Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι :p:P

Λοιπόν αφού μπήκε και ενας ακόμα gelid για exaust είπα να κάνω ενα cover για το psu και τελικά το προσπάθησα μόνος μου να δώ τι θα βγεί..

Το cover είναι απο σκληρό χαρτόνι και έχει μπεί πάνω carbon vinyl για είναι πιο όμορφο..έκοψα και το logo της Corsair και το τοποθέτησα κάτω απο το vinyl ώστε να γίνει ανάγλυφο και πέρασα το vinyl...

Το αποτέλεσμα μου άρεσε και είπα να το πάω λίγο παραπέρα! Eφτιαξα ακόμη ενα cover για το σημείο των σκληρών του πέρασα vinyl και έκοψα και το logo της Asus και το τοποθέτησα απο πάνω...

Επίσης μπήκαν 2 uv cathodes ώστε να κάνουν και τα φανάκια μπλε μιάς και είναι uv reactive και έβαλα και τον ssd στο 5.25" Drive Bay για να δείχνει πιο όμορφα!!!

Ιδού τα αποτελέσματα και έρχεται και κάτι ακόμα σε λίγες μέρες...!

Hope you like it :)

post-21174-1416075589,4764_thumb.jpg

post-21174-1416075589,5299_thumb.jpg

post-21174-1416075591,8991_thumb.jpg

post-21174-1416075592,1385_thumb.jpg

post-21174-1416075592,2037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα-Παρα πολυ καλο!!!

Μπραβο για το μερακι σου ρε μαγκα!:T:

Θελω περ'σσοτερες φωτο και απο αλλες γωνιες και με τα cathodes/leds σβηστα.

Καθως βεβαιως και πληροφοριες σχετικα με ποια και απο που προμηθευτηκες την καρμπον ταινια.

Link to comment
Share on other sites

Παρα-Παρα πολυ καλο!!!

Μπραβο για το μερακι σου ρε μαγκα!:T:

Θελω περ'σσοτερες φωτο και απο αλλες γωνιες και με τα cathodes/leds σβηστα.

Καθως βεβαιως και πληροφοριες σχετικα με ποια και απο που προμηθευτηκες την καρμπον ταινια.

Nα'σαι καλά ρε φίλε!

Λοιπόν την ταινία την πήρα απο ebay και είναι αυτή: eBay - The UK's Online Marketplace

Διαλέγεις διαστάσεις και σου βγάζει τιμή..

Φωτογραφίες θα βγάλω αύριο αν είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Παρα-Παρα πολυ καλο!!!

Μπραβο για το μερακι σου ρε μαγκα!:T:

Θελω περ'σσοτερες φωτο και απο αλλες γωνιες και με τα cathodes/leds σβηστα.

Καθως βεβαιως και πληροφοριες σχετικα με ποια και απο που προμηθευτηκες την καρμπον ταινια.

Eγω carbon vinyl περνω απο εδω αρκετα καλες τιμες (ειδικα σε σχεση με ελλαδα) και αρκετα χρωματα αν θες να ξεφυγεις απο το κλασικο

Link to comment
Share on other sites

Eγω carbon vinyl περνω απο εδω αρκετα καλες τιμες (ειδικα σε σχεση με ελλαδα) και αρκετα χρωματα αν θες να ξεφυγεις απο το κλασικο

Απο τον ίδιο παίρνουμε :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

ελα παραπονιαρα ετοιμο ειναι και το δικο σου...

παρε μια ιδεα για να μη ζηλευεις τα κουτακια των αλλων παιδιων :p

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-kopritis-B.jpg

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-kopritis-C.jpg

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-kopritis-A.jpg

Απλα respect....το ειδα το κουτι σε διαφορες φασεις τις κατασκευης του και οι λεπτομερειες ειναι πολλες...τοσες που τολμω να πω οτι το αδικουν οι φωτο. (karmen αν δεις υπολειματα απο σιελο--για να το πω κομψα-- ...εγω ειμαι ο υποπτος...το ζαχαρωνα καθε φορα που το εβλεπα)

Ο Γιωργος απλα το κατεχει το αθλημα ...τελεια και παυλα.

