Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

Εμενα σημερα μου επεστρεψαν το πισι φτιαχνοντας το υποτιθεται και το παρελαβα οπως ακριβως τους το δωσα... επισης εγραψαν πως εκανα και "update"!!! στην μητρικη αλλα δεν ειδα καποιο αλλο βιος, ειναι το ιδιο... Τζαμπα 25 ευρο για τον ελεγχο λες και μου τρεχουν τα λεφτα...

Κριμα, γιατι τοσα χρονια δεν ειχα κακο λογο για το πλαισιο .

Να το πας παλι και να τους πεις οτι εχεις παλι το ιδο προβλημα για το οποιο πληρωσες ,θα ταλαιπωρηθεις λιγο αλλα και αυτοι και κοιτα να τπυ κανεις φασαρια εφοσον εχει και αλλους πελατες μπροστα,εγω το εχω κανει, επαιρνα την συσκευη την Δευτερα και την πηγαινα την Τριτη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

μόλις μου τηλεφώνησαν από το πλαίσιο. παραθέτω τον διάλογο που ακολούθησε, και περιμένω τα συμπεράσματά σας....

-δυστυχώς έχουμε άσχημα νέα, μας ενημέρωσε η coolermaster πως υπάρχει πρόβλημα με την παραλαβή του cosmos 2 από κίνα και τηλεφωνούμε από το πρωί στους ενδιαφερόμενους για να τους ενημερώσουμε

-καταλαβαίνω, αν αφήσω την προπαραγγελία μου για ΟΠΟΤΕ έρθει τελικά, υπάρχει πρόβλημα?

- δεν μπορούμε να κρατήσουμε την παραγγελία γιατί δεν ξέρουμε πότε θα έρθει και ΑΝ (!) θα έρθει τελικά...

εσείς τι καταλάβατε?εγώ αυτό που υποπτεύομαι είναι πως η αρχική τιμή των 319 Ε που είχε ανακοινωθεί στο πλαίσιο πριν ένα μήνα, πήγε περίπατο...προφανώς θα έρθει κάποια στιγμή πολύ ακριβότερα...Είχα ρωτήσει πριν κάνω την παραγγελία αν η τιμή ήταν δεσμευτική για αυτούς και μου είχαν πεί πως ναι. Θα κοιτάξω και σε ευρωπαικά καταστήματα να δω εάν έχουν αλλάξει τις αναμενόμενες ημερομηνίες άφιξης. Κάτι μου βρωμάει.....

Link to comment
Share on other sites

και η κοροιδια μαλλον συνεχιζεται ... Intel Core i7 3820 (s LGA 2011 , 3.6 GHz , 10 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

πηρα μολις τωρα τηλεφωνο να ρωτησω αν τον εχουν στο μαγαζι να παω να το παρω και μου λεει εχει 8 κομματια στην αποθηκη αν το παραγγειλω σημερα θα το εχω αυριο ..

στο ιντερνετ δεν υπαρχει πουθενα μονο το πλαισιο εχει κανει συμφωνια με την ιντελ χχαχα .. ρε με δουλευουν τι φαση ? εχει φερει καινουργιο επεξεργαστη και δεν εχει ουτε 1 κοματι στο μαγαζι ? στης ιντελ στο σιτε δεν υπαρχει καν . αντε ψαξτην

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις μια παραγγελια ετσι απο περιργεια να δεις τι θα σου πουν ; Ακόμη και έτσι όπως τα λες να ειναι ίσως σου κάνουν κάποια άλλη καλή πρόταση. Και παρεμπιπτόντως μην βιάζεστε αμέσως να κρίνετε αρνητικά, υπάρχει πάντα και η πιθανότητα του ανθρώπινου λάθους.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και η κοροιδια μαλλον συνεχιζεται ... Intel Core i7 3820 (s LGA 2011 , 3.6 GHz , 10 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

πηρα μολις τωρα τηλεφωνο να ρωτησω αν τον εχουν στο μαγαζι να παω να το παρω και μου λεει εχει 8 κομματια στην αποθηκη αν το παραγγειλω σημερα θα το εχω αυριο ..

