Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Προσωπικά έχω ξαναπεί πολλές φορές τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο case και γενικά για αυτή την εταιρία. Μπορείς να τη βρεις εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=529654#post529654

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eon [Σήμερα, στις 06:23]

Παιδια τι γνώμη έχετε για το Armor --- VA8000BWS???

To μεγάλο πλεονέκτημα του είναι .... η εμφανισή του( και αυτό υποκειμενικό είναι βέβαια).

Καλούτσικη τιμή.

Δυνατότητα τοποθέτησης πλαινου Spanel με 25cm Fan με παρ/λη χρήση μεγάλης ψήκτρας.

Απο πάνω έχει αρκετές τρύπες και ίσως να χρειαστεί να κάνεις κατι με την σκόνη.

Ο τρόπος που πιανει τα pci/pcie δεν είναι ποιοτικός, (πλαστικά κλιπς)

Αν βάλεις κάρτα vga μεγάλη (π.χ. 8800) ίσως να χρειαστεί να βγάλεις όλο το pci panel (αυτό με τα πρασινα κλιπς) να βάλεις την καρτα και το ξαναβάλεις.

Δεν ειναι και τόσο tooless ένα κατσαβιδι προχειρο πρέπει να έχεις στο συρταράκι που έχει στην βάση του.

Οι υποδοχές που βγάζει απο πάνω είναι πρακτικές.

καλό airflow,

ΑΛΛΑ αν έβρισκα το Stacker STC-T01 S 15ε παραπάνω τοτε που πηρα το Armor θα το ξανασκεφτόμουν σοβαρα.

αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

1. Για την εμφάνιση όντως υποκειμενικό οπότε δεν το συζητάμε. Δε λέω οτι είναι και άσχημο αλλά μπορεί εύκολα να γίνει κακάσχημο...

2. ΔΓ/ΔΑ

3. Δεν έχω δει benchs αλλά πιστεύω οτι τέτοιες ανούσιες υπερβολές μόνο marketing είναι... Αν είναι να βάλεις τόσο μεγάλο ανεμιστήρα, δίνεις κάτι παραπάνω και βάζεις μια μικρή υδρόψυξη και είσαι μάγκας... ’σε που απο τη στιγμή που λες για εμφάνιση δεν παίζει ως ατού ο ανεμιστήρας καθώς σου κρύβει μεγάλο μέρος του εσωτερικού (αν θες παράθυρο κτλ).

4. Κοίτα, πιστεύω πως οι τρύπες πάνω είναι καλό να υπάρχουν καθώς η κορυφή αποτελεί μια αρκετά θερμή ζώνη καθώς ό,τι δεν έχει καταφέρει να φύγει παρακάτω μαζεύεται πάνω. Καλύτερα να υπάρχουν οι τρύπες και να ρίχνει ένα ξεσκόνισμα που και που.

5. Συμφωνώ στην ποιότητα

6. Ηρεμήστε λίγο με το screwless. Κάποια πράγματα καλό είναι να στέκονται με βίδες. Δεν θα ήθελα να φανταστώ μητρική με ένα θεριό ψύχτρα κτλ στηριγμένη σε πλαστικά κλιπς... Έτσι κι αλλιώς κάποια πράγματα από τη μια δεν τα αλλάζουμε και τόσο συχνά και από την άλλη παίρνει τόση ώρα να τα ξηλώσουμε γενικότερα που δεν πειράζει αν διαθέσουμε και άλλο ένα λεπτό max για το ξεβίδωμα. Αν παρατηρήσετε επίσης, στα πολύ ακριβά κουτιά δεν υπάρχει αυτός ο screwless χαρακτήρας ή τουλάχιστον υπάρχει αλλά σε μικρότερο βαθμό και καλύτερη ποιότητα υλοποίησης.

