Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Όλοι οι καλοί χωράνε :p

Cosmoslac <-- αυτό;;

τελεια χεχε!!ναι ναι αυτο!η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα να βγει ετσι το περιμενα χειροτερο αλλα επεσε καλη προεργασια !

Έγινε επεξεργασία από nezoski
Link to comment
Share on other sites

Το αστάρι είναι απαραίτητο για να κάτσει πάνω το χρώμα καλύτερα και την αποφυγή και των λεγόμενων "σταγόνων".

Πάντως καλή φάση με το βάψιμο.Και ωραίο το αποτέλεσμα και χρήματα στην τσέπη συγκριτηκα με την ηλεκτροστατική.

Αυτός ο τρόπος, ίσως γίνει και μόδα!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροστατική τι το διαφορετικό προσφέρει σε σχέση με ένα απλό αστάρωμα και βάψιμο;

Καλη ερωτηση συνηθως η ηλεκτροστατικη σου δινει καλυτερο αποτελεσμα στην διαβρωση αλλα και στην ποιοτητα του βαψιματος,εχει καλυτερο φινιρισμα απο την απλη μπογια του σπρει απο'τι εχω καταλαβει....

δες εδω:HellasCams - Electrostatic painting, also known as "powder coating" - Grc σχετικα με την ηλεκτροστατικη...

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση συνηθως η ηλεκτροστατικη σου δινει καλυτερο αποτελεσμα στην διαβρωση αλλα και στην ποιοτητα του βαψιματος,εχει καλυτερο φινιρισμα απο την απλη μπογια του σπρει απο'τι εχω καταλαβει....

δες εδω:HellasCams - Electrostatic painting, also known as "powder coating" - Grc σχετικα με την ηλεκτροστατικη...

Α μάλιστα κατάλαβα. Δηλαδή πρακτικά έχουμε καλλίτερη υφή στο χρώμα και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο αν κατάλαβα καλά σύμφωνα με το link που παρέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε περίπτωση χτυπήματος που θα βγάλει ένα τμηματάκι από την μπογιά, η υγρή βαφή κάνει από εκεί αρχή και με τον καιρό ξεφλουδίζει, ενώ η ηλεκτροστατική και δυσκολότερα/λιγότερο βγαίνει με χτύπημα και δεν ξεφλουδιζει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε περίπτωση χτυπήματος που θα βγάλει ένα τμηματάκι από την μπογιά, η υγρή βαφή κάνει από εκεί αρχή και με τον καιρό ξεφλουδίζει, ενώ η ηλεκτροστατική και δυσκολότερα/λιγότερο βγαίνει με χτύπημα και δεν ξεφλουδιζει.

Tην βαφή σε σπρευ ακόμα και αν την ασταρώσεις πριν έχεις τον φόβο να ξεφλουδίσει;

Link to comment
Share on other sites

Το αστάρι είναι απαραίτητο για να κάτσει πάνω το χρώμα καλύτερα και την αποφυγή και των λεγόμενων "σταγόνων".

Πάντως καλή φάση με το βάψιμο.Και ωραίο το αποτέλεσμα και χρήματα στην τσέπη συγκριτηκα με την ηλεκτροστατική.

Αυτός ο τρόπος, ίσως γίνει και μόδα!!!:p

οι σταγονες προκυπτουν και στο ασταρι

ειναι θεμα σχηματος, επιφανειας, ποσοτητας χρωματος/αερα και τροπου βαφης

κανονικα θελει κι αυτο ελαφρυ υγρο τριψιμο πριν την βαφη, δεν το αφηνεις ως εχει

αλλα εαν μετα το πλακωσεις στο χρωμα σταγονες θα κανει και παλι

οποτε θες ξανα τριψιμο

γι αυτο λεμε σε οσους δεν εχουν προτερη εμπειρια

"πρωτα βαψε κατι δοκιμαστικα και μετα ξεκινα το τελικο σου project"