στο ιντερνετ δεν υπαρχει πουθενα μονο το πλαισιο εχει κανει συμφωνια με την ιντελ χχαχα .. ρε με δουλευουν τι φαση ? εχει φερει καινουργιο επεξεργαστη και δεν εχει ουτε 1 κοματι στο μαγαζι ? στης ιντελ στο σιτε δεν υπαρχει καν . αντε ψαξτην

Προσωπικα δεν μου φαινεται περιεργο να το εχουν φερει πρωτοι,αφου οι υπολοιποι συνεχιζουν να κοιμουνται απο οτι φαινεται...

Επισης αφου σου ειπαν οτι εχουν 8 τμχ ολα και ολα,λογικο ειναι να μην εχουν τα καταστηματα τους...

Μηπως ειναι δηλαδη internet only προιον για αυτους?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου ειπαν κατι τετοιο δλδ μονο για ιντερνετ,το περιεργο ειναι οτι δεν εχει βγει καν στο σιτε της ιντελ οπως ανεφερα και πιο πριν.Θα πηγαινα απο εκει σημερα αλλα μου παρουσιαστηκε ενα περιστατικο και θα αναβαλω και την αγορα του υπολογιστη. καλη τυχη με οσους τα βαζουν με το πλαισιο :wall:

Παρεπιπτωντος μολις ειδα οτι ειναι μονο ιντερνετ το πρωι δεν ηταν.

Link to comment
Share on other sites

μόλις μου τηλεφώνησαν από το πλαίσιο. παραθέτω τον διάλογο που ακολούθησε, και περιμένω τα συμπεράσματά σας....

-δυστυχώς έχουμε άσχημα νέα, μας ενημέρωσε η coolermaster πως υπάρχει πρόβλημα με την παραλαβή του cosmos 2 από κίνα και τηλεφωνούμε από το πρωί στους ενδιαφερόμενους για να τους ενημερώσουμε

-καταλαβαίνω, αν αφήσω την προπαραγγελία μου για ΟΠΟΤΕ έρθει τελικά, υπάρχει πρόβλημα?

- δεν μπορούμε να κρατήσουμε την παραγγελία γιατί δεν ξέρουμε πότε θα έρθει και ΑΝ (!) θα έρθει τελικά...

εσείς τι καταλάβατε?εγώ αυτό που υποπτεύομαι είναι πως η αρχική τιμή των 319 Ε που είχε ανακοινωθεί στο πλαίσιο πριν ένα μήνα, πήγε περίπατο...προφανώς θα έρθει κάποια στιγμή πολύ ακριβότερα...Είχα ρωτήσει πριν κάνω την παραγγελία αν η τιμή ήταν δεσμευτική για αυτούς και μου είχαν πεί πως ναι. Θα κοιτάξω και σε ευρωπαικά καταστήματα να δω εάν έχουν αλλάξει τις αναμενόμενες ημερομηνίες άφιξης. Κάτι μου βρωμάει.....

το πλαισιο εχει κανει συμφωνια με την Coolermaster αυτο το ξερω γιατι εψαχνα ενα ανταλακτικο απο silencio 550 και πηρα τηλεφωνο Θεσσαλονικη στη αντιπροσωπεια της Coolermaster μου απαντησαν οτι αυτα που εχει το πλαισιο δεν τα φερνει κανεις αλλος λογο ειδικης συμφωνιας

Link to comment
Share on other sites

στο πλαίσιο είχαν/έχουν το Motorola atrix μαζί με το Lapdock στα 620Ευρώ (τελευταίο κομμάτι, είχαν και εκθεσιακό σε άλλο κατάστημα), δεν ήθελα να τους κάνω όμως την χάρη σε αυτούς τους πλαίσιους, πήγα στα MultiΔrama, τους το είπα (το είχαν 749) και μου το αφήσαν και αυτοί 620, με τα ρέστα πήρα το support pack 2ετίας για άμεση αντικατάσταση smartphone σε περίπτωση βλάβης συν θηκούλα.

