Jump to content



Ρέπλικα του Μηχανισμού των Αντικυθήρων... από Lego.


Shaman

Recommended Posts

Ωραίο, αλλα μου υπενθυμίζει πώς καταντήσαμε... Κρίμα :getlost:

Απο τα φώτα του πολιτισμού, στο σκοτάδι του ωχαδερφισμού...

οχι του ωχαδερφισμού, αλλα του κυριε ελεησον και του πιστευε και μη ερευνα.

Link to comment
Share on other sites

Με ξερεις και απο χθες οτι ειμαι κλαψιαρης.

Συμφωνω με την αποψη του NoDsl ,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω και το γεγονος οτι με την επικρατηση του χριστιανισμου καταργηθηκαν φιλοσοφια και γνωσεις της εποχης προς χαριν της θεολογιας.

Αν εχεις κατι να πεις ως προς το θεμα , εχεις καθε δικαιωμα.

Αν ποτε χρειαστω σχολιαστη στα γραφομενα μου θα σε προτιμησω.

Link to comment
Share on other sites

Μια που ειναι σχετικο το βαζω εδω...

Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων: Τρεις γενεές ανακατασκευών στο ΝΟΗΣΙΣ

Με τη συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, του Βρετανικού Συμβουλίου και του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ συνεχίζεται η πραγματοποίηση των «Καφέ της Επιστήμης» και, όπως πάντα, σας προσκαλούν να απολαύστε τον καφέ σας και να συζητήσετε με τους ειδικούς, επιστημονικά ζητήματα που προκαλούν το ενδιαφέρον μας.

Ο Γιάννης Σειραδάκης, καθηγητής Αστρονομίας του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ, θα συζητήσει μαζί μας για τις επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις που περιέχει ο Μηχανισμός, επικεντρώνοντας την προσοχή μας στην εξέλιξη των ανακατασκευών του Price, του Κριάρη και του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου. Οι ανακατασκευές θα εκτίθενται κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων βρέθηκε τυχαίως, το 1900 μ. Χ, σε ένα αρχαίο ναυάγιο, κοντά στα Αντικύθηρα και υπολογίζεται ότι έχει κατασκευαστεί μεταξύ 150 και 100π.Χ. Μέχρι σήμερα, δεν έχει βρεθεί κανένας άλλος μηχανισμός με γρανάζια πριν την εποχή που κατασκευάστηκε ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων και πέρασαν περισσότεροι από 16 αιώνες για να κατασκευαστεί κάποιος μηχανισμός που να συγκρίνεται με την τεχνολογική πολυπλοκότητά του. Για το λόγο αυτό, ο αστρονομικός αυτός μηχανισμός καθιστά επιτακτική την ανάγκη να γραφτούν ξανά τα βιβλία για την ιστορία και την εξέλιξη της παγκόσμιας ιστορίας της Τεχνολογίας.

Στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ, τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2010, στις 19.00.

Υ.Γ. Δεν περασε φυσικος απο το ΑΠΘ που δεν λατρεψε τις διαλεξεις του Σειραδακη.Απιστευτος καθηγητης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με ξερεις και απο χθες οτι ειμαι κλαψιαρης.

Συμφωνω με την αποψη του NoDsl ,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω και το γεγονος οτι με την επικρατηση του χριστιανισμου καταργηθηκαν φιλοσοφια και γνωσεις της εποχης προς χαριν της θεολογιας.

Αν εχεις κατι να πεις ως προς το θεμα , εχεις καθε δικαιωμα.

Αν ποτε χρειαστω σχολιαστη στα γραφομενα μου θα σε προτιμησω.