οσο αφορα το κοστος

λυσεις τυπου πηρα ενα spray των 5€ κι εβαψα το κουτι δεν λεγονται βαφη Imho

οποτε δεν παιζουν σαν συγκριση

εαν πας με σωστα υλικα (κατα προτιμηση spray αυτοκινητων ασταρι, χρωμα, βερνικι, ντουκοχαρτα, τριψιματα) το κοστος ειναι ~ μισο+ της ηλεκτροστατικης

στο πρωτο φρεσκαρισμα που σιγουρα θα χρειαστει να κανεις ,θα φτασει τα χρηματα της ηλεκτροστατικης

δλδ λυσεις τυπου spray μακροπροθεσμα σου κοστιζουν ακριβοτερα

χωρια τις εργατοωρες που προυποθετουν

χωρια του ενδεχομενου ατυχηματος (σκουπιδακια ή σκονες στην βαμμενη επιφανεια, παμε παλι για τριψιμο κτλ)

Α μάλιστα κατάλαβα. Δηλαδή πρακτικά έχουμε καλλίτερη υφή στο χρώμα και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο αν κατάλαβα καλά σύμφωνα με το link που παρέθεσες.

στην αντοχη ναι υπερτερει

σε υφη σε σχεση με καλη υγρη βαφη, οχι

η σωστη διαδικασια βαφης με

τριψιμο, στοκαρισμα, τριψιμο, ασταρωμα, τριψιμο, διαδοχικα χερια βαφης, τριψιμο, βερνικι, (μερικοι ριχνουν κι εδω ενα εξτρα χερι ντουκοχαρταρισμα) και μετα αλοιφη

πετυχαινει μακραν καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα και σαν οψη και σαν υφη

και με πολυ μεγαλυτερη χρωματικη παλετα

και με μεταλλικα χρωματα, και με περλες κτλ κτλ...

και με δυνατοτητα εφαρμογης σε πλαστικα τμηματα (που η ηλεκτροστατικη βαφη δεν παιζει)

το θεμα ειναι οτι τετοιου επιπεδου δουλεια ειναι ασυμφορη λογω κοστους και χρονου

ενας σκελετος εαν θελουμε να βαφτει πληρως μαζι με τα παρελκομενα του

μπορει να φτασει τα 20-30 τμηματα,

οπως ειναι κατανοητο το να περνας την παραπανω διαδικασια σε ολα αυτα τα κομματια

ειναι ζορικο

+ το οτι σε καποια τμηματα δεν θελουμε μεγαλο παχος βαφης για να μην δημιουργηθουν προβληματα εφαρμογης

στα πιο πολλα pc θελουμε ανθεκτικη βαφη στο εσωτερικο για να ανταπεξελθει στα βαλε, βγαλε

χωρις σκασιματα κτλ με φυσιολογικο κοστος ,και ικανοποιητικο φινιρισμα

γι αυτο και η ηλεκτροστατικη προτεινεται ως καλυτερη λυση.

οσο αφορα το βαψιμο του εξωτερικου, εκει ειναι αλλο θεμα

ειναι σχετικο και με το υπολοιπο project (δεν θα πας για βαφη περλα 200€ σε Midi turbo-x case των 30€)

ειναι σχετικο και με την τσεπη του κατοχου,τις γνωσεις και τον εξοπλισμο του κτλ...

Tην βαφή σε σπρευ ακόμα και αν την ασταρώσεις πριν έχεις τον φόβο να ξεφλουδίσει;

αναλογα

εαν μιλαμε για σιδερενιο κουτι, ναι ειναι πιθανο ακομα και λογω σκουριας (συνηθως στα κοψιματα)

διαφορετικα ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι στα σημεια τριβης (κουμπωματα πλαινων, προσοψεις κτλ)

το θεμα ειναι οτι πολλες φορες , ειδικα οταν δεν εχει γινει ασταρωμα, απο τις γρατζουνιες ξεκινανε ξεφλουδισματα