Αν ξέρεις πως να "πιάσεις" τους ανταγωνιστές σου κάνουν έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ήθελα να μπλέξω άλλο με πλαίσια (που είναι σαν να τους έδινα το 10-15 η όσο % κέρδος θα βγάζανε από τα x y z λεφτά αν τους έδινα), μετά από αυτά που διαβάζω και βλέπω από μόνος μου, και ακόμη και φτηνότερο να είχαν κάτι δεν ήθελα να κατασταλάξω σε εκείνους, χωρίς να θεοποιώ το άλλο κατάστημα, αλλά αν δεν θες να είσαι με το μέρος εκείνων ψάχνεις εναλλακτικές η υποστηρίζεις το κατάστημα της γειτονιάς σου (όχι όλο τους ίδιους!).

Υ.Γ. Ε δεν βρήκα thread με τίτλο : Πλαίσιο και Π.Ο.Θ. τι να κάνω; :p

Link to comment
Share on other sites

Sapphire 6570 (PCI-Express, GDDR3, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Aγορασα μια τετοια καρτουλα για το pc του γραφειου βγηκε DOA την καρτα την εχουν στο καταστημα κεντρου τις θεσσαλονικης εδω και περιπου 12 μερες χωρις να την εχουν κοιταξει γιατι δεν βρησκουν τροφοδοτικο λει για να σηκωσει τη καρτα .. . .

Δεν εχουν απλα το θεο τους με πηραν τηλεφωνο σημερα να παω να παραλαβω καρτα και μου βγαζει sapphire 6450 (αυτη πρεπει να ηταν)σε ενα σακουλακι η καρτα μεσα ηταν λες και ηταν μετα απο 1 χρονο χρηση :S

ο ανεμηστηρας παιζει να μην μπορουσε να κινηθει απο τη σκονη που ειχε

και μου λει οτι σας δινουμε αυτη τι καρτα χωρις καμια επιπλεον χρεωση τους ειπα οτι θα μου φερουν ειτε καινουρια την καρτα που πηγα ειτε τα λεφτα μου πισω και πλεον περιμενω τηλεφωνο

απλα δεν εχουν το θεο τους

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι στο ΠΛΑΙΣΙΟ εκτός από άσχετοι με την βαθύτερη γνώση των Η/Υ και των προβλημάτων που θα έπρεπε να μπορούν να αντιμετωπίσουν έχουν και το θράσος να νομίζουν ότι είναι αυθεντίες στο είδος τους! Κούνια που τους κούναγε ...

--------------------------------------------------

Χαμένες πωλήσεις τους... Κερδισμένες αγορές μου...

---------------------------------------------------

1.Έψαχνα για SSD για πολύ καιρό και όταν τους είπα ότι οι δίσκοι με Sandforce Controller που επέμεναν να φέρνουν στο μαγαζί τους (- σε πολύ υψηλή τιμή -) είχαν εκείνη την περίοδο προβλήματα και ότι θα έπρεπε να προσανατολιστούν σε κάτι με Marvell Controller όπως ο Crucial M4 ή ο Corsair Performance Pro με κοίταζαν σαν εξωγήινο...Τελικά πήρα τον Corsair Performance Pro 256GB από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί...

2.Τούς είπα ότι όλες οι οθόνες τους για PC είναι χαμηλών προδιαγραφών και ότι θα μπορούσαν να φέρουν πολύ καλύτερες IPS και VA οθόνες όπως π.χ. DELL: U2311h, U2410, U2312, U2412m, U2711, U3011 ή HP: ZR24W, ZR2440W, ZR2740W,ZR30W ή ASUS: PA238Q, PA246Q ή Samsung: S24A850DW, S27A850D ή LG: W3000H ή ...