7. ΔΓ/ΔΑ

8. ΔΓ/ΔΑ. Υπόψιν πάντως οτι πολλοί ανεμιστήρες δεν σημαίνει και καλό airflow (γενικότερη παρατήρηση)

Να προσθέσω προσωπικά οτι θεωρώ τελείως άκυρη ιδέα τα πορτάκια. Δεν κρύβει τις συσκευές, δεν ασφαλίζει το power button, δεν ασφαλίζει τυχόν αφαιρούμενο δίσκο. Κοινώς τι κάνει; Απλά δίνει μια "νότα ομορφιάς". Γενικά πιστεύω πως η πόρτα δημιουργεί προβλήματα και στο συγκεκριμένο κουτί θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν υπήρχε καθόλου. Δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό cases σήμερα βγαίνουν με πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Να προσθέσω προσωπικά οτι θεωρώ τελείως άκυρη ιδέα τα πορτάκια. Δεν κρύβει τις συσκευές, δεν ασφαλίζει το power button, δεν ασφαλίζει τυχόν αφαιρούμενο δίσκο. Κοινώς τι κάνει; Απλά δίνει μια "νότα ομορφιάς". Γενικά πιστεύω πως η πόρτα δημιουργεί προβλήματα και στο συγκεκριμένο κουτί θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν υπήρχε καθόλου. Δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό cases σήμερα βγαίνουν με πόρτα...

Διαφωνώ. Απο προσωπική εμπειρία με το Kandalf η πόρτα κόβει ΠΟΛΥ τον θόρυβο απο τους σκληρούς και απο τον μπροστινό ανεμιστήρα.

Γενικώς, κοιτάξτε τι κάνει η Lian-Li στα silent full tower κουτιά της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 19:47]

3. Δεν έχω δει benchs αλλά πιστεύω οτι τέτοιες ανούσιες υπερβολές μόνο marketing είναι... Αν είναι να βάλεις τόσο μεγάλο ανεμιστήρα, δίνεις κάτι παραπάνω και βάζεις μια μικρή υδρόψυξη και είσαι μάγκας... ’σε που απο τη στιγμή που λες για εμφάνιση δεν παίζει ως ατού ο ανεμιστήρας καθώς σου κρύβει μεγάλο μέρος του εσωτερικού (αν θες παράθυρο κτλ).

6. Ηρεμήστε λίγο με το screwless. Κάποια πράγματα καλό είναι να στέκονται με βίδες.

8. ΔΓ/ΔΑ. Υπόψιν πάντως οτι πολλοί ανεμιστήρες δεν σημαίνει και καλό airflow (γενικότερη παρατήρηση)

Για το 3. Διαφωνώ. Το sidepanel κανει μόνο 30ε και βοηθάει και στην ψύξη της VGA.

Ακόμα κι αν βάλω υδροψυξη θα το διατηρήσω (δεν κανει θορυβο και γενικά βοηθαει σε όλα τα μερη του pc.) Aν σου αρεσει η εμφάνιση χωρίς το sp, βάζω στοιχημα οτι θα σου αρεσει και με αυτό(έχει παλι μεγάλες διάφανες επιφάνειες).

- η εμφανιση ειναι υποκειμενική και για μενα μαλιστα παιζει το τελευταιο ρόλο.

Για το 6. Συμφωνω, καλύτερα με βιδες. Απλα το ειπα γιατι διαφημιζεται ως Tooless.

Για το 8. Ναι έχω κάποιες αμφιβολίες και εγώ ειδικά με αυτά τα πορτοκαλί φουρφουρακια που δινει. Τα 120mm που δινει είναι καλα. Τα άλλα μπορεις να τα αλλάξεις.

Α τα πορτακια συμβάλλουν μόνο στην εμφάνιση ή τουλαχιστον εγώ δεν έχω προσέξει άλλες διαφορές.

Ποιοτικά υπάρχουν και καλυτερα κουτια δεν το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ λέω για τα πορτάκια του Armor παραπάνω και επεκτάθηκα και γενικά στις πόρτες. Λίγα είναι τα κουτιά δυστυχώς που έχουν μια "silent" πόρτα...