και μετα θες ξεβαμα, τριψιμο και ξαναβαψιμο... απο την αρχη

και πιστεψε με ειναι πιο ζορικο απο το να το εβαφες σωστα εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε Κοπρίτη για να καταλάβω. Όταν κανεις modding σε ένα case, πριν το ασταρώσεις το τρίβεις. Οπότε με το αρχικό τρίψιμο δεν εξαλοίφουμε την οποιαδήποτε σκουρια; Η δεν αποτελέι πανάκεια αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε Κοπρίτη για να καταλάβω. Όταν κανεις modding σε ένα case, πριν το ασταρώσεις το τρίβεις. Οπότε με το αρχικό τρίψιμο δεν εξαλοίφουμε την οποιαδήποτε σκουρια; Η δεν αποτελέι πανάκεια αυτό;

με το τριψιμο χανεται η οποιαδηποτε επιστρωση του εκαστοτε μεταλλου

οπως επισης και με το κοψιμο ενος λαμαρινενιου πλαινου , οπου δεν πιασει το ασταρι

(συνηθης υποπτος τα παχη της κοπης ή τρυπες που εγιναν μετα τη βαφη)

εχεις μεταλλο ευαλλωτο σε σκουρια.

η ηλεκτροστατικη μιας και πιανει και στα πλεον λεπτα και δυσπροσιτα σημεια

συνηθως δεν αφηνει τετοια περιθωρια.

αλλα αυτο δεν μας πολυαπασχολει μιας και σκουρια δεν ειναι και τοσο συχνο φαινομενο στα κουτια των υπολογιστων

(συμβαινει αλλα πιο σπανια πλεον)

Το κυριοτερο ζητημα ειναι η αντοχη της βαφης σε μηχανικες καταπονησεις

σημεια συρταρωματος συσκευων 5,25,

σημεια αγκυστρωσης πλαινων panels,

σημεια κλειδωματος,

σημεια βιδωματος

κτλ

στην κλασσικη υγρη βαφη ειναι πολυ πιο ευαλωτα σε γδαρσιματα και ξεφλουδισματα

και εχε υποψιν οτι η αντοχη του τελικου φινιρισματος σου εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες συμπεριλαμβανομένης και της ποιοτητας των υλικων βαφης αλλα και των προς βαφη τμηματων

στην ηλεκτροστατικη βαφη εχεις μια πουδρα που κολλαει σε ολα τα μεταλλικα τμηματα

και κατοπιν ψηνεται ~200c σχηματιζοντας μια ενιαια στρωση στο μεταλλο που αποκολλαται πολυ δυσκολα

ακομα και με χρηση ειδικων ξεβαφτικων οξεων

δεν εχει προβλημα σε καθαρισμα ακομα και με βενζινη, και αλλα διαλυτικα (η πλειοψηφια των χρωματων)

και εχει πιο ανθεκτικη επιφανεια σε μικρογρατζουνιες και χτυπηματα

και παραλληλα δεν μπορει να ξεφλουδισει

στη δε απλη βαφη με spray ακομα και το σημειο τριβης με ενα σκληρο sleevarισμενο καλωδιο θα ξεφλουδισει ή θα χασει το φινιρισμα του μσχετικα ευκολα

κοινως μπορει να ειναι ομορφο την πρωτη μερα

μετα το στησιμο και το πρωτο καθαρισμα θα ειναι ομορφο αλλα με καποια θεματακια

και μετα απο μερικες αποτοποθετησεις και καποια δεδομενα μικροχτυπηματακια θα ειναι χειροτερο απο οτι ηταν αβαφο.

αυτο βεβαια υπο την δικη μου οπτικη

γιατι στα ματια καποιου αλλου

απο καποια αποσταση και με μερικες λαμπες και καλωδια...μπορει να εξακολουθει να φανταζει πανεμορφο.

ελπιζω να μην παρεξηγηθω

δεν θελω να μειωσω την προσπαθεια πολλων παιδιων που εχουν κοπιασει για κατι τετοιο

απλα σε μερικα πραγματα ειμαι της αποψης οτι απαξ και δεις τον σωστο* τροπο

ή καντο σωστα ή μην το κανεις καθολου

εκτος κι αν απλα θες να κανεις κατι για να περασει η ωρα ή να πειραματιστεις.