μου είπαν ότι αν θέλω καλή οθόνη να πάρω με 1200€ τον "Καθρέπτη" της Apple που φέρνουν γιατί είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο?!; ...

Τελικά πήρα την PA246Q από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί ...

Θυμάμαι ακόμη μια συζήτηση για SSD που είχαμε με τους High Tech τεχνικούς τους όπου διαπίστωσα ότι όροι όπως Overprovisioning και RamDrive τεχνικές για βελτιστοποίηση της λειτουργίας και αύξηση του χρόνου ζωής των δίσκων τους ήταν άγνωστες λέξεις της Αγγλικής γλώσσας...Και άλλα ευτράπελα από το συγκεκριμένο κατάστημα που θάθελα μέρες σκληρής πληκτρολόγησης για να σας περιγράψω...

Ειδικοί λέει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές Μπουχαχαχαχαχα ...

Ουστ ρε , διαβάστε και ενημερωθείτε και λίγο άσχετοι ε άσχετοι ...

Αλλά ο κόσμος ξυπνάει σιγά-σιγά και ψωνίζει από μικρότερα αλλά ψαγμένα ...

μαγαζάκια μεν ... ενημερωμένα δε ...

Προσοχή λοιπόν αδέρφια σε ποιούς δίνετε τα μέσα από σκληρή δουλειά κερδισμένα ευρώ σας ... όταν αγοράζετε PC parts ...

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι στο ΠΛΑΙΣΙΟ εκτός από άσχετοι με την βαθύτερη γνώση των Η/Υ και των προβλημάτων που θα έπρεπε να μπορούν να αντιμετωπίσουν έχουν και το θράσος να νομίζουν ότι είναι αυθεντίες στο είδος τους! Κούνια που τους κούναγε ...

--------------------------------------------------

Χαμένες πωλήσεις τους... Κερδισμένες αγορές μου...

---------------------------------------------------

1.Έψαχνα για SSD για πολύ καιρό και όταν τους είπα ότι οι δίσκοι με Sandforce Controller που επέμεναν να φέρνουν στο μαγαζί τους (- σε πολύ υψηλή τιμή -) είχαν εκείνη την περίοδο προβλήματα και ότι θα έπρεπε να προσανατολιστούν σε κάτι με Marvell Controller όπως ο Crucial M4 ή ο Corsair Performance Pro με κοίταζαν σαν εξωγήινο...Τελικά πήρα τον Corsair Performance Pro 256GB από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί...

2.Τούς είπα ότι όλες οι οθόνες τους για PC είναι χαμηλών προδιαγραφών και ότι θα μπορούσαν να φέρουν πολύ καλύτερες IPS και VA οθόνες όπως π.χ. DELL: U2311h, U2410, U2312, U2412m, U2711, U3011 ή HP: ZR24W, ZR2440W, ZR2740W,ZR30W ή ASUS: PA238Q, PA246Q ή Samsung: S24A850DW, S27A850D ή LG: W3000H ή ...

μου είπαν ότι αν θέλω καλή οθόνη να πάρω με 1200€ τον "Καθρέπτη" της Apple που φέρνουν γιατί είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο?!; ...

Τελικά πήρα την PA246Q από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί ...

Θυμάμαι ακόμη μια συζήτηση για SSD που είχαμε με τους High Tech τεχνικούς τους όπου διαπίστωσα ότι όροι όπως Overprovisioning και RamDrive τεχνικές για βελτιστοποίηση της λειτουργίας και αύξηση του χρόνου ζωής των δίσκων τους ήταν άγνωστες λέξεις της Αγγλικής γλώσσας...Και άλλα ευτράπελα από το συγκεκριμένο κατάστημα που θάθελα μέρες σκληρής πληκτρολόγησης για να σας περιγράψω...

Ειδικοί λέει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές Μπουχαχαχαχαχα ...

