Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

Αλλά παρόλα αυτά, όταν εσύ επιστρέφεις κάτι, θές να πάρεις μέχρι και το τελευταίο cent........

Eπιστροφη χρηματων δικαιουτε μονο καποιος που εκανε παραγγελεια απο ιντερνετ τηλεφωνο και γενικοτερα οχι απο το φυσικο καταστημα αν αγορασω κατι και δεν εχει καμια σχεση με τι περιγραφη λογικο δεν ειναι να το επιστρεψω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Ο νομος οριζει πως εαν δεν εισαι ικανοποιημενος απο καποιο προΐον που αγορασες εξ αποστασεως-για οιονδηποτε λογο-

ειναι δικαιωμα σου να το επιστρεψεις -εντος 15 ημερων- και να λαβεις τα χρηματα σου πισω,μεχρι το τελευταιο λεπτο.

Τα πιστωτικα και αλλες αηδιες ειναι παρανομα.

.

Link to comment
Share on other sites

Eγω τους έστειλα ενα ξεχεστήριο e-mail να με σβήσουν απο την λίστα με τα newsletter τους. Συνέχεια μου έρχεται newsletter "Αγαπητέ Διονύση, μοναδική προσφορα μονο για εσας". Το ονομά μου δεν ειναι Διονύσης και πραγματικά αηδιάζω να μου λενε προσωποποιημένο e-mail μονο για εσας, και να μην ξέρουν το ονομά μου. Το ξέρω οτι ειναι automated, αλλα λίγο τακτ δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

Eγω τους έστειλα ενα ξεχεστήριο e-mail να με σβήσουν απο την λίστα με τα newsletter τους. Συνέχεια μου έρχεται newsletter "Αγαπητέ Διονύση, μοναδική προσφορα μονο για εσας". Το ονομά μου δεν ειναι Διονύσης και πραγματικά αηδιάζω να μου λενε προσωποποιημένο e-mail μονο για εσας, και να μην ξέρουν το ονομά μου. Το ξέρω οτι ειναι automated, αλλα λίγο τακτ δεν βλάπτει.

Μπα και όταν το πετυχαίνουν το όνομα και πάλι ψιλό ξενέρα είναι. Τι μόνο για σένα βρε Πλαίσιο όταν γνωρίζω ότι το μόνο για σένα πάει σε χιλιάδες αποδέκτες;

Βασικά δεν έχω πρόβλημα με τις περισσότερες... αγάπες του Πλαισίου, αλλά είναι σημεία στα οποία θέλεις να στραγγαλίσεις άνθρωπο. Όπως π.χ. βλέπεις μια προσφορά, παίρνεις το τηλ. κέντρο για να την παραγγείλεις διότι ξέρεις ότι η προσφορά αυτή δεν θα υπάρχει σε 10' ή θα την προλάβει άλλος και σου αρχίζει η άλλη την ανάκριση στο τηλ. κέντρο. Είστε αυτός; Και γιατί θέλετε το τμήμα ίντερνετ; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Ανάκριση κανονική. Όλα τα λεφτά βέβαια είναι όταν πέσει η γραμμή και ξανά περάσεις την ίδια ανάκριση μέσα σε 5'.

Link to comment
Share on other sites

Μπα και όταν το πετυχαίνουν το όνομα και πάλι ψιλό ξενέρα είναι. Τι μόνο για σένα βρε Πλαίσιο όταν γνωρίζω ότι το μόνο για σένα πάει σε χιλιάδες αποδέκτες;

Βασικά δεν έχω πρόβλημα με τις περισσότερες... αγάπες του Πλαισίου, αλλά είναι σημεία στα οποία θέλεις να στραγγαλίσεις άνθρωπο. Όπως π.χ. βλέπεις μια προσφορά, παίρνεις το τηλ. κέντρο για να την παραγγείλεις διότι ξέρεις ότι η προσφορά αυτή δεν θα υπάρχει σε 10' ή θα την προλάβει άλλος και σου αρχίζει η άλλη την ανάκριση στο τηλ. κέντρο. Είστε αυτός; Και γιατί θέλετε το τμήμα ίντερνετ; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Ανάκριση κανονική. Όλα τα λεφτά βέβαια είναι όταν πέσει η γραμμή και ξανά περάσεις την ίδια ανάκριση μέσα σε 5'.