εκει παω πασο

σωστο*

εννοω μια διαδικασια που αποδεδειγμενα εχει αποτελεσμα ανθεκτικο στο χρονο και τη χρηση

λογικο κοστος και ικανοποιητικο φινιρισμα.

Link to comment
Share on other sites

απαξ και δεις τον σωστο* τροπο

ή καντο σωστα ή μην το κανεις καθολου

εκτος κι αν απλα θες να κανεις κατι για να περασει η ωρα ή να πειραματιστεις.

Μόλις μου γκρέμισες τα όνειρα να κάνω απόπειρα βαψίματος με μπιστόλι...:)

Link to comment
Share on other sites

με το τριψιμο χανεται η οποιαδηποτε επιστρωση του εκαστοτε μεταλλου

οπως επισης και με το κοψιμο ενος λαμαρινενιου πλαινου , οπου δεν πιασει το ασταρι

(συνηθης υποπτος τα παχη της κοπης ή τρυπες που εγιναν μετα τη βαφη)

εχεις μεταλλο ευαλλωτο σε σκουρια.

η ηλεκτροστατικη μιας και πιανει και στα πλεον λεπτα και δυσπροσιτα σημεια

συνηθως δεν αφηνει τετοια περιθωρια.

αλλα αυτο δεν μας πολυαπασχολει μιας και σκουρια δεν ειναι και τοσο συχνο φαινομενο στα κουτια των υπολογιστων

(συμβαινει αλλα πιο σπανια πλεον)

Το κυριοτερο ζητημα ειναι η αντοχη της βαφης σε μηχανικες καταπονησεις

σημεια συρταρωματος συσκευων 5,25,

σημεια αγκυστρωσης πλαινων panels,

σημεια κλειδωματος,

σημεια βιδωματος

κτλ

στην κλασσικη υγρη βαφη ειναι πολυ πιο ευαλωτα σε γδαρσιματα και ξεφλουδισματα

και εχε υποψιν οτι η αντοχη του τελικου φινιρισματος σου εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες συμπεριλαμβανομένης και της ποιοτητας των υλικων βαφης αλλα και των προς βαφη τμηματων

στην ηλεκτροστατικη βαφη εχεις μια πουδρα που κολλαει σε ολα τα μεταλλικα τμηματα

και κατοπιν ψηνεται ~200c σχηματιζοντας μια ενιαια στρωση στο μεταλλο που αποκολλαται πολυ δυσκολα

ακομα και με χρηση ειδικων ξεβαφτικων οξεων

δεν εχει προβλημα σε καθαρισμα ακομα και με βενζινη, και αλλα διαλυτικα (η πλειοψηφια των χρωματων)

και εχει πιο ανθεκτικη επιφανεια σε μικρογρατζουνιες και χτυπηματα

και παραλληλα δεν μπορει να ξεφλουδισει

στη δε απλη βαφη με spray ακομα και το σημειο τριβης με ενα σκληρο sleevarισμενο καλωδιο θα ξεφλουδισει ή θα χασει το φινιρισμα του μσχετικα ευκολα

κοινως μπορει να ειναι ομορφο την πρωτη μερα

μετα το στησιμο και το πρωτο καθαρισμα θα ειναι ομορφο αλλα με καποια θεματακια

και μετα απο μερικες αποτοποθετησεις και καποια δεδομενα μικροχτυπηματακια θα ειναι χειροτερο απο οτι ηταν αβαφο.

αυτο βεβαια υπο την δικη μου οπτικη

γιατι στα ματια καποιου αλλου

απο καποια αποσταση και με μερικες λαμπες και καλωδια...μπορει να εξακολουθει να φανταζει πανεμορφο.

ελπιζω να μην παρεξηγηθω

δεν θελω να μειωσω την προσπαθεια πολλων παιδιων που εχουν κοπιασει για κατι τετοιο

απλα σε μερικα πραγματα ειμαι της αποψης οτι απαξ και δεις τον σωστο* τροπο

ή καντο σωστα ή μην το κανεις καθολου

εκτος κι αν απλα θες να κανεις κατι για να περασει η ωρα ή να πειραματιστεις.