Ρε αναρχε τι ειναι αυτα που λες;

Σε ολον τον κοσμο ολους απο κατι τους ταιζουν (Θρησκεια, Πατριδα κλπ)

Μονο τους Ελληνες πειραξε και μειναν στασιμοι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταρχήν θα σε συμβούλευα να δεις το "AGORA" για να καταλάβεις ότι ήδη από το 300 κάτι μ.Χ. ξέραμε ότι η Γη είναι στρόγγυλη (αυτό το ξέραμε από παλαιότερα βέβαια μιας και είχε υπολογισθεί η ακτίνα της Γης με ακρίβεια μερικών δεκάδων χιλιομέτρων) και ότι εκτελεί ελλειπτική τροχιά γύρω από τον ήλιο. Ο Δημόκριτος ακόμα και στο spin/antispin των στοιχείων του ατόμου είχε αναφερθεί. Επίσης εκεί θα δεις πώς καταστράφηκε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και αν διαβάσεις λίγο θα μάθεις πώς έκλεισε η Πυθαγόρειος Σχολή, πώς καταστράφηκαν ναοί και ακαδημίες από τον "Μέγα" Θεοδόσιο. Κάποια από αυτά τα γραπτά σώθηκαν, τα βρήκαν οι Δυτικοί και...εγένετο Αναγέννηση ("ανακαλύπτωντας" ξανά τον τροχό μιας και δεν σώθηκαν όλα τα κείμενα όπως προείπα). Μόνο που την εποχή της Αναγέννησης εμείς οδεύαμε προς τον Οθωμανικό ζυγό αν δεν το θυμάσαι.

Το κακό είναι ότι σήμερα δεν υπάρχουν πολλοί συνεχιστές του αρχαιοελληνικού θαύματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και πως ξερουμε οτι ο μηχανισμος ηταν "ελληνικης κατασκευης" και δεν ηταν απο καποιο εμπορικο καραβι καποιας αλλης χωρας?

υγ: δεν εχω ασχοληθει με το θεμα γι αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων . O αρχαίος ελληνικός υπολογιστής . (υπολογιστής - Κύθηρα - Αντικύθηρα ) :: Ελλας = Φως :: asxetos.gr ::

μια γρηγορη αναζητηση στο google.Και σε συνεχεια του μηνυματος του video που λεει τι μπορουν να κανουν το 2010 τα πλαστικα γραναζια των lego ,να συμπληρωσουμε το τι μπορουσαν να κανουν οι ελληνες το 82 π.Χ που καν δεν ηξεραν τι ειναι το πλαστικο...

Φοβερη η μουσικη που εχει το βιντεακι...

Link to comment
Share on other sites

Με ξερεις και απο χθες οτι ειμαι κλαψιαρης.

Συμφωνω με την αποψη του NoDsl ,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω και το γεγονος οτι με την επικρατηση του χριστιανισμου καταργηθηκαν φιλοσοφια και γνωσεις της εποχης προς χαριν της θεολογιας.

Αν εχεις κατι να πεις ως προς το θεμα , εχεις καθε δικαιωμα.

Αν ποτε χρειαστω σχολιαστη στα γραφομενα μου θα σε προτιμησω.

Ακριβώς έτσι φίλε. Στο όνομα του ¨ενος και μοναδικού θεού", κατέστρεψαν και εξαφάνισαν (ή τουλάχιστον προσπάθησαν) ο,τιδηποτε έκανε τον άνθρωπο να σκεφτεί και να αμφισβητήσει...

Όσο για το μηχανισμό, είναι απλά ένα ακόμα κομμάτι στο παζλ του τεράστιου πολιτισμού που είχαν αναπτύξει οι πρόγονοί μας (που να ήξεραν τι ανάξιους απογονους θα είχαν μετά απο 2000 χρόνια...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε αναρχε τι ειναι αυτα που λες;

Σε ολον τον κοσμο ολους απο κατι τους ταιζουν (Θρησκεια, Πατριδα κλπ)

Μονο τους Ελληνες πειραξε και μειναν στασιμοι;

Οι Έλληνες αδερφέ, ήταν από τους λίγους πολιτισμούς που είχαν ιστορία, επιστήμες, και φυσικά εξέλιξη, οπότε ναι τους πείραξε. Ανέκαθεν ο Ελληνισμός ήταν (και είναι) κόκκινο πανί για το Χριστιανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.