ΥΓ πηγα στο μαγαζι 2-3 φορες και ενιωσα λες και ειμουν 7 και ειχα παει σε παιδικη χαρα (ετσι μονο μπορω να περιγραψω το συναισθημα)...πραγματικα αν μπορουσα θα περναγα καθε μερα για καφε για να χαζευω (με μεγαλη πιθανοτητα να με κυνηγουσε ο κοπριτης μιας και καθε φορα που πηγαινα τον επρηζα)..μηπως να βαλεις καμια τζαμαρια ρε κοπριτη? (αλα max perry που φτιαχνουν τα γλυκα μπροστα σε βιτρινα lol)

O Γιωργος δε ανθρωπος που απλα χαιρεσε να συζητας με γνωσεις και συμβουλες σωστες/μετρημενες και τεκμηριωμενες αλλα πανω απολα ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.

Σε λιγο καιρο θα βαλω και το δικο μου ...απλα ειχα και εχω μερικα προβληματα με το cable management...και το τροφοδοτικο.

@karmen μιας που δεν εχεις τι να sleevareis σου εχω project το δικο μου ax850 :shout::whip:

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

Απλα respect....το ειδα το κουτι σε διαφορες φασεις τις κατασκευης του και οι λεπτομερειες ειναι πολλες...τοσες που τολμω να πω οτι το αδικουν οι φωτο. (karmen αν δεις υπολειματα απο σιελο--για να το πω κομψα-- ...εγω ειμαι ο υποπτος...το ζαχαρωνα καθε φορα που το εβλεπα)

Ο Γιωργος απλα το κατεχει το αθλημα ...τελεια και παυλα.

ΥΓ πηγα στο μαγαζι 2-3 φορες και ενιωσα λες και ειχα παει σε παιδικη χαρα (ετσι μονο μπορω να περιγραψω το συναισθημα)...πραγματικα αν μπορουσα θα περναγα καθε μερα για καφε για να χαζευω (με μεγαλη πιθανοτητα να με κυνηγουσε ο κοπριτης μιας και καθε φορα που πηγαινα τον επρηζα)..μηπως να βαλεις καμια τζαμαρια ρε κοπριτη? (αλα max perry που φτιαχνουν τα γλυκα μπροστα σε βιτρινα lol)

O Γιωργος δε ανθρωπος που απλα χαιρεσε να συζητας με γνωσεις και συμβουλες σωστες/μετρημενες και τεκμηριωμενες αλλα πανω απολα ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.

Σε λιγο καιρο θα βαλω και το δικο μου ...απλα ειχα και εχω μερικα προβληματα με το cable management...και το τροφοδοτικο.

@karmen μιας που δεν εχεις τι να sleevareis σου εχω project το δικο μου ax850 :shout::whip:

Η karmen καλη αλλα δεν το κατεχει :p αντιθετα απο οτι διαβασα στο net εγω στο δικο μου ΑΧ850 δεν ζωριστηκα καθολου - με μια μικρη εξαιρεση ενα 2 pin (απο pci 6+2) που κατα πασα πιαθανοτητα δεν ηταν καλα σφιγμενο και με ελαχιστη δυναμη εφυγε μονο το καλωδιο χωρις το Pin - εδω να ευχαριστησω για ακομα μια φορα την karmen που με το ελαχιστο που ειχαμε μιλησει τοτε μου εστειλε pin για να κανω τη δουλεια μου ασχετα που τα ταχυδρομεια μας κανουν κολπα γιατι δεν εχουν υπαληλους να τα μοιρασουν . . . -

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1146]ison[/MENTION] να σαι καλά ρε συ. Τώρα που το λες κάτι βρήκα. Τώρα σiελο ήταν; Θα σε γελάσω :p

[MENTION=14294]evolution[/MENTION] ελα ψευταρά πες για τη "κόλλα" των pins αμέσως να με κακολογήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

@ison να σαι καλά ρε συ. Τώρα που το λες κάτι βρήκα. Τώρα σiελο ήταν; Θα σε γελάσω :p

