Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

To V2000 στο κατω τμημα χωραει και 4πλο ψυγειο με την προυποθεση οτι θα βολεψετε καπου αλλου τους δισκους και το PSU που κανονικα εμπαιναν εκει

Κι επειδη το PSU,στη θεση που μπαινει,εχει τη δυνατοτητα να μπει και αντιστροφα(αντι να παταει στο πατωμα,να αιωρειται ακριβως κατω απο το διαχωριστικο των διαμερισματων του case) ακριβως απο κατω του πρεπει να χωραει ισα ισα στο υψος, ψυγειο με push-pull 12αρηδες(καλυτερα να ειναι το PSU πανω απο το νερο παρα κατω απο αυτο γιατι σε περιπτωση διαρροης ολο το νερο θα μπει στο PSU)

Ωφελιμος χωρος στο κατω τμημα :24cm υψος,54cm μηκος,20cm πλατος

Το Galaxy εχει υψος 9cm αρα απομενουν 15cm απο κατω του για ανεμιστηρα-ψυγειο-ανεμιστηρα σε διαταξη σαντουιτς.Στην τελικη βαζεις το 4πλο και αντι για 8,βαζεις μονο 7 ανεμιστηρες για να μην σκονταφτεις στο PSU

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια βαζεις οτι θες εκει μεσα...πρεπει να ναι πραγματικα μεγαλο...

αυτο ειδα και γω οτι το τροφοδοτικο μπαινει ενα σκαλι πιο πανω και απο κατω μετα εχει αρκετο χωρο..εντωμεταξυ μεγαλη λαλακια στα internet only προιντα να μην μπορεις να τα δεις live ...

ευχαριστω...cptkoulis

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο cptkoulis, αυτό έβλεπα τώρα μπορεις να γυρίσεις αναποδα αυτο

το backplate

th_ac8955fd.jpg

αλλά δεν ήξερα αν μπορει να στερεωθεί στο πάνω διαχωριστικο το psu.(όχι οτι θα ήταν δυσκολο να γινει, αλλά αφου προβλέπεται ακομα καλυτερα)

Σε εκεινο που εχω σημειώσει δεν μπορεις να βάλεις δίσκους? Για ποιο πράγμα είναι?

e3e8dcea.jpg

edit: Ρε συ gbak...τώρα που το ξαναβλέπω το κουτί..747 προσγειωνεται εκει μεσα

ενα 3πλο ψυγειο δεν θα χωρέσει? :hehe: Ωραίο κουτι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

λογικα για dvd και κανα πανελ..αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω...ειναι οτι πανω δεν βλεπω κανα 120αρι...ενταξει το πισω δεκτο...αλλα δεν θα πρεπε να ειχε και μπροστα...δεν ξερω αν το κατω 120αρι ειναι αρκετο για σωστο airflow..

καπως ετσι το βλεπω το σκηνικο..

2002150243280852630_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλα το advantage του συγκεκριμένου κουτιού δεν ειναι και το διαχωριστικο ανάμεσα στο 2 compartments, πάνω και κάτω? Υποτίθεται οτι υπάρχει για να μην μεταφέρερεται η θερμότητα στο πάνω και να λειτουργούν σαν ανεξάρτητα τμηματα του κουτιού.... Τωρα στο πάνω τμήμα νομίζω υπάρχει ένας 12αρης που βάζει αέρα και ο αέρα βγαίνει μετά απο το πλάι....

Link to comment
Share on other sites

Στο πανω τμημα,ο πισω 12αρης βαζει αερα και υπαρχει ενας ακομα που στερεωνεται κοντα στη VGA για να βγαζει

Εκει που εχει σημειωσει ο Dem μπαινουν τα opticals και εναλλακτικα μετατροπεις θεσεων 5,25 σε 3,5 για τους δισκους σας.

Ενημερωτικα εχω ηδη αποκτησει ενα module που μετατρεπει 3 "φατνια" σε 4 θεσεις για δισκους(+1 12αρη να τους φυσαει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες ρε συ captain...επειδή είχε πεσει και παλιότερα στο τραπέζι το κουτάκι αυτό...αυτό το πλαινό φαν εν τέλει ειναι ενσωματωμένο/κουμπώνει πάνω στο δεξι πλαινο? 8αρης ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eon [Σήμερα, στις 17:58]

Σας έχω δείξει πολλές φορες το ταπεινό μου κουτάκι. Αλλα τώρα θέλω την γνώμη σας για αλλαγές. Τι μου προτείνεται να κάνω?

Να αλλαξεις τι? Θα αλλαξεις hardware? Αν ναι παρτο μια και εδω ειμαστε.

Εχεις προβλημα με της θερμοκρασιες και σκεφτεσαι να βαλεις νερο?

