Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

venom7

Nα υποθέσω ότι είπες αντίο στο Stacker ?

Η πιο σωστή παρατήρηση...:p

Άστα!:( Είχα δεθεί αρκετά συναισθηματικά μαζί του!Περάσαμε πολλά μαζί...μόντες, βαψίματα, κοψίματα, πλαϊνά πλέξυ...πολλά!Αλλά πλέον ήρθε ο καιρός να προχωρήσουμε και αναγκαστικά θα μπει στις αγγελίες.:bye:Αλλά θα είναι για πάντα στην καρδιά μου!:inlove:

:)

[MENTION=26335]X4K4[/MENTION]

Will do my friend...

Link to comment
Share on other sites

Ας ποστάρω και εδώ το "κουτί" μου...:p

Το πριν και το μετά με το καινούριο μου απόκτημα!!!

img20130524133354.jpg

img20130524133314.jpg

img20130524133406.jpg

img20130524133417.jpg

img20130524133432.jpg

img20130524133447.jpg

img20130524133503.jpg

img20130524133519.jpg

img20130524133552.jpg

img20130524133638.jpg

img20130524133806.jpg

img20130524134044.jpg

img20130524134240.jpg

img20130524134404.jpg

img20130524134432.jpg

img20130524134421.jpg

Hope you liked it!:)

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

Το μόνο που περιμένω είναι σλιβαρισμένα καλώδια για τη δεύτερη κάρτα.

Θα ήθελα όμως μία πρόταση για το τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να έχω έντονο φωτισμό πάνω στη μητρική έτσι ώστε να φαίνονται έτσι όλα και στο σκοτάδι...

Γιαννη καλοριζηκο να το χερεσε πολυ ομορφο εγηνε τεληκα :p:P:P:P:P:P:P
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδέα για βελτίωση στο airflow και θερμοκρασίες? η δεν θα έχει καμια διαφορα ?

http://www.thelab.gr/attachments/cases-psu-and-mods-49/56252d1367921973-deikste-to-kouti-sas-dsc01431.jpg

Nα σου πω την αληθεια δεν φαινεται καλα!Αν μπορεις βγαλες μερικες φωτογραφιες ολο το κουτι σου να ξερουμε τι εχεις κανει κτλ.Επισεις εκεινος ο ανεμιστηρας κατω στο πατωμα δεν νομιζω να χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Αφού διάβασα πάρα πολλές σελίδες από το παρόν thread, είπα να σας δείξω και 'γω την δημιουργία μου! ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τα υπέροχα κουτιά που δείχνετε εδώ μέσα, αλλά είναι το πρώτο PC που συνέθεσα αυτοπροσώπως εξ ολοκλήρου από το μηδέν, οπότε, ας πούμε, είμαι... κάπως περήφανος για το κατόρθωμά μου!

Το PC είναι ο Server της υπογραφής μου, rig που αποφάσισα να στήσω στο σπίτι, καθώς πλήθυναν οι χρήστες PC και δεν εξυπηρετούσε ο συγχρονισμός δεδομένων μεταξύ τριών PC και... αρκετών "εξωτερικών" (με docking station) δίσκων. Τα περισσότερα κομμάτια τα είχα, και μετά από πολλή σκέψη και όσο το δυνατόν περισσότερη οικονομία, κατέληξα στο Shinobi για σερβεροκουτί.

th_Server_01.jpg

th_Server_02.jpg

th_Server_05.jpg

th_Server_06.jpg

th_Server_08.jpg

th_Server_09.jpg

th_Server_10.jpg

th_Server_11.jpg

Τα περισσότερα κομμάτια, προέρχονται από παλιότερα PC μου, οικιακής και επαγγελματικής χρήσης. Για να καταλάβετε, το τροφοδοτικό είναι του... 2003 και ήταν τοποθετημένο στο τότε gaming & video editing PC μου! Λειτουργικό μπήκε το Windows Home Server 2011.

Link to comment
Share on other sites

αλλά είναι το πρώτο PC που συνέθεσα αυτοπροσώπως εξ ολοκλήρου από το μηδέν, οπότε, ας πούμε, είμαι... κάπως περήφανος για το κατόρθωμά μου!

Οχι ας πούμε και κάπως..πρέπει να είσαι περήφανος. Εγώ θυμάμαι δεν έχω ξαναπάρει μεγαλύτερη χαρα απο το πρώτο μου. Ημουν 15 χρονών και η μητρική...παίζει και να χε καμμιά 20αρια jumpers :D

Link to comment
Share on other sites

Είπα να καθαρίσω λίγο τα φίλτρα επειδή είχα καιρό να το κάνω και επειδή ενώ είναι σχεδόν idle, ακούω τα φουρφούρια της κάρτας γραφικών να ανεβάζουν και να χαμηλώνουν στροφές κάθε τρεις και λίγο.