Ουστ ρε , διαβάστε και ενημερωθείτε και λίγο άσχετοι ε άσχετοι ...

Αλλά ο κόσμος ξυπνάει σιγά-σιγά και ψωνίζει από μικρότερα αλλά ψαγμένα ...

μαγαζάκια μεν ... ενημερωμένα δε ...

Προσοχή λοιπόν αδέρφια σε ποιούς δίνετε τα μέσα από σκληρή δουλειά κερδισμένα ευρώ σας ... όταν αγοράζετε PC parts ...

Το τι προιοντα φερνει και τι οχι δεν νομιζω να ανηκει στο συγκεκριμενο θεμα

Και για να στο πω και αλλιως αν πας στο 80%(μην πω 90% και με πεις υπερβολικο) του κοσμου που θα παει να αγορασει μια οθονη θες ΤΝ η IPS/VA/SPVA και παει λεγοντας θα τον κοιταξουν λες και τους μιλαει για κατι ασχετο και δεν θα καταλαβουν τι παιζει , οι ΙPS οθονες τωρα τελευταια αρχιζουν και γινοντε πιο προσιτες δεν νομιζω ο καθενας να ειχε να δωσει 500+ ευρω για μια οθονη με το IPS πανελ (αν και τωρα τελευταια ειδα τα IPS τις lg στο πλαισιο)

Τωρα αν εσενα δεν σε καλυπτουν τα προιντα που φενρει το πλαισιο τωτε απλα πανε αγορασε απο εκει που τα φερνουν δεν νομιζω να σε αναγκασε κανεις να αγορασεις απο το πλαισιο . . .

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα δεν νομίζεις ότι η αφ'υψηλού συμπεριφορά τους σε θέματα που απασχολούν τους πελάτες τους έχει να κάνει με τον τίτλο: "Πλαίσιο και απαράδεκτη συμπεριφορά προς πελάτες"; Όταν μας περνάνε για Βεδουίνους δηλαδή και δεν ακούν τις καλοπροαίρετες υποδείξεις μας δεν έχει σχέση...;:wall:

Φιλικά πάντα...:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα δεν νομίζεις ότι η αφ'υψηλού συμπεριφορά τους σε θέματα που απασχολούν τους πελάτες τους έχει να κάνει με τον τίτλο: "Πλαίσιο και απαράδεκτη συμπεριφορά προς πελάτες"; Όταν μας περνάνε για Βεδουίνους δηλαδή και δεν ακούν τις καλοπροαίρετες υποδείξεις μας δεν έχει σχέση...;:wall:

Φιλικά πάντα...:)

Μα εγω βλεπω να λες για το τι δεν φερνει το πλαισιο το πλαισιο και καθε πλαισιο εχει καποια ατομα που ασχολουντε με τις συνεργασιες που θα κανει με τις διαφορες ετεριες ειτε λεγετε corsair , ειτε dell , ειτε τουκητσουημανακαθονταν αν κρινουν οτι δεν τους συνφερει τοτε απλα δεν φερνουν προιντα

Link to comment
Share on other sites

Ένα κατάστημα που ισχυρίζεται ότι είναι No1 στην Ελλάδα στον τομέα του οφείλει να προτείνει στους πελάτες του τα καλύτερα προϊόντα σε όλες τις κατηγορίες και όχι ότι το συμφέρει ... Αυτό ακριβώς που είπες είναι το πρόβλημα! Αυτή είναι δυστυχώς η νοοτροπία των περισσότερων Ελληνικών καταστημάτων του χώρου αλλά όχι κι όλων (- ονόματα δεν θα αναφέρω για λόγους που εύκολα αντιλαμβάνεσαι -)...

Τελικά αν είσαι ευχαριστημένος από την συμπεριφορά που περιέγραψα όσο πιο γλαφυρά μπορούσα παραπάνω τότε τι να πω οκ... Εγώ είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις από το συγκεκριμένο κατάστημα...που δεν θα ικανοποιηθούν ποτέ λόγω της απαράδεκτης νοοτροπίας που ανέφερες...