εκει παω πασο

σωστο*

εννοω μια διαδικασια που αποδεδειγμενα εχει αποτελεσμα ανθεκτικο στο χρονο και τη χρηση

λογικο κοστος και ικανοποιητικο φινιρισμα.

Αυτά ακόμα και αν πέσει βερνίκι επάνω μετά το βάψιμο; Αν υποθέσουμε οτι βάφουμε ένα κουτί με χρώμα αυτοκινήτου με πιστόλι, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο με την ηλεκτροστατική;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου γκρέμισες τα όνειρα να κάνω απόπειρα βαψίματος με μπιστόλι...:)
Αυτά ακόμα και αν πέσει βερνίκι επάνω μετά το βάψιμο; Αν υποθέσουμε οτι βάφουμε ένα κουτί με χρώμα αυτοκινήτου με πιστόλι, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο με την ηλεκτροστατική;

ή εχω προβλημα στο να διατυπωσω γραπτως καποια πραγματα

ή δεν διαβασατε τα παραπανω

γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος

εαν βαψεις με υγρη βαφη σωστα, μπορεις να πετυχεις καλυτερο αισθητικα αποτελεσμα απο την ηλεκτροστατικη

αυτο ειναι δεδομενο

απλα ειδικα για βαφη σκελετου, απαιτειται σαφως περισσοτερη δουλεια

και το τελικο αποτελεσμα δεν θα εχει την αντοχη της ηλεκτροστατικης

για εξωτερικα καπακια ή/και πλαστικα τμηματα,

η υγρη βαφη σαφως και ενδυκνεται λογω ανωτερης ποιοτητας φινιρισματος

και περισσοτερων χρωματικων επιλογων

ολα αυτα με την προυποθεση οτι μιλαμε για σωστη προετοιμασια

και προσεκτικη εκτελεση σε ελεγχομενες συνθηκες και με τα καταλληλα υλικα

ειναι κατανοητο οτι αλλο αποτελεσμα θα πετυχει καποιος:

βαφοντας για 15' με spray του κιλου στο μπαλκονι του...

βαφοντας για καμια ωριτσα με αυτοκινητιστικα spray σε καποιο υποτυπωδες κουτι...

βαφοντας για καμια μισαωρο με πιστολι βαφης πχ για κουφωματα στον κηπο του ανευ προεργασιας...

κι αλλο αποτελεσμα θα πετυχει αφιερωνοντας ενα μεροκαμματο σε σχετικα κλειστο ή ελεγχομενο χωρο

για να αποφυγει αερα, σκονες, σκουπιδια, μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας κτλ

με πιστολι ή αερογραφο,

σωστα χρωματα και καταλληλο ασταρι για το καθε υλικο

τηρωντας τους καταλληλους ενδιαμεσους χρονους στεγνωματος του καθε περασματος

και φυσικα με σωστα τριμενα και καθαρισμενα τμηματα

δεν ειμαι βαφεας

σιγουρα καποιος που εχει δουλεψει σε φανοβαφειο ειναι πιο αρμοδιος να μιλησει επι του θεματος

αλλα καποια βασικα πραγματα τα εχω περασει , εχω παθει κι ετσι εχω μαθει.

το αποτελεσμα ειναι αναλογο του τι θα επενδυσεις σε αυτο

(χρονο, χρημα, γνωσεις/διαβασμα)

και του τι ποιοτικα στανταρτς θετει ο καθενας

(υπαρχει φανοποιος που σου βαφει επισκευασμενο φτερο σε μεταλλικο χρωμα και δυσκολα καταλαβαινεις

τη διαφορα απο τα παρακειμενα τμηματα

και υπαρχει και φανοποιος που μου εχει παραδωσει βαμμενο κουτι με τρεξιματα στο βερνικι

και κολλημενα σκουπιδια και τριχες!)