Λέμε ρε παιδί μου, έτσι για τους τύπους... Διαφορετικά φαίνεται σε κάποιον να έχει το όνομά του, διαφορετικά να εχει λάθος όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα άμεσα διαθέσιμα έχουν γίνει πολύ ύποπτα πλέον στο Πλαίσιο και γενικά σε καταστήματα εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα πλέον να πεσεις σε προιόν που κάποιος το πείρε το άνοιξε το δούλεψε δεν του άρεσε το γύρισε πίσω και το κατάστημα το πείρε και το θεώρησε μεταπωλήσιμο. Το θέμα είναι ότι πληρώνεις να πάρεις καινούργιο του κουτιού και όταν βλέπεις ότι έχει ανοιχτεί ξενερώνεις άγρια.. ας το λέγανε έχει χρησημοποιηθεί για 4-5 μέρες και επιστράφηκε λόγο κάποιου κολήματος απο τον προηγούμενο πελάτη, κατέβασε λίγο και την τιμή του και δεν θα έχεις παράπονα απο τον επόμενο, θα ξέρει τουλάχιστον τι παίρνει... η κοροιδία δεν είναι ποιο έξυπνη απο την τιμιότητα..

Ρε παιδιά μίσο λεπτό. Μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας; Παίρνει κάποιος μία μητρική και δεν του αρέσει και εντός 7 ημερών μπορεί να την επιστρέψει στη συσκευασία της. ΟΚ; Το μαγαζί τι να την κάνει τη μητρική; Κολιέ; Σουβενίρ; :hang3:

Να μη τη δεχθεί; Θα γίνει πανικός. Δηλαδή, κράξιμο σε φόρουμς, στον συνήγορο του πολίτη, του καταναλωτή, του φούφουτου κλπ:fist:

Αν τη δεχθεί και τη δώσει σε άλλον πελάτη με το σακουλάκι κολλημένο πάλι γκρίνια. :shout:

Κάπου πρέπει να καταλήξουμε. Ή να μη δέχεται το κατάστημα τη μητρική επειδή δεν άρεσε στον πελάτη, ή αν τη δέχεται να μπορεί να την πουλήσει ξανά όσο και τις μη ανοιγμένες. Δε γίνεται και το σκύλο χορτάτο και ολόκληρη την πίτα :...:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μίσο λεπτό. Μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας; Παίρνει κάποιος μία μητρική και δεν του αρέσει και εντός 7 ημερών μπορεί να την επιστρέψει στη συσκευασία της. ΟΚ; Το μαγαζί τι να την κάνει τη μητρική; Κολιέ; Σουβενίρ; :hang3:

Να μη τη δεχθεί; Θα γίνει πανικός. Δηλαδή, κράξιμο σε φόρουμς, στον συνήγορο του πολίτη, του καταναλωτή, του φούφουτου κλπ:fist:

Αν τη δεχθεί και τη δώσει σε άλλον πελάτη με το σακουλάκι κολλημένο πάλι γκρίνια. :shout:

Κάπου πρέπει να καταλήξουμε. Ή να μη δέχεται το κατάστημα τη μητρική επειδή δεν άρεσε στον πελάτη, ή αν τη δέχεται να μπορεί να την πουλήσει ξανά όσο και τις μη ανοιγμένες. Δε γίνεται και το σκύλο χορτάτο και ολόκληρη την πίτα :...:

Kαι όμως γίνεται. Μπορει να την πουλάει σε χαμηλότερη τιμή και να τονίζει στον πελάτη που ενδιαφέρεται οτι ειναι προϊον που έχει επιστραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα μισα προιοντα τοτε θα επρεπε να τα πουλανε μισοτιμης.Σε αυτο διαφωνω και εγω. Βεβαια δεν θα ηθελα να παρω χρησιμοποιημενο προιον απο την αλλη, αλλα πολλοι δεν εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι σε αυτό το κομμάτι μπάχαλο τα έχουν κάνει. να επιστραφεί και να το δηλώσουν σαν ανοιγμένο. οκ κανένα πρόβλημα αν και εγώ διαφωνώ σε αυτό. πήρες κάτι το άνοιξες δεν σου κάνει φάτο. αν είναι σφραγισμένο και το επιστρέψεις δικαιούσαι τα πάντα.

