Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Εχθές έγινε απόπειρα να τοποθετηθεί σήτα με μεγάλα ανοίγματα και να βαφτεί. Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί πολύ και ίσως αφαιρεθεί. Από ένα λάθος ίσως καιγόταν το τροφοδοτικό με υπαίτιο την λεντοταινία. Ακούμπησε η άκρη της στο σασί και επειδή έχει επαφές για να συνδέσεις επιπλέον κομμάτι βραχυκύκλωσε στα 12 volt, βέβαια δεν εμπιστεύομαι τις ''κινεζιές'' και είχα τοποθετήσει ασφάλεια 1 amber στο θετικό της τροφοδοσίας η οποία κάηκε και αλλάχτηκε. Οπότε προσοχή με ότι συνδέετε στο τροφοδοτικό, να το ασφαλίζεται!

oPFEsvP.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα με την σήτα καλή είναι!

Μπορεί με πιο ψιλή σήτα, η εικόνα του Taz να γίνει ακόμα πιο σαφής, αλλά θα έχεις το θέμα ότι θα "στομώνει" πιο εύκολα η σήτα!

Όσο για το τροφοδοτικό -εξαρτάται από τις προστασίες του και από το rail έχει στα 12V - αλλά το πιο πιθανό ήταν να την "ακούσει" η ledοταινία και τα καλώδιά της (έως ανάφλεξης) παρά το ίδιο το τροφοδοτικό!

Οπότε η σκέψη της ασφάλισης είναι πολύ σοφή! :T:

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δεν έχω σκοπό να βάλω ποιο ψιλή σήτα. Ή αφαίρεση της θα γίνει ή θα μείνει ως έχει. Για το τροφοδοτικό, δεν το ανοίγω να δω λόγο εγγύησης, δεν γνωρίζω εάν έχει κάποιου είδους ασφάλεια για προστασία από βραχυκύκλωμα η οποία αλλάζει. Οπότε θεώρησα καλό να προσθέσω εγώ ασφάλεια γιατί έχω δει να παίρνουν φωτιά καλώδια για πλάκα από 12volt τροφοδοσίες με πολλά amber.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι!

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρόψαχνε! :)

Κατά κανόνα υπάρχει ασφάλεια στο πρωτεύον κύκλωμα, αλλά αυτή δεν συγκινείται εύκολα από "βραχυκυκλώματα" του δευτερεύοντος!

Για την δουλειά αυτή υπάρχουν ειδικά ολοκληρωμένα που αναλαμβάνουν τις προστασίες.

Συνήθως υπάρχει προστασία για υπέρταση, υπόταση, και υπερένταση, αν και αυτό το τελευταίο στα φτηνά δεν είναι και τόσο διαδεδομένο!

Σε όσα έχουν προστασία υπερέντασης, συνήθως αυτή είναι του τύπου Fold back currend limiting, που σημαίνει ότι αν ξεπεραστεί η ένταση που ε΄χει ρυθμιστεί σαν μέγιστη , το τροφοδοτικό μειώνει την τάση της εξόδου του μέχρι που "σβήνει".

Στην πραγματικότητα δεν σβήνει , αλλά διατηρεί μια ελάχιστη τάση για να μπορεί να ελέγξει εάν το βραχυκύκλωμα που οδήγησε στην υπερένταση, έφυγε.

Μόλις διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει πλέον βραχυκύκλωμα, με κάποια χρονική καθυστέρηση , το τροφοδοτικό ενεργοποιείται και πάλι.

Σε άλλες περιπτώσεις για λόγους ασφαλείας το τροφοδοτικό "κλειδώνει" και γα να πάρει μπροστά θέλει να το σβήσεις για λίγο.

Αυτή η προστασία είναι πολύ διαδεδομένη στα βιομηχανικά τροφοδοτικά, που δουλεύουν σε πιο "άγριες" συνθήκες.

Αλλά το βασικό πρόβλημα όπως είπες και εσύ είναι ότι με τις τιμές των ρευμάτων που μπορούν να υποστηρίξουν τα τροφοδοτικά, είναι πολύ πιθανό ακόμα και ένα βραχυκύκλωμα με ένα καλώδιο, να μην είναι σε θέση -λόγω διατομής του καλωδίου και αντίστασης επαφής- να δημιουργήσει τόσο μεγάλο ρεύμα, ώστε να αντιδράσει η προστασία (ιδιαίτερα στα τροφοδοτικά ου έχουν ένα rail στα 12V).