Link to comment
Share on other sites

ή εχω προβλημα στο να διατυπωσω γραπτως καποια πραγματα

ή δεν διαβασατε τα παραπανω

γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος

εαν βαψεις με υγρη βαφη σωστα, μπορεις να πετυχεις καλυτερο αισθητικα αποτελεσμα απο την ηλεκτροστατικη

αυτο ειναι δεδομενο

απλα ειδικα για βαφη σκελετου, απαιτειται σαφως περισσοτερη δουλεια

και το τελικο αποτελεσμα δεν θα εχει την αντοχη της ηλεκτροστατικης

για εξωτερικα καπακια ή/και πλαστικα τμηματα,

η υγρη βαφη σαφως και ενδυκνεται λογω ανωτερης ποιοτητας φινιρισματος

και περισσοτερων χρωματικων επιλογων

ολα αυτα με την προυποθεση οτι μιλαμε για σωστη προετοιμασια

και προσεκτικη εκτελεση σε ελεγχομενες συνθηκες και με τα καταλληλα υλικα

ειναι κατανοητο οτι αλλο αποτελεσμα θα πετυχει καποιος:

βαφοντας για 15' με spray του κιλου στο μπαλκονι του...

βαφοντας για καμια ωριτσα με αυτοκινητιστικα spray σε καποιο υποτυπωδες κουτι...

βαφοντας για καμια μισαωρο με πιστολι βαφης πχ για κουφωματα στον κηπο του ανευ προεργασιας...

κι αλλο αποτελεσμα θα πετυχει αφιερωνοντας ενα μεροκαμματο σε σχετικα κλειστο ή ελεγχομενο χωρο

για να αποφυγει αερα, σκονες, σκουπιδια, μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας κτλ

με πιστολι ή αερογραφο,

σωστα χρωματα και καταλληλο ασταρι για το καθε υλικο

τηρωντας τους καταλληλους ενδιαμεσους χρονους στεγνωματος του καθε περασματος

και φυσικα με σωστα τριμενα και καθαρισμενα τμηματα

δεν ειμαι βαφεας

σιγουρα καποιος που εχει δουλεψει σε φανοβαφειο ειναι πιο αρμοδιος να μιλησει επι του θεματος

αλλα καποια βασικα πραγματα τα εχω περασει , εχω παθει κι ετσι εχω μαθει.

το αποτελεσμα ειναι αναλογο του τι θα επενδυσεις σε αυτο

(χρονο, χρημα, γνωσεις/διαβασμα)

και του τι ποιοτικα στανταρτς θετει ο καθενας

(υπαρχει φανοποιος που σου βαφει επισκευασμενο φτερο σε μεταλλικο χρωμα και δυσκολα καταλαβαινεις

τη διαφορα απο τα παρακειμενα τμηματα

και υπαρχει και φανοποιος που μου εχει παραδωσει βαμμενο κουτι με τρεξιματα στο βερνικι

και κολλημενα σκουπιδια και τριχες!)

Όχι έγινες απόλυτα κατανοητός! Απλά θέλει ο κολλητός μου να βάψει το κουτί του και δεν θέλει να δώσει ένα σωρό λεφτα για ηλεκτροστατική. Το τρίψε, το στόκαρε, το αστάρωσε, τώρα θέλει να το βάψει. Απλά η ερώτησή μου ειναι οτι το χρώμα των αυτοκινήτων, μιας και ειναι αρκετά ανθεκτικό, εμπίπτει στην κατηγορία μιας υγρής μπογιάς; Αν περαστεί και με βερνίκι αυτοκινήτου απο πάνω δεν θα έχει αρκετή αντοχή σε σχέση με με μια απλή βαφή των 5€ απο το χρωματοπωλείο της γειτονιάς; Δεν θέλει τόσο αισθητκό αποτέλεσμα, όσο αντοχή στον χρόνο!

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

ή εχω προβλημα στο να διατυπωσω γραπτως καποια πραγματα

ή δεν διαβασατε τα παραπανω

γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος

Μιά χαρά τα είπες και τα κατάλαβα όλα πλήρως!:T:

Απλά με την ανάλυση που έκανες περί αντοχή βαφής/φινίρισμα/ξεφλούδισμα/κόπος/εργατοώρες/τελικό αποτέλεσμα αναθεώρησα κάποια πράγματα.

Καλά κάνεις και τα επισημάνεις Γιώργο!:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.