Jump to content



Elder Scrolls V: Skyrim


astrolabos

Recommended Posts

είναι δική μου προτίμηση :)

παρ'όλα αυτά δεν έχω καταφέρει ακόμα να το βγάλω off, ακόμα και μετά τις οδηγίες του φίλου απο πιο πάνω.

Εγώ το έκανα Force Off από το Nvidia Control Panel... και λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδαρα.

Καλυτερο απο το Oblivion απο οσο εχω παιξει (5 ωρες more or less)

Mολις συνηθισει κανεις το κλασικο περιεργο interface στο inventory,skills,magic κλπ, που ειναι mouse not friendly(ετσι ομως ειναι σε ολα τα elder scrolls) κολαει.

Γενικα μου αρεσαν πολυ γραφικα και ηχος.Με μια 470 τα εχω ολα ultra σε 1680 και 4x/16x τα ΑΑ/ΑF αντιστοιχα.Δε πιστευω κανενα elder scrolls να ταν τοσο ομορφο χωρις mods στο release.

Gameplay στα πλαισια elder scrolls λιγο ποιο απλουστευμενο σε σχεση με το παρελθον(morrowind,daggerfall) αλλα δε εχουν αφαιρεσει hardcorilika σκηνικα οπως ingredient random potion discoveries,stealth kills etc

Πιο πολυ action στις μαχες και ιnteractive με τα νεα skills kai talent trees δε με χαλασε."Τρελο" animation πολυ καλα textures και shadows στο ultra.Αν ηθελα να βαλω ενα μικρο μειον ειναι η απουσια πυκνης δασικης βλαστησης σε ανοικτους χωρους τουλαχιστον στην αρχη.

Επισης απο οσο ειδα τα dungeons τουλαχιστον στην αρχη δε ειναι level dependant οι αντιπαλοι οπως στο oblivion

Eν κατακλειδι μιλαμε για ενα game που οσον αφορα την ατμοσφαιρα το βαζω στα επιπεδα των πρωτο δυο gothic( με το 2ο να ειναι το αγαπημενο μου Action rpg ever)

Kαι ολα αυτα στον κοσμο του ELDER SCROLLS με το βαθυ background που οσοι ειναι "γνωστες" του ειδους καταλαβαινουν για τι μιλαμε.

P.S Δε εχω βρει κανενα απολυτως bug μεχρι στιγμης περιεργο για παιχνιδι του ειδους.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Αφότου μπεις στη δράση, βλέπεις ότι το game δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ(συνήθως είναι καρφωμένο στα 60). Απλά έχει κάποια ανεξήγητα framedrops σε συγκεκριμένα σημεία και κυρίως στο ξεκίνημα. Και η εκμετάλλευση της cpu είναι σχετικά χαμηλή. Αν με ρωτούσαν για μηχανή πάντως, χωρίς να ξέρω, θα έλεγα μετά βεβαιότητας COD MW. Ίδιο feeilng, αλλά κάπως χειρότερο.

Σαν game έχει απλοποιηθεί προς την console μεριά. Ωραία και η ιδέα του χάρτη. Το πρώτο πράγμα που βλέπεις σημαντική βελτίωση είναι οι πόλεις και οι χώροι τους. Η αληθοφάνεια είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά προβλήματα.

Δεν μπόρεσα να βρω ρύθμιση bmouseacceleration που λέει ο thanoolhs.

Δεν υπάρχει επιλογή για subtitles.

Μόλις κλείσεις και ξαναφορτώσεις το game κάποιες ρυθμίσεις στα πλήκτρα χάνονται.

Η καινοτομία του μέχρι στιγμής είναι οι σκηνοθετημένες αποστολές, που κάθεμια μία έχει φροντιστεί σαν ξεχωριστό game και το σύστημα με τα spells.

Είναι όμως τόσο κονσολάδικο το σύστημα διαχείρισης, που δεν σου επιτρέπει να κατέβεις γρήγορα μια μεγάλη λίστα από items. Όλα με wasd(για να πας στο ιτεμ) και τα er γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά προβλήματα.

