Jump to content



Ποιος θα παρει Sandy Bridge με το launch? (και τι?)


Blinky

Recommended Posts

Launch σημερα τελικα! Τρομερα νουμερα..!review κτλπ τα εχουν μαζεψει σε αλλο forum

Εγω εκανα ενα σετακι που πιθανον να αγορασω..! διαλεξα την Evo γιατι μου γυαλισε πιο πολυ! Και γιατι ειναι μεσα στις επιλογες που εχει μπολικα sata που χρειαζομαι!

ASUS P8P67 Evo

Corsair XMS3 Dominator DIMM Kit 8GB PC3-12800U CL9-9-9-24

Ναι ειναι απο εξω..διοτι δεν βλεπω λογο να αγορασω κατι απο εδω!

Τωρα το θεμα ειναι 2600K η 2500Κ!

Ο λογος ειναι τα games και οι καθημερινες δουλιτσες στο pc ! Λιγο απ'ολα!

Περιμενουμε και το Z68 chipset για 1155 socket! το οποιο θα ειναι high end! Οποτε με μια φθηνη μητρικη κανεις δουλεια!

@@ high end θα ειναι το Ζ68 , το μονο παραπανω που προσφερει ειναι οτι σου δινει οτι το P67 + την onboard καρτα γραφικων (που εχει μονο το h67).

Μεγαλη ξενερα ομως αν ισχυει αυτο που διαβασα στο anandtech review οτι οι H67 μητρικες δε θα εχουν τη δυνατοτητα να αλλαξεις πολλαπλασιαστη στον επεξεργαστη (ακομα και Κ μοντελο να παρεις).

Παντως απο το ιδιο review μου φαινεται ξεκαθαρο οτι συμφερει ο 2500k για γενικη χρηση και κυριως Gaming. Σε ολα τα παιχνιδια φαινεται η παραπανω cache του 2600 να μη δινει σχεδον τιποτα. Σε οσα ειναι μπροστα ο 2600 ειναι τοσο ελαχιστη η διαφορα που μπορει καλλιστα να οφειλεται και στα 100mhz παραπανω που εχει (και που δε θα παιξουν ρολο οταν μετα το OC φτασουν στα ιδια). Σε καποια δε ειναι και πιο αργος μαλλον λογω HT.

Δεδομενου οτι και στα υπολοιπα non-gaming και non-encoding benchmarks πετανε και οι 2 σε σχεση με τον ανταγωνισμο, και η διαφορα μεταξυ τους ειναι ελαχιστη, τελικα μενει μονο το video encoding σε οποιον το λιωνει γι ανα αξιοποιησει τον 2600...

Αρα 2500k δαγκωτο απο μενα, εχει και τιμη λουκουμι.

Εβγαλε και το πλαισιο ενα σετακι corsair value ddr3 2x4gb 1333mhz στα 109 ευρω, οτι πρεπει ειναι...

Μονο στη μητρικη μας τα χαλασε. Σχεδιαζα να παρω μια Asus P8H67-m pro που θα εχει ~100 ευρω να κανω το κλοκαρισμα μου και να ειμαι με τιν onboard gpu μεχρι να βγει gtx560 και να πεσουν λιγο και οι τιμες των AMD (ATI) και να δω μετα τι θα παρω απο καρτα ΑΝ παρω... Αλλα με ξενερωσε που διαβασα οτι δε θα μπορεις να κλοκαρεις στο H67... Οχι μονο γιατι χανεται η Onboard gpu Πηγαινοντας στο P67, αλλα και επειδη αναγκαζεσαι να ριξεις ενα 50ρικο παραπανω στη μητρικη χωρις σοβαρο κερδος (+την απωλεια της καρτας)...

