Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Μια που σε 20 μερες και σε κλιμα αγορων (χριστουγεννα :D) ερχεται η νεα πλατφορμα της Intel, για να δουμε ποιοι σχεδιαζουν να αγορασουν απο την 1η μερα και για τι πακετακι cpu-mobo-ram σκεφτεστε?

Εγω εχω αποφασισει για μητρικη 99% την Asus P8P67 Pro και θα εξηγησω το σκεπτικο μου. Καταρχην εφοσον η αγορα γινεται ολιγον στα τυφλα, χωρις reviews, μονο σε asus/gigabyte νιωθω σχετικα ασφαλης. Αλλα τις gigabyte τις τρωει η μαρμαγκα γιατι δεν υιοθετησαν ακομα το UEFI (bios) που η Asus ομως το εκανε! Τωρα σε Asus P67 εχουμε 7 μοντελα με την εξης σειρα τιμης/παροχων :

LE

vanilla

PRO

EVO

Deluxe

Sabretooth

Maximus

Αναζητωντας κατι οικονομικο, sabretooth και maximus ειναι εκτος εξαρχης. Στις υπολοιπες, η PRO πιστευω ειναι το πιο συμφερον πακετο, αφου σου δινει 3 pci-e x16 με τα 2 πρωτα να λειτουργουν σε 16/0 ή 8/8 και το τριτο σε 4x. Οποτε το τριτο ειναι οτι πρεπει για εναν perc5 και τα 2 πρωτα σου δινουν τη δυνατοτητα να αρχισεις με μια καρτα και πιθανον να πας σε xfire/sli στο μελλον (το οποιο παρεπιπτοντως υποστηριζει!). Οι LE και Vanilla εχουν μονο 2 pci-e και ακομα και να μη θες να κανεις ουτε στο μελλον multi-gpu (που δε θελω) ειναι μεγαλη βλακεια οτι με το που βαλεις κατι στην δευτερη pci-e (πχ perc) πεφτει αμεσως η καρτα γραφικων σου στο 8x. Επισης η PRO εχει intel ethernet αντι realtek, και bluetooth (ψιλοαχρηστο αλλα οκ).

Μετα, προς τα πανω η EVO προσθετει δευτερο ethernet realtek, και η deluxe προσθετει και μπροστινο 3.5" πανελακι για USB3.

Το ευτυχημα ειναι οτι η PRO εχει και αυτη 2 NEC controllers για usb3 και εχει το header πανω στη μητρικη για να συνδεσεις το πανελακι που ομως δε σου παρεχει. Αρα μελλοντικα μπορεις να το αγορασεις (και πιθανον φτηνα απο ebay) οποτε δε σε περιοριζει καθολου! Αρα στα 150-160 νομιζω ειναι αριστη αγορα η PRO!

Πηγαινοντας στις μνημες, το καλο ειναι οτι εχουν ερθει πλεον σχετικα φτηνα 4gb dimms. Και το λεω αυτο γιατι στο triple channel τα 6gb φαινονται η ιδανικη ποσοτητα, αλλα με το dual channel αν πας σε 2x2gb μου φαινεται ΟΚ για σημερα αλλα συντομα θα θες παραπανω. Αρα αφου πεσανε και σχετικα οι τιμες πιστευω αξιζει ενα 130-150 για 2x4gb. Το καλο ειναι οτι οτι overclocking παιξει θα ειναι με πολλαπλασιαστη οποτε δεν υπαρχει λογος ξεπαραδιασματος στις μνημες αφου η διαφορα στην αποδοση που θα δωσουν οι "καλες" ειναι μηδαμηνη. Αρα τις πιο φτηνες 2x4gb και εισαι αρχοντας.

Και αφησα για το τελος τον CPU που μας απασχολει και περισσοτερο απ'ολα. Αφου λοιπον ξεμπερδεψαμε με μητρικη/μνημες, φτανουμε στο ζουμι της αγορας μας. Οι επιλογες φαινομενικα ειναι ελαχιστες για "εμας" , μονο 2500k ή 2600k μπορουμε να παρουμε για να κανουμε το OC μας. Ομως αυτα τα 2 μοντελα ειναι αρκετα για να διχασουν.

