Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

@venex58

Όμορφιά μεν μόνο, αλλά μετράει όπως και τόσα άλλα που κάνουν για ομορφιά!

Απλά έγινε άστοχη επιλογή υλικού, δεν έγιναν δοκιμές γήρανσης και τώρα ....

Ας ελπίσουμε σε επόμενα μοντέλα να το διορθώσουν, έχουν άλλωστε την φήμη ότι "ακούνε" το κόσμο!

Εσύ τώρα μπορείς να κάνει το εξής -για μην φαίνεται έτσι το πράγμα- πάρε μια μαύρη σωλήνα από αυτές που βάζουν στα ποτιστικά που αντέχουν θερμοκρασίες και ακτινοβολίες UV κόψε δυο μικρά κομμάτια και σχίσε τα κατά μήκος έτσι ώστε να μπορούν να ανοίξουν και να μπουν γύρω από την σωλήνα και να σφηνώσουν καλά στην θέση τους.

Καλό είναι η εξωτερική διάμετρός τους να είναι ίση με αυτήν της σωλήνας, έτσι δεν θα κλείσουν τελείως και θα εξασκούν μια δύναμη συνεχώς που θα τα κρατάει στη θέση τους.

Φυσικά τα χείλη του σχισίματος δεν θα κλείσουν , αλλά αυτά θα τε έχεις στρέψει προς την μη ορατή πλευρά των σωληνώσεων, οπότε όλα καλά!

Όχι τίποτε άλλο δηλαδή , αλλά για το "γαμώτο" ! :)

Καλή συνέχεια στις ομορφιές που φτιάχνεις! :T:

Πολύ καλή h συμβουλή σου,και ακόμα καλύτερα.....ΑΡΙΣΤΗ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό,μιας και από την θέση που το βλέπω εγώ δεν φαίνεται καθόλου. Επίσης στις προχθεσινές φοτο δεν φάνηκε καθόλου.Στις σημερινές όμως, πιο κοντινές φάνηκε όλο το μεγαλείο της αστοχίας υλικού της corsair.

Αύριο όμως πάω για εύρεση της σωλήνας που πρότεινες και τοποθέτησής της.Είναι πράγματι κρίμα να χαλάει την εικόνα όλου αυτού του κόπου που έχω κάνει ένα ελαττωματικό πλαστικό.Το διορθώνω αύριο και βάζω σε φοτο το αποτέλεσμα.Χίλια Thanks.:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε φλασιά ότι είχα τέτοια σωλήνα στην αποθήκη,και είπα γιατί όχι σήμερα.

Ακολούθησα λοιπόν την ιδέα του Seafalco,και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε κατά κράτος.

Καταρχήν πρώτη φωτο, με τον υπαίτιο της κακής αισθητικής στην προηγούμενη φωτογράφηση.Το ένα από τα δυο,γιατί το δεύτερο βγήκε σε κομματάκια.

DSCN2335.jpg

Πριν...................

DSCN2308.jpg

Μετά.......................

DSCN2330.jpg

DSCN2317.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κώστα. Γαμάτος ο ανεμιστήρας!!!! πολύ ομορφότερο τώρα και ωραίο το κόλπο με την εναλλαγή χρώματος κόκκινο μέσα - μαύρο έξω. Φοβερός :mobile:

Πολύ καλό αυτό και με τους σωλήνες. Σαν καινούριοι!

Ιδέα : Κάτι παρόμοιο με τους ανεμιστήρες κανε και με τη ψυχτρα εκεί στις ram.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Να δείξω και εγώ μερικές φωτό από το project που προσπαθώ εδώ και καιρό να ολοκληρώσω, έχω ακόμη αρκετά πράγματα να κάνω αλλά είπα να σας δώσω μια μικρή γεύση...:)

5yhkdz.jpg

vgt05c.jpg

2mw76na.jpg

2nke1l.jpg

o5dic8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι επιδή η ουσία είναι στην λεπτομέρεια,σήμερα έγιναν δυο μικροεπεμβάσεις για τελειότερο αποτέλεσμα.

Καταρχήν ξαναβάφτηκαν οι ανεμιστήρες με πιο βαθύ κόκκινο,μιας και με το προηγούμενο ενώ ήταν κανονικό κόκκινο,στο φως ψιλοπορτοκάλιζαν και δεν μου αρεσαν.Η διαφορά τώρα είναι εμφανής.

kl.png

Και δεύτερον αλλάχτηκαν τα αυτοκόλλητα της corsair στους ανεμιστήρες των μνημών, που ήταν μαύρο μπλε χρώμα, με αυτοκόλλητα της G,Skill που το χρώμα τους είναι μαυρο κοκκινο.