Δεν το έκλεισα καν το μηχάνημα..

Πρώτο σοκ, πως λειτουργούσε απροβληματίστα το PC με μισό κιλό σκόνη και ένα φυστίκι ακριβώς κάτω από το τροφοδοτικό δεν ξέρω..

Δευτερο σοκ, όταν πάω να ξαναβάλω το πλαινό, και βλέπω, στον πάνω ανεμιστήρα της Α70, να έχει σπάσει το ένα από τα 4 πλαστικά που κρατάνε τον ανεμιστήρα πάνω από την ψύχτρα!

Ξέρετε αν τέτοια θέματα τα καλύπτει η εγγύηση (στην οποία πρέπει να μου μένουν 1-2 μήνες)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι έχει σπάσει σε αυτή, αλλά μάλλον όχι..

Βρήκα εικόνα από τα online manual και έβαλα κυκλακι εκει που έχει σπάσει..

j7UqN6Z.jpg

Είναι 4 στηρίγματα, το ένα έχει τα καλώδια του ανεμιστήρα, σε εμένα έχει σπάσει αυτό που κύκλωσα, στο σημείο περίπου που κύκλωσα

Link to comment
Share on other sites

A άρα ο ανεμιστήρας.

Κοιτα λογικά ναι το καλύπτει, αλλά έλα που θα σου πουν ότι το έσπασες.

Προσωπικά ή θα το άφηνα έτσι αφού δεν επηρεάζει απο συντονισμό ή κάτι άλλο τεσπα τη λειτουργία ή θα αγόραζα ένα νέο να τον βάλω.

Πιο φθηνά θα την βγάλεις έτσι, παρά να παίξουν τα νεύρα σου με το μαγαζί.

ps Αυτή που έδειξα δεν έχει σπάσει, απλά σου έδειξα το ελαστικό προσάρτημα που πιάνει ο ανεμιστήρας πάνω στη ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

A άρα ο ανεμιστήρας.

Κοιτα λογικά ναι το καλύπτει, αλλά έλα που θα σου πουν ότι το έσπασες.

Προσωπικά ή θα το άφηνα έτσι αφού δεν επηρεάζει απο συντονισμό ή κάτι άλλο τεσπα τη λειτουργία ή θα αγόραζα ένα νέο να τον βάλω.

Πιο φθηνά θα την βγάλεις έτσι, παρά να παίξουν τα νεύρα σου με το μαγαζί.

ps Αυτή που έδειξα δεν έχει σπάσει, απλά σου έδειξα το ελαστικό προσάρτημα που πιάνει ο ανεμιστήρας πάνω στη ψύκτρα.

Ωχ.. να μην μπλέξω δηλαδή.. ΟΚ.. Θα μπλέξω μόνο αν θα είμαι εντός εγγύησης τον Ιούλιο που γυρνάω Ελλάδα..

Επηρεάζει απο συντονισμό τώρα που το σκέφτομαι..μόνο έτσι εξηγείται το ότι έχει "κάτσει" πάνω από εκεί που θα έπρεπε να είναι..

Μάλλον κατέληξε εκεί, όταν χτύπησα το κουτί με το χέρι μου σε κάποια φάση που... συντόνιζε.

Ή ίσως πάω και το κολλήσω πολύ προσεχτικά με κόλλα.

Link to comment
Share on other sites

το pc μου οταν ειχε watercool μετα ειχα ραγισματα και διαρροες λογο οτι την ειχα πανω απο 7 χρονια σε χρισι και σε παλαιοτερα μου pc :wall:

15122011148.jpg

15122011149.jpg

15122011150.jpg

http://s13.postimg.org/woa9uo4on/15122011152.jpg

το ψυγειο ειναι πισω απο το τροφοδοτικο δεν φαινεται

Έγινε επεξεργασία από pipisound
photo
Link to comment
Share on other sites

ναι το να κρατάς μία καλή τιμή για την παρτη σου είναι δικαίωμα σου. το να λες στο φορουμ ότι ξέρεις τρόπο για να βαφτεί ένα κουτί οικονομικά και να το κρατάς για την παρτη σου (ξέρω αλλά δεν σας λέω), όχι μόνο σεβαστό είναι αλλά κατάπτυστο. στο φορουμ είμαστε για να βοηθάμε και προς πληροφόρηση σου είμαστε αρκετοί που το κάνουμε επειδή γουστάρουμε να το κάνουμε. δεν με ενόχλησε η στάση σου απέναντι στον κοπρίτη αλλά απέναντι σε όλο το φόρουμ. και επειδή σου αρέσει να μιλαμε με ονόματα, τόσο η καρμεν όσο και ο κοπρίτης, στους οποίους επιτέθηκες,έχουν μπει στη διαδικασία να γραφουν κατεβατά σε πμ προκειμένου να με συμβουλέψουν για κάτι που τους ρώτησα χωρίς να έχουν υποχρέωση και αφιλοκερδώς.