Πες τα χρηματα που διαθετεις να σε προτεινουμε αντιστοιχα τι αλλα και πως θα το

εγκαταστησεις ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατον και απο μερια ψυξης αλλα και

απο μερια καλητερης χωροταξικης διαταξης.

Ετσι οπως ειναι το κουτι σου(δεν εχεις μπουγαδοκαλωδιωση) και με την ψυχτρα του επεξεργαστη ιδιως απο εδω και περα (βλ.χειμωνας) δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Εκτος βεβαια αν επειδη ειναι "αδειο" το κουτι θες να το γεμισεις(κανα ψυγειακι, καμια αντλια βλ.

υδροψυξη που προανεφερα). :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανένα 2μηνο να κάνω κάτι στο κουτί και είπα να πάρο ιδέα από τα παιδιά εδώ. Βασικά σκεφτόμουν να βάλω μια X-Fi X-Treme Gamer αντί την onboard μου για hardware...

Μετά για ομορφιά μήπως έχετε να προτείνεται κάτι... Πήρα ένα καλώδιο AKASA SATA2-60-BLUV DAY GLOW BLUE UV SERIAL ATA HDD CABLE 60CM από το eshop αλλα δεν είδα τίποτα το διαφορετικό με τις μπλε λάμπες. Όσο αναφορά το νερό καλο θα ήταν αλλα θα βγει πολλά φαντάζομαι με κανένα τριπλό ψυγείο που σκέφτομαι. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο v2000 πήρα τους δίσκους από κάτω και τους έβαλα πάνω με ένα μαραφέτι τις Lian-Li που πιάνει 3 θέσεις 5 1/4 έχει μπροστά έναν 12άρι ανεμιστήρα και παίρνει 4 δίσκους. Έτσι βάζοντας και το Galaxy στην πάνω μεριά έχω όλο τον κάτω χώρο άδειο για την επερχόμενη υδρόψυξη. Εδώ θέλω να τονίσω πως υπάρχει μια λαλακία στο πισινό πλακάκι που βιδώνει πάνω το τροφοδοτικό και αυτό με τη σειρά του βιδώνει πάνω στο σασί. Αν θες να βάλεις το τροφοδοτικό όπως το έβαλα εγώ και πας να το βάλεις κανονικά όπως είναι οι τρύπες που βιδώνουν το πλακάκι με το τροφοδοτικό τότε το τροφοδοτικό μπαίνει ανάποδα!!! και εξηγώ. Επειδή το Galaxy έχει στην κάτω μεριά του έναν 12άρι ανεμιστήρα τότε αυτός ο ανεμιστήρας πάει προς τα πάνω και κολλάει στο κεντρικό ενδιάμεσο οριζόντιο κομμάτι του Lian-Li που ξεχωρίζει τα 2 τμήματα του κουτιού. Εγώ για να το αποφύγω αυτό γύρισα το τροφοδοτικό ναι μεν να είναι πάνω αλλά ο ανεμιστήρας να κοιτάει προς τα κάτω μη βιδώνοντας τις 2 από τις 4 βίδες του. Βασικά μια χαρά είναι αλλά πρέπει να κάνω 2 τρύπες στο πλακάκι να βιδώσω και τις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορεις να σηκωσεις μια φωτο...οπως το χεις διαμορφωμενο...θελω να δω τον χωρο που απομενει..απο κατω....για τριπλο Gt stealth και για μια eheim 1048...βεβαια ακομη δεν εχω καταλαβει που πιανει το τροφοδοτικο για να στηριχτει πιο πανω..και κατα ποσο μπορεις το ενερμαξ 850 να το στηριξεις εκει..

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει να βαλω το Galaxy στην επανω θεση(αλλωστε δεν εχω νερο τωρα)Υποψιαζομαι οτι η ροπη που θα δημιουργει λογω μεγαλης μαζας και μηκους ενδεχεται να στραβωσει το case

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Χθες, στις 17:01]

Ειναι 12αρης και το εξαρτημα που ερχεται μαζι του βιδωνει στο πισω μερος του case.

Ετσι το επιπεδο του PCB της VGA και το επιπεδο του fan ειναι καθετα

check post #3936

Μπράβο ρε μαν... :T: θυμόμουν οτι ειχες ποστάρει σχετική φώτο αλλα δεν θυμόμουν ποτε και που ακριβώς... ;)

@ eon

Ti γινεται ρε μαν σε τρώει για καμια περαιτέρω μόντα αυτον τον καιρό? :D :D :p

Anyway η κάρτα ήχου που λες μια χαρά ειναι... γενικά οτιδήποτε εκτός του onboard καλο ειναι... τώρα για ενα custom σετάκι υδροψυξης απο 220 και πάνω υπολόγισε... ;) Και το inverted ATX ειναι καλή ιδέα αρκει ολα τα κομμάτια σου και τα καλώδια ΚΑΤΟΠΙΝ ειναι εξίσου συμμαζεμένα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.