Προφανως ο 2600k ειναι καλυτερος, αλλα αξιζει 50% παραπανω λεφτα? Οι τιμες ειναι 317$ για τον 2600k και 216$ για τον 2500k. Θεωρωντας οτι θα ερθουν περιπου στα ιδια σε ευρω, αξιζει τα 100 ευρω παραπανω ο 2600?

Υποθετοντας οτι και οι 2 στην ιδια συχνοτητα θα πανε μετα το OC, στην ουσια η διαφορα ειναι 8vs6 mb cache και hyperthreading or not. Επειδη το hyperthreading ειναι μια αμφιλεγομενη δυνατοτητα (πολλοι το απεχθανονται ειδικα για Gaming και πιθανον θα κανεις και πιο πολυ OC αν το απενεργοποιησεις καλυπροντας τη διαφορα της cache (?) ) η διαφορα της cache ειναι αρκετη για να δικαιολογησει την τιμη?

Για να δουμε λοιπον, ποιος θα παρει τον Ιανουαριο, και τι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply

το ΗΤ σε ενδιαφερει; αν οχι τσιμπας τον 2500 και μια γομαροψυκτρα και σου μενουν και λεφτα. Καλη η cache αλλα πολυ μεγαλη η διαφορα στα λεφτα ιμο. Εφοσον πας και για κατι πιο οικονομικο ειναι καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αν ο 2600 με ht off θα πηγαίνει παραπάνω και πόσο από τον 2500 (που δεν εχει ht, σωστά ; )

από επιδόσεις, αν το 90% των i7 είναι στα 4Ghz με αέρα, με τους Sandy θα είμαστε στα 4,4-4,5;

@Blinky : είχες /εχεις i7...Aξίζει να αλλάξεις πλατφόρμα;

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αν ο 2600 με ht off θα πηγαίνει παραπάνω και πόσο από τον 2500 (που δεν εχει ht, σωστά ; )

από επιδόσεις, αν το 90% των i7 είναι στα 4Ghz με αέρα, με τους Sandy θα είμαστε στα 4,4-4,5;

@Blinky : είχες /εχεις i7...Aξίζει να αλλάξεις πλατφόρμα;

o 2500 σωστα δεν εχει HT. Ο 2600 δε βλεπω το λογο να πηγαινει παραπανω απο τον 2500 αφου σε stock ειναι σχεδον ιδια συχνοτητα (3.3 και 3.4), αν μη τι αλλο η λιγοτερη cache καμια φορα βοηθαει να ανεβεις λιγο παραπανω αρα μπορει ο 2500 να εχει ενα ελαχιστο πλεονεκτημα, αμελητεο ομως.

Αν πιστεψουμε τις φημες, το αντιστοιχο του 4GHz 1366 πρεπει να ειναι το 4.5GHz 1155, και τα 4.2-4.4 1366 το 4.7-5ghz 1155.

Δε νομιζω οτι αξιζει απο 1366 να πας σε 1155. Αν μη τι αλλο, το Χ58 εχει αρκετα καλυτερες παροχες απο το P67. Αν το P67 ειχε native USB3 θα ειχα αλλη γνωμη, αλλα οπως ειναι τωρα αυτη ειναι η αποψη μου. Δηλαδη παιρνεις sata3 και χανεις 20 pci-e lanes, κακο trade στην πλατφορμα. Σε cpu αν βαλουμε μεσα και το καλυτερο overclock σιγουρα βγαινεις κερδισμενος. Σε εφαρμογες που εκμεταλευεσαι πολυ cpu και ο sandy ειναι ~20% ταχυτερος, τοτε αν ο 1366@4 εχει Α αποδοση, ο 1155@4.5 = (1155@4) x 1.125 = ((1366@4) x 1.2) x 1.125 = (A x 1.2) x 1.125 = A x 1.35

δηλαδη θα παρεις ενα +35%, δεν ειναι καθολου ασχημο. Σε εφαρμογες που εκμεταλευονται λιγοτερο, θα παρεις πχ 20-25% παλι μια χαρα ειναι.