Ο @psyber μεχρι και απο κει που ειναι θα ερχοταν Αθηνα για ενα 'χερι' βοηθειας. Χωρις να ειναι υποχρεωμενος. Και ειναι ενα απο τα 'αξια' παραδειγματα για το τι πρεπει να παρεχουν τα διαφορα forum και οι 'συζητησεις - γνωριμιες' μεταξυ των χρηστων. :)

Τωρα οσον αφορα το θεμα που συζητιεται , ειμαι υπερ του να λεγοντε οι αποψεις ολων. Ποσο μαλλον των 'φτωχων'. Εγω οταν πρωτοπηρα το TJ07 (ακομα στην κουτα του ειναι :p ) ΝΑΙ ,το εψαξα σε διαφορα μπογιατζιδικα - φανοποιεια - ΖΑΝΤΑΔΕΣ (να σημειωθει οτι δουλευα 2 χρονια βοηθος φαναρτζη σε Citroen και ο κολλητος μου ηταν ο βαφεας στο φουρνο του συνεργειου) και μου ελεγαν 40-50-70. ΑΛΛΑ επρεπε να τους το παω λημενο. Ξερω να βγαζω πριτσινια. Αυτο εκανα αλλωστε ,ΑΛΛΑ δεν ηθελα να το ρισκαρω. ΞΕΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ πριτσινια, ειναι ακομα πιο ευκολο ΑΛΛΑ δεν ηθελα να το ρισκαρω. Αλλα δεν ειναι μονο αυτο,θελει κοψιμο το πλαινο για παραθυρο και κτλ κτλ... Οποτε η επομενη και ΙΣΩΣ η μοναδικη επιλογη ηταν και ΕΙΝΑΙ ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] που εχω να λεω (και μαλλον ισχυει) οτι ειναι το μοναδικο επισημο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ custom καταστασεων εν ΕΛΛΑΔι. Και να σημειωθει ,(δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ) ,οτι ο Κοπριτης σε καθε συζητηση περι του κουτιου συνεχεια αναφερει οτι ΑΝ 'κατσουν' και αλλα κουτια για βαψιμο πεφτει αρκετα η τιμη.

Να λεμε ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που εχουμε εναν Κοπριτη εδω και δεν αναγκαζομαστε να τα αναθετουμε σε κανα 'MURDERBOX'. Αληθεια στελνουμε κανα mail ρε παιδες να δουμε τι 'μαλλια κεφαλης' ζηταει αυτος? :p

Και φυσικα υπαρχουν οι πραγματικα 'custom αλλα απιαστες τιμες' οπως το να στειλω Αυστραλια το ΦΑΝΑΡΙ της μηχανης μου για να μου βαλει φακους , led ,angel eyes, μαξιλαρακι γυρω γυρω και τα συναφη... ΤΙΜΗ? 450. Και 1 μηνα η μηχανη χωρις φαναρια. Ο μοναδικος που εχω βρει να κανει ΜΟΝΟ αυτη τη δουλεια ,αρα και με εμπειρια!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει εδω και λιγες εβδομαδες το εξης προτζεκτ με νεο pc:

- fractal design define r4 window arctic white

- xfx 850w

- maximus v gene

- i5 3570k

- 8gb 2133 mushkin

- gigabyte 7970oc

- benq xl2411t

- rgb led strips & switches & pots mod

- line 6 gx ενσωματωθηκε με ωραιο τροπο μεσα, καρφι η κιθαρα απ ευθειας :Ρ

- ihs removed

δουλευει ως εξης τωρα (στα 4500-4700 προς το παρον ο ι5) , περιμενω 7970 και τα υπολοιπα υδροψυκτα....:

removedihs.jpg

dsc1.jpg

DSC01680.JPG

DSC01685.JPG

DSC01690.JPG

DSC01691.JPG

DSC01692.JPG

DSC01693.JPG

DSC01684.JPG

dsc2.jpg

και οι πρωτες δοκιμες του παλιου hardware (αφου εφαγα τα μακαρονια με την εικονιζομενη κουταλα :upside: )

dsc4.jpg

Ασπρη Jacksonια. (στην θεση σου θα αλλαζα τα nickel parts με μαυρα. ΘΑ ΕΔΕΙΧΝΕ Η ΚΙΘΑΡΑ)

Ασπρο case.

Παρε και εναν EVH κεφαλη με καμπινα που βγαινουν σε λευκα ,να ειναι ομοιομορφα ολα. :p:) :banging::banging::banging::banging:

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.