Τελικά ή έχουν Top μαγαζί όπως ισχυρίζονται ή έχουν μαγαζάκι ... Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις ... Φιλικά πάντα:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι στο ΠΛΑΙΣΙΟ εκτός από άσχετοι με την βαθύτερη γνώση των Η/Υ και των προβλημάτων που θα έπρεπε να μπορούν να αντιμετωπίσουν έχουν και το θράσος να νομίζουν ότι είναι αυθεντίες στο είδος τους! Κούνια που τους κούναγε ...

--------------------------------------------------

Χαμένες πωλήσεις τους... Κερδισμένες αγορές μου...

---------------------------------------------------

1.Έψαχνα για SSD για πολύ καιρό και όταν τους είπα ότι οι δίσκοι με Sandforce Controller που επέμεναν να φέρνουν στο μαγαζί τους (- σε πολύ υψηλή τιμή -) είχαν εκείνη την περίοδο προβλήματα και ότι θα έπρεπε να προσανατολιστούν σε κάτι με Marvell Controller όπως ο Crucial M4 ή ο Corsair Performance Pro με κοίταζαν σαν εξωγήινο...Τελικά πήρα τον Corsair Performance Pro 256GB από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί...

2.Τούς είπα ότι όλες οι οθόνες τους για PC είναι χαμηλών προδιαγραφών και ότι θα μπορούσαν να φέρουν πολύ καλύτερες IPS και VA οθόνες όπως π.χ. DELL: U2311h, U2410, U2312, U2412m, U2711, U3011 ή HP: ZR24W, ZR2440W, ZR2740W,ZR30W ή ASUS: PA238Q, PA246Q ή Samsung: S24A850DW, S27A850D ή LG: W3000H ή ...

μου είπαν ότι αν θέλω καλή οθόνη να πάρω με 1200€ τον "Καθρέπτη" της Apple που φέρνουν γιατί είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο?!; ...

Τελικά πήρα την PA246Q από Amazon και ησύχασα κι εγώ κι αυτοί ...

Θυμάμαι ακόμη μια συζήτηση για SSD που είχαμε με τους High Tech τεχνικούς τους όπου διαπίστωσα ότι όροι όπως Overprovisioning και RamDrive τεχνικές για βελτιστοποίηση της λειτουργίας και αύξηση του χρόνου ζωής των δίσκων τους ήταν άγνωστες λέξεις της Αγγλικής γλώσσας...Και άλλα ευτράπελα από το συγκεκριμένο κατάστημα που θάθελα μέρες σκληρής πληκτρολόγησης για να σας περιγράψω...

Ειδικοί λέει στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές Μπουχαχαχαχαχα ...

Ουστ ρε , διαβάστε και ενημερωθείτε και λίγο άσχετοι ε άσχετοι ...

Αλλά ο κόσμος ξυπνάει σιγά-σιγά και ψωνίζει από μικρότερα αλλά ψαγμένα ...

μαγαζάκια μεν ... ενημερωμένα δε ...

Προσοχή λοιπόν αδέρφια σε ποιούς δίνετε τα μέσα από σκληρή δουλειά κερδισμένα ευρώ σας ... όταν αγοράζετε PC parts ...

Φιλικά πάντα δεν νομίζεις ότι η αφ'υψηλού συμπεριφορά τους σε θέματα που απασχολούν τους πελάτες τους έχει να κάνει με τον τίτλο: "Πλαίσιο και απαράδεκτη συμπεριφορά προς πελάτες"; Όταν μας περνάνε για Βεδουίνους δηλαδή και δεν ακούν τις καλοπροαίρετες υποδείξεις μας δεν έχει σχέση...;:wall:

Φιλικά πάντα...:)