Εκεί το τροφοδοτικό αισθάνεται να κάνει περίπατο τροφοδοτώντας βραχυκύκλωμα , αλλά δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για το καλώδιο, που κάνει μπαμ και βγάζει φλόγες από το κακό που το βρήκε! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

μαυρο η διάφανο για πέστε καμια γνώμη

77kZJbr.jpg

kVhOXJJ.jpg

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] τα corel σου δίνουν ρέστα :worship::worship:

είσαι έτοιμη να ξέρεις

6J5VUSz.jpg

WHpue6n.jpg

nLrqFGZ.jpg

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά!!!! :T:

Πολύ ωραία και προπάντων πρακτικά!

Να βαφτίσω?:whistling

Επειδή το "Κηδεμόνας για καλώδια", παρόλο που αυτό ακριβώς είναι, δεν "λέει" :p,

τι λέτε για " Sleeved Cable Harness" ? :D

Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα δεν είναι δικιά μου Στέλιο για να διεκδικώ τα του ονόματος. :hehe:

Υπάρχουν και στο εξωτερικό αντίστοιχα, αλλά με τα μεταφορικά το κόστος απόκτησης είναι σχεδόν απαγορευτικό.

Επίσης αυτά του εξωτερικού σφίγγουν λίγο παραπάνω το Sleeve και δεν μου άρεσε σαν κόνσεπτ. Συνεπώς παχύμετρο ανα χείρας, αρκετές δοκιμές σε laser και corel μέχρι που βγήκε το παραπάνω αποτέλεσμα. Τα κρατάει όπως πρέπει ώστε να μη φύγουν, αλλά δε τα ζουμπάει όπως αυτά από έξω.

Επόμενο βήμα είναι αντίστοιχη κατασκευή για το πίσω μέρος του κουτιού, απλά δε θα αναφερθώ παραπάνω γιατί δε θα έχω τι να πω στο Project στο τέλος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε πα' να έχει όσα θέλει έξω!

Εμείς τα δικά μας παιδιά, αβάφτιγα θα τ' αφήσωμε! ! ! :-O:-O

:D

Αγάπη να 'σαι καλά, και να ξέρεις ότι

όταν το "αντίγραφο" είναι καλύτερο από το πρωτότυπο,

αυτό ονομάζεται εξέλιξη και ...........

.......δικαιούται ονόματος!!!

Sleeved Cable K-Harness Evo-1

(Αμ πως ! ! ! ! :p:p :yu:)

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά πολυ καλή δουλειά με τα "χτένια", Σώτο ψηφίζω μαύρο, το διαφανο ξεχωρίζει στο build σου.

Ο κύριος LutroO το λέει Cable Comb και το 'χει ρίξει στην αγορά. ( Στο USA όλα είναι Business http://www.frozencpu.com/products/22371/wir-121/LutroO_Cable_Comb_-_24-Pin_-_Clear.html)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο στα παιδιά ... θυμάμαι και τον εαυτό μου να το αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν...ενώ τρελαίνομαι για μακαροναδες με κιμά, η μακαρονάδα στα καλώδια μου προκαλεί αναγούλα...θέλω και εγώ!!...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος ο μπόμπιρας :T:

Δε μου λες βάζεις αέρα απο πάνω και διώχνεις απο μπροστά;

φχαριστω κοπελια!

η ιδέα είναι να βάζω και από πάνω και από μπροστά και να βγάζω απο πίσω (ακόμα δεν έχω βρει slim 80αρηδες καλούς)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το πάρεις αλλιώς :p

Αλλά με δοκιμές θα το βρεις το κουτάκι πως αντιδράει στο hardware σου.

Γιατι θες slim? Βρίσκουν στους σωλήνες τις H100 αν είναι στα 25mm?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το πάρεις αλλιώς :p

Αλλά με δοκιμές θα το βρεις το κουτάκι πως αντιδράει στο hardware σου.

Γιατι θες slim? Βρίσκουν στους σωλήνες τις H100 αν είναι στα 25mm?

ω ναι :(

δοκιμές θα γίνουν σίγουρα και αλλαγές μόλις μου έρθει και το Kraken G10

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.