλάδα έχεις ταλέντο να την δείξεις

εγώ- δυστυχώς δεν την έχω κατασκευάσει ακόμα (δεν έχουμε σάλιο) αλλά είναι πολύ ακριβή κατασκευή

υπ-για πες περισσότερα

εγώ- δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περισσότερα δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τον λόγο αλλά θα σου πω panel omoled .

Σαν τρίτος,αν άκουγα τον διάλογο θα σκεφτόμουν το εξής για σένα:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YjMxQh8cgOw]Τέρης Χρυσός - Τακα Τακα Τα - Teris Xrysos - YouTube[/ame]

και όχι αδικαιολόγητα. Πήγες να το παίξεις ξερόλας με μπλα μπλα και ουσία 0. Τα δίκια τα έχει ο υπάλληλος στη συγκεκριμένη περίπτωση,και στο λέει άνθρωπος που έχει κοντέψει να βριστεί πολλάκις με πωλητές πλαισίου.

προς υπαλλήλους που διάβασαν το παραπάνω

Κατα 75 % δεν ξέρετε τι μπορεί να είναι ο άλλος για αυτό αν δεν σας παίρνει μόνο μία λύση υπάρχει να λέτε ΜΑΛΙΣΤΑ σε όλα .

Αν δεν σε εξυπηρετεί πες πολύ απλά "οχι,ευχαριστώ" όταν προτείνουν να σε εξυπηρετήσουν,πράγμα που κάνω και εγώ και έχω βρει την ησυχία μου. Ο υπάλληλος είναι άνθρωπος σαν εσένα ξέρεις,και απο την στιγμή που δεν θα μίλαγες με αγένεια σε κάποιον τυχάιο στον δρόμο για να μην μαζέψεις καμιά ψιλή,γιατί να το κάνεις μαζί τους? Πολύ κούφια έπαρση και nerd-o-μαγκιά διακρίνω.

Link to comment
Share on other sites

προς υπαλλήλους που διάβασαν το παραπάνω

Κατα 75 % δεν ξέρετε τι μπορεί να είναι ο άλλος για αυτό αν δεν σας παίρνει μόνο μία λύση υπάρχει να λέτε ΜΑΛΙΣΤΑ σε όλα .

omg, τώρα το πρόσεξα αυτό και σορρυ αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω.

Τι είσαι πια ρε αρχηγέ ; Δεν μας λες και εμάς για να ξέρουμε να σε προσέχουμε λίγο παραπάνω;

Γιατί εγώ βλέπω μόνο ένα πιτσιρίκι με τόσο πολύ καταπιεσμένο εγωισμό που έχει γίνει πιο αυτάρεσκο και από τον [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] (sorry mate, nothing personal ;) )

Χαλάρωσε λιγο, γιατί δεν καταφέρνεις τίποτα περισσότερο από το να εκτίθεσαι και να μην σε παίρνει κανείς στα σοβαρά. Εντελώς φιλικά στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.