@evolution ελα ψευταρά πες για τη "κόλλα" των pins αμέσως να με κακολογήσεις :p

Οντως αρκετα απο τα πιν εχουν πανω μια χρωματιστη σταμπα (και κατι αντοιστιχο φενετε και μεσα στα πλαστικα ) μου θυμισε αρκετα κολλα σπειρωματος η κατι παρομοιο παρολα αυτα εχτος απο το μικρο (που το ατιμο ουτε να το κρατησεις μπορεις καλα καλα ) δεν ειχα αλλο θεμα

Τωρα οταν με το καλο μας κανει το ταχυδρομειο τη τιμη να μας φερει το φακελο θα ανεβασω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή αρκετά άτομα με ρώτησαν πώς ακριβώς έκανα τα covers και ήθελαν μερικές ακόμα φωτογραφίες και πληροφορίες,ορίστε μερικά ακόμα tips...

Καταρχάς τα vinyls είναι απο ebay: eBay - The UK's Online Marketplace

To χαρτόνι είναι πολύ εύκολο να το βρείτε νομίζω..άλλωστε όλοι έχουμε κούτες απο hardware αρκεί να είναι χοντρό για να μήν λυγίζει ή να μήν σπάσει...

Επίσης πήρα και το κοπίδι αυτό: @Work Κοπίδι Ακριβείας CT-210 - Κοπίδια - plaisio.gr

Και με φαλτσέτα όμως θα κάνετε δουλειά!!!

Για το psu cover μέτρησα το σημείο που ήθελα να καλύψω έκοψα το κομμάτι και έκοψα και ένα ακόμα μικρότερο ώστε να κάνω γωνία (θα δείτε στην φώτο τι εννοώ).

Στο πίσω μέρος του έκανα κάτι σαν "Π" για να περάσουν τα Audio και Usb!

Μετά με το κοπίδι έκοψα και τα logo της Corsair και της Αsus..κόλλησα το σηματάκι πάνω στο cover και απο πάνω πέρασα κανονικά το vinyl,ζέσταμα με πιστολάκι και με μία καρτούλα καλό στρώσιμο (ειδικά στο logo).

Για το cover στους σκληρούς έβαλα πρώτα τον ssd στο drive bay ώστε να μετρήσω και το κενό που θα κάνει να βγεί ακριβώς στις διαστάσεις του ssd..εκανα και 2 γωνίες δεξιά και αριστερά του ssd ώστε να "κουμπώνει" κατα κάποιο τρόπο πέρασα το vinyl έβαλα απο πανω και το logo της Asus και κομπλέ..

Μετά έκρυψα και την 2η uv στο πίσω μέρος του cover με τα αυτοκόλλητα στήριξης που είχε στην συσκευασία.

Αυτά παιδιά ελπίζω να βοήθησα και θα χαρώ να δω και άλλες τέτοιες δημιουργίες :) :)

post-21174-1416075594,7631_thumb.jpg

post-21174-1416075594,8372_thumb.jpg

post-21174-1416075594,8936_thumb.jpg

post-21174-1416075594,9254_thumb.jpg

post-21174-1416075594,9877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και το δικό μου..!

Πολύ ωραίο το set-up σου Μ@rk .

Θα μπορούσες να moddάρεις τα crossfirecables σε μαύρο ή άσπρο χρώμα θα έδειχνε πολύ καλύτερα, επίσης είναι κρίμα αφού είσαι στο νερό να μην έχει φτιάξει ένα μεγάλο ανοιχτό plexi window με λευκό led φωτισμό για να το βλέπεις και να γουστάρεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Thanks:) Όσο αφορά το plexi είναι στα σχέδια να το φτιάξω..από φωτισμμό νομίζω είναι οκ! Τώρα στα καλώδια των καρτών και στο atx connector το sleeving δεν μου αρέσει πολύ(Γουστα..:slap:) παρόλο στα μονά καλώδια μου αρέσει και το έχω κάνει!

Ωραιο το κουτι M@rk! Και συμφωνω με τον predator 15!

