Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Ρε παιδιά δεν είναι UV λάμπες...black light είναι...το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει και είναι τελείως ακίνδυνες...έλεος!

Αν ήταν ήδη θα είχα πειραματιστεί στον εαυτό μου με την καρκινογένεση, Γιατρός είμαι...

Τώρα πάμε στο θέμα μας, να πως μοντάραμε σήμερα το κουτί του πατέρα μου, Chieftec.

Τhanks to Xrist22 για τις ιδέες του στο αντίστοιχο Thread...

Eλπίζω να σας αρέσει

black light= uv, πόσταρε Link απο τις λάμπες (πάντως ότι και να ναι να έχει 4-5 ενταξει αλλα 10 λαμπες που έχεις εσυ...)

Link to comment
Share on other sites

@ Strategos συνεχίζεις να κινδυνολογείς...!Δες το παρακάτω λινκ (απαντήσεις του SLN και Greekfragma) και αν δεν σε πείσει οκ...δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Φιλικά πάντα.

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=23435&perpage=20&highlight=obijuan1983&pagenumber=2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με θερμοκρασία δωματίου 15 βαθμούς (κρύο...!)

Σε 6300 @3.0GHz @ 1.40ν 23-24 idle 39-40 load (Orthos)

Σε 6600 @4.0GHz @1.67v 38-39 idle 65-66 load (Spi 32M, Orthos δεν δοκίμασα τόσο ψηλά)

@3,6GHz @1.4375v 29-30 idle 48-49 load (Orthos)

O 6600 έχει στραβό Heatspreader οπότε χρησιμοποίησα αρκετή ποσότητα πάστας.

Έμεινα με τις θερμοκρασίες του 6600 γιατί ο πατέρας μου με προέτρεψε να βάλω παραπολύ πάστα...Εγώ με 1.4375ν με κανονική ποσότητα είχα 45-46:( αλλά τώρα που μιλάμε τον έβαλα στην δική μου υδρόψυξη με πολλή πάστα και ναι έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες!!!:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

@ Strategos συνεχίζεις να κινδυνολογείς...!Δες το παρακάτω λινκ (απαντήσεις του SLN και Greekfragma) και αν δεν σε πείσει οκ...δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Φιλικά πάντα.

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=23435&perpage=20&highlight=obijuan1983&pagenumber=2

Αλλο τα cold cathodes αλλες οι uv με τζαμάκι που κάνουν solarium μεσα στο κουτί σου.

Οτι νομίζεις και εγώ έτσι έχω διαβάσει αλλα δεν μπορώ να πιστέψω σε ποιότητα ακτινοβολίας χωρις προστασία με κόστος 5.

Απλα θέλω να σου πω όταν καποιο εφέ δεν ξέρεις τι κάνει βαζεις και καποιο μετρο δλδ οπως ξερουμε και οι crt βγάζουν ακτινοβολία αλλά αλλές βγάζαν οι παλιές άλλα οι iso... και άλλο να σε χτιπάει μία άλλο 20.

Όλα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου και δεν χρειάζεται να την πάρεις σοβαρά.

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos [Σήμερα, στις 20:07]

Αλλο τα cold cathodes αλλες οι uv με τζαμάκι που κάνουν solarium μεσα στο κουτί σου.

Οτι νομίζεις και εγώ έτσι έχω διαβάσει αλλα δεν μπορώ να πιστέψω σε ποιότητα ακτινοβολίας χωρις προστασία με κόστος 5.

Απλα θέλω να σου πω όταν καποιο εφέ δεν ξέρεις τι κάνει βαζεις και καποιο μετρο δλδ οπως ξερουμε και οι crt βγάζουν ακτινοβολία αλλά αλλές βγάζαν οι παλιές άλλα οι iso... και άλλο να σε χτιπάει μία άλλο 20.

Όλα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου και δεν χρειάζεται να την πάρεις σοβαρά.

:tomato:

Και μία απάντηση απο το θέμα αυτων τον λαμπών απο έναν στο insomnia

Είναι υπεριώδης και μια τέτοια λάμπα (20watt) εκπέμπει ποσότητα ακτινοβολίας όσο μια οθόνη CRT 20". Όμως το μήκος κύματος της αόρατης ακτινοβολίας των CRT είναι περίπου 380nm ενώ των blacklight είναι κάτω από 300nm, κάνοντάς τες περίπου 10 φορές πιο βλαβερές για το DNA.
Έχουμε κάνει και μετρήσεις στην σχόλη είναι πλήρως επικίνδυνες γιατί δεν έχουν είδικό προστατευτικό τζάμι (όπως πχ solarium console) αλλά απλο πλαστικό ούτε καν Plexiglass.
H λάμπα υδραργυρου έχει φίλτρο φθορισμου για να μετατρέπει την UV σε ορατή αν το σπασεις είναι σαν να κοιτας ηλεκτροκόληση (προσοχη μην σπασεις την εσωτερική αμπούλα).
Link to comment
Share on other sites

Είναι η φωτογραφία έτσι, δεν ενοχλεί καθόλου το φως.

Όλα τα ασημένια μέρη του PC εσωτερικά είναι καλλυμένα με μονωτικό θορύβου, το οποίο συν τοις άλλοις, κάνει φοβερό εφφέ.

’λλες φωτο θα ανεβάσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Χθες, στις 00:06] BTW, οι μαμά 12άρηδες της Antec κάνουν θόρυβο, έχετε καμιά καλή πρόταση?

Εγώ έχω τους SilenX με τα 14db και ένα fan controller, μιλάμε για πολύ ησυχία!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.