Δεν μπόρεσα να βρω ρύθμιση bmouseacceleration που λέει ο thanoolhs.

Δεν υπάρχει επιλογή για subtitles.

Μόλις κλείσεις και ξαναφορτώσεις το game κάποιες ρυθμίσεις στα πλήκτρα χάνονται.

Η καινοτομία του μέχρι στιγμής είναι οι σκηνοθετημένες αποστολές, που κάθεμια μία έχει φροντιστεί σαν ξεχωριστό game και το σύστημα με τα spells.

Είναι όμως τόσο κονσολάδικο το σύστημα διαχείρισης, που δεν σου επιτρέπει να κατέβεις γρήγορα μια μεγάλη λίστα από items. Όλα με wasd(για να πας στο ιτεμ) και τα er γίνονται.

To bmouseaccelatation βρίσκεται στο αρχείο SkyrimPrefs.ini στον κατάλογο του παιχνιδιού (τουλ. σε μένα) (άμα έχεις την steam έκδοση είναι steam=>steamapps=>common=>skyrim=>Skyrim). Το άλλο, ομόνυμο αρχείο, δεν την έχει την ρύθμιση.

Υπότιτλους έχει, όπως είπε ο zenor στο Settings ->Gameplay.

Όσον αφορά τις μεγάλες λίστες κ.τ.λ. μπορείς να σκρολάρεις και με το ροδάκι στο ποντίκι.

Αυτά που με χαλάνε στο παιχνίδι είναι:

Δεν βλέπεις τον χαρακτήρα σου όταν κάνεις equip όπως στο oblivion (ή να είχε το κλασικό σύστημα των rpg με τα equips) οπότε μπορεις να ξεχαστείς και να βάλεις ότι να'ναι.

Το σύστημα πώλησης είναι ελεϊνό. ΑΠΟΙΡΕΣ φορές έκανα reload γιατί ενώ νόμιζα ότι πούλαγα, αγόραζα, αλλά συνηθίζεται.

Έχει τα προβληματάκια του, αλλά για τέτοιου μεγέθους παιχνίδι ήταν αναμενόμενο. Το μόνο που με "χαλάει" στο παιχνίδι λίγο είναι η ότι να'ναι δυσκολία του. Παίρνεις μια αποστολή, θερίζεις τα πάντα με ένα hit. Το followup πλακώνεσαι στα pots/scrolls/ότι έχεις για να τα καταφέρεις και στο επόμενο followup είναι πάλι παιχνιδάκι...

Παρ'αυτά παιχνιδάρα. Καιρό είχα να λιώσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα κ γω και το τσιμπησα.

Εντυπωσεις απ το 2ωρο ακρως θετικες.

Ενα βασικο προβλημα ειναι τα random CTD χωρις καποιο ερρορ.Απο κει και περα, οι βουτιες στα 43-45φπς απλα χαλανε την ατμοσφαιρα -με ολα τερμα-.

Τα γραφικα προσωπικα μου φαινονται υπερ αρκετα καθως στα rpg gameplay>>>>gfx.

[MENTION=1039]Spyrious[/MENTION] δεν μπορεις να κανεις lock σε εχθρο :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το post του astrolabos φαίνεται οτι στα αντικείμενα τα textures έχουν μόνο διαφορά απο low σε medium, απο medium σε high/ultra δεν φαίνονται διαφορές. Και στα Hi-ultra έχεις περισσότερο distance view σκιές και φρίγανα.

Άρα που είναι τα extra hi textures και το διαφοτερικό HUD της pc έκδοσης που έλεγε ο Howad ΟΕΟ? εκτός και αν στις κονσόλες τέχουν τα Low. wtf?

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πολύ καλό, αν και παίζω αναγκαστικά χωρίς cf μια χαρά το πάει η μια 6970. αν εντοπίσετε κανα fix για να δουλέψει το cf ενημερώστε το thread!

απ οτι πηρε το ματι μου θα βγει fix σε καινουριο profil ή στους καινουριους drivers κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.