έχει στο σαιτ προσφορές με εκθεσιακά (διαθέσιμο σε άλλα μερικά καταστήματα). σε άλλα 3 χρόνια σε άλλα 6 μήνες. έχει στο stock άλλα κομμάτια. αυτά τι είναι ???? επισκευασμένα και εκθεσιακά δεν είναι???. εγγύηση 6 μήνες και σε αυτά. όταν στοκάρει το στοκ μου φαίνεται τα πετάνε στα μαγαζιά και τα πουλάνε για εκθεσιακά ακριβότερα με 6 μήνες εγγύηση.

μπάχαλο κανονικό. δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι σε αυτό το κομμάτι μπάχαλο τα έχουν κάνει. να επιστραφεί και να το δηλώσουν σαν ανοιγμένο. οκ κανένα πρόβλημα αν και εγώ διαφωνώ σε αυτό. πήρες κάτι το άνοιξες δεν σου κάνει φάτο. αν είναι σφραγισμένο και το επιστρέψεις δικαιούσαι τα πάντα.

έχει στο σαιτ προσφορές με εκθεσιακά (διαθέσιμο σε άλλα μερικά καταστήματα). σε άλλα 3 χρόνια σε άλλα 6 μήνες. έχει στο stock άλλα κομμάτια. αυτά τι είναι ???? επισκευασμένα και εκθεσιακά δεν είναι???. εγγύηση 6 μήνες και σε αυτά. όταν στοκάρει το στοκ μου φαίνεται τα πετάνε στα μαγαζιά και τα πουλάνε για εκθεσιακά ακριβότερα με 6 μήνες εγγύηση.

μπάχαλο κανονικό. δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.

Στο στοκ ξερω οτι εχει επισκευασμενα κτλ απο επιστροφες συνηθως χωρις παρεκλομενα τις περισσοτερες φορες

Εκθεσιακα ειναι αυτα που ειχαν βιτρινα η σε καποιο demo συστημα νομιζω

Τωρα για αυτο που ειπες το πηρες να το φας αν εγω αγορασω οτιδηποτε απο το ιντερνετ και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηθελα ειτε παραπληνατικης περιγραφης ειτε οτιδηποτε αλλο εχω καθε δικαιομα να το επιστρεψω

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά νομίζω ότι τις περισσότερες φορές αυτό γίνεται αντιληπτό οταν είναι ακόμη σφραγισμένο το προιόν. Επίσης η λέξη μπάχαλο αφορούσε το κομμάτι της παραπληροφόρησης. οταν μπαίνω και βλέπω στην ίδια κατηγορία προιόντος πχ μητρικές καινούργια σφραγισμένα (κατάστημα - internet only) - εκθεσιακά - "δες σε ποιο κατάστημα είναι διαθέσιμο" άλλα με 3 χρόνια και άλλα με 6 μήνες - και stock και τα ίδια μοντέλα και στα 3 δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος παραπληροφόρησης???

Link to comment
Share on other sites

Ας πω τα καλυτερα για το πλαισιο του περιστεριου,την παρασκευη 17/2/2012 το πρωι κατα τις 11.00 πηγαινω τις μνημες της υπογραφης μου στο πλαισιο γιατι βγηκαν off μπλε οθονες και τα σχετικα την ιδια ημερα το απογευμα κατα τις 5.00 μηνυμα στο κινητο αντικατασταση,τελειωνω με τις δικες μου την παρασκευη το βραδυ βγαινουν off κατι μνημες του ξαδερφου μου CSX DIABLO DDR2 1150 βρηκα κουτια αποδειξη με ημερομηνια αγορας 11/2009 τιμη 140 ευρω σημερα με πηραν τηλ και μου εκοψαν πιστωτικο στα 140 ευρω γιατι πλεον δεν υπαρχουν,χιλια μπραβο για το πλαισιο του περιστεριου αψογοι.