Για οποιον χτιζει νεο συστημα σιγουρα τον συμφερει εκτος αν θελει να κανει σοβαρο multi-gpu. Εγω καπου εκει βρεθηκα αφου πουλησα τον i7 και δεν ηξερα εκεινη τη στιγμη αν θα χτισω καινουριο ή οχι. Τωρα βλεπω οτι μαλλον το χρειαζομαι αρα θα περιμενω το 1155...

Link to comment
Share on other sites

το "vs" δεν αναφερεται μονο στην δυναμη!

εγω ασχοληθει αρκετα με το θεμα cpu and gaming και προσωπικα οποιος 4πυρηνος@4ghz για μενα ειναι το ιδιο!

Οποτε αν μπορω με μισα λεφτα να στησω ενα καλο συστημα για τις αναγκες μου (η αναλυση ειναι 2560Χ1440 και καρτα γραφικων θα ειναι η gtx 580) why not? :)

απλα επειδη το 1156 εχει καιρο στην αγορα βρισκεις και μεταχειρισμενα κομματια σε καλες τιμες! τωρα αν βγει το 1155 σε παραπλησιες τιμες ασφαλως και θα το προτιμησω!

(εχω υπολογισει να φυγουν ~350E σε cpu-mobo-ram)

Link to comment
Share on other sites

το "vs" δεν αναφερεται μονο στην δυναμη!

εγω ασχοληθει αρκετα με το θεμα cpu and gaming και προσωπικα οποιος 4πυρηνος@4ghz για μενα ειναι το ιδιο!

Οποτε αν μπορω με μισα λεφτα να στησω ενα καλο συστημα για τις αναγκες μου (η αναλυση ειναι 2560Χ1440 και καρτα γραφικων θα ειναι η gtx 580) why not? :)

απλα επειδη το 1156 εχει καιρο στην αγορα βρισκεις και μεταχειρισμενα κομματια σε καλες τιμες! τωρα αν βγει το 1155 σε παραπλησιες τιμες ασφαλως και θα το προτιμησω!

(εχω υπολογισει να φυγουν ~350E σε cpu-mobo-ram)

μνημες ειναι οι ιδιες, τωρα σε cpu-mobo αν μιλαμε για καινουρια θα πλερωσεις ενα +20-30 ευρω καπελο στο καθενα για 1155 απλα επειδη θα ειναι ολοκαινουρια. Κατα τη γνωμη μου το αξιζει το 50ρικο παραπανω, αλλα με το budget που εχεις απλα δε γινεται γιατι μονο με μεταχειρησμενα καλυπτεσαι που προφανως δε θα υπαρχουν σε 1155.

Το μονο που μπορει να σου προσφερει το 1155 επειδη εχεις χαμηλο budget, ειναι οτι λογω του διαφορετικου τροπου overclocking (ξεκλειδωτος πολλαπλασιαστης) μπορεις να πας και στη χειροτερη-φτηνοτερη μητρικη της αγορας, και ομοιως στις μνημες εφοσον οπως λες σε ενδιαφερει απλα να πεταξεις πανω την GTX580. Δηλαδη θα αναγκαστεις να σκασεις 210 για τον cpu ας πουμε (2500k) αλλα αποκει και περα σου αρκει και τη φτηνοτερη H67 μητρικη με τα 70 ευρω ξερωγω, και οι φτηνοτερες 4gb μνημες 1333mhz που θα βρεις...με 50 ευρω.

Δε θα σε εμποδισουν να πας 4.5ghz το cpu και να πεταει η GTX580 μετα... αλλα απο usb3 / extra pci-e και τετοια χαιρετα τα... παντως εχεις τη δυνατοτητα αν το θες!

Link to comment
Share on other sites

μνημες ειναι οι ιδιες, τωρα σε cpu-mobo αν μιλαμε για καινουρια θα πλερωσεις ενα +20-30 ευρω καπελο στο καθενα για 1155 απλα επειδη θα ειναι ολοκαινουρια. Κατα τη γνωμη μου το αξιζει το 50ρικο παραπανω, αλλα με το budget που εχεις απλα δε γινεται γιατι μονο με μεταχειρησμενα καλυπτεσαι που προφανως δε θα υπαρχουν σε 1155.