Περιμενω να βγουν reviews για τις μητρικες μπας και δεν ειναι ετσι η κατασταση τελικα με το H67...γιατι σιγουρα δεν υπαρχει λογικη αιτια να συμβαινει αυτο, ειναι καθαρα επιλογη της Intel αν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 437
  • Created
  • Last Reply
πολυ ακριβος ο 2500 στα 269...ελπιζω να ειναι η αρπακτη των πρωτων ημερων και οχι η κανονικη τιμη...

πλακα κανεις φανταζομαι ε..?? χαχα:jump1: ειναι σε τιμες ι7 860 και ι7 920...μια χαρα η τιμη...να λες μακαρι να μεινει εκει...το λεω γιατι ειναι πολυ πιο γρηγορος και απο τους δυο...ειναι μαπα μπροστα του...

τελεια η τιμη θα λεγα...θεικη...

Link to comment
Share on other sites

με βαση τον ανταγωνισμο καλη ειναι η τιμη, αλλα με βαση την αναμενομενη οχι...

ακομα και με Ελλαντα rules τα 217$ δε γινονται 269 ευρω....

Ψαχνω να δω αν σε ξενα μαγαζια ποσο τον εχουν για να δω αν τα 217$ ειναι τιμη 1000 κομματιων, αλλα δε τον βλεπω ουτε στο newegg ουτε γερμανια ουτε αγγλια καπου ακομα...

Link to comment
Share on other sites

O 2500 πως τα παει απενατι σε ενα ι7-930 για παραδειγμα?

Υπαρχουν αισθητες διαφορες επιδοσεων η οχι?

οταν δεν παιζει το HT επειδη ειναι ι5 εναντιον ι7, ειναι κατα μακραν θηριο ο 2500κ...δεν συγκρινονται καν οι παλαιοι ι7...ανομοια προιντα...φυσικα καλυτερος ο 2500κ απο τον 930 ειδικα αν κλοκαριστει κιολας...μη νομιζεις στους παλιος πληρωνες και το ΗΤ στο πακετο...

Link to comment
Share on other sites

με βαση τον ανταγωνισμο καλη ειναι η τιμη, αλλα με βαση την αναμενομενη οχι...

ακομα και με Ελλαντα rules τα 217$ δε γινονται 269 ευρω....

Ψαχνω να δω αν σε ξενα μαγαζια ποσο τον εχουν για να δω αν τα 217$ ειναι τιμη 1000 κομματιων, αλλα δε τον βλεπω ουτε στο newegg ουτε γερμανια ουτε αγγλια καπου ακομα...

ααα σορρυ νομιζα για τα ελληνικα δεδομενα...χαχαχα...εμ..κλασικα αφου εμεις ΕΧΟΥΜΕ λεφτα στην ελλαδα, τι ειμαστε σαν τους πεινασμενους του εξωτερικου, ετσι ελεγε και ο πρωθυπουργος...τι να κανουμε...εμεις φταιμε........................

Αν μου δινοταν ευκαιρια η θα εβαζα μεσον να εχω εκπτωσεις, η θα παραγγελνα απο εξωτερικο το νεο υπολογιστη...δεν αξιζουν στηριξη πλεον οι ελληνες επιχειρηματιες...μακρια...!!! προσπαθουν να βγαλουν και απο την μυγα, ξυγκι...:OT:

Link to comment
Share on other sites

με βαση τον ανταγωνισμο καλη ειναι η τιμη, αλλα με βαση την αναμενομενη οχι...

ακομα και με Ελλαντα rules τα 217$ δε γινονται 269 ευρω....

Ψαχνω να δω αν σε ξενα μαγαζια ποσο τον εχουν για να δω αν τα 217$ ειναι τιμη 1000 κομματιων, αλλα δε τον βλεπω ουτε στο newegg ουτε γερμανια ουτε αγγλια καπου ακομα...

στο overclockers βγαινει 222€ με vat o 2500k

Link to comment
Share on other sites

στο overclockers βγαινει 222€ με vat o 2500k

ακριβως, εκει τον περιμεναμε, στα ~220 αντε 230, δηλαδη το κλασσικο πλεον 1:1 αναλογια δολαριο:ευρω

Νομιζω οτι πανε απλα να κανουνε αρπαχτη στον Πλαισιο απο τους πρωτους που περιμενουν να παρουν και δεν κρατιουνται...

Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε να ειμαστε σωστοι δεν κοιταμε ποσο στοιχιζουν τα υπολοιπα προιοντα και να συγκρινουμε με την δυναμη τους, αλλα ποια ειναι η τιμη λιανικης που προτεινει ο κατασκευαστης ο οποιος εχει κανει τους υπολογισμους του καλυτερα απο τον καθε μαγαζατορα για το ποσο στοιχιζει ενα προιον. Αυτο που λεμε ειναι οτι τα 269 ευρω ειναι πολλα για ενα προιον που ο κατασκευαστης προτεινει να πωλειτε στα $217 Αμερικης. Επειδη τωρα στην Ευρωπη παιζει τελωνειο στα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης προιοντα η τιμες θα πρεπει να ειναι οσο περιπου στην Γερμανια δηλαδη 200-220 για τους 2500Κ και 300-320 για τους 2600Κ. Ολα τα παραπανω ειναι απλα υπερκερδος λογω του οτι οι μαγαζατορες εχουν την νοοτροπια που παρουσιαζει και ο φιλος hyperion δηλαδη εγω πουλαω χειροτερο προιον ακριβοτερα ειναι δυνατον να πουλησω το καλυτερο και ποιο καινουριο φθηνοτερα... Ειδατε ομως που πιανει και υπαρχει κοσμος που ειναι ευχαριστημενος οταν μας πιανουν τον ποπο. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπαρχει προβλημα με τα cooler.ΒΤW μπορει να μου προτινει καποιος μνημες για SB?θα παω σε i5 2500k + asus p8p67 pro και μνημες 2x2gb.Η μηπως να πηγαινα σε 8gb αξιζει?για gaming καθαρα.

οταν παλια το οριο ηταν 16γιγα για το σ1156 να καταλαβω το 4γβ...τωρα που στο σ1155 ειναι 32γιγα, θεωρω ατυχια τεχνολογικης εξελιξης το να χρησιμοποιησει παλι καποιος 4 γιγα...8 ειναι το ιδανικο για αρχικο πακετο...2χ2χ2χ2, αν και παντα να ξερουμε ολοι οσα λιγοτερα dimm γεμιζει καποιος εχει καλυτερο OC ...η μαλλον σταθεροτερο... ;) (2χ4 εισαι καλος)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπαρχει προβλημα με τα cooler.ΒΤW μπορει να μου προτινει καποιος μνημες για SB?θα παω σε i5 2500k + asus p8p67 pro και μνημες 2x2gb.Η μηπως να πηγαινα σε 8gb αξιζει?για gaming καθαρα.

η αποψη μου ειναι παρε τις φτηνοτερες 2x4gb που θα βρεις. Ας ειναι και 1333mhz, διαφορα στην αποδοση δε θα δεις με γρηγοροτερες, και το OC το κανεις με πολλαπλασιαστη πλεον οποτε ουτε εκει θα σε ενοχλησουν...

Οχι οτι χρειαζονται 8gb σημερα...αλλα εκει που εχουν παει οι τιμες και παιρνεις 8gb στο 100ρικο περιπου, αξιζει, ειναι και χρηματιστηριο οι μνημες, μπορει και να ξανανεβουν και να χτυπας το κεφαλι σου αμα παρεις 4Gb και θες να τις αλλαξεις αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα, καμια (σχεδον). Αμα θες να πληρωσεις +20/40/100 ευρω για να εχεις 76 αντι για 74 fps καν΄το...αμα εχεις ηδη 2 GTX580 και δεν εχεις που να τα "πεταξεις".

Παρε τις πιο φτηνες που θα βρεις ανεξαρτητος ταχυτητας, απλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.