Φίλε Ρ70 το πλέξι το έφτιαξες μόνος? Για πες μου και εμένα να σε αντιγράψω:help:

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ρ70 το πλέξι το έφτιαξες μόνος? Για πες μου και εμένα να σε αντιγράψω:help:

Εγω το εκανα με την βοηθεια ενος φιλου, πολυ προσοχη και 6 ωρες δουλειας :p

Αφου αποφασισεις ποσο μεγαλο θες το "παραθυρο" παιρνεις ενα κομματι πλεξι (μετρα εκατοστα για σωστες διαστασεις).

απο κει και περα εγω για δικια μου ευκολια πηρα σαν βαση τις καμπυλες που ηδη ειχε το πλαινο και εκανα συμμετρια με κοψιμο! διαλεξα βιδες τις επιλογης μου σε διασταση χρωμα κτλ και επελεξα ποσες θελω να βαλω ωστε να κανω διαιρεση της περιμετρου και να τις μοιρασω σε ισες αποστασεις (οσο γινεται δηλαδη).

Μετα θελει πολυ προσοχη στις τρυπες, ηταν πραγματικα πολυ δυσκολο κομματι γιατι θελει αρκετα μεγαλη ακριβεια και δεν εχεις δευτερη ευκαιρια :tomato:

Αν χρειαστεις παραπανω βοηθεια στειλε πμ, ευχαριστως να βοηθησω οσο μπορω! :T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ψιλο Noobster στο θέμα του case moding ..... Έχω της thermaltake το armor το aluminium ( http://lib.store.yahoo.net/lib/directron/ve2000swa04.jpg ) . Επειδή για ψύκτρα επεξεργαστή περιμένω την corsair H60 ( http://www.bestpcestore.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/8/1899.png) κ αναγκαστικά τον φωτιζόμενο ανεμιστήρα στο rear του κουτιού θα τον τοποθετήσω και αυτόν μπροστά ,μιας και με την Η60 αναγκαστικά βάζεις τον δικό της ,αυτο θα με κάνει να εχω δυο φωτιζόμενους ανεμιστήρες μπροστά και τίποτα πίσω.

Εντέλει λοιπόν δεν θα έχω καθόλου φωτισμό στο εσωτερικό , κι αυτο με οδηγήει στο να πάρω ένα ανεμηστήρα με blue led τον οποιο θα τοποθετήσω στο πάνω μέρος του κουτιού. Ακομα και ετσι αμφιβάλω κατά πόσον όμως θα έχω αξιόλογο φωτισμό. Οπότε εαν κάποιος πιο έμπειρος θέλει να προτείνει κάτι ,ευχαρίστως να τον ακούσω . Thnx!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ψιλο Noobster στο θέμα του case moding ..... Έχω της thermaltake το armor το aluminium ( http://lib.store.yahoo.net/lib/directron/ve2000swa04.jpg ) . Επειδή για ψύκτρα επεξεργαστή περιμένω την corsair H60 ( http://www.bestpcestore.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/8/1899.png) κ αναγκαστικά τον φωτιζόμενο ανεμιστήρα στο rear του κουτιού θα τον τοποθετήσω και αυτόν μπροστά ,μιας και με την Η60 αναγκαστικά βάζεις τον δικό της ,αυτο θα με κάνει να εχω δυο φωτιζόμενους ανεμιστήρες μπροστά και τίποτα πίσω.

Εντέλει λοιπόν δεν θα έχω καθόλου φωτισμό στο εσωτερικό , κι αυτο με οδηγήει στο να πάρω ένα ανεμηστήρα με blue led τον οποιο θα τοποθετήσω στο πάνω μέρος του κουτιού. Ακομα και ετσι αμφιβάλω κατά πόσον όμως θα έχω αξιόλογο φωτισμό. Οπότε εαν κάποιος πιο έμπειρος θέλει να προτείνει κάτι ,ευχαρίστως να τον ακούσω . Thnx!

Οτι πιο απλο που μπορεις να βαλεις ειναι cold cathode η λεντοταινια,υπαρχουν σε διαφορα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο απλο που μπορεις να βαλεις ειναι cold cathode η λεντοταινια,υπαρχουν σε διαφορα χρωματα.

Καταρχας λατρευω το avatar σου, drupal ftw ^^ .Στη συνέχεια, και cold cathode και λεντοταινια ταιριάζουν ; Δεν θα ναι λιγο overkill ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.