Το μονο που μπορει να σου προσφερει το 1155 επειδη εχεις χαμηλο budget, ειναι οτι λογω του διαφορετικου τροπου overclocking (ξεκλειδωτος πολλαπλασιαστης) μπορεις να πας και στη χειροτερη-φτηνοτερη μητρικη της αγορας, και ομοιως στις μνημες εφοσον οπως λες σε ενδιαφερει απλα να πεταξεις πανω την GTX580. Δηλαδη θα αναγκαστεις να σκασεις 210 για τον cpu ας πουμε (2500k) αλλα αποκει και περα σου αρκει και τη φτηνοτερη H67 μητρικη με τα 70 ευρω ξερωγω, και οι φτηνοτερες 4gb μνημες 1333mhz που θα βρεις...με 50 ευρω.

Δε θα σε εμποδισουν να πας 4.5ghz το cpu και να πεταει η GTX580 μετα... αλλα απο usb3 / extra pci-e και τετοια χαιρετα τα... παντως εχεις τη δυνατοτητα αν το θες!

συμφωνω σε ολα οσα λες!:)

το budget ομως που εχω (στα 350Ε) σε συνδυασμο με το οτι τα πραγματα θα αγοραστουν στην Γερμανια, μου επιτρεπει να παω σε καινουργιο συστημα 1156

με i5 760 (160Ε), Asus P7P55D-E στα 120Ε με usb3/sata3 που δεν κοβουν απο pci lanes και μνημες 4gb στα 70-80Ε (αναλογως....)

Ενα ακρως δελεαστικο και φθηνο πακετακι!

τωρα να δουμε τι θα φερει στο τραπεζι και το 1155 και αν οπως πολυ σωστα λες οι διαφορες σε τιμες ειναι του 50αρικου (με ιδια features ομως σε μητρικη και με καλο o/c) τοτε εννοειται θα προτιμησω 1155!

Link to comment
Share on other sites

Blinky περίμενε μεχρι τις 6 Ιανουαρίου, όπου θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Προς το παρών η δυναμική είναι λίγο περίεργη σ'αυτή την πλατφόρμα, έχοντας έναν mid-range cpu και αρκετά ακριβές μητρικές. Την ASUS P8P67 την εχω ήδη, και περιμένω αλλες δυο, καθώς και τον Sandy Bridge μέσα στην εβδομάδα.

Μη βιάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

και να μην ταιριαζουνε, λογικα θα βγουνε κιτακια στο 5ευρω ή και δωρεαν σε ηδη κατοχους, οπως εγινε και με τις περισσοτερες ψυκτρες οταν βγηκε το 1156

(αναλογως της εταιρειας και της ψυκτρας παντα)!

Link to comment
Share on other sites

το socket ξερει κανενας με σιγουρια να μας πει αν θα μπορει να παρει ψυκτρες για 1156 η θα βγουν νεες ψυκτρες για το 1155?

Δεν εχει διαφορα. Οτι έμπαινε σε 1156 μπαινει και σε 1155. Confirmed ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Launch σημερα τελικα! Τρομερα νουμερα..!review κτλπ τα εχουν μαζεψει σε αλλο forum

Εγω εκανα ενα σετακι που πιθανον να αγορασω..! διαλεξα την Evo γιατι μου γυαλισε πιο πολυ! Και γιατι ειναι μεσα στις επιλογες που εχει μπολικα sata που χρειαζομαι!

ASUS P8P67 Evo

Corsair XMS3 Dominator DIMM Kit 8GB PC3-12800U CL9-9-9-24

Ναι ειναι απο εξω..διοτι δεν βλεπω λογο να αγορασω κατι απο εδω!

Τωρα το θεμα ειναι 2600K η 2500Κ!

Ο λογος ειναι τα games και οι καθημερινες δουλιτσες στο pc ! Λιγο απ'ολα!

Περιμενουμε και το Z68 chipset για 1155 socket! το οποιο θα ειναι high end! Οποτε με μια φθηνη μητρικη κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.