Παρασκευη 17/2/2012 και Σαββατο 18/2/2012 ηταν ημερες που βγαινανε οι μνημες dead.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με 5 likes θα σας γράψω περιστατικό σήμερα που έγινε στο πλαίσιο στα mall

να σας δώσω λίγο Intro

πως γίνετε να πάς να αγοράσεις ακουστικά και στο τέλος να τσακώνεσαι με τον υπάλληλο για άσχετο θέμα ....

Link to comment
Share on other sites

Παράπλευρη απώλεια τοπικ......!!

Έψαχνα μια καρτούλα για htpc (φτηνιάρικη) καθώς και μια κεφαλή για τον εκτυπωτή.. και τα δυό τα είχε το Πλαίσιο...!! Αν και αμφιταλαντεύτηκα λίγο, τελικά η παραγελλία έφυγε για το amazon.uk .... 75 γιούρια-bye bye ΠΛΑΙΣΙΟ...σορρυ φορ δατ, ιτς γιορ πρόμπλεμ!!!

(παρακαλώ μην μου πείτε κάτι για στήριξη της ελληνικής αγοράς..τα έχουμε πει και τα έχουμε συμφωνήσει!)

Link to comment
Share on other sites

με 5 likes θα σας γράψω περιστατικό σήμερα που έγινε στο πλαίσιο στα mall

να σας δώσω λίγο Intro

πως γίνετε να πάς να αγοράσεις ακουστικά και στο τέλος να τσακώνεσαι με τον υπάλληλο για άσχετο θέμα ....

7 likes at the moment και ακόμη δεν έχεις γράψει τιποτα :p

Παράπλευρη απώλεια τοπικ......!!

Έψαχνα μια καρτούλα για htpc (φτηνιάρικη) καθώς και μια κεφαλή για τον εκτυπωτή.. και τα δυό τα είχε το Πλαίσιο...!! Αν και αμφιταλαντεύτηκα λίγο, τελικά η παραγελλία έφυγε για το amazon.uk .... 75 γιούρια-bye bye ΠΛΑΙΣΙΟ...σορρυ φορ δατ, ιτς γιορ πρόμπλεμ!!!

(παρακαλώ μην μου πείτε κάτι για στήριξη της ελληνικής αγοράς..τα έχουμε πει και τα έχουμε συμφωνήσει!)

πόσα χρήματα γλύτωσες έτσι ;

Βασικά, πέρα από την πλάκα ή τις οποιεσδήποτε ερωτήσεις, δεν νομίζω πως κάποιο από αυτά τα δύο ποστ έχει θέση σε αυτό το θέμα. εκτός κι' αν κάπου υπάρχει κάποιο δείγμα απαράδεκτης αντιμετώπισης προς τον πελάτη και δεν το βλέπω. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION], νομίζω ότι έχεις λάθος στην προσέγγισή σου.

Η αναφορά μου (αλλά και του armageddon) πιστεύω συνδέεται άμεσα με τα κακώς κείμενα που αναφέρονται συχνά για το service (όχι μόνο rma) του Πλαισίου. Kαι επειδή οι υπεύθυνοι ΙΣΩΣ διαβάζουν εδώ, καλό είναι να ενημερώνονται. Λέμε τώρα.

Υ.Γ. Δεν γλύτωσα φράγκο. Γλύτωσα όμως την ψυχική οδύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και ΠΙΘΑΝΩΣ να πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας (βλέπε περιπτώσεις κακού after sales).

Link to comment
Share on other sites

To thread έχει τίτλο "Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες "

Στο δικό σου ποστ δεν βλέπω οτιδήποτε που θα μπορούσε να σχετίζεται με τον τίτλο του θέματος. Ούτε και στο ποστ του Armageddon (αλλά αυτό πες είναι υπό εξέταση καθώς ακόμη δεν έχει γράψει τι παίχτηκε με τον υπάλληλο).