Αφού πρώτα δηλώσω πλήρη άγνοια ως προς τα "Overprovisioning και RamDrive τεχνικές", θα συμφωνήσω με τον [MENTION=14294]evolution[/MENTION]. Κάποτε, πριν πολλά πολλά χρόνια, είχα δει τον Μαστοράκη να μιλάει για τον ΑΝΤ1. Έλεγε λοιπόν ο άνθρωπος ότι άκουγε πολλά παράπονα επειδή ο ΑΝΤ1 δεν έδειχνε ντοκιμαντέρ όπως η ΕΡΤ. Η απάντησή του ήταν πολύ απλή. "Δείχνει η ΕΡΤ ντοκιμαντέρ, για ποιο λόγο πρέπει να δείχνει και ο ΑΝΤ1; Αν θέλουν ντοκιμαντέρ ας τα δουν στην ΕΡΤ." Με λίγα λόγια κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι, να πουλάει ότι πουλάνε και οι άλλοι, ενώ και το ίδιο το προϊόν δεν διαφέρει αν το αγοράσεις από το Χ κατάστημα έναντι του να το αγοράσεις από το Υ.

Το ότι οι υπάλληλοι σε κοιτάνε εφ' υψηλού είναι λογικό. Πως αλλιώς θα προωθήσουν/πουλήσουν το προϊόν;

Μήπως λέγοντας

"Κοίτα τα Turbo-X είναι μούφα και λατρεύουμε να γεμίζουμε τις αποθήκες με αυτά. Δεν αγοράζεις το Corsair το οποίο είναι απείρως καλύτερο σε αντίστοιχη τιμή και το οποίο μας αφήνει μικρότερο κέρδος;"

ή μήπως

"Κοίτα να σου πω δεν είμαι και σίγουρος. Μπορείς όμως να πας στο διπλανό ανταγωνιστικό κατάστημα στο οποίο ο υπάλληλος δεν θα είναι το ίδιο ειλικρινής, θα σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και θα πετάξει και μια σπόντα για μένα, παρουσιάζοντας την ειλικρίνειά μου ως ασχετοσύνη."

Σε όλα τα καταστήματα θα ακούσεις λόγια για :slap: ("Οι Athlon64 ζεσταίνονται ποιο πολύ από τους Pentium4 διότι είναι 64bit") σε όλα τα διαφημιστικά θα διαβάσεις μπαρούφες για :slap: ("the NVIDIA® GeForce® 210 graphics card brings impressive graphics processing power to your PC at an incredible value.") . Λέγεται marketing και δεν περιορίζεται μόνο στους Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα κατάστημα που ισχυρίζεται ότι είναι No1 στην Ελλάδα στον τομέα του οφείλει να προτείνει στους πελάτες του τα καλύτερα προϊόντα σε όλες τις κατηγορίες και όχι ότι το συμφέρει ... Αυτό ακριβώς που είπες είναι το πρόβλημα! Αυτή είναι δυστυχώς η νοοτροπία των περισσότερων Ελληνικών καταστημάτων του χώρου αλλά όχι κι όλων (- ονόματα δεν θα αναφέρω για λόγους που εύκολα αντιλαμβάνεσαι -)...

Τελικά αν είσαι ευχαριστημένος από την συμπεριφορά που περιέγραψα όσο πιο γλαφυρά μπορούσα παραπάνω τότε τι να πω οκ... Εγώ είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις από το συγκεκριμένο κατάστημα...που δεν θα ικανοποιηθούν ποτέ λόγω της απαράδεκτης νοοτροπίας που ανέφερες...

Τελικά ή έχουν Top μαγαζί όπως ισχυρίζονται ή έχουν μαγαζάκι ... Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις ... Φιλικά πάντα:nothing:

Στο bold περιγράφεις τον ταχύτερο δρόμο για την χρεωκοπία. Στο υπόλοιπο περιγράφεις ότι κάνουν ΟΛΕΣ, να το ξαναγράψω, ΟΛΕΣ, οι επιχειρήσεις στον πλανήτη και ίσως και εκτός αυτού, όχι μόνο το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.