@Dem: To "βοηθάει" πώς ακριβώς το εννοείς; Τόσο μεγάλος ανεμιστήρας σε τόσο μικρό χώρο δε νομίζω να βοηθάει το airflow. Ίσως το αντίθετο μάλιστα... Καλύτερα πιστεύω θα βοηθούσε την κάρτα ένας ανεμιστήρας με air duct ακριβώς πάνω απο την ψύχτρα ή μια ψύχτρα τύπου silencer. Μπορεί να λέω και ραρακίες βέβαια αλλά η λογική μου αυτό λέει...

Όσο για τους ανεμιστήρες δεν είμαι σίγουρος οτι με κατάλαβες. Εννοώ το οτι το airflow δεν είναι "ανάλογο" με τους ανεμιστήρες που έχεις βάλει μέσα. Καλύτερα είναι λίγοι και μελετημένα τοποθετημένοι παρά πολλοί και να φυσάνε όπου βρούνε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:07]

Βασικά εγώ λέω για τα πορτάκια του Armor παραπάνω και επεκτάθηκα και γενικά στις πόρτες. Λίγα είναι τα κουτιά δυστυχώς που έχουν μια "silent" πόρτα...

E ναι... ειδικα αυτα του Armor δεν έχουν κανένα πρακτικό νόημα...

Αλλά από την άλλη "silent" πόρτα και να μπορει να παιρνει και αέρα απο μπροστα γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα καθώς υπάρχουν κουτιά που παίρνουν αέρα από το πλάι της πρόσοψης (βλ. Chieftec BA). Βασικά αν μιλάμε για ακριβό κουτί ΣΥΝΗΘΩΣ θα είναι μελετημένο. Επειδή το κλασσικό σύστημα είναι εισαγωγή κάτω-μπροστά εξαγωγή πάνω-πίσω δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα συστήματα και μάλιστα πολλές φορές πολύ πιο μελετημένα. Η Antec επίσης φαίνεται να το ψάχνει πολύ σε αυτό τον τομέα και επίσης θεωρώ κορυφή σε airflow το TJ-07 της Silverstone.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:07]

Βασικά εγώ λέω για τα πορτάκια του Armor παραπάνω και επεκτάθηκα και γενικά στις πόρτες. Λίγα είναι τα κουτιά δυστυχώς που έχουν μια "silent" πόρτα...

@Dem: To "βοηθάει" πώς ακριβώς το εννοείς; Τόσο μεγάλος ανεμιστήρας σε τόσο μικρό χώρο δε νομίζω να βοηθάει το airflow. Ίσως το αντίθετο μάλιστα... Καλύτερα πιστεύω θα βοηθούσε την κάρτα ένας ανεμιστήρας με air duct ακριβώς πάνω απο την ψύχτρα ή μια ψύχτρα τύπου silencer. Μπορεί να λέω και ραρακίες βέβαια αλλά η λογική μου αυτό λέει...

Έτσι προχειρα έβγαλα το SPanel με το fan και μέσα σε 1 λεπτο είχα αυξηση 3c στην 8800 με ανοιχτό το case, φαντάσου να κλεισω το case με το παλιό sp χωρις το fan.

(θα το κατεβάσω απο το παταρι όμως και θα τα συγκρινω για να έχουμε καλυτερη άποψη)

ok οι λύσεις με άλλη ψύκτρα στην VGA ειναι πιο "επαγγελματικές" αλλα εγω δεν έχω αφαιρέσει ψυκτρα απο vga και το φοβάμαι λιγο.

Η πτωση θερμοκρασίας στο cpu ειναι αμελητέα εφόσον η θερμοκρασια δωματιου είναι πάνω απο - γυρω στους 24c.(που είναι το δικό μου αυτη την στιγμή) Mε ανοιχτο το case έχω 1c παραπάνω σε καθε core του cpu απο οτι κλειστό με το sp 25cm, αμελητεα διαφορά.

Η διαφορά αυξανεται όσο περισσοτερο κρυο είναι το δωματιο.- λογικό.