Ο καθένας θα μπορούσε να κανει κατχωρήσεις επί καταχωρήσεων που να λέει γιατί ψωνισε από το εξωτερικό και όχι από την Ελλάδα. Αυτό δεν σημαίνει οτι έχει και κάποιο νόημα όμως

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

εχτές είχαμε πάει με την παρέα (από το τει) στα mall για bowling και κατά της 8 τελειώσαμε οπότε λέμε δεν πάμε μια βόλτα στα public - plaisio - kotsovolos - multirama για να δω ακουστικά για ήχου (τα μεγάλα) πήγαμε από εδώ απο εκεί δεν μου άρεσε τίποτα :p.

στο ψητό τώρα στο plaisio όπου περάσαμε πήρε ένας φίλος μου τα απλά ακουστικά (ψείρες) και μετά κάναμε μια βόλτα μέσα στο μαγαζί να χαζέψουμε λίγο και τι θέλαμε να περάσουμε από τις τηλεοράσεις .

έρχεται μια κοπελίτσα και μας πιάνει στο μπλα μπλα για την τεχνολογία 3D (καλά τα έλεγε δεν ήταν αυτή ) , εγώ ήμουν ένα μέτρο πιο πέρα και χάζευα το pspvita και όταν τελείωσα την διάγνωση ότι του είχαν βγάλει τα μάτια πήγα να δω τι έλεγαν .

εκείνη την στιγμή που πάω έρχεται και ο υπάλληλος και εδώ ξεκινάμε

λέω ωραία τα λες κοπελιά αλλά απευθύνεσαι σε φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν να ξοδέψουν φράγκο (1800 ευρώ) για τηλεόραση 3D τις οποίες τις θεωρώ και ξεπερασμένες

η κοπέλα δεν μίλησε και πετάγεται ο άλλος (υπάλληλος) να μάθει

υπ-γιατί τελευταίας τεχνολογίας είναι μου λέει με ψιλο νταηλίκι

εγώ - κοίτα επειδή έχω βρει τρόπο για 3D χωρίς γυαλιά μπορώ να λέω ότι δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας

υπ- τηλεόραση 3D χωρίς γυαλιά έχουν κατασκευάσει στην Αγγλία από 6 οπτικές γωνίες (τώρα τα είχε δώσει όλα να δείξει ότι είναι ξερόλας) .

και συνεχίζοντας (με ύφος κοροϊδίας) να πας στο Ελλάδα έχεις ταλέντο να την δείξεις

εγώ- δυστυχώς δεν την έχω κατασκευάσει ακόμα (δεν έχουμε σάλιο) αλλά είναι πολύ ακριβή κατασκευή

υπ-για πες περισσότερα

εγώ- δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περισσότερα δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τον λόγο αλλά θα σου πω panel omoled .

και μετά φύγαμε

για παρακαλώ συμμαζευτείτε με τους τσαμπουκάδες και τα νταηλίκια εκεί στο πλάισιο έχετε χαζέψει

προς υπαλλήλους που διάβασαν το παραπάνω

Κατα 75 % δεν ξέρετε τι μπορεί να είναι ο άλλος για αυτό αν δεν σας παίρνει μόνο μία λύση υπάρχει να λέτε ΜΑΛΙΣΤΑ σε όλα .

Link to comment
Share on other sites

Καλά και συ: "κοίτα επειδή έχω βρει τρόπο για 3D χωρίς γυαλιά μπορώ να λέω ότι δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας"

Τι τρόπο έχεις βρει δηλαδή; Ανακάλυψες καμια νέα τεχνολογία; Δημοσίευσες paper; Γενικά ναι το ξέρουμε ότι υπάρχουν και τεχνολογίες χωρίς γυαλιά με διάφορα κόλπα, αλλά είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Δε μπορείς να κρίνεις τι είναι τελευταίας τεχνολογίας απλά και μόνο επειδή το 3D χωρίς γυαλιά βγήκε μετά το 3D με γυαλιά. Το 3D με γυαλιά προχωράει ακόμα και βγαίνουν νέες προτάσεις που λύνουν προβλήματα του παρελθόντος.

Θα συμφωνήσω στο ότι κάποιοι εκει μεσα είναι ξερόλες, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.