DSCN2343.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δείξω και εγώ μερικές φωτό από το project που προσπαθώ εδώ και καιρό να ολοκληρώσω, έχω ακόμη αρκετά πράγματα να κάνω αλλά είπα να σας δώσω μια μικρή γεύση...:)

5yhkdz.jpg

vgt05c.jpg

2mw76na.jpg

2nke1l.jpg

o5dic8.jpg

music μπραβο ρε φίλε, πολύ καλή ιδέα και υλοποίηση, κάπως έτσι φανταζόμουν και εγώ να έκανα το Οbsidian 800 με δυο ανεξάρτητα νεράκια αλλά τελικά ούτε το κουτί δεν πήρα :hehe: Ελπίζω να το τελειώσεις σύντομα! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22029]music[/MENTION]

Ωραία η δουλειά σου ! :T:

Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω:

Πως κατέληξες να βάλεις το κάτω rad να βγάζει αέρα προς τα κάτω?

Έτσι όπως το βλέπω το κουτί έχει αρκετά ανοίγματα να ανασάνει και θα μπορούσες να το βάλεις το rad με τους ανεμιστήρες να βάζουν αέρα μέσα στο κουτί, ρουφώντας μέσα από τα φίλτρα του κάτω μέρους δροσερό αέρα!

Παίζει κάτι που πρόκειται να γίνει στο μέλλον?

Καλή συνέχεια! ! !

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22029]music[/MENTION]

Ωραία η δουλειά σου ! :T:

Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω:

Πως κατέληξες να βάλεις το κάτω rad να βγάζει αέρα προς τα κάτω?

Έτσι όπως το βλέπω το κουτί έχει αρκετά ανοίγματα να ανασάνει και θα μπορούσες να το βάλεις το rad με τους ανεμιστήρες να βάζουν αέρα μέσα στο κουτί, ρουφώντας μέσα από τα φίλτρα του κάτω μέρους δροσερό αέρα!

Παίζει κάτι που πρόκειται να γίνει στο μέλλον?

Καλή συνέχεια! ! !

:)

Seafalco η λογική μου είναι αυτή διότι όταν ξεκινά και δουλεύει πραγματικά η κάρτα γραφικών τότε το ψυγείο αρχίζει και θερμαίνεται, οπότε όπως καταλαβαίνεις θα έβαζα τον ζεστό αέρα του ψυγείου μέσα στο κουτί αντί να αποβάλλω την θερμότητα του απευθείας από τα ανοίγματα που υπάρχουν από κάτω, αντίστοιχα παίζω και με την ψήκτρα του cpu.

Οι θερμοκρασίες μου είναι αντίστοιχες με ένα custom loop, δηλαδή σε full load με oc αρκετό φτάνει τους 56-58 βαθμούς max, οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν μπήκα καν στην διαδικασία να δοκιμάσω την λογική intake.

Αν η ερώτηση σου για το μέλλον αφορά γενικά το κουτί σκέφτομαι να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες που θέλω ακόμη, πειραματίζομαι αρκετά με τον φωτισμό, πιθανότατα θα αλλάξω το plexi παράθυρο διότι μου την δίνει λίγο που είναι τόσο σκούρο και σίγουρα θα κρύψω το logo της nzxt με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Seafalco η λογική μου είναι αυτή διότι όταν ξεκινά και δουλεύει πραγματικά η κάρτα γραφικών τότε το ψυγείο αρχίζει και θερμαίνεται, οπότε όπως καταλαβαίνεις θα έβαζα τον ζεστό αέρα του ψυγείου μέσα στο κουτί αντί να αποβάλλω την θερμότητα του απευθείας από τα ανοίγματα που υπάρχουν από κάτω, αντίστοιχα παίζω και με την ψήκτρα του cpu.

Πεστα χρυσοστομε!

Εγω στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα τις πισω θεσεις καθως η θερμοτητα απλα θα εφευγε προς τα πανω, ενώ στη δικια σου περιπτωση "εγκλωβίζεται" από κατω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το prodigy ειχε αρχισει να μου φαινεται μεγαλο ειπα να παω σε κατι μικροτερο :baby:

Welcome to the club αγορινα!

Χωροταξικα το βρηκα πολυ καλυτερο του prodigy , θα το καταευχαριστηθεις!

Με γειες! :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.