Απο εκει και πέρα στο system temp που δινει to Guru βλεπω μια διαφορά 2c τώρα, και υποθετω ότι βοηθαει το chipset το οποιο εδω και ώρα τωρα το δινω 1,7v (με συνεχομενα memtest) το ακουμπαω και δεν καταλαβαινω διαφορες se σχεση με όταν έδινα 1,5v.

Μερικά απο τα PWM κατεβαίνουν 1c και εδώ αμελητέα διαφορά.

Αλλά είπαμε όλα αυτα με ανοικτο case - κλειστό με 25cm fan, και 24c θερμ. δωμ.

Με κλειστό χωρις το Φαν , πιστευω ότι θα ειναι μεγαλύτερες.

όσο για αυτό "....ένας ανεμιστήρας με air duct ακριβώς πάνω απο την ψύχτρα.." δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβώς. Να βάλεις ενα τέτοιο με ένα φαν στο πλαινο του κουτιου μάλλον , αν καταλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

E ναι... ειδικα αυτα του Armor δεν έχουν κανένα πρακτικό νόημα...

Αλλά από την άλλη "silent" πόρτα και να μπορει να παιρνει και αέρα απο μπροστα γίνεται?

συμφωνώ για το πρώτο αλλά για το δεύτερο επαναλαμβάνω ότι στο kandalf ΕΧΕΙ διαφορά. όταν το πρωτο-είχα πάρει χαμπάρι "έπαιζα" και την ανοιγόκλεινα για να δώ την διαφορά, και όντως υπήρχε. φανταστείτε τί διαφορά θα έχει ένα silent της lian li.

η εταιρία βάζει πρίν απο κάθε έξοδο "τοίχο" για να κόβει θόρυβο!!! !!!

Link to comment
Share on other sites

@Dem: Το να κοιτάς αυξομειώσεις θερμοκρασίας της τάξης των 3 βαθμών σε τέτοιο setup το βρίσκω πέρα για πέρα υπερβολικό. Είπαμε, πόρωση το oc για πολλούς αλλά ας μην το παρακάνουμε. Αν θες να φτάσεις τόσο ψηλά που να καταλαβαίνεις τόση διαφορά με τέτοιες μεταβολές, σίγουρα δεν θα φτάσεις με αέρα. Οπότε λύσεις του στυλ giant ανεμιστήρες δεν παίζει. Επίσης, το οτι με ανοιχτό το κουτί 3 βαθμούς πάνω δε λέει τίποτα απολύτως, πίστεψέ με. Το airflow είναι μεγάλο θέμα και ξαναλέω οτι το να μπάζει από παντού δεν είναι η λύση. Όσο για το duct, με κατάλαβες. Αυτό το μαραφέτι βοηθάει τον αέρα στο να πηγαίνει κατευθείαν στην ψύχτρα και να μην διαχέεται στο υπόλοιπο κουτί. Επίσης έτσι διασφαλίζεις οτι ο αέρας που πάει στην ψύχτρα είναι κατά κόρων φρέσκο ψυχρό αεράκι και όχι αέρας από τους δίσκους πχ (ανάλογα με το κουτί πάντα).

@Teodor_ch: Καλό αυτό, μόνο από τη στιγμή όμως που έχεις διασφαλίσει σωστή ψύξη. Και ένας καλός συνδυασμός είναι κάπως δύσκολος και πολλές φορές ακριβώς. Υπάρχουν βέβαια και λύσεις ηχομόνωσης πιο εξελιγμένες οι οποίες δεν έχουν επιπτώσεις στην ανταλλαγή θερμότητας με το περιβάλλον αλλά δεν είναι πάντα εφαρμόσιμες και επίσης δεν είναι πάντα και τόσο προσιτές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

μ`εχει βολεψει ομως πολυ Obi..το box κατω απο το κρεβατι και ουτε φαινεται ουτε ακουγεται...

ειμαι στα μπετα ακομα..:p

Kαλά πως το χώρεσες κάτω